noten heeft Belgie noodig Van langs om meer gaat er een he vig protest op tegen de voorrechten die de Bestendige Deputatien bezitten betreffende het toezicht en de vaststel ling der kiezerslijsten. Van die macht maken zij het schreeuwendst mis bruik ten voordeele der klerikale par tij Dat mag geen recht uitoefenen meerheeten, de ontelbare partijlisten die dagelijks aan de kaak gesteld worden. Door hare daden zelve delven de deputatien hun eigen graf eene straf die zoowel instellingen als per sonen treft, wanneer plichten die op hen wegen over het hoofd worden ge zien. De klerikale partij maakt veel lawijt. Doch de zending der liberalen is juist van de misbruiken te doen verdwijnen waar zij zich ook mogen verbergen. De rechtvaardigheid en de eerlijkheid eischen zulks. Zelfs is het noodig dat het ministerie er spoedig orde in stel le om alle kiesbedrog onmogelijk te maken. Het Beroepshof van Brussel heeft wederom duizende kieszaken te beslissen. Staan wij weêrom voor eene vieze affaire De Journal de Bruxelles meldt dat Mgr. Namèclie, rector der hoogeschool van Leuven, zijn ontslag gegeven heeft Maar nu verhaast zich de Courricr de Bruxelles die tijding te logenstraffen. Wat zit daar achter Het was ook de Journal welke eerst van al de on genade van Mgr Dumont aankondigde. En alsdan regende het logenstraffin gen op logenstraffing. Mgr Namèche is de rector die, over een paar jaren bij de opening der Uni versiteit, eene oorlogsredevoering uit sprak en luid deed klinken dat de studenten te Leuven zich moesten voorbereiden om in de samenleving als strijders op te treden. Dus te Leu ven vormt men sujecten voor den bur geroorlog in ons land. Dat is admira- bel schoon. Ongetwijfeld zal het de openbare aandacht niet ontgaan dat de Koning, dinsdag, zijn pasclien gehouden en het schuifken niet gekregen heeft, gelijk dit het geval is met drij honderd dui zend nederige familievaders en moe ders, ten gevolge der nieuwe school wet. De grooten flikflooien en de kleinen vervolgen, is dat Chnstuslcer, die op de wereld kwam om de gelijkheid on der de menschen te verkondigen Het is vast en zeker dat de wet van den 1 juli nooit zoutot stand zijn geko men indien de Koning geweigerd had er zijn handteeken onder te zetten. Durft de geestelijkheid dan de absolu tie niet weigeren aan Leopold II Zijn het alleen de arme duivels die vervolgd moeten worden in hunne godsdiensti ge gevoelens Dat noem ik eene groote onrecht vaardigheid, die om wraak roept bij God. Het is schandelijk zoo de religie te misbruiken om een politiek doel na te jagen. Het kan niet missen of het godsdienstig gevoel moet lijden bij zulke daden. Wat helpt het in woor den van liefde en recht te prediken, als de daden niets anders zijn dan dwang en onrecht Gust. LIBERALEN AAN T WERK. Welke zijn de middels om ons ver- kwezeld Vlaanderen uit zijn diepen slaap op te wekken Als Veurne, Aalst,Audenaarde, IJpe- ren, Brugge en Antwerpen, klerikale vertegenwoordigers kiezen aan wie de schuld Het is niet genoeg, na iedere kirzing die niet gelakt, uil te roepen liet zijn domme boeren, er is niets reeë aan te vangen; en dan weder ieder in z'jn sLkluiisje te kruipen, tot de volgende kiezing. De lijd, d;e tot hier toe aan onze kicswnrstcllingen werd besteed, is al- 'ijd onvoldoende geweest. De bovengemelde steden zouden ons, na eenigen lijd liberale propaganda, li berale verlegenwoordgers kunnen zen den, indien men d^n builen bewerkte. elke zijn de middels, iedereen kent ze, doch liet is goed ze van lijd lot tijd te herhalen. Hel verspreiden van Vlaamsche li berale bladen 2° liet geven van poli tieke voordrachten. 