1881. Aalst, lil Mei. iV 47. Fr. 4-00 Fr. 4-7; YOOB VRIJHEID WAASHEID EI IECST. 's jaars voor de stad. 15men den drukregel, aankondigingen VOORUIT verschijnt wekelijks den Donderdag in den namiddag. 's jaars voor heel het land. De abonnentenlsprijs is voorop betaalbaar. De aankondigingen verzoekt men uiterlijk des Woensdags voor 6 uren namiddag te zenden. Compagnie Générale dePublicité Etrangère G. L. Daube et C!o. Paris, Londres, Frankfort s. M., Berlin, Vienne, Zurich ete Liberalen, voorstanders der vrij heid, vrienden des vooruitgangs, komt op en strijdt tegen dweepzucht en slavernij, tegen valscheid en be dróg, tegen het vuige bijgeloof laat ons werken, onophoudend werken en de gezonde rede zal zegepralen onze tegenstrevers voelen het, reeds voe len zij de machtige wapens hunne ge oefende handen ontsnappen, zij heb ben door heerschzucht en eigenbaat hunne huichelarij verraden bezwijken zullen zij onder de algemeene verach ting. Iiedendaagsche priesters, valsche bedienaars van eenen godsdienst welke wij eerbiedigen, waarvan zij de heiligste plichten miskennen welk is het doel van uw hardnekkig streven den geest onzer bevolking te ver stompen om te kunnen heerschen en te gebieden om te gemakkelijker te bedriegen. Oh konden zij onze landgenoten voor hunne vermaledijdingen doen zwichten, konden zij onze officieele scholen ontvolken, konden zij de dierbaarste panden van vaders en moeders, de hoop van vaderland en maatschappij in hunne handen krijgen dan ware hun rijk op nieuw gegrondvest dan zouden zij met greti ge blikken in de toekomst staren. Maar nu ^ordt het voor hen duister in het verschiet, zij zien met spijt en schrik de blinkende sterre der ver lichting aan de kimme op dagen, ster- re die hunne bedrieglijke plannen reeds gedeeltelijk heeft ontmaskerd. Neen, niet langer zullen zij onze be volking misleiden, niet langer zullen zij als hoogmoedige beheerschers de maatschappij in den vooriiitgang sto ren. Wij hebben volle vertrouwen in onze onderwijzers en onderwijzeres sen, zij zullen beantwoorden aan den vurijrsten wensch van ons dierbaa- vaderland, zij zullen tegenover het vuige bijgeloof de gezonde rede stel len, zij zullen in de harten onzer klei nen de kiem van wetenschap en bur gerdeugd doen wortel schieten, zij zullen aan onze jeugd de noodige wa pens geven om eens met gevolg te strijden tegen de onvermoedise schen ders onzer heiligste rechten. DJOCE. ALLES IS VERANDERD. Vermits hun meester zegde geeft aan Cesar wat aan Cesar toekomt, en dat zij nu geen Cesar meer willen ken nen en gansch alleen alle recht en macht bezitten Alles is veranderd. Vermits hun meester geen bed had om op te rus ten en dat zij nu huizen en landerijen aanknoopen en niets aan hunne be geerten weigeren Alles is veranderd. Vermits zij eer tijds met den paaschtijd alles deden wat in hunne macht was opdat eenie der zijnen paaschplicht kwete en dat zij nu oan duizenden verbieden zich van die plicht te kwijten Alles is veranderd. Dezen die enkel geroepen zijn om Gods woord te doen verkondigen en alomme vrede en broederliefde te doen heerschen, zaai en twist en tweedracht, vervloeken en verdrukken zij ondersteunen vuil- bladen waar. laagheid en eerloosheid hand aan hand gaan. Alles is veranderd.Zie die van de wereld hebben afgezien, palmen de centen der arme sukkelaars en Suk- kelessen binnen. De weg van hun nen Hemel leidt naar de vette tafel en eindigt in den wijnkelder. Alles is veranderd. Vroeger was de H. Kerk één in haar hoofd en nu telt zij zooveel hoofden als er bis schoppen zijn. Vroeger onderwees men ons dat er maar één God is en nu zijn er in Bel gië zooveel goden als er gemeenten zijn want hetzelfde misdrijf wordt in eene gemeente vergeven en in de an dere niet. Alles is veranderd. De geboden Gods hebben onze geestelijken door de hunne vervangen. Bovenal beminnen zij liet geld en een lekker eetmaal." Zij vervloeken hunnen naaste dat het eene schande is. Zij vieren de de dagen al te gader aan de wel bezette tafel. Zij eeren hun eigen zeiven en sto ken de kinderen tegen hunne ouders op. Zij hitsen het volk op tegen de wet ten van hun land en zijn daardoor maar al te dikwijls oorzaak van on- achuldig bloed vergieten. In hunne rangen vindt men er hon derden die met het gerecht af te re kenen hebben voor afschuwelijke fei ten door het volk met den naam van broêrkenszonde geschandvlekt. Velen rooven testamenten, bene men het brood