J tl teruil de klerikale zaken lijden aan de tering. Ziio bracht die penning in 1878 iu hei aartsbisdom Alectieleu fr. 216,- 4-87-25 c op. en in 't jaar 1879 was hij gevallen lol fr. 200,989 13 c. De rekening voor 1880 schijnlook niet bij zon der vel le zullen zijn. De katholieken klagen daarover na tuurlijk putten in den grond, en vooral zijn ze kwaad op de groove sleden, waar er hel minst wordl gegeven, alhoewel daar de grootste fortuinen voorhanden zijn. In hel versl g over den Sl-Pielers- penning lezen wij, dal hij het meest op brengt in de paiuchien. waar men zoo wel bij den arme als bij den begoeden gaai bedelen. De penning der weduwe is het zekerste inkomen, zeggen zij. Hoe is men niel beschaamd, dai le be kennen P Inderdaad, elkeen weet dat de paus geen nood heeft, dal bij jaarlijks mil joenen inkomsten bezit. En de liarteloo- ze schooiers durven bekennen dat zij de arme lieden hunne magere centen gaan afdoen, om er bun politiek spel moé rechl te houden. Wat geelt bet hun dal de arme suk kelaars honger en koude lijden, als er maar koorn op hunnen polilieken mo len komt. Hunue spreuk is Hebben is hebben, en krijgen is de kunst DE KLERIKALEN DWINGEN NIET t Riep de koolplanter Woeste iu de kamer van Volksvertegenwoordigers eenmaal uit en heden nog kan men den sul van dezen dwang niet, overtuigen met de sprekend ste bewijzen. Ilewel ik wil mijnheer Kool nog een staalken van dwang uit zijn ar rondissement, aanhalen. Iu eene belangrijke gemeente, noord west Aalst woont een personage die zijne medeburgers vroeger met den titel van 13lien apostel bestempelden, nu wordt hij in den handel de man met groote maten en zware gewichten genoemd, of er reden bestaan om die benaming op hem toe le passen weet ik niet. Nu onze held houdt dagelijks de wacht voor zijne poort als de leerlingen der gemeenteschool daar voor bijgaan om te bespeuren of er geen schaap tusschen loopt dat hij aan den schaapstal ontrukken kan. Na lang schildwacht ge houden te hebben had hij er toch een ont dekt. Aanstonds wordt de moeder van bet kind ontboden. «Geuzen» snauwde hij haar toe, uw man en uwe dochter zijn op staan- den voet hun werk kwijt en werden nil de labriek gejaagd, en gij krijgt van de week nog den opzeg van mijn land zoo uw zoon nog naar de gebannen school gaat 1 De moeder beefde in al hare leden zij had schoon te zeggen mijn kind leert niet in de kakschool, het gaat er nu bijna twee jaren en kent nog geene letter, het kan zijne gebeden niet en is reeds acht jaar oud. «Mijnheer wij moeten onze kin deren vroeg inspannen om het brood te hebben en zij dienen toch wat geleerder te zijn,. Niets te doen, de verwaande kerel antwoordde: lk heb daar geene zaken mee, zoo hij er zijnen voet nog zet, zijt gij hier hui ten, hoore ge Wat denkt u Mijnheer Woeste, is dat geen dwang KARL. SCHOOLONDERZOEK. GEESTE LIJKE STRAFFEN. Het school onderzoek openbaart da gelijks nieuwe feilen, die de geestelijk heid met schande bevlekken. In het parlementair enkwest van het kanton Eghezée verklaart een huisvader onder eed dat zijnt vrouw hem alles heeft verborgen dat hij zonder dit den pastoor aan liet lijf zou gevallen zijn. Wat dan had de vrouw aan baren verontweerdigden man verborgen Luistert, de getuigen verklaring der dochter za! 