Fr. 4-00 Fr. 4-73 Aalst, 10 Maart. VOOR jaars voor de stad, ankondigingen I5men den drukregel. VOORUITJ verschijnt wekelijks den Donderdag in den namiddag. s jaars voor heel het land. De abonnementsprijs is voorop betaalbaar. De aankondigingen verzoekt men uiterlijk des Woensdags voor 6 uren namiddag te zenden. Compagnie Générale dePublicité Etrangère G. 1.. Daube et P-. Paris, Londres, Frankfort s. M-, Berlin, Vienne, Zurich etc EEN BISSCHOP VOLGENS CHRISTUS LEERING. De Fransche dagbladen-deelen den Lekst mede van den herderlijken brief dien de nieuwe bisschop van Poitiers. Mgr Billot de Nunieres aan de geestelijken van zijn bisdom deze week gestuurd heeft. In ons land waar de katholieke eeredienst meer voorrechten en meer vrijheid heeft dan om het even in welk land der wereld, durft de heer Thonissen zich in de Kamer afvragen of onze geestelijken wel belang hebben 'om aan het vaderland getrouw te blijven. Is het onverzichtighei 1, of onbe schaamdheid Waarlijk de heei 1 ho llissen had ons aan meer vaderlands liefde en meer bedaardheid gewend gemaakt. Nu, de bisschop van Poitiers zegt aan zijno priesters dat zij zich met [geene politiek mogen bemoeien. Gij zijt, zegt hij, de ministers van eenen I aanbiddeiijken meester, wiens koninkrijk I r/ee/ie andere grenzen heeft dan de ruimte en den tijd en, even als de apostel der volkeren, moet gij u aan allen oj'offeren De menschlievendheid heeft geen kleur en behoort aan geen partij Nooit, voegt hij er bij, zal hij aan politieken twist eenig deel ne men Wij zijn van geene partij en zullen nimmer aan geene partij behoo- ren. Wij hebben het gezworen aan de voeten van den Heer den dag onzer wij- ding. En dien eed zullen wij weten te volbrengen. Die taal gaat recht naar het hart Hoe gelukkig ware ons land, indien onze bisschoppen dat schoone voor beeld volgden. Dan zouden de priesters wezenlijk eene zending van liefde en vrede ver vullen, dan zouden zij den godsdienst t beminnelijk maken en ziclizelven doen achten en eerbiedigen. zame zielenherder, voorzeker niet in 't belang van den godsdienst maar wel om de gemeenteschool hierdoor nog een fermen klop te geven gaf een weigerend antwoord om rede dat de heer F. Haems zijne kinderen naar de gemeenteschool zendt. Men be- grijpe gemakkelijk wat diepen indrul zulk eene houding maakte op eene dweepzuchtige bevolking als de onze en hoe de zoogezegde slechte school en hare voorstaanders andermaal door den modder werden getrokken. Doch was die gebeurtenis indrukwekkend en gunstig aan onze tegenstrevers, grooter to Ja was de verwondering en nadeeliger voor hen den invloed welk eene derge'ijke plechtigheid onlangs heeft teweeggebracht. Op 26 December zag men het doch terken van Lowie De Cock ten doope bladen ook speelden de beide par tijen nooit grootere rol. Nu de klerikale partij diep gezon ken ligt in den poel der schande nu zij met eene weêrgalooze bandeloos heid eenen boerenopstand wil op wekken en haat en verdeeldheid met volle handen zaait, de menschen tergt en vervolgt met barbaarsche breedheid. Nu nog durft die ellendige partij zich maskeren en valscli spel spelen voor haar zijn alle middelen goed om tot haar doel te komen schaamteloos durft zij nog zeggen Onafhankelijkheid en vrijheid voor allen en in alles Onafhankelijkheid Zij die nooit geweten heeft wat het is onafhankelijk te zijn. Vrijheid voor allen en in alles Zij die geene vrijheid en zelfs geen dragen. Maar wie zou dit onnoozele vaderlgjd kent. Vrijheid V x- nm in viiiiAn 7ii Hip nip.t.anders wil er Uit Herdersem. DE KLERIKALE WINKEL. Het volk leert dagelijks de politieke handelwijze der geestelijken in zake van godsdienst meer en meer van na bij kennen. Zoo wil ik onder de feiten die klerikalen winkel blootleggen en het volgende ter overweging mede deel en. Op 11 September laatst werd het huisgezin Haems te Herdersem met eene jonge dochter vermeerderd. De vader wilde zijn broeder F. Haems van Lebbeke met het peterschap ge lasten en gaf dit vervolgens aan mijn heer den pastor te kennen. De vreed- wichtje nu vergezellen om in zijnen naam aan de pomperijen des duivels en dezes aanhang te verzaken 1 Luis ter, lezer, het was de heer De Cock, hoofdonderwijzer te Denderleeuw, de bestierder eener gedoemde school die de onderwijswet uitvoert van den heer Minister Van Humbeek, bijge naamd den grafmaker van 't katholi- cismus ja, de heer De Cock een ge banvloekt staatsmeester wiens verant woordelijkheid voorzeker veel grooter is dan die van den huisvader van