De oude onderwijzer. ren naar de gemeenteschool zenden. Ziehier liet bewijs Wat mij betreft, zegde eene vrouw, ik wilde mijne zonden begin nen te biechten M. de pastoor hield mij tegen en sprak van de school. Hij heeft mij de belofte ontrukt, mijn kind vaai de gemeenteschool te trek ken, Daarna wilde ik voort biechten, hij onderbrak mij en gaf mij de ab solutie, Het schijnt dat er maar eene zon de meer is, namelijk het zenden zij nerkinderen naar de gemeenteschool, want hetzelfde is aan vele moeders van familie gebeurd Men ziet dat de pastoors zich als almachtig aanstellen en zij over hemel en hel beschikken als waren zij de almachtige God zelf. En zij zijn dan verwonderd, dat het geloof bij de menschen verflauwt OPGELET De discussie over bel budget van jn- slicie geeft de aanleiding tot hpvige re devoeringen in de Kamer over bet ge drag der geestelijkheid die ons land eene oproerige rol speelt, Dit kan wel niet missen geweld roept wraak Wiens sciuild is hel anders dan dit der geeste lijkheid zelve die zieli zoo woest en ly- ranniek aanstelt om de burgerij en liet volk in geweien en bestaan te vervolgel», zonder genade noch rust. Moest men de oppositie geloven dan zijn de priesters lammekens van goed heid en zoelheid dan is 'l liet gouver nement dat geweldig en onverdraagzaam is. Wat verkeerde wereld wederom de historie van den dief die den besto lene verwijt yan diefstal. De geestelijkheid wordt in België niet vervolgd, en te recht zegde de heer Tesch Het is zij alleen die vervolger is. Zou er dan in ons lai.d slechts vrij heid b» slaan voor eene machtige kliek, zou haar alles toegelaten zijn legen de rechten en de belangen van de huisge zinnen en de wetten Zou het burger lijk gezag niet mogen handelen legen die tyrannen en dwingelanden, en hun ne voorrechten en profijten niet aanra ken P Dat zal wel niet waar zijn. Hoe ge weldiger de geestelijkheid te weik gaal des te eerder zal het volk gezind zijn om veranderingen aan de wetten te vra gen die de priesters met voorrechten en profijten overladen. Ie kan hier geen gedacht van geven over de redevoeringen, dat ware te lang. Men is nieuwsgierig welk lot de talrijke voorstellen zullen ondergaan, aie door verschillige leden der meerderheid ge daan zijn. strekende om het budget van eeiendiensten te\ermindeien. De heer Bara, minister van juslicie, is niet van zin overhaastig Ie werK te gaan, wil de zaken rijp onderzoeken en over wegen om rechtvaardig te zijn. inweér- wil hel geweld en de tyrannie der geeste lijkheid, wier uitdagende houding en gedrag schandalig mag heeten, Dit be wijst genoegzaam de afgrijselijke zaken van geweld en dwang gepleegd op de dorpen en die wijd en breed door de verslagen van hel schoolonderzoek aan het daglicht gebracht worden. Dit is wel de zwaarste akt van beschuldiging die oeit de wereld te lezen gekregen heeft en die de heer Goblet aan de paal der schande stelde door de bijzonderste da den van barbaarschheid in de Kamer voor te Lzen. aangenaam te willen zijn met oud-blik- slagershalm te doen klinken. De Kamer zal avondzittingen hou den, zelfs zoterdag zitten, zoo noodig, om liet budget van juslicie te kunnen stem men, want aan de klerikale woorden kramerijen komt geen einde. Heden heeft de heer de Vigne ver klaard de voorstellen, van den minister van juslicie te zullen stemmen, maar deze niet van MM. Goblel en Jotlrant. Waarom de hoogere geestelijkheid eenige duizendc franks ontnemen, dat zal niets aan de zaak veranderen en zij zullen schreeuwen vervolgd te zijn. Bevindt het italiaansch gouvernemenl er zich niet goed hij, dat liet jaarlijks drij miljoen den Paus aanbiedt, die liet schuldig is Nog te veel zal gezegd worden om nu een oordi,el te kunnen vellen over de discussie van het budget van juslicie. Ik heb u slechts pen woord kunnen spreken over de redevoering die M. De- vigne in de Kamer donderdag begonnen en in de avondzifiing geëindigd heeft. Dezelve is zeer merkwaardig geweest en werd toegejuicht. De g-wische represen tant is niet te beschuldigen van zwak heid et: deed de handelwijze der rijke semioaricn kennen die zoodanig hunne rekeningen maken en een tekort doen uitschijnen, waar stellig grootc over schotten ziiii. M. Devigue vroeg eene wet om aan de doodo hand paal en perk te stellen, die aan eiken burger zou toelaten de teruggave aan den Staat te vragen van goederen in dooder hand die thans in br-zit zijn der Kerk. Dezen