't ons zeggen HAUUJIER, ELISA, 12 JAAR EN 6 MAANDEN, verklaart Verleden jaar heb ik gedurende 5, 6 maanden den kathecismus bijge woond ik met de kleine van Melebior Decamps, waren de eenigsle leerlingen van de gemeenteschool. De pastoor nam ons bij den arm en verwijderde ons van de andere, zeggende dat wij daarvan niet waardig, dat wij vergiftigd waren. Hij deed ons dan op de knieën zit ten op den grond, deed onze rokken op heffen, omdat wij met de bloote knieen de steenen zouden geraakt hebben. Hij deed ons de handen vouwen en moesten het volgende bidden lk groet u, Maria, bid voer ons. Bidt voor de liberalen. Opdat zij zich zouden b -keeren en ten hemel gaan. VV ij moesten in iedere les dit bed opzeggen, deden wij het niel. dan kregen wij slagen in betaangezichl. Zou moesten wij zitten gedurende heel den catechismus. Ik heb alles aan moeder maar niets aan vader gezegd, omdat ik vreesde dal hij den pastoor zou hebben gaan vinden. Soms leed ik zou zeer van koude, dat ik op de schorren in bezwij ming ben gevallen. Den dag van hel on derzoek voor de eersle communie, was het koud de andere kinderen mochten bij den pasioor in huis gaan, ik moest aan de deur wachten. Ik beefde van Kouile, en heb aan bel venster geklopt. De pasioor is komen openen en heeft mij in de» gang gezet. Daar weende en heef- de ik van koude. De meid is gekomen en op bare vraag heb ik geantwoord, dat ik daar moest blijven omdat ik de juf- vrouwenschool bijwoonde, De pastoor, die bel hoorde, beeft mij dan binnen geleid HIJ warmde zich aan de sloof, wreef zich de handen als om met mij te spotten.» Zulke laffe handelwijze ten opzichte van een kind is onmogelijk, zullen onze lezers heel waarschijnelijk zeggen, de pastoor heeft geloochend, hel kind beeft dus gelogen Zeker heeft de pasioor geloochend, evenals als al de andere die in het schoolonderzoek zijn verschenen Ik lochen zegde hij de kleine Haut- hicr en de kleine Decampsalzoo te heb ben behandeld ik herinner mij niet bun gebeden tc hebben opgelegd, welke zij mij toeschrijven. Van eenen anderen kant gpluigen de onderwijzeressen en de heer schenen Doek. dat de Commissie van onderzoek volle betruu wen stellen mag in de ver klaringen, die voor hen door de familie Haulhier werden gedaan. Wij vragen liet in geweten hoelang nog zullen die dorptirans ongestraft de bevolking mishandelen DE KLERIKALE POLEMIEK De kleine klerikale dagblaojes welke te recht als In t schuim dezer partij aan zien worden, hebben, in de ontgraving die le Ingelmunster heeft plaats gehad, eene gelegenheid gevonden om hunnen heiligen iever aan den dag te leggen, Zij waren tevens blijde aan hunne lage driften van haat en nijd den vrijen toom te kunnen geven. Wellicht denken zij, dat schijnheilige bokkensprongen hunnen armzaligen winkel zullen ver beteren. Heimelijk gepijnd, leggen zij eene scliaamtelooze verwaandheid aan den dag. Wie hunne ongenade heeft ingeloopen mag geenen voel uit zijn buis verzetten, of vallen op hein los als vrijgelaten honden en blaffen dat zij tr zelfs den kop bij verliezen, Welke eenen loon van prelenlie Waar zij gespro ken hebben moet iedereen zwijgen, zij zijn onfeilbaar, want zij schoeien voor den paus, zij schoeien voor de scholen en nog liefst.... voor zich zeiven. En dan in hunnen overmoed, denken die kale gazetscbrijvers en overloopers door nood en dwaasheid gedwongen, dat zij vrees inboezemen, terwijl zij slechts verachting en medelijden wek ken. Een heerlijk mensch heeft et afkeer van. Zij maken de voorwacht uit van de partij der schijnfn iligheid, dwang- macht en overheerscliing die hier in Vlaanderen het viije burgerleven