van al wie zich aan hunne domme pretentie niet wil on derwerpen én benemen de faam der treffelijke 1 beralen op hunnen preêk- stoel, in de biecht, in hunne vuilbla- den. In het schoolenkwest en vóór de rechtbank verliezen de meesten het geheugen. Zij Ijegeeren geld, immer geld en zoeken door alle middels, ja, sommi gen hunner* door oneerlijke middels, het geld der ongelukkige kwezels af te persen. W. O. BELOFTE VAN KUISCHHEID. Dezer dagen, bij het openslaan van een werk over de inquisitie, vielen onze oogen op regelen, waarin gespro ken werdt van een proces, door de inquisitie eenen kapucien aangedaan. Eenige dier regelen willen wij den lezer onder 't oogbrengen. Die kapucien was biechtvader eener kloostergemeente van Carthagena (Spanje,) bestaande uit zeventien vrouwen hij had hun zulk groot ver trouwen weten in te boezemen dat zij hem voor eenen heiligen man aanzagen en zijne woorden haar als eene godspraak in de ooren klon ken. Toen hij zag, dat hij bij de jonge beggijnen in eenen goeden naam stond, nam hij ziine veelvuldige gesprekken in den biechtstoel te baat, om haar te verleiden. Ziehier de woorden, die hij tot elk hunner sprak Onze Heer Jezus-Christus heeft de goedheid geüad zich aan mij in de heilige hostie te vertoonen, op het oogenblik der elevatie en h ij heelt mij gezegd Bijna al de zielen, die gij in dees besgijnhof bestiert, zijn mij aangenaam, vermits zij eene ware liefde tot de deugd bezitten en zij haar best doen, om tot de vol ei making te komen, maar bijzonder- lijk N.(hier noemde de biechtva- der degene, tot wie hij sprak hare ziel is zoo volmaakt, dat zij reeds al hare aardsche genegenheden overwonnen heeft, uitsenomen de zinnelijkheid, die haar geweldig kwelt, omdat de vijand, het vleesch, zeer machtig op haar is, ter oorza- ke van hare jeugd, hare kracht en de natuurlijke bevalligheden, die haar hevig tot het senot aanprikke- len om hare deugd te beloonen en opdat zij zich volkomen m«t mijne liefde vereenige en mij met eene gerustheid diene, die zij niet geniet en nogtans om hare deugden ver ft dient, gelast, ik u derhalve haar in mijnen naam de dispensatie te ver- leenen, die zij voor hare rust noo- dig heeft ik gelast u haar te zeg- gen, dat zij hare drift voldoen mag op voorwaarde dat het met u zij, en zij, om alle schandaal te ver- mijden, omtrent dit punt het stipte stilzwijgen beware en er aan nie- niemand van spreke, zelfs niet aan eenen anderen biechtvader, vermits zij niet kan zondigen met de dis- pensatie, die ik haar onder die voorwaarden verleen, met het hei- lige doel hare ontrust te doen op- houden en haar in staat te stellen dagelijks nieuwen voortgang in de heiligheid te doen. Eene der vrouwen, zijnde vijf-en- twintig jaren oud, werd gevaarlijk ziek en vroeg eenen anderen biecht vader. Zij openbaarde hem al het voorgevallene en beloofde alles aan de inquisitie bekend te maken, want zij vreesde, dat hetzelfde aan de andere vrouwen der gemeente was overko_ men. Toen zij genezen was, ging zij zichzelve bij de inquisitie aangeven en zij verklaarde dat zij gedurende drij jaren schuldige betrekkingen met haren biechtva der had gehad dat zij nooit in geweten had kunnen aanne men, dat de veropenbaring waar was, maar zij gedaan had alsof zij zijne woorden geloofde,om alzoo gemak kelijk hare lusten te kunnen voldoen. De inquisitie bevond, dat de eer waarde kapucien dezelfde bei rekkin gen met twaalf andere huichelaar sters derzelfde kloostergemeente ge luid had. De vier andere waren of zeer oud, of zeer leelijk. Ziedaar, lezer, wat gedurende de zestiende eeuw in de geestelijke ge meenten, in de kloosters gebeurde ziedaar, hoe men, voor drie honderd jaar, de heilige gelofte van kuischheid verstond. Of liet np onze dagen nog juist zoo toegaat, weten we niet. Maar wat we wel weten, is, dat voor velen, ongelooflijk velen, die gelofte, waarvan zij, bij gebrek aan ondervin ding, de gevolgen niet konden voor zien, de betreurenswaardigste onge regeldheden voor gevolg hee ft wat we wel weten, is, dat, indien de sombere kloostermuren spreken kon den, zij ons zouden vertellen van droeve tooneelen en van drifti jagen de harten, niets vuriger wenschend dat het prangijzer dier gelofte te ver brijzelen wat we w el weten, is, dat de rechtbanken dikwijls te vonnissen hebben over aanslagen op de zeden en er tePmnsse door de broederkens eene schandige rol gespeeld is. Jz OORUÏT

Vooruit | 1881 | | pagina 1