ÉENE BESMETTELIJKE ZIEKTE. Donderdag hebben wij mei allerhaast het walgelijk feit, waaraan zich een of ficie tie onderwijzer eener omliggende ge meente pliehtig maakte, aan onze lezers doen kennen. Heden achten wij het ons tot eone plicht op die zaak lerug te komen. De gemeente onderwijzer in kwestie was een oud leeihug van paters en had zelf in katholieke koliegions onderwijzer gewe st, liet is hij na zeker dat hij. in zijne jong heid, ook het onnoozel slachtoffer van een walgelijk broederken gew eest is. Zou het dan waar zijn dat die passie, die broederkens ziekte, gelijk men dit mot veel recht noemt, ongeneesbaar is. Zou het waar zijn dat als dien kanker eens het li chaam aangerand heeft hij zich doo;r het merg der boenen, tot in het Imofd over brengt en de mensch onvvederstaanbaar in de oneer brengt. Meu zou het moeten gelooven als men al die droeve voorvallen moet aanstippen, als men die veroordeelingen ziet van bonder den en honderden broederkens, die nog- tans met de Goddelijke gratie begaafd zijn, als men zelf wereldlijken, die gehuwd zijn. aan de kwaal ziet bezwijken. Allen die in aanraking met, broederkens geweest zijn moeten dan noodzakelijk val len. Maar op die wijze, zou na een korten tijd van jaren, het menschdom verrot zijn en zou het vuur der hel over een nieuw sodoma moeteu nederstorten. liet eenige middel om de samenleving te redden, volgens mij, is de oorzaak der ziekte uitleroeien, is de kanker uit onze reeds zoo aangedane maetschappii uit te snijden het eenige middel zou zijn al die broederkens over de grenzen te jagen en hun te verbieden het onderwijs te geven uit hoofde van openbare gezondheid. Dendcrbode, jubelt, er is een van uwe mannen die zich bij ons gefoefelt had, voor zijne positie maar 't was een leerling en onderwijzer van paterkens geweest tot over drie jaren was het opentlijk uw man en nu nog was hij het, vraag het liever aan M. Van W. als gij mij niet ge looft. Vraag hem of hij het niet was die hem nog tot over eenige dagen al het nieuws vanmedebracht en gij zult overtuigd zijn dat gij eenen smeerlap te meer telt, V. B. al de vrienden een vaandel aan hunnen gevel zouden doen wapperen men heeft gezien hoe aan dien oproep derschrijve- ïaars is beantwoord weinig of geen dra- peaux. Om de stad een min of meer feestelijk uitzicht te geven heelt M. de burgemees ter het noodig eeacht ons belfort, de hos- picieu en zelf het stadhuis met vlaggen te versieren Het belfort dat nooit bevlagd geweest was dan voor stadsfeesten en vieren van onze vrijheden, heeft, moeten schudden en bevan van verontwaardiging als men het vreugdeblijken deed geven omdat de vij anden aller vrijheden in onze muien wa ren. En hel stadhuiswaar niets uitgestoken was op den trouwdag onzer prinses, had de burgemeester wel het recht daar de nationale kleuren te doen wapperen, is het stadhuis niet hel huis aller burgers en heeft M. Van Wambeke het recht in den naam der liberalen de feestvlag uit Ie steken om voor de klerikalen te vieren Zou de minister daar niels op te zeggen hebben En ...deplus forten plus fort...... M. De Clippelearrondissements- kommissaris had ook zijnen ge" el bevlagd. Weihoe, M., gij, de reebtstreeksehe vertegenwoordiger van 't gouvernement, gij viert omdat nten in uwe stad naar de middelen komt zoeken om dit gouvernement dat gij zoudt moeten verdedigen omverre te werpen en in plaats van verontwaardigd te zijn, steekt gij de feestvlag aan uw huis. Wel dit is ongehoord. Zou de minister daar niets op te zeggen hebben? ViB. Iributièn, waarvan deputation misbruik hebben gemaak, hun zullen ontnomen worden. Hel is niet van lit lang ontbloot de op- leling te maken der misdrijven waaraan de broeders der Goede werken \an Bon se zich hebben beschuldig gemaakt en de straffen te berekenen, op hen. door de korrektionele rechtbank toegepast. Het tribunaal heeft 195 staffen van 8 dagen gevang uitgesproken, 4 straffen van 3 dagen. 