zoekt te verworgen. Op gegeven bevel, moe ten zij door laster in den donkere tref fen. Deze taak is hun brood, cn door eene schakel van laagheden, zijn zij tot deze eetlooze laak opgewassen M. PIER UIT 'T LAND. LEES DAT EENS! NOG EEN MARTELAAR Wat men toch durft doen De tribu naal van Namen heeft den onderwijzer met God van Harleu veroordeeld tol twee manden gevang, 50 fr. boel en de kosten van hel proces. Brr welk schelmstuk had die Heilige man dan doch bedreven Luister, wij gaan het u in twee woorden zeggen Een kind had in eenen beemd zukcr- bladeren gezocht en was een weinig te laat in 't school gekomen. Na de klas werden eenige zijner school makkers door den Leeraar met God ge dwongen in den mond van den armen kleinen te SPEEKEN. Een der leerlingen getu'gl mij zoo pijnlijk dil vuil werk nen besten kameraad ledoen,maar moesten wel en terwijl stond de meester te lachen Arme martelaars Ouders zendt uwe kinderen naar de katholieke scholen en de meesters met God Hel w as aan mij- wij ERDOEMDE SCHOOLMEESTERS. Do beer Candries, gemeente onderwijzer te Bortmeerbeek en daarboven vader van eenen leerling der Staatsnormaalschool te Hasselt, is deze week overleden en begra- veu met kerkelijke plechugheid. Daarenboven kondigt de doodskaart aan dai eenen dienst van wegens de on derwijzers van het kanton Haecht later aangekondigd zal worden. Wat beteekent dat alles Zijn da schoolmeesters maar verdoemd in hunne school, en zijn zij het niet meer als de pastoors van hen oorden moeten ontvan gen De kerk zoekt naar geen centen, neen, 't is spijtig 1 BEROEPSHOF VAN GENT. ZAAK VANHEULE. —VEROORDEELINGEN. Het beroepshof van Gent heeft gis teren uitspraak gedaan in de zoo be ruchte als betreurenswaardige voor vallen welke te Heule in 1880 plaats grepen. Het Hof heeft de zending van M. Bouez, en zijne handelwijze als bij zondere Commissaris, wettig ver klaard en de volgende veroordeelin gen uitgesproken A. Voor opstand tegen de wet. De onderpastoor Yserbijt tot zeven maanden gevang. August Lagae zeven maanden. De vrouw Van Hallewijn 15 dagen gevang. Verhamme drij maanden gevang. De Bruyn drij maanden gevang. Duyck acht dagen. (Duyck is dege ne die in den opstand gekwetst werd. Verscheuren, Maes en Joye elk tot drij maanden gevang. B. Voor den heer Bouez slagen toe gebracht te hebben in het uitoefe nen zijner zending. August Lagae 1 maand gevang en 100 fr. boet. De Bruyn 15 dagen gevang en 26 fr. boet. Verhamme 1 maand gevang en 26 fr. boet. Het Hof heeft de straffen door de correctieneele rechtbank van Gort rijk, voor beleedigingen jegens de magistraten, tegen Maas, Joye en Ka- rel Lagae uitgesproken bevestigd Die straffen bedroegen acht dagen gevang en 26 fr. boet voor de twee eerste en 15 dagen gevang en 50 fr. boet van den derden beschuldigden. GEWELDIGE DOOD VAN DEN KEIZER VAN RUSLAND. Eindelijk zij de Nihilisten toch in hunne moordaanslagen gelukt. De keizer van Rusland, te Sl Peters- burg. op 13 Maart rond 2 ure 's middags uit de Michieis-renbaan komende, wierd er eene bom onder zijn rijtuig dat hetzelve verbrijzelde. gesmeten De keizer kwam er zonder leed uit, Maar men wierp eene tweede bom die hem de beenen en den onderbuik afrukte. De keizer wierd vervoerd naar het win terpaleis waar hij ten 4 1/2 stierf. Wij vernemen dat het gouvernement waarschijnlijk in den loop der maand april aanstaande, een nieuwen tijdelijken nor malen leergang zal inlichten ter voorbe reiding van