vrijdag heeft de minister van justieie het woord gevoerd. De heer Bara is zeer krachtdadig gewrest cn werd door donderenden bijval begroet, want noch zeldzamer is de minister zoo welsprekend geweest, llij Loonde hoe gevaailijk liet voor de geestelijkheid is een oproerig gedrag te volgen en alle eerlijkheid en menchlievendheid onder de voeten te treden. De redevoering van den minister zal gerucht in het land maken De Kamer heeft beslist imandag zit ting te houden indien let budget van justieie zaterdag niet kan gestemd Wor- den. Allons dat is goed, er moet ge daan gemaakt worden met al die kleri kale woordenkramerijen. Gust. DE KOMNGS BELEDIGERS. Men weet dat de klerikalen van Ant werpen. ter gelegenheid der laatste kie zing, zich niet b< paald hebben met alle soorten van vuile schimp en beledigen de geschriften uit te strooien, zij hebbrn ook lot de karikatuur hunnen toevlucht genomen en den Koning on ene beleedi- gende w ijze afgebeeld. Men zegt dat de prokureur des ko- tiings. die schandelijke karikatuur heeft aangeslagen en dat de u:tgevcr-i er van zu'len vervolgd worden, voor belccdi- ging jegens den koning. ANDERE MANNEN, ANDERE TAAL Men schrijft uit Poitiers dat Mgr Bellot des Minières. kortelings tot bis schop van Poitiers benoemd, eene rtde- voering uitgesproken heeft bij het he zitnemen van zijnen zetel, die geheel verscliillig is met de gewone taal welke de bissclioppt n laten hoorni, Onder andere heeft deze prelaat verklaard dal, besloten zijnde in de polietieke strijden zich niet Ie mengen, hij de hand er op zou houden dat de geestelijkheid een ge lijk gedrag zou volgen. Hij heeft gezegd dut hij zich hoogst vereerd achtte door het gouvernement der lepubliek gekozen geweest te zijn, er bijvoegende dal zoo de plicht van 't gouvernement is den godsdienst Ie doen eerbiedigen, de plicht der geestelijkheid was het gouvernement te achten. Na deze redevoering uilgesproken te hebben, die hem reeds de aanvallen der klerikale pers over liet hoofd gehaald heeft, bracht Mgr Bellot een bezoek aan de burgerlijke en militaire overheden. Des anderdaags ontving hij den prefect en den municipalen raad van Poilieis. Deze sam°nkomsten waren zeer vriend schappelijk. En men heeft zeer opge merkt df t de nieuwe bisschop met een zeer hoffelijk onthaal den republikcin- schen maire bejegende. De reaclionnairen zijn in verslagenheid over de redevoe ring van den opvolger van Mgr Pie. Zal Mgr Bellot navolgers vinden P i. Vrienden 'k tel reeds tachtig jaren, Op des werelds levensbaan. Luistert naar mijn wedervaren In dit nederig bestaan. Veel heb ik reeds ondervonden, 't Mt-nsehdom van nabij gezien Baatzucht is hij veel don maatstaf Valsehe broeders Een op tien. Refr. Maar ik laat d boozen loopen. 'k Trek nnj geen verraders aan En 'k blijf op de rechte baan. bis. II. 'k Hoorde vaak mijn vader spreken Vrouwtje lief, mijn beste Lijs, Onze zoon, liet is gebleken, Is bestemd vaor 't onderwijs. En zooals 't de man voorzeide Is het wezenlijk geschied Want slechts weinige jaren later W as ik op het schoolgebied. Refr. En mijn Vader en zijn Lijsje, Zagen mij ootmoedig nan, God bedankend door een traan. lis. III. Dertig jaren zachte vreugde, Smaakten zij nog op deez aard Wat hen bovenal verheugde, 'k Bleef als kind steed* bij den haard... En de jaren vloden henen, En de braven zijn niet meer.. Hunne zielen rusteu zachtjes ln der engelen Hemelen 's sfeer. Refr. En ik dank mijn brave ouders, Dageli jks nog meer en meer, In mijn beè tot d' Opperheer, bis. mi. 'k Heb de jeugd steeds on dervyezen, Ieder leve naar mijn wensch. 't Kwaad veracht, het goed geprezen, Mint altijd uw evenmensch God en ouders zult gij eeren, Danken voor uw aardsch beslaan Nimmer kwaad doen aan een ander Wat gij niet wiltzijri gedaan. Refr. En zij die mijn lessen volgden Lezen oh in vrede en peis, Dankend nog mijn onderw ijs, bis. V. "Wilt mijn lesje nu aanhooren, 'I Is 'l more- Ie van mijn lied Zijt gij arm als Job geboren, Benijdt tech de rijken niet Zij gij Lutheraan of Ketter, Zi.,1 gi| Katholiek of Geus, Liberalen of vrijdenkers. Blijft getrouw aan uwe leus. Ref. En -k zeg 'l Zoo ben ik geboren, 'k Zal zoo blijven tol aan 't graf, Tot natuur neemt wal zij gaf. bis. VI. 'k Spreek tot u als mijn kind 'ren. Luister naar uw vaders raad Doe steeds goed wil 't kwaad verhin- [d're, Wacht u voor een slechte daad; En laat vr>j uw ziel bedreigen Tot de Hel in eeuwigheid Groote schurken zij gestorven Tol dtn Hemel voorbereid. Refr. Want voor geld dat is bewezen, Komt gij in den Hemel klaar Waart gij zelfs vrijmetselaar, bis. VII. 