Aalst, 21 April. Fr. 4-00 's jaars voor de stad. 15m™ den drukregel, aankondigingen VOORUIT verschijnt wekelijks den Donderdag in den namiddag. - 's jaars voor heel het land. Re abonnementsprijs is voorop betaalbaar. De aankondigingen verzoekt men uiterlijk des Woensdags voor 6 uren namiddag te zenden. Compagnie Générale dePublicité Etrangère G. L. Daube et C!o. Paris, Londres, Frankfort s. M.Berlin, Vienne, Zurich etc GELD, IMMERS GELD Ik hoorde laatst eenen onzer zielen leiders van uit zijne kuip de kristenen aanwakkeren om dit jaar zich met meer iever dan ooit van hunnen paaschplicht te kwijlen. Hij maakte, te dier gelegenheid zijne bitterste 'be klag over de verslapping der godvruch tigheid onder de menschen. De ker ken worden weinig bezocht, en de biechtstoelen bijna teenemaal verla ten. Dit is natuurlijk de schuld dier afgrijselijke liberalen die in hunnen haat tegen den godsdienst en tegen die zachtaardige en vredelievende priesterkens de gelovigen van de kerk verwijderd houden. Wat hij zegde, was ditmaal toch niet al onwaar, men moet inderdaad bekennen dat velen thans den weg tot de kerk schijnen vergeten te heb ben, en zoo de eeuwige verdoemnis diegenen te wachten staat die niet meer te biechte gaan, dan kan men reeds vaststellen dat bij baas Lucifer niet een land van Europa zoo goed zal vertegenwoordigd zijn als ons ka tholieke Belgie. Maar, dat daar de li beralen er de schuld van zijn. Wie zou het gelooven Weihoe, minzame priesters, zijt gij het niet die door uwe wraakzuchtige taal, door uwe on beschofte aanrandingen, die rechtzin nigste kristenen uit de kerk hebi ge dreven Hebben uwe uwe bisschop pen niet de biecht verboden aan dui zenden die niets beter vroegen dan te blijven doen wat zij tot dan toe nooit hadden nagelaten. Het is waar dat zij zich thans zeer goed bevinden in den staat waarin gij lien hebt gebracht, maar waarover beklaagt gij u dan Van eenen anderen kant worden de eenvoudigste zeiven beter en beter gewaar welk het doel van al uw streven is. Alles bewijst in u den drift naar overheersching, den dorst naar geld de godsdienst, dat is de minste uwer bekommernissen en gij bevoordeeligt hem slechts zoover hij u tot het berei den van u doel kan gunstig zijn. Ik herinner mij nog met welke behendig heid onze onderpastoor medelijden wist in te boezemen met de zoogezeg de kleine Chineeskensen terwijl wij onze centjes stortten om onze arme broerkens van de vraat zucht der Chineesche zwijnen te red den, merkten wij niet dat wij zeiven bezocht werden doorBelgische raven. Het geld doet den duivel dansen, zegt men, en den pastoor ook. Niet lang geleden weigerde een zielen herder eene mis te lezen voor eenen overleden jongeling omdat er drie dikke ontbraken aan den prijs die door 5 of 6 andere jongelingen was verzameld. Weihoe Mijnheer de pas toor, gij weet dat een uwer afgestor vene parochianen ligt te fruiten en te kissen als een levende paling in de gloeiende pannen van het vagevuur, gij hebt het middel aan de hand om hem in een, twee. drie naar den he mel te zenden en gij weigert voor eenigte centiemen. Maar, ziet gij dan niet dat gij onmenschelijker zijt dan de duivel zelf, en ik vraag mij af welk lot gij verdient, ten ware gij zelf aan de uitwerksels van uwe mis twijfel de!, wat toch ook niet heel onmo gelijk is. Gij ziet het dus, zonder geld, niets, maar met geld alles, al wist gij ook op voorhand dat de afgestorvene met huid en haar ten hemel is opgevaren of voor eeuwig bij Pluton is gaan ver blijven. Dit alles is het dat den iever der geloovigen verflauwt zij beginnen zich af te vragen of gij zeiven niet de slechtste der christenen zijt bekom mert u wat meer om de ziel en wat min om de beurs, predikt wat min haat en nijii daar waar gij van mensch- lievendheid en verzoening zoudt moe ten spreken, spuw wat min zwadder en venijn op de faam van eerlijke lie den, bemoeit u wat meer met dienst dienst van God, wat min met politiek, doet den biechtstoel waar gij als ver tegenwoordigers van den vreedzamen kristus zetelt, niet dienen om er de geheimen der familien te doordrin gen, om vrouwen tegen hunne echtge- nooten, kinderen tegen I unne ouders op te hitsen, anders zult gij zeiven het zijn die het catholicisme in den kuil hebt gewenteld. DE CHINEESKENS. Onder de menigvuldige geldklop- perijen welke de hebzuchtige geeste lijkheid heeft uitgevonden, is er ze ker geene die stouter werd ingericht dan de Kindsheid, anders gezegd de Chineeskens. Toen dat H. werk eerst opkwam, klonken in gansch wester- lijk Europa kerken en kapellen heen en weer onder de pijnlijke jammer kreten van