16 van 2 dagen en 2 van 2 maanden wat te samen eene gevang- zitting van vier jaren en acht maanden uitmaakt. Ei zijn 48 hoeten van 26 fr., en 2 van 15 fr. geweest, wat een to taal van 1.278 fr. maakt. De aldus gestrafte misdrijven beloo- pentolliet eerbied waardig cijfer van 217. Zoo als men ziet heeft de samentrek king der straffen, bij gebrek aan andere /oordeel, ten minste dit van ons een getrouw gedacht te kunnen geven, met welke volmaking de broeders van Ronse hun ondei wijs-stelsel ingericht hadden. PETRUS UIT 'T LAND is erg verbitterd op M, C. Desmet omdat deze de schepping der wereld in zes dagen durven in twijfel trekken heeft en dat hij ook een woordje repte over het transfor- mism. Dat dit voor Petius, onverstaanbaar voorkomt dit begrijp ik, hij is nog in dien staat van volmaaktheid niet die de mensch kenmerktmisschien binnen twee, drie honderd jaren als hij nog eenige metamor fosen zal ondergaan hebben zal bi j het zeer wonder vinden dat God den eersten dag din dag en den nacht schiep en do vierde maar, de zon. Dan z d hij zich afvragen of er dan licht mogelijk was ZONDER de zon, en of het wel mogelijk is een dag te vormen zonder het licht dier zon Maar laten wij ons daar niet langer op stilhou den, spreken wij over 'i transfor mism. De menschen die leven, begrijpen ge noeg bij her, zien van het gemaaksel van het hoofd van sommige kaïholieken in't algemeen en van Petrus in 't bijzonder dat de mensch zoo niet in eens geschapen werd. De lengte hunner ooren en de con structie van hanne barsenpen veraden ge noeg hunne ezelachtige afkomst. Nu bij het oud worden dier schepsels ziet men hunne tandenkas vooruit komen, hunne wangen worden holiig, hunne ooren krim pen in een zij gelijken nagenoeg aan eenen aap zij sterven, zij krijgen de kiem van eenen staart, hurme hersens worden groo ter en zij komen in eenen aap weder. Dan zijn ze slimmer als in bunnen hedendaags- schen vorm, hun geest ontwikkeld zich nog en dan komen zij in eenen wezent'ij- ken mensch weder. Zoo zullen de klein kinderen onzer kleinkinderen misschien nog h'T geluk genieten Pelrns uit 't Land in eenen mensch op aarde te kennen. Amen. V. B. DE KLERIKALE KNEPEN. Razend dat de klerikale gazetten zijn op het liberaal ministerie dat zoo moe dig en vastberaden te werk gaat om de vrijheid en het burgerrecht in Belgie te bewaren en de kracht le geven. Wat dom de Uerikalen als zij mees- Ier zijn Het getal kiezers vermeerde ren onder de onwetende klassen liet getal onwetenden doen aangroeien door het onderwijs van den Staal te onder mijnen om't in handen der geestelijk heid over le leven de vrouw verla gen lot modepop onbekwaam de waar de schatten van liet onderwijs voor hunne zonen en er verlichte en vrije burgers ran tc maken. Dat is het pro gramma, het eenige programma der domperspartij, die nooit aan het roer des lands meer mag komen. De liberalen moeten maatregelen ne men en de macht der onvadtrlandsche pariij verminderen. Daarom wordende Bestendige Deputation hunne macht ontnomen die zij zoo willekeurig en partijdig misbruikten daarom wordt de klerikale kieswet van 1872 hervormd <lie aan de pastoors toeliet eene massa onwetenden kiezers te l'abrikeereu. Daar moest en zal nu orde in gesteld worden. ZOU DE MINISTER DAAR NIETS TE GEN TE ZEGGEN HEBBEN Zondag was het klerikaal feest ia de