mi. Aalst, 8 Mei. JV' 48. TdOS VRIJHEID WAARHEID RECHT Fr. 4-00 Fr. 4-78 Compagnie Générale de Publicity Etrangère G. L. Daube et C!o. Paris, Londres, Frankfort s. M., Berlin, Vienne, Zurich etc DE BROEDERSCHOOL TE RONSE. Het proces dat te Audenaerde is af- geloopen voor de korrektionnele rechtbank, is een der schandelijkste welke ooit in België is bepleten ge worden. Negen en twintig broeders uit een gesticht, allen beschuldigd van de walgelijkste misdrijven, van de gruwe lijkste geweidaden op jonge kinderen aan hunne zorgen touvertrouwd. Ziedaar nog eens een bewijs van wat wij zoo dikwijls zegden Vaders, letwel op naar wat scholen gij uwe lievelingen zendtMoeders, ver trouwt uwe kinderen aan geen kloos terscholen toe Is het niet treurig te moeten besta- tigen dat, telkenmaal men een hoek je der gordijn opheft in die heilige huizen, welke van buiten gezien allen eerbied inboezemen, dat men dan, zeggen wij, verbluft staat te ontdek ken dat,daar waar alles moet zedeleer en godsdienst, eerbaarheid en zui verheid zijn, men niets vindt dan eerloosheid, bedorvenheid, ontucht, brutaliteit en verdierlijking. Als wilde, ontembare, redelooze dieren, verbasteren, ontaarden en onteeren Die broeders der goede werken de leerlingen, die zij in Godes leering moeten onderwijzen. Wanneer gij, Ouders en voogden, die schandelijke debatten leest, daar voor de rechtbank van Audenaarde ontrold, wanneer gij nagaat dat »,an- WAAROM MEVROUWDE BARONES HAREN ZOON NAAR GEEN GEMEENTEONDERWIJSGESTICHT ZENDT. De Barones. Weihoe, Mevrouw, uw zoon ontvangt het onderwijs in de gemeenteschool De Burgeres. Wel zeker, Me vrouw, en hij genieter een zeer goed onderricht. De leerwijzen zijn uitmun tend, en de leeraars op de hoogte der laatste vordering van de onderwijs kunde. De Barones. Ik zeg niet dat er het onderricht niet goed gegeven wordt zeker is het dat een diploma, zelfs voor de eenvoudige schoolmeesters, altijd eene waarborg is, maar dat is niet genoegzaam. De Burgeres. En wat ontbreekt er hun De Barones. Hoe Gij hebt het nooit bemerkt Dat heeft u niet geër- sch het onderwijzend personeel van een geestelijk gesticht, uren ver be roemd en waar honderden kinderen hun onderwijs ontvangen, op het bankske der beschuldiging zitten, gevoelt gij dan niet dat het meer dan tijd wordt uwe kinderen aan officiëele onderwijzers toe te vertrouwen? Denkt gij dan niet met ons, dat in de staats-en gemeentescholen, meer waarborg voor de zedelijkheid uwer kinderen bestaat In liet officieel onderwijs wordt niemand aangenomen, tenzij hij een bewijs van goed gedrag door het hoofd der gemeente waar hij woont geteekend, kan afgeven wie dat be wijs niet leveren kan, wordt onmee- doogend afgewezen. Wie waarborgt u het zedelijk ge drag in de kloosterscholen Niemand Wie kent de mannen, welke in die talrijke kloosters gehuisvest zijn Niemand Wie weet er wat in al die gesloten gestichten omgaat, wat al geheime schurkerijen in die donkere cellen plaats hebben Niemand Ten zij, dat nu en dan het gerecht er de neus in steekt, en op die manier iets doch nog niet alles aan het licht komt, Wordt er een dier mannen hier ver oordeeld onder den naam van bree der Jan, dan, is hij morgen in een an der klooster opgenomen. om zijn kuisch onderwijs voort te zetten onder den naam van broeder Pier en zoo verdij ten die mannen bun le ven, tot dat zij oud en gebrekkig, tot een ander leven overgaan en dan voor loon hunner werken, om zoo veel kinderen bedorven en naar ziel en lic haam ongelukkig gemaakt te hebben zalig en zelf heilig verklaard wor den. Nogmaals brengen wij het u voor oogen, Ouders en Voogden, zoo gij iet welzijn uwer kinderen beoogt zoo hij het voorbeeld u door de broe ders van Ronse gegeven wilt benut tigen, haalt ze uit het bederf, geeft ze over in handen der officieële onder wijzers, en later zullen zij de vruchten Hukken van het goede zaad, dat door achtbare mannen is geplant, en zullen zij eerbare lieden zijn, die op hunne xeurt, de verderfelijke kloosterscho len bevechten en het onkruid uitroei en tot het welzijn des Vaderlands. gerd De Burgeres. Ik beken dat ik niet weet, wat gij zeggen wilt. De Barones. Maar de opvoedin lieve Mevrouw, de opvoeding, die de groote zaak is. Welke manieren wilt gij, dat die lieden er uwen zoon in prenten Zij bezitten geen enkel be grip der wereldsclie gebruiken. Ik zou ze slechts in een salon Avillen zien