mi. Aalst, 4 Augustus. A0 58. Fr. 4-00 Fr. 4-75 VOOS VRIJHEID WAARHEID Elf RECHT. y - -rcbisv 's jaars voor de stad. 15mcn den drukregel nkondigiogen VOORUIT verschijnt wekelijks den Donderdag in den namiddag. 's jaars voor heel het land. De abonnementsprijs is voorop betaalbaar. De aankondigingen verzoekt men uiterlijk des Woensdags voor 6 uren namiddag te zenden. Compagnie Générale dePublicité Etrangère G. L. Daube et C!c. Paris, Londres, Frankfort s. M., Berlin, Vienne, Zurich ete WIE DE ilAVER VERDIENT, KRIJGT ZE NIET Vriendelijk opgedragen aan de hee- ren Controleurs en O ntvangers der rechtstreeksche belastingen,accijnsen en douanenalsook van het Enregistre- ment, die om reden hunner onwankel bare liberale opinie NOOIT geene wet telijke verhooging konden bekomen tel- l;ens de Klerikalen aan 't roer waren. Zangwijze Femmes, voulez-vous éprouveru? 1. Getrouwe slaven dwer plicht, Ge moogt het Eerekruis niet vragen Dat springt heel aardig in 't gezicht, Als men belet wie het mag dragen! Broodroovers zijn gedecoreerd, Zelfs ken ik Jesuieten-knechten, Die, in het Orden geavanceerd. Noch spotten durven met uw' rechten! 2. Een hunner, onder 't zwart bestuur. Deed u het allermeest verliezen Hij kijkt nog altijd valsch en zuur Op hen, die voor de Blauwen kiezen. Ondanks het leed u aangedaan, Werd hij tot Officier verheven En zóó landt menig kruisje aan Te veel lichtzinnig weggegeven (bis). 3. Neen, liegen dat en gaat mij niet, Daarom zing ik gebeurde zaken In 't vlaamsch rechtuit, gelijk geziet, Waar ik de proeve kan op maken. Ik hóude van geen huichlaarspraat, Zoo min in lied als in gazetten, 'k Min vlaamsch dat iedereen verstaat, En de uitvoering van goede wetten. [(bis). 4. Gij schrijft en cijfert vroeg en laat, Om haar en oogen te verliezen In voordeel van Mijnheer den Staat. Met 't recht van naar uw zin te kiezen. Maar andere rechten hebt ge niet, Geen stiel noch haodel moogt ge drij- [ven, En wat is 't loon dat gij geniet Voor al uw schrijven en uw wrijven [(bis.) 5 De wetten op 't avancement, Ziet men bijna niet toe meer passen, Dat schreeuwend onrecht is gekend, Maar men is doof en laat u bassen. Ware ik eens in de Kamer baas, Ik zou u rap voldoening geven, En de ouden kregen voor hun plaats 't Emiritaat om van te leven. (bis.) 6. O liberaal Goevernement, Waarom laat gij uw' kloekste steunen Bijna gedompeld in ellend' Wilt gij op dankbre vrienden leunen, Verleen hun dan 't verdiende recht; En, moet ge 't ook aan Tjeven geven, Wij vinden 't hoegenaamd niet slecht Dat gij die dutsen ook laat leven, (bis) Lokeren 22 Juli 1881 MARIE G. KLERIKALE ONVERDRAAGZAAM- HE1D. Alhoewel het reeds duizenden ma len klaarblijkelijk bewezen is dat de Kerk altijd en in alles het voorbeeld van dwang onverdraagzaamheid ge geven heeft, zoodanig dat die. onver draagzaamheid spreekwoordelijk is geworden, schamen de klerikalen zich niet de liberalen te beschuldigen van fouten die zij in zich zeiven niet meer zien, omdat zij bij hen eene ge woonte zijn geworden. Onze lezers zullen h»t ons niet ten kwade duiden dat we vandaag op dien tekst nog eens terugkomen, want al is het algemeen bekend, dagelijks vin den wij nieuwe bewijzen,die onze te genstrevers niet ophouden ons goed willig ter hand te stellen. Sedert lang worden de Joden in Rusland op .strenge wijze vervolgd, en die vervolging breidt zich tegen woordig uit in de naburige landen. In bijna gansch net Zuidoostelijk deel van Europa groeit de baad aan, welke bij de Christenen te^en het Jo dendom ingeworteld is. In volle negentiende eeuw blijven de leerstelsels der godheid van Chri stus de voordurende ooizaak van de schrikkelijke vervolgingen, die zij ten allen tijde hebben voortgebracht. Sedert de Kerkvergadering van Nicea worden de beschuldigingen te gen het Jodendom gestadig vernieuwd Keizer Constantiiius werweet hun het eerst de schrikkelijkste der vader moorden begaan te hebben. Na hem werden zij door de heiligen, door de pausen en door de verschil- lige Kerkvergaderingen aan de open bare verachting blootgesteld. Pe heilige Joannes Chrisostomus schrijft onder andere van de Joden. liet is omdat zij eene misdaad zonder naam beginsen dat zijt tot eene eeuwige ballingschap, tot. een eeuwig boeten veroordeeld werden. Hun on geluk is onherstelbaar, omdat hunne misda id onderstelbaar is. ilunne tempels zijn huizen van den duivel, kuilen van baanstroopers. holen van wilde dieren, plaatsen van ontucht. De heilige Ambrosius zegt dat de Joden zonen zijn van Satan en slechter dan Satan zelf, en de heilige Hyroni- mus hekent dat hij altijd voor hen eenen buitengewonen afkeer gekoe sterd heeft. En dat zijn noatans A'erkvaders, die 't goede voorbeeld (.'even en de woorden van Christus indachtig zijn: Bemint uwen naaste als u zeiven. Door de Kerkvergaderingen worden de Joden niet min onbarmhartig be handeld. In deze vergaderingen ne men de bisschoppen maatregelen