wreemde paters en prie- ters; ja, sommige hunner beweerden zelfs in China geweest te zijn. Daar hadden zij met eigen oogen gezien wat al gruwelen waren gepleegd op arme, pas geboren en nog andere kleine kinderen d e werden op stra ten en wegen gelegd, aan hen zeiven overgelaten en niet beter dan hoopen geraapt en aldus dood of levend aan hongerige varkens ten prooi gegeven. Geen medelijken kon het steenen hart der chineeshe vaders en moeders treffen ongevoelig, snood en als tij gers zoo wreed, aanschouwden zij soms spotlachend de stuiptrekkingen van hun treilend en^zieltogend kroost! Er moest dus volstrekt een middel ingespannen worden om die arme chineeskens, Gods kinderen gelijk wij, te redden met hun toch het doop sel te geven, en als het mogelijk was, hen in den waren Godsdienst op te voeden, En dat middel was geld dewijl die men die voor geld van hunne ouders kan bekomen en deze alzoo beletten hunne onschul dige schepseltjes op de openbare wegen bloot te stellen. Als nu die predekanten aldus hunne lichtgeloo- vige, verschrikte en diep ontroerde toehoorders het hart fel hadden week gemaakt, gingen zijn behendig met de schaal rond, waar de zoet ram melende stukken, als bij mirakel, kwamen ingestort. Het afpersingsmiddel gelukte won der wel en bij voortduring. Eerst be gon nu goed de exploitatie. Een broe derschap werd ingericht.Overal in alle landen, in alle steden, op alle dor pen en vlekken, in alle parochiën, in alle gestichten door geestelijken be- bestuurd, hoorde men van anders niet meer spreken dan van de H. Kinds heid en van de Chineeskens. Oud en jong, rijk en arme, kinderen die hun ne eersten communie doen en de pastors weten wonderwel hoe makelijk zij zijn te misleiden. al les wat men kon, werd bij het broe derschap ingeschreven, mits jaarlijk- sche of maandelijksche bijlage van zooveel. tooien en dat was en is nu nog al tijd Geld, geld en nog meer geld, Maar nu is onlangs, madarin Ly Chao Pee, afgevaardigde van 't Chineesch keizerrijk bij het fransche republiek, eene verhandeling te Brugge komen geven over den toestand der vrouw in China, als dochter, echtgenoot en moeder. Die zeer geleerde man, wel ke reeds 12 jaar te Parijs woonachtig is, heeft aangeraden van op onze hoede te zijn tegen de logenachtige verhalen van sommige reizigers. Ly Chao Pee bevestigt het de kinder moord bestaat hoegenaamd niet in de Chineesche zeden. Het is valsch te ggen, dat er ouders hunne kinderen dooden of verlaten, en, gelijk het zijne pPclit is, komt Ly( Chao Pee krachtdadig tegen deze lastertaal op, welke op, welke de lands kwetst. eer zijns vader- Als het zoo is, wat hebben dan die krokodillen tranen en verslagen der paters predikanten en bekeerders be- teekend Wat voordeel hebben dan die aflaten En al dat geld van vroeger en hedén nog, waar is dat dan heen Naar China Dat is dicht bij de maan. (Verdediging.) mest aanzien, bij kruiwagens op- Daarvoor kreeg men dan een beel deken waarop magere papnonnen ver beeld staan die kindetjes opnemen, vette varkens die ze gretig opeten en waartegen wordt gevochten om de onnoozele schaaptjes te ontrukken, blijde pastors die er doopen en jon gens en meisjes die met opgeheven arme, wichtjes opdragen. Schrikke lijk, machtig kolossale sommen stroomden toe van alle kanten en daarvoor werd in ruiling schonken wat aflaat.... en soms een beknopt verslag van pater Amedeus of broeder Zebedeusover het gebruik der gel den en den bloeienden toestand der zaken. Doch er ontbrak nog altijd iets, ja, zeer veel. om dat H. Werk te vol- OPGELET. Met veel genoegen heeft het land de stemming der wet onthaald, bij welke het middelbaar onderwijs eene dubbele uitbreiding zal bekomen. De Kamer heeft kort en goed werk ver richt best is dadeh, woorden zijn er niet noodig, wij hebben er sedert twee jaren te veel geduldig verdragen. Zijn de liberalen over de stemming kontent, de klerikalen zijn er razend om, immers alles wat onderwijs raakt gaat de dompers tegen. Maar nu eerst zal het onderwijs der dochters ernstig ingericht worden, die zich uitsluitelijk in de handen der nonnen bevond. De Congreganisten schreeuwen moord en brand omdat dit voorrecht hun thans ontsnapt, want zij weten maar al te wel dat de rol der vrouw in de wereld groot en machtig is, als moeder, zuster, echt- genoote zij plooit naar willekeur het hart van den man de kwezel maakt van den hare een flauwhartige, terwijl de onderwezene vrouw hare echtge noot bijstaat en in alles met hem helpt werken, wikken en overwegen zon derlichtzinnigheid noch bijgeloovig- beid. Zulke moeders, dochters, echtge-

Vooruit | 1881 | | pagina 1