'k Zie mijn dagen henen vlieden, Welhaast is 't met mij gedaan. En 'k zeg met de goede lieden, Wal God doel is wel gedaan. En ik laat den pastoor pralen Van verdoemenis en Hel, En ik lach mei d' absolutie, En den ban en geheel zijn spel. Refr. En 'k blijf in mijn leervolharden, 'k Wil haar trouw zijn tot aan '1 graf, Tot natuur neemt wat zij gaf bis. L. Van den Kieboom. .- Merchtem, den 28 Februari1881. DIT MERCHTEM. Wanneer wij de ge wij waterde arti kels van ons wekelijksch sakrislij bladje en zijnen konfrater iu Christo de ge benedijde Biusselaar, een weinig door snuffelen, dan voelen wij oiis waarlijk gedwongen al schokschouderende te zeggen Och God, vergeef het hun want zij weten niet wat zij doen,. En inderdaad, iedereen die een weinig ver stand heeft schudt hel hoofd bij het le zen van die onnoozelhtden welke men slechts in een gazetje van Merchtem kan aantreffen iedereen die nog een ziertje eergevoel bezit laakt het gedrag van die mannen die spotten met treffe lijke lieden die laster en zwadder spu wen op de wereldlijke overheid, ja, die zich niet schamen te lachen met een ongeluk dat aan eenen braven huisva der overkomen is. Het is waaar, gij zoogezegde katho lieken onzer gemeente, gij, gij zijt vrij van vlek en zonde gij. gij zijt de zui vere lammekens en uwe dochters de zuivere maagden waai van het H. Schrift gewaagt gij alleen, gij hebt het recht uwe tegenstrevers door den modder te sleuien hen aan olifanten en apen te vergeifjken, want gij zijt het, die reeds zoovele proeven van kuiscliheid en wijsheid hebt gegeven en er ons nog dagelijks geeft. Uwe heldendaden, O mannen van de goede zaak, ziin ons genoeg bekend uwe pilaarbijters streken en billard- stoolen. O katholieke jongens, toonen ons wie onze tegenstrevers zijn en geveu ons stof genoeg om ettelijke bladzijden te vullen. Maar er is een spreekwoord dat zegt «Mooren wascht men niet wit» en ik der.k ook voor mijn deel dat. moesten wij aan onze broekschklik beginnen te wasschen. wij er niet al leenlijk onze zeep maar ook nog de handdoeken bizouden in schieten Wal. het schoolenkwest betreft, dit onderzoek dat gij met den naam van comédie bestempelt, zij gerust. Mijn heer, dat de mannen die daar zullen gaan getuigen, zich niet zullen laten af schrikken, noch van uw flauw geschrijf- sel, noch van uwe katholieken die gij uitflondigl iu massa zich naar Assche te begeven; immers het zijn wij niet die van onder onze klip loeren, dit weet iedereen in Merchtem, niet waar Pitje. Wij wachten dan ook gerust den dag van het schoolonderzoek af ik zeg ge rust. want. om de waarheid onder eed te bevestigen, moet men niet schrikken noch voor u, noch vooi niemand. Ze was mis. Eene vrouw wordt voor de correctiooneele rechtbank gebrachtt. Vrouw Goedzak, gij zijt beschul digd van op liet hooft van M, Klepkens een eenier vuil water te hebben geworpen. i Is waar, Mijnheer de voorzitter, ik beken hot. maar ik was mis, 'k meende dat het mijn man was... Voor de rechtbank, Men brengt voor de rechtbank een groote schurk die reeds tien vercordeehngen heeft ondergaan. Bij het oproepen zijner zaak vraagt hij Mijnheer de voorzitter mijn advo- kaat is ziek, ik vraag dat men mijne zaak achtdagen zou uitstellen. Maar. zegt de voorzitter, gij zijt op heeterdaat betrapt uwe hand stak nog in den zak van den aanklager, wat zou uwen advokaat kunnen zeggen om u te verdedigen? t Is juist daarom, mijnheer de voor zitter. Ik hen kurieus om te hooren wat nii zal inbrengen. Een fauteuil. Een heer geeft te Pa rijs aan eenen garcon 20 franken om hem eenen fauteuil in het groot opera te gaan halen, Men weet dat een fauteuil een plaats is, wat men gewoonlijk een stalle noemt. De garcon komt aan het bareel en de bureaulist geeft eene kaart en hetfgeld dat te veel is terug. V ervolgens stelt hij zich voor {jhet bu reel na een kwartier uurs vraagt'de bu- reelbediende, naar wat hij wacht. <t Wel, mijnheer, ik wacht^naar den fauteuil die gij mij moet- geven,'om hem naar bet hotel te dragen 4. lie zitting der Kamer was heden, don derdag. w oelig; Gornesse had het woord en de man was nijdig, vol holklinkende, hoonende woorden, die hevige prote station uitlokten, Dal is het vak van deze epresentant die er roem in zoikl on 4. -♦

Vooruit | 1881 | | pagina 2