Lebbeke. Geen wonder dus dat menig nieuwsgierige naar 't kerkplein was gekomen om zoo een komediespel te zien afspelen en Jan Rechtuit aan zijn gebuur zei Sa jongen, dat moet verder geweten worden, neem eens pen en papier en schrijft dat aan den VOORUIT. Maar weet gij wat de deftige kieri- kalen nu zeggen Wel, dat peter De Coch nog onder't bedwang der mili- ciewet zijnde, wat gansch onwaar is, mijnheer den pastoor beloofd heeft andere rechtsgeleer den beweren dat vernoemde heer De Cock weldra zijn recht op pensioen zal doen gelden, hij die slechts negen a tien jaar als onderwijzer werkzaam is. Ziedaar hoe men het volk blindt- doekt en beletten wil in dien winkel klaarte zien. KLERIKAAL EN LIBERAAL. Zeker beleefden wij nimmer eenen tijd waarop de woordekens liberaal en klerikaal meer de lippen van het publiek ontrolden en meer te voor schijn kwamen in de dag en week- Zij die niet anders wil en betracht dan heerschen over allen en over al les Vrijheid Zij die den mensch als volslagen slaaf behandelt die verbiedt dat er een letter geschreven of ge lezen worde welke haren lof en hare gelorie niet bezingt die alwie ver volgt en vernietigt die haar in het minste punt geene volkomene ge hoorzaamheid toekent die ellende, armoede bliksemt naar eiken sterve ling die niet knielt voor hare grillen; zij die eenen hemel heeft voor hare slaven en nakruipers, en een eeuwig vuur voor den eerlijken man, die het onrecht en de valschheid verstoot, die geene slavernij dub en vrij wil leven zooals hij vrij geboren is. Valschaards gij die met woorden speelt, liegt, fopt, bedriegt wat zijn uwe daden Gij wenscht en bewerkt eenen volksopstand, maar deze zal tegen u keeren. Induschentijd om uwe handelwijze een schoon aangezicht te geven, gaat gij de voort liberale partij op alle toonen uit te schelden en de lezers der kle rikale gazetten verboden zijnde eenig onderzoek naar de waarheid te doen of een liberaal blad in handen te ne men op straf van eeuwig te branden, drinken de leugentaal als water. Wat zijn nu eigentlijk die zoo ver schrikkelijke liberalen, die zoo ge vlucht en gevreesd moeten worden Wat willen zij in ons land inbren gen en ons opleggen 1 Ziehier het beknopt programma van het liberale Congres van 1S46; daar zal men kunnen zien hoeveel redens er bestaan om het belgisch liberalismus en de liberalen met zooveel woede te vervolgen men zal er ook uitkunnen opmaken wat een liberaal is en wat hij wil, en dat dan elkeen met gezond oordeel bij zich zei ven overleg ge wat er hem te doen staat. De liberalen vragen vooreerst de toelating tot de stembus van de per sonen die een ambt uitvoefenen waarvoor er een bewijs van bekwaam heid door de wet wordt geëischt. 2° De volstrekte onafhankelijheid der burgerlijke macht. 3° De inrichting van een openbaar onderwijs voor alle graden, onder het uitsluitend bestuur der burgelijke macht, verwerpende de tusschen- komst als macht van gelijk welk gods dienstminister. 4" De intrekking der terugwerkende wetten. 5° De vermeerdering van het getal volksvertegenwoordigers en sena- teurs volgens de getallen 40,009 en 80,000 zielen. 6" En eindelijk de verbeteringen weke den toestand der werkende en behoeftige klassen noodzaakelijk maakt. Ziedaar wat de liberalen willen en wat men moet willen om liberaal te zijn, en maakt nu bij u zeiven de ver gelijking tusschen de klerikalen en de liberalen. Volgaarn voldoen wij aan hel ver zoek van inlassching der volgende regels, en geven wij aan liet naïef schrijven onzes inzenders eene der beste plaatjses! Mijnheer de Vooruit Ik heb de eer UI. Ie lalen weten dat ik een dezer dagen oorgetuige ge»eest ben van complimenten die u mis schien zullen verwonderen. Ik wandelde de verledene week bij eene tusschenpoos van hagel en wind in de Geeraardsbergsche straat, als ik eens klaps door het geschreeuw van Gare!. eenen drager van eenige stuks bat- terie de cuisine ontsnapoende op den dorpel van een huis zonder slagie ge dreven werd ik gevoelde iels en moest met allerhaaste naar den achterhof loo ped ik bevond mij in de naaste ge buurte van de nonnekensschool en daar hoorde ik liet volgende Masxur, gij hebt de complimenten van M. Geeraards hij zendt mij met al wat gij noodig hebt om voor de kleintjes soep te maken. Is dat uit den naam van M. Gliee- raards l°als bijzondere,als schepene der stad of 5° als voorzitter van het bu reel van weldadigheid dal zal ik niet zeggen maar mijn verzoek is M. de Vooruit, dat gij eens uwe informeerka- 563£?5<SS-

Vooruit | 1881 | | pagina 1