onderwijzeressen voor bewaar scholen.Even als in 1879 zal hetprogram- ma van onderzoek tot aanneming bevatten: a) De moedertaal, spraakkunst, schrijf wijze en 't optellen, b) De schijfkunst, c) Het lezen, d) De cijferkunst, theorisch en praktisch e) De grondbeginselen de aJgemeene aardrijkskunde en de aardrijkskunde van Belgie De geschiedenis van België, g) De teekenkunst, h) De zang, i) Eene bijgevoegde taal, het vlaamsch voor de waalsche jirovinciëu en het fransch voor de vlaamsche provinciën. Het onderzoek te ondergaan voor dit laatste vak is niet verplichtend. Het gerecht heeft zaterdag eene huiszoeking te Laken gedaan. liet kind zou gedood zijn geworden van een meisje van 16 jaren die betrekking zou hebben aangeknoopt met haren v. der. Het wicht je zou door de zuster van dezen laatste zijn verwurgd geworden. De vader is aangehouden onder be schuldiging van verkrachting en mede- plechtigheid aan kindermoord. De tante is insgelijks aangehouden, beschuldigd van kindermoord. Zaterdag morgend, rond 8 ure is de genaamde H. Schelk, steenkapper, wer kende aan de inopbouwzijnde kerk van St-Joseph te Aalst van de stelling gevallen en in zeer bedenkelijken toestand opgeno men. II. Schalk is gehuwd cn vader van 3 minderjarige kinderen, waarvan het jong ste vrijdag is gedoopt. Zaterdag avond, rond 8 ure, hoorde men de kreten Moord l dieven de poli tie vermoord mij uit eene kamer van het eerste verdiep van bet hotel De Witte Leeuw, op de Meir, te antwerpen. Ziehier de oorzaak die had aanleiding gegeven tot deze moordkreten De heer Dcirggraaf de M... de C..., oud 29 jaar. geboren te Beauvais Frankrijk, bood zich zaterdag namiddag aan in een magazijn van eetwaren op de Katelijne Vest, v aar op dit oogenb'ik eene dame met haar kind in den winkel stond. Nauwelijks was de burggraaf in het ma gazijn o( hij begon het kind der dame zoo erg te plagen, het met. zijnen wandelstok in het aangezicht stekende, dat de moeder van het kind hem verzocht deze gevaarlij ke plagerijen te staken, doch de franseh- man ontsiak in gramschap, en een revol ver uil den zak van zijnen jas halende, riep hij de dame toe. terwijl hij het wa pen op haar richtte indien gij nog een woord spreekt, schiet ik u dood i De dame nam aanstonds de vlucht met haar kind, en ging de policie van het voor gevallene verwittigen. D ze, op de aanduidingen die haar gege ven werden door de personen uit het ma gazijn, begaf zich naar hét logement van den burggraaf in den Witten Leeuwwaar men zegde dat een persoon was die reeds teekens van zinsbijstering had gegeven. Toen de policie zich op de de kamer van den heer de M... deC.. aanbood begon deze laatste te roepen dat men hem wilde vermoorden en dat hij 1000 fr, wilde geven aan den persoon, die den consul van Frankrijk zou gaan halen. Hij bood herigen tegenstand aan de policie en wilde door het venster springen. Onnoodig te zeggen dat dit tooneel eene groote samenscholing van volk voor den Witten Leeuw voorzaakt heeft. Men heeft den man in een rijtuig ge plaatst en hem lijdelijk naar het gasthuis gevoerd, waar hij door een doctor onder zocht is, die zou verklaard hebben dat hij zeer goed bij zijn verstand is. De burgraaf is thans ter beschikking van den heer Procureur des Konings ge steld, voor wien hij zal te verantwoorden hebben over de hem ten laste gelegde fep ten, namelijk doodsbedreigingen geuit te hebben en het dragen van verboden wa pens. 1 wij

Vooruit | 1881 | | pagina 2