1881. Fr. 4-00 Aalst, 13 Mei, .V 46. Fr. 4-75 VOOR VRIJHEID WAARHEID EI 'sjaarsvoor de stad. 15men den drukregel, aankondigingen VOORUIT verschijnt wekelijks den Donderdag in den namiddag. s jaars voor heel liet land. De ahoDnemeiUspri]s is voorop betaalbaar. De aankondigingen verzoekt men uiterlijk des Woensdags voor 6 uren namiddag te zenden. Compagnie Générale dePublicité Etrangère G. L. Daube et C'°. Paris, Londres, Frankfort s. M.Berlin, Vienne, Zurich etc HET BRANDMERK. De goede werken van het kloos ter van Ronse beginnen hunne vruch ten te dragen. Men weet dat er met juli aanstaan de groote feesten te Luik plaats heb ben, en dat de Koning en Koningin er zullen tegenwoordig zijn. Ter dier gelegenheig wordt eene schoolfeest ingericht, voor doel heb bende het lager gemeente-onderwijs hulde te brengen. Personen tot de katholieke parlij behoorende, schreven naar den bur gemeester om er eene plaats in den .stoet te bekomen, voor de leerlingen <c der vrije scholen Het schepen-collegie, overeenko mende met de commissie van open baar onderwijs, heeft aan den laad voorgesteld die vraag niet in te willi gen én tot het orde van den das over te gaan, om verschülige reden, waarvan het voornaamste een ezenlijk brand merk is, voor onderwijs. broerderkens. men weet niet van waar komende,en misschien in het een of an der klooster van goede werken op gebracht Neen Mijne Heeren, dat is onmogelijk en op onze beurt, zuilen wij met een non possumus antwoor den Het Journal de Liége, is nog hevi ger in hare beoordeeling, en roept in verontwaardiging uit Wij vragen het congreganïstisch Het verslag van M. de schepen Miga zegt, Het zijn niet alleen de leerlingen welke aan het feest zullen deelnemen, ons ouderwijzend per- sooneel heeft er ook zijne plaats Wat men ons vraagt, om in onze langen toe te laten, om aan onze zijde voor de Koning te verschijnen, zijn de leer lingen en de meesters der katholieke scholen, deze laasten, meerendeels WAAROM MEVROUW DE BARONES HAREN ZOON NAAR GEEN GEMEENTEONDERWIJSGESTICHT ZENDT. De Barones. Zijt gij alzoo nog voor lang opgewonden De Burgeres. Ik versta dat deze daden u vervelen, maar heb een wei nig geduld, wij zijn slechts aan het eerste half dozijn. De Barones. Als gij meent dat de oordeelen uwer magistraten en de besluiten uwer prefekten mij hinde ren, ga maar op uw gemak voort, mij ne lieve. De Burgeres. Tut. tut tut Ik ga voort. 7" De pastoor van Aisomont, ver oordeeld tot 15 fr. boet, door den vrederechter van Fosse om eenen lakbrief verscheurd te hebben, dien de burgemeester behoorlijk op den muur van het kerkhof had doen han gen. 8° De h#er V. pastoor van Vance door het hof van Luik, tot 100 fr. boet veroordeeld om den veldwachter zij ner gemeente in de uitoefening zijner bedieningen voor zwelger, grauw enz. uitgescholden te hebben, 't Is de zesde het aan ieder man van hart en goede reden is liet mogelijk de broerkens naast het eerlijk, zedig, deftig per soneel onzer gemeente-scholen te plaatsen Zeker zou het onrechtvaardig zijn al de broerkens te vergelijken met de menigvuldige schurken doorliet ge recht onteerd maar toch is het niet minder waar, dat de beslatigde feiten der schandelijke zedeloosheid zoo tal rijk zijn, dat het kleed der broeders naast onze waardige officiëele onder wijzers. naast onze eerbiedwaardige, onderwijzeressen, naast dé kinderen onzer scholen, de openbare veront waardiging zou opgewekt hebben. De bisschoppen en hunne verblij de aanhangers hebben laster en hoon op de meesters zonder geloof en de scho len zonder god uitgestrooid zij moe ten de schande drinken, hun door de onderwijzers opgelegd, welke zij begiftigen met het geloof en de hulp van eenen God die hen verwerpt. Het is de straf die begint en men veroordeeling dezer soort tegen dien pastoor uitgesproken, die, zeer waar schijnlijk, het gebrek aan opvoeding van den gemeenteonderwijzer van Gance in ontferming neemt. De Barones. (afgezonderd.) Is zij lastig De Burgeres. Wat belieft De Barones. Ik heb iets in de keel, ziedaar alles. Stamp uwen peper zooveel het u zal believen. Hij zal mij niet veel kwaad doen, goede God De Burgeres. Ik herneem den stamper, dewijl gij er nog niet genoeg, van hebt. 9° De heer M. onderpastoor van Zepperen, veroordeeld tot 15 fr. boet door het hof van Luik, om den sche pen der gemeeente voor eenen deug niet, schurkenz. te hebben doen doorgaan. '10° De heer W. pastoor te Kiel- drecht, door de correctioneele recht bank van Dendermonde .tot 100 fr. boet veroordeeld om eene gemeente onderwijzeres beleedigd te hebben. 