stad. Al da kopstukKen der partij waren hier verz'imeld om middelen te beramen, om het liberaal gouvernement omver te smijt- ten. Ter dier gelegenheid hadden de katho lieke gazetten ernen oproep gedaan o adat DE BESTENDIGE DEPUTATIEN Het vertoog der bew eegredenen van hel gouvernement welke w ijzrging brengt aan cl** attributiën van Je bestendige de putation is verschenen. Het gouvernement zegt dal het stoffe lijk onmogelijk is voor de bestendige depuiatrën met noodige rijpheid de kwestiën op le lossen, .lie haar zijn onderworpen. De politiek is te veel bemoeit in het samenstellen van die depmatië'i en liet war<* misschien irclnveerdig en noodig, dat men ze met niet anders gelaste dat wat eindelijk de provinliale belangen betreft. En het gouvernement voegt er bij Het is hier de plaats niet die kwe stiën te onderzoeken, noch de verscliil- lige stelsels, welke kunnen voorgesteld worden, om ze op lo«sen. Bepalen wij ons bij te zeggen, dat liet gouvernement er liet voorwerp penor bijzondere studie van maakt, cn dat, in zijne oogen, er daar een toestand is, waarmede men zich dient bezig te houden en waarin er moet verscholpen worden. Zoo dat het niet alleen de voorgestelde wijzigingen zijn. welke het ontwerp be helst dat wij hebben medegedeeld, die het gouvernement deukt voor te stelleu, maar dat er later nog meer van de at- WIJ ZIJN DE DOMSTE. JAN. Zeg eens, V. 13. over acht dagen hebt gij mij van een werkmans gezelschap gesproken, zegt mij nu eens wat gij zoudt willen dat men daar doe. V. B. Met plezier, vriend Jan. Ik zou verlangen dat men daar deftige burgers vorme. JAN. Ja, maar wees duidelijk, verklaar u. V. B. Ziehier mijn plan Ik zou onze werklieden op eene ordentelijke wijze zoeken te vermaken door edeler genoegen dan zich dronken te drin ken en achter de meisjes of de jon gens te loopen daarom zou ik hun 't lokaal zoo aantrekkelijk zoeken te maken als 't maar mogelijk is door er spelen interichten, zoo als kegel - kaart-bol-domino-haak en ringspel gymnase, zang, tooneel enz. enz. JAN. Ja maar dan gaat gij spe lers, misschien tuisscbers vormen en uw doel ware mis. V. B.Tnisschers, dit woord doet mij huiveren, neen neen, vriend, dat niet, om dit te beletten zou ik het artikel f26 der maatschappij GELUK IN 'T IFERK in 't reglement lasschen, Dit art. zegt: om alle misbruiken le voorkomen is het ten strengste verboden voor GELD te spelen. Geene sterke dranken mogen in het lokaal verkocht worden. JxAN. Maar spelen voor niet dat is niet aangenaam. V. B Dit is waar, maar men zou het art. kunnen wijzigen en zeegen dat het verboden is voor meer dan een halvenof geheelen cent te spelen. JAN. Ja zoo was het goed, zoo was er intrest bij 't spel en kan men niet te veel verliezen. V. B. Dit is nu voor de spelen nu het nut Vooreerst de Voordrach ten zouden de leden bekend maken met allerhande zaken die men in de lagere of volwassenen scholen niet kan aanleeren. Dan zou men in de maatschappij eene boekerij hebben die men alleenlijk zou voorzien van nij verheids en wetensbhappelijke werken omdat men zich andere boeken ver schaffen kan in 't Willemsfonds. JAN. Zoudt gij denken dat 't werkvolk smaak zal vinden in voor drachten te hooren en lezen. V. B. Ik ben er van overtuigd als men hen op eene wijze zal spre ken dat zij het kunnen verstaan. JAN. Maar wat kan het de libe ralen schelen, dat het werkvolk ge leerd is, er zijn er wel die zeggen dat als 't werkvolk te slim is, liet te moei- jelijk wordt. V. B. Zij, die dit beweeren be driegen zich grootelijksch. Een werk man die redeneert en zijn stiel ver staat brengt meer werk voor den dag als een onkundige, die machinaal voort werkt een werkman met ver nuft kan den meester raad geven om dat deze laatste niet zelf het stoffe lijk werk verricht, enz. Nu wat intrest de liberalen hebben dat de kleine bur gers allen geleerd wezen, die vraag verwondert mij van uwent wege. Gij weet toch wel dat de ontwikkeling van den geest, dat de geleerdheid on vermijdelijk liberalen vormt een man die vrij leert denken, die onder zoekt, en niet blindelings gelooft al wat men hem in de ooren blaasLkan geen klerikaal zijn. JAN. 