1881. Fr. 4-00 Aalst, 24 Maart. Fr. 4-73 VOOR WAARHEID EU BECHÏ /H 's jaars voor de stad, i 5""'n den drukregel, aankondigingen VOORUIT verschijnt wekelijks den Donderdag in den namiddag. s jaars voor heel het land. De abonnementsprijs is voorop betaalbaar. De aankondigingen verzoekt men uiterlijk des Woensdags voor 6 uren namiddag te zenden. Compagnie Générale dePublicité Etrangère G. L. I aube et C',c. Paris, Londres, Frankfort s. M., Berlin, Vienne, Zurich etc DE STATISTIEK DER GLERIGALEN. De meeste clericale bladen des lands hebben uit den Bien Public van Gent eene statistiek overgenomen van de bevolkingderlagere scholen. In een voorgaande artikel hebben wij reeds doen zien dat de cijfers, voor wat de provinciën Antwerpen en Braband be trof gansch fantastisch waren. Thans hebben wij hetzelfde te zeggen voor wat de totale opsomming der school kinderen van al de provinciën betreft, en dit gaan wij eens even bewijzen. Vooreerst hebben de clericale op- tellers het getal leerlingen welke op 31 december 1878 de gemeentescho len bijwoonden overdreven dit getal was slechts 510,588 leerlingen in plaats van 527,417 Dan, zij hebben in hunne optelling als zuivere winst gerekend de kinde ren der aangenomene .scholen 66,921 der bijzondere scholen aan de inspec tie onderworpen 3286; en der vrije scholen 90,125. Er valt hier aan te merken dat de aangenomene scholen clericale scholen waren, bestuurd door kloosterzusters, zooals te Willebroeck bijvoorbeeld, of door broederkens zooals te Boom en aan de inspectie onderworpen of niet., hun karakter bleef altijd confessioneel. De vrij scholen zijn naar de invoering der wet van 1879 gebleven wat zij waren, de eene confessioneel de andere bur gerlijk. Al de kinderen welke van eene dier confessioneele scholen tot de gemeen te scholen overgegaan zijn, zouden dus als een wezentlijk verlies voor de clericale scholen moeten aangere kend worden. Op 31 december 1879 was de be volking der officiëele scholen 339,195 leerlingen zoo dat er een verlies kon bestatiud worden van 510,588— 359,195, blijft 171,393 leerlingen, dat is 33,56 ten honderd. Zooals men ziet blijft men ver be neden de 60 ten honderd, bestatigd door de diocesane optellers en dit is niet te verwonderen als men nagaat op welke wijze hunne statistieken opgemaakt zijn van den eenen kant zijn de getallen overdreven en van den anderen kant als aanwinst gerekend wat zij reeds bezaten. Wij hadden dus wel gelijk van de cijfers der clericale statistiek als fa- tatischle beschouwen. Zooals men ziet bewijst dit kort overzicht dat de officieële scholen slechts één derde hunner bevolking verloren heb ben. Wilde men de statistieken der cle- ricalen voor echt aannemen, dan zouden er meer leerlingen in de scho len te stellen zijn dan er zich kinde ren in de schooljaren bevinden, dat is meer dan li op honderd inwoners. Bemerken wij ter loops dat wan neer al de kinderen die van 6 tot 44 jaren oud zijn ter schole gaan, de cle- ricalen «eene rede meer kunnen bij brengen om het invoeren van het ver plichtend onderwijs te verwerpen. Wanneer men nagaat wat al moeite er van wege de geestelijkheid inge spannen is om de kinderen uit de of ficieéle scholen te trekken, dan is het grootelijks te verwonderen dat men slechts tot zulk eenen armzalige uit slag gekomen is Een derde der schoolbevolking Leest de verslagen van het school onderzoek en oordeel dan of er niet meer gemeenten zouden moeten ge vonden worden waar niet een kind in de officiëele school tegenwoordig is. Wanneer de invloed van M. de Pas tor machtig genoeg is om den rijken of edelen grondbezitter der plaats onder den duim te houden of hem overtehalen om de van hem afhangen de personen te dwingen hunne kin deren naar de katholieke scholen te zenden wanneer van zijnen kant M de pastor de biecht en de andere sa- kramenten gebruikt om de ouders te dwingen en deze in hunne eer en zelfs in hunne tijdelijke zaken treft, dreigt van ze ten onder te brengen, ze pu bliek aan den schandpaal hecht wanneer van eenen anderen kant de clericale gemeedtebesturen den pas tor in de hand werken en al wat mo ge: ijk is, aanwenden om het officieel onderwijs te benadeelen dan, zeggen wij, is het grootelijks te verwonderen indien de gemeenteschool kinderen bevat. - En niettegenstaande al dien hoogen invloed, niettegenstaande al de dwang middelen en banvloeken, is men er maar in gelukt, aan deofficieele scho len één derde der leerlingen te ont trekken. Zulke uitslag noemen wij armzalig. Onder een ander oogpunt beschouwd, zijn de dwangmiddelen door de geestelijkheid in het werk ge legd, bij haren opstand tegen de wet zeer betreurenswaardig, want zij heb ben niet gediend, dan om de religie hatelijk te maken. M. Malou, M. Tho nissen en consoorten hebben het zeiven gezegd. jaarwedde van den aartsbisschop 7 Antwoord. 