treden En als zij moeten eten Waarlijk, ik zou ze eens willen zien middagmalen, met hun mes saus ne men, hunne ellebogen op de tafe plaatsen en eene menigte onvoegzaam heden bedrijven De Burgeres. Gij zoudt er mis scliien zeer over aangedaan zijn, Me vrouw. Ik bewoon gedurende den zo mer een huis op den buiten, niet ver van de stad een der onderwijzers van de school, waar mijn oudste zoon ge plaatst is, komt des avonds lessen aan mijnen jongsten zoon geven, en neemt NOG DE BROERKENS De ongehoorde schandalen, door het tribunaal van Audenaarde aan den dag gebracht, ten laste der broerkans van Ronse, geven aan la Flandre libé rale de volgende woorden in den mond. Het kwaad der broerkens-zonde, waarmede die congregatie sedert langen tijd bevlekt is, maakt aan- houdende vorderingen, breidt zich x> uit en verspreidt zich onder de lage- re klas, als eene pestziekte, al eene doodelijke melaatschheid. Wij gelo- soms met ons het avondmaal. Nooit heeft er mij iets van al wat gij daar zegt tegen de borst gestuit. De Barones. Ik zie waarbij het komt Gij wilt er niet in overstemmen, omdat uw echtgenoot eene officieële bediening heeft, die hem verplicht li beraal te zijn of te schijnen, maar, onder ons, zal dit tot geen gevolg leiden, en gij zoudt mogen zeggen wat er van is. Het is zeker dat onder betrek van opvoeding, het staatsonderwijs ver het onderspit delft. Welk verschil bij de geestelijke gestichten Vooreerst heeft een priester of een broerken altijd een betamelijk uiter lijke en zelfs gelijk het behoort. Een priesterrok is een priesterrok. Spreek mij van uw geleerde gekken niet, die den heer willen spelen en die, gelijk God de Vader belachelijk gekleed zijn met hunne jassen en Verviersch laken. De Burgeres. Gelijk God de Va- ven dat geheel het korps, met dezei kanker besmet is, dat zij in bijn alle soortgelijke gestichteu heersch en dat het meerendeel der kinderei aan die kerkonderwijzers toever- trouwd, bevlekt, bedorven en on- teerd uit hunne onzuivere handen komen. Wanneer eene besmettende ziek- te onder de beesten uitbreekt, haast het gouveruement, zich en met reden er paal en perk aan te stellen, door de veeartsen en gendarmen aan het werk te zetten om de verspreiding tegen te gaan. In het geval dat ons bezig houdt, hoerscht eene vreeslijkere besmetting dan die waaraan de ossen en koeien de slachtoffers van kunnen zijn, en dat met eene razernij zonder voor- beeld in alle broerkens-gestichten de ziekte is ten toppunt gerezen duizenden jeudige burgers, door het verderf overmeesterd, vallen, in ze- keren zin onder de aanvallen der plaag, en men schijntniet te bemer- ken wat onmetelijk, onherstelbaar, nadeel, de broederkens aan de ze- delijke en lichamelijke gezondheid van het aankomende geslacht ver- oorzaken Zulken staat van zaken dient ver- holpen te worden. Men mag niet langer eene kwaal laten verergeren, waarvan de gevolgen een dusdanig algemeen belangen hebben. De Chronique zegt Dat is goed ge zegd en gedacht, maar welk zal het middel zijn om het kwaad te keeren Wij denken, dat er eene wet moet uitgevaardigd worden, waardoor al de kloosters, zoowel die der mannen, als der vrouwen, van wat aard ook, aan een streng onderzoek moeten on der belachelijk gekleed schijnt mij een weinig hevig voor eene weldenkende vrouw De Barones. Maar dat wordt ge zegd, mijne lieve, dat leidt tot geen gevolg. God wat zijt gij AAralloot De Burgeres. JFat wilt gij Als men uit de hooge Avereld niet is, heef t men dergelijke kleine vooroordeelen. De Barones. Maar laat ons ern stig spreken. Welke gevoelens wilt gij dat die geleerde gekken, die de avonden in drinkhuizen, met slechte dagbladen lezen overbrengen, uwen zoon inprinten Van hetgeen oprecht eerbiedwaardig is, hebben zij geen en kel gedacht. Zij kennen niets van be leefdheidsvorm. Die schelmen groeten op dezelfde Avij/e hertogen, baronnen en bisschoppen als eenvoudige bur gers. Die verscheidenheden zijn noch tans in den daselijkschen omgang van het grootste gewicht. Het is noodig, van de kindschheid af, dat iedereen 's jaars voor de stad. 15men den drukregel, aankondigingen VOORUIT verschijnt wekelijks den Donderdag in den namiddag. 's jaars voor heel het land. Be abonnementsprijs is voorop betaalbaar. De aankondigingen verzoekt men uiterlijk des Woensdags voor 6 uren namiddag te zenden. taw jMPEuaiBPmmia'm/üri jaffagpn OORUIT

Vooruit | 1881 | | pagina 1