1° Liberale bladen. In ieder ge meente is eene herberg waar zich die gene vereenigen, die geen deel willen maken van congregatiën, paironagiën en andere vodderijen. Het zijn deze die wij moeten tot ons krijgen zenden wij in die herbergen, weekbladen in 't begin zal men bet blad zorgvuldig verbergen, langzamer band zal de eene of de andere boer er smaad in vinden bet is de geschiede nis van de verbodeoe vrucht: eenmaal dat men in den appel heeft gebeten, zal men er nog in bijlen, Dit feit heeft schrijver dezes in twee dorpen beproefd en hij is gelukkig te kunnen vastellen dal bet ten olie ge lukte. 2- Het geven van voordrachten is ge wichtiger maar tevens ook moeilijker. Zulke voordrachten eischen \eel takt en keilis\an zaken. Zij die zich daai- mede zouden gelasten, moeten hunne mannen kennen, en weten wat er op stoffelijk gebied geschiedt. Men mag niet in eens met de deur in huis vallen, de vernieling der beslaande zaken niet oensciien, maar eenvoudig den vooruitgang en den eerbied voor de wetten. Wij moeten den boeren zonneklaar bewijzen, dat de pastoor niets meer is dan een burger; dat bij van geen enkel voorrecht mag genieten dal dezelfde straffen op hem toepasselijk zijn als op hen in een woord, dal hij een bedien de is van den Staal; waaraan bij ge hoorzaamheid verschuldigd is, zooals iedereen. Indien wij aan de boeren zullen be wezen hebben, dat de pastoor een menseh is zooals zij dan is geheel zijn invloed te niet. Bewijst nuri, wat de pastoor onder wijst niet altijd waar is; wat hij uitricht niet altijd billijk is en g:j zult van den Boer één onzer mannen gemaakt hebben. Hel begin zal moeilijk zijn wak kere soldaten moeten zich daar door niet ontmoedigen. Wendt u tot liet ge zond oordeel onzer ongelukkige buiten lieden, brengt, bun aan 'i verstand dat de w ereld langer dan (i duizend jaar be slaat, dat de aarde rond de zon f'raait dal het een onzin is. dal Jonas drie dagen in eenen walviscli verbleven heeft dal Jostié de zon niet beeft kunnen doen stil staan dal de domme geschiedenis van de kleine chinef skeos slechts een doel heeft geld, geld en altijd geld af te truggelen, voor het onderhond ecner bende van 20 000 luiaards, die hier in Belgie verblijven; 20,000 luiaards aan (rank per dag voor bun onderhoud (weinig genoeg) maakt 7 nullioen 500 duizend frank jaarlijks Van waar komt dal geld Van U. buitenlieden, die in liet zweet uws aanschijns werkt om lekker eten en f ij ui; wijnen aan die vetzakken te verschaffen. Men zou linn nog kunnen zeggen dat de w etenschap alles uitlegt en dal de ge heimen en mirakelen nooil bestaan heb ben, dan in bel kranke hoofd van fana- lieken. Legt hun nog uit dat wij ze willen ver loten van de clericale overlieersching. die de kanker aller natiën is, dat wij de toekomst vertegen koordigen en ook hunne belangen voorstaan. Als zij datzullen verstaan, zullen zij voor ohs stemmen. Aan het werk, dus liberalen. F. M. WAT ZIJN ZE STOUT Wal zijn ze stout de klerikale dag bladeren. In tegenwoordigheid der ui- tersle maatregelen, die het gouverne ment moet nemen, om 's lands schulden welke door de onbekwaamheid, en de geldverspillingen van liet laatste klerikaal ministerie waren gemaakt, durven die huichelende bokkengazelten de weeklachten van Jercmias aanheffen over het ongelukkig lot der belasting schuldigen. Welke hoegenaamde finantieele maat