21 duizend franken. V. En die van eiken bisschop 7 A. 16 duizend franken. V. Hebben zij geene andere in komen A. Ja, buiten alle soorten van giften, betalingen van missen enz. enz., trekken zij nog 5 duizend fran ken voor bureelkosten. V. Hoeveel koste iedere mis van den almoesenier, thans afgeschaft, in de veeaartsschool te Cureghem 7 A. 52 franken. V. Wat betaalt iedere seminarist voor zijne volledige studiën te doen. A. 25 a 30 franken. (Zitting der Kamer, van 16 februari 1881. V. Wat doet hij naar zijne stu diën 7 A. Hij leest de mis en beleedigt het gouvernemen', de wetten en de overheden. V. Wat jaarwedde genoot het hooger priesterdom in 1832 7 A. 235,232 franken. V. Welke som genieten zij in 1880 7 A. 321,400 franken. Y. Vv elke vermeerdering heeft de jaarwedde der pastoors en onder pastoors verkregen, sedert 1830 7 A Meer dan twee millioen. V. Zijn het allen belgische pries ters die door de Staatskas betaalt worden 7 A. Neen. 177 vreemde papen worden door den Staat bezoldigt. V. En wat doen deze vreemde priesters 7 A. Zij verfoeien het bestuur dat ze betaalt en drijven den gek met de wetten. Y. Buiten hunne jaarwedde, ge nieten de priesters geene andere pro fijten 7 A. Hunne profijten worden be rekend op ten minste het dubbel hunner vaste bezoldiging. V. Hebben die arme priesters geen hard en beklagenswaardig leven 7 A. Och, ja. Ilun dagloon is ge wonnen ten 8 ure 's morgens ook ziet men ze meestal dik en vet als kommerlooze nietsdoeners door den wereld kuieren of zich met politiek onledig helpen. beien senator die laatst opentlijk durf de treuren dat hij gratis voor niet in de eerste Kamer moest zitten. Maar wat wonders is erin gelegen? De groote grondbezitters zien hnnne inkomsten aanmerkelijk verminderen door de landbouwkrisis, terwijl de geestelijkheid hun nog geld onttrekt voor werken die nooit geëindigd zijn. Nu, de zoo gepluimde menschen be ginnen te geloven dat het niet noodig is zich ten onderen te helpen voor ezelscholen, dewijl het gouvernement er goede opent, des te meer dat men in de scholen met God aan de jonk heid leert de wetten verachten en overtreden, die de steun zijn van den eigendom. EENIGE VRAAGPUNTEN. Vraag. Tot hoeveel beloopt de HEILIGE GESCHIEDENIS. De rechtbank van Bergen, heeft een vonnis van dén vrederechter van Roeulx hervormd, die den beschuldig de had vrijgesproken en heeft Arnold Stoffens. onderpastoor te La Lou- vrière, tot 25franks boet en de kosten veroordeeld, om geweld gebruik te hebben tegen de weduwe Vamecq, die hem wilde beletten haren broeder, die ziek was, te kwellen. Men herinnert zich de reeks aan slagen op de eerbaarheid, door broe der Resse, van Gu'se. gepleegd. Het hof van assisen van de Aisne heeft hem bij verstek tot 20 jaren dwangar beid en 20 jaren onder de waakzaam heid der politie veroordeeld. TIEN BROEDERKENS VERVOLGD. De kamer van beschuldiging heeft beslist, dat er reden bestaat de ver volging te bevelen voor de korrekti- onneele rechtbank van Gent, van tien broederkens. waarvan één verdacht van aanslagen op de eerbaarheid en de neven andere van geweld op jonge kinderen, aan hunne zorgen toever trouwd. All GIJ KUNT NIET MEER PLUI MEN 7 In eene voordracht die M. Jacobs laatst te Leuven gegeven heeft deed hij hevig zijn beklag over de flauw hartigheid der belgische aristocratie om de klerikale zaak te ondersteunen. De man dacht misschien aan den no- DE PAUSELIJKE JUBILÉ. De oaus heeft de groote goedheid gehad aan al de geloovigen, een jubi- lé te geven, ter welke gelegenheid iedereen vergiffenis van 'zijne zonden zal kunnen bekomen, aan de volgende voorwaarden Te biecht gaan de Heilige tafel na deren, en hier komt de aap uit de mouw, eene OFFRANBE doen ten ti tel van AALMOES, voor een god- OORUIT

Vooruit | 1881 | | pagina 1