11° De heer P. Pastoor van Ville-en- Varet, door het tribunaal van enkele politie van Namen tot 10 fr. boet ver oordeeld, om openlijk de echtgenote R. den naam van vuile vrouw en an- kan oordeelen of zij verdiend is wan neer men door de meeste liberale dagbladen ziet opsommen, wat ver oordeelingen er sedert eenige ja ren in ons land plaats hadden, terwijl in de katholieke pers, aangaande Ronse, als van een afzonderlijk geval gesproken worden. Ziehier eenige zaken in dien aard, welke getuigen dat het brandmerk niet onverdiend toegepast is de Trappisten van Forges de Trappisten van Chimay de Doofstommen va,n Scliaerbeek de Broeders van Liefde, in het hos pitaal der Kulders, van Gent het klooster der Onbevlekte Ont vangenis, te Hasselt het Orde van Barmhardigheid, te Aejst De zaak Morrien, te Dendermonde (twee honderd aanslagen tegen de zuiyeriiDid iet klooster vao La Tombe, te Kain; iet klooster van Boetvaardigheid, rail St-Hubert iet bisschoppelijk Collegie van St- Triyen iroeder Maria Metiobe moeder Macèdoine Ie broeders Medison, Mainbode, Ceestinus, Melite, Gelsus, Fidéle <n nog talrijke andere processen, wairvan het getal door de zaak van Matebrugge zal vermeederd worden in iet kort wordt die zaak opgeroe- der, bijnamen, die ik niet wil herha len .gegeven te hebben. 12. De heer L. pastoor te Ilenis, doo- dl rechtbank van enkele policie vanTcngeien. tot 15 fr. oet uit hoof de vmsmaad veroordeeld. Di larones. c- Gaat gij welhaast eincligei DeBrgeres. Welhaast, als gij er geneg van hebt. Dehrones.— Ik Bijvoorbeeld Wat \\lt gij dat dit mij doe De/urneres. Dat dit u van ge- dachüoe veranderen over den voor rang er geestelijke onderwijzers, voor wat 3 zaak van opvoeding raakt. DeJarones. Wat bewijst dat 1 JFat steekenen eenige uitzonderin gen Delurgeres. Ik zal u doen op- merki, dat ik zoo wel opgewonden was,at ik reeds den omtrek der wij- zerplt heb afgelegd. Uitzonderingen, wel kb ij dozijnen geteld worden en op m dan een jaar, dat kou moeten eene'ijze vrouw, gelijk gij zijt, doen ovengen. D(larones. Als gij gelooft dat het ide vonnissen van enkele poli cie idat het verstand wordt ge- vorrxl pen, in afwachting dex van Ronse. nieuwe zaak Al die zaken konden zedelijker wij ze in de Gemeenteraad van Luik niet te berde gebracht worden, voldoende was liet ze te doen uitschijnen maar waanneer men in de Gazette de Liége gedrukt ziet dat deze beraadslaging eene rechtsmiskenning, eene verblin de partijhaat, eene vaderlandsche af- zweering is, dan beklaagt men waarlijk dat de uitlegging niet duide- lij kar was. De maat is vol. Diegene zelf die het als- eene onmogelijkheid aanzagen, wetgevende maatregelen te hemen, om de kloosters en het onderwijs dat er gegeven wordt te schouwen, zien er een gevaar in voor de openbare ze den, in het bestaande te laten voort gaan, en langs alle kanten roept men om de tusschenkomst der wetgeven de macht. Een onzer confraters vraagt zelf dat er een rechterlijk onderzoek ingestel worde op al de gestichten der broe ders van Goede werken men weet dat men over elf jaren in het land zeg de - dat zoo de tusschenkomst van het parket gerechtvaardigd was, dat liet in zulke omstandigheid was, zoo het nog tijd is, eene gansche bevol king van het bederf en de onzedelijk heid te redden.» De Burgeres. Mogelijks meer dan in de congregatiën. De Barones. Gaat gij nu den godsdienst aanvallen, Mevrouw De Burgeres. Op verre na niet daarvoor eerbiedig ik u te veel, Me vrouw, zelfs God den Vader ik ga voort dewijl het u vermaakt 13. De abt Auglement, pastoor van Douville, door de correctioneele recht bank van Pont-l'Evêque tot zes dagen sevang veroordeeld, voor smaad je gens den burgemeester, als bediller van het gouvernement en berisper der burgerlijke overheid. 14. De heer J. II. M. pastoor te Auby, door de rechtbank van enkele policie van Paliseul tot boet veroor deeld, uit hoofde von scheldwoorden aan een kind dat de semeenteschool van Auby bijwoonde toegebracht. 15. De abt Brizacier, pastoor van Berthenay, door de correctioneele rechtbank van Tours* tot 150 fr. boet veroordeeld, om in een predikstoel den prefekt te hebben doen doorgaan voor grappemaker, tooneelspeler, kwak zalver, enz. 16. De pastoor M. tweemaal in 1880 door den vrederechter van 1 Fa re mme tot boeten van 10 en 20 fr. veroor- OORUIT

Vooruit | 1881 | | pagina 1