regelen het gouvernement ook moet ne men, betaamt het nooit, dat de klerikalen ertegen opkomen, want iedereen weet, dat zij moeten dienen, om den put tc vullen welke Minister Malou, door zijn slechten onbekwaam bcsluur, in den coffre-fort van ons landeken gemaakt bad. Iedereen weet dit gpnoeg. en er wordt eens ferm gelachen, omdat de klerikalen meënen, dat de boeren en burgers niet wetenwie bun dien ver branden hutsepot heeft opgediend. Mola!Bokken,de schei rewegskliek is van groot lol klein gekend Indien het liberaal ministerie zijne toevlucht moei nemen lot nieuwe Lelas- tingen, dan doel het dit zeker niet voor zijn plezier. Toen bet aan bel bewind kwam, bevond het zich voor den ellen- digsten finantieclen toestand en moest het onmiddelijk maatregelen nemen, om er de gevaarlijkste gevolgen van te keer tc gaan. Zie, Bokken, hier zijn de cijfers van dien toestand, zooals hij gebleken is, uil de besprekingen inde Kameis van verle den jaar. Elk jaar werden de budjetten met een le kort door de klerikalen geslolen. 4 mïllioenen voor 1877 3 millioencn voor 1878. Daarenboven had M. Malou voor 270 millioen, zegge twee honderd zeventig millioen verbintenissen aange gaan, en om dat alles le betalen, slechts zeven houder duizend franks, of het 386,tedeel, in kas gelaten 700,000 franks in kas en 270.000,000 lasten le bet'len in vijf jaren, boven het jaarlijks te kort van dat schoon kle rikaal ministerie. Ja, burgers en boeren, op acht jaar klerikaal bcsluui, bad minister Malou hel zoo ver gebracht i En hoe stond het met de zaken, toen de liberalen bel ministerie in 1870 ver lieten P In Juli 1870, bekende Malou zelf, dat hij in de slaatskas gerondeu had, 85 millioenwaarvan 40 millioen seffens beschikbaar, en daarenboven ge wone budjeUcn die jaarlijks van 8 tot 10 millioen boni of zuiver overschot lieti n. Zoodat het ministerie toenzonder eenen centiem belasting meer le moeten vra gen. oogenblil.kelijk 200 a 300 millioen kon Ieenen Al deze hulpmiddelen zijn verspild in die operatiën van ijzeren wegen, waar over men. nog jaren lang zal spreken. Aldus, bijvoorbeeld, voor den grooten Luxemburg, waarvan den aankoop vernielend is geweest voor onze Staats kas. Waarom Omdat men ronduit be kend heeft, dat men san de obligatie be zitters van dier, ijzeren weg, een schoon geschenkje beeft gedaan van lS millioen en de slaat daarenboven er jaarlijks nog 4millioen bij inschiet, om die linie le exploitoeren Wat ander« nog Om den aankoop tc doen van de liniëti in Vlaanderen, be taalde bet klerikaal ministerie 20 mil lioen voor eenen ijzeren weg die jaar lijks nefopbrengt270,000 fr of 1 35/100 per honderd En als het er nu op aankomt, do groote gaten te sloppen, als het er op aankomt dien afgrond te vullen, dan zijn de bokkengazettenstout eu schaamte loos genoeg van met sleenen te durven werpen, niet naar de mannen die dien ongelukkigen toestand te weeg hebben gebracht, niet naar de Scherrewegskliek maar, naar het hoofd der moedige libe rale ministers, die de ondankbare en ge vaarvolle taak hebben op zich genomen, om al dat kwaad te herstellen Gevaar volle taak voor hunne populariteitom- dal de klerikale huichelaars, altijd weten in troebel water te vissclien Deze maal echter is bet land goed in- gel'cht de opofferingen, de belastingen welke liet moet betalen, zijn een gevolg van het onvoorzichtig en geldverspillend bestuur van M. Malou en zijne klerikale vrienden,en. valt er hedendaags te leggen en te draaienBoerkens eu bur gers, denkt, dan