'K hebt]beet. En'daar er veel kleine kiezers zijn en dat de strekking der eeuw is iedereen te la ten kiezen zonder dat hij een cent kontributie betaalt V. B. Is het natuurlijk in den intrest der liberale partij den kleinen burger te onderwijzen door alle mo gelijke middelen. Daarom zegt het art. 3. van het Van Chrombrugghe's genootsehap van Gent Ten einde het doel in het art. 2. letter A, te bereiken, wordt er eene boe kerij en een leeskabinet ingericht alle nuttige instellingen kunnen ook door het bestuur toegelaten worden. Ook kunnen er lessen gegeven wor den van Nederlandsche, fransche, en- muziek en zang in het opstellen van brikven en rekeningen en in andere nuttige kennissen JAN. Maar dit ware eene school. Y. B.'Neem het gelijk gij wilt, ik noem liet eene maatschappij. JAN. Dit is nu de intrest der liberalen maar /al het werkvolk wel den intrest begrijpen dat het in de sociëteit vinden zal. V. B. Ja, als de invloedhebbende mannen der partij er zich willen me de bemoeijen gelijk te Gent. Zie het reglement der maatschappij Geluk in 't werk is geteekend, Eere Voorzitter, M' Prosper Van Den Kerckhovesena- teur, en dit van 't Van Crombrugghe 's genootschap Voorzitter G. Rolin-Jac- quemyns, nu minister. JANAls zulke mannen zich el ders met zoo iets onledig houden dan is 't klaar dat dit hiér ook mogelijk is. V. B.Daarbij, het werkvolk zal eenen rechtstreekschen geldelijken in trest in de maatschappij vinden men zon er eene afdeeling van onderlingen bijstand kunnen vormen, dit is te zeg gen dat in geval van ziektens, de zie ken tijdens dat hij niet werken kan door de maatschappij zou kunnen on derstand verkrijgen. JAN. Maar dit bestaat alreeds in de fabrieken. V. B. Voor de gar entwij uiers ja. Maar voor de andere stielen, schrijn werkers, schoenmakers, metsers en andere bedrijven toch niet. JAN. Dat is waar en voor de ga- rentwijnders was het dan niet slecht van twee kanten geholpen te worden. V. B. Nu voor het sluiten, want ik moet eene dringende boodschap doen, ga ik u het art. 2. van 't Van Crombrugghe's genootschap lezen (.(Het doel der vereeniging is drijvou- dig A. De beschaving en verlichting der leden en het onderhouden, der vriendschapen der verbroedering B. De ondersteuning van zulke leerlingen der lagere gemeentescholen welke zich in deze gestichten hebben on derscheiden door goed gedrag, ijver, en uitmuntenden aanleg, en het ver langen uitdrukken in hoogere gestich ten, ter stede of elders, iiunne studiën voort te zetten, voor zooveel hunne ouders hiertoe de middelen niet bezitten en de geldelijken toestand des genoot - schaps zulks toelaat C. Onderstand te verleenen door het hulpfonds, daartoe ingericht, aan zul ke leden, die door eene ramp of een on geluk getroffen zijn. JAN. Ja, dit is den onderlingen bijstand waar gij straks over spreekt. V. B. Bemerkt wel de letter B. zie eens wat stevige drijfveer om de kinderen aan te wakkeren in de lage re gemeentescholen goed te leeren, ten einde zij zich zouden weerdig ma ken van 't genot van dit artikel. «O (3Je VERVOLG.) GELSCIIE EN HOOGDUITSGHE TAAL J van

Vooruit | 1881 | | pagina 2