op bet klerikaal bestuur en zegt in uw zeiven bel volgen de schielgebedeken op Van alle klerikaal bestuur, verlos ons Heer Van de scherrewegskliek, verlos ons Heer WIJ ZIJN DE DOMSTE, [vervolg) Ik zal voor heden niet onderzoeken aan wie het te wijten is dat onz« jongheid bij na al vergeet wat, het geleerd heeft. Laat ons voor 't oogenbtik veronderstel len dat het niem inds schuld is. Maar het feil is daar, onbetwistbaar daar. Zijn er dan geene middelen om dien akeligen staat van zaken te veranderen en onze stad in plaats van aan 't staartje aan 't hoofd der verlichte steden te houden. Ik aarzel niet te antwoorden ja. Maar om dit edel doel *e bereiken heeft men de medewerking van alle vrijheidslie vende mannen noodig samenwerken is hiertoe onontbeerlijk. Aan de liberalen, de vrienden van licht en wetenschap is het naluurlijk opgelegd de stad voortaan uit hare domheid te red-* den. En nu de middelen om deze redding te voltrekken Ziehier wat ik denk daartoe noodig le zijn De eerste plicht valt op de ouders. Als zij genoodzaakt zijn hun kind te vroegtijdig naar de fabriek te zenden, moeten zij hun ne kinderen dwingen des avonds de school der volwassenen bij te wonen, waar zij in de onmogelijkheid zullen gebracht worden te vergeten wat hun met zoo veel moeite aangeleerd is. De tweede en belangrijkste plicht valt op de fabriekanten en rein Icelbazen. Vooreerst zouden zij geene kinderen moesten aannemen die noch lezen, noch schrijven kunnen ten tweede zouden zij moeten eischen dat hunne Knechten ten minste tot bun negentiende jaar de avond school voor volmassenen verkeeren ver der zouden de groote fabriekanten, waar talrijke kinderen vergaderd zijn, nog in de fabriek al was het maar twee, drie maal in de week een uur of half uur door een bevoegd man eene repetitie doen voor ge heel het werkhuis. Het schoon en Edel werk der Oude kleê- ren die hier ter stede zoo veel goed gesticht heeft, zou ook op de bres moeten springen, en hare hulp vooitzetten aan da leerlingen der adulteschool, de nieuwe lasten die het zich zou opleggen zouden hun ruimschoots zoor de liberalen vergoed worden. Dan zou er nog iets bij moeten gedaan worden. Men zoneen werkmanssenootschap oprichten in den zin van het Van Crom- brugghe's genootschap van Gent of andere maatschappijen van Brussel en elders, Daar zouden hst werkvolk en al de Durgers zich ten minsten 's zondags verzamelen, daar zou men Voordrachten houden, lezen en schrijven, komedie spelen, koor afdee- lingen maken, eene kas van onderlingen bijstand stichten enz. enz. Dit zijn nu mijne gedachten, anderen zullen er nieuwe bijbrengen. Het stichten eener maatschappij zoo als hier boven is reeds gunstig aangenomen door een onzer ieverigste liberale hoofden, het ander zal volgen, als er eenheid en goeden wil is. Op die wij ;e en door nog meer andere zouden wij weldra het hoofd mogen opste ken en zeggen,over zes jaren waren wij de Domste, nu staan wij aan 't hoofd der ge leerdste. V. B. Sedert de papen de vier nieuwe zonden danszonde, gazelzonde, kieszonde en schoolzonde hebben uitgevonden, heeft de Paus Leo XIII goed geoordeeld, ter gelegenheid van den buitengewonen groo ten Jubilé van 't jaar onzes Heeren 1881 en op verzoek en aandringen van al de zwart- gerokten van Belgenland de volgende nieuwe gefabrikeerde geboden, met zij nen pauselijken stempel bekleed, het land rond te sturen Danser of springer zult ge niet wezen Liberale gazetten zult ge niet lezen -4

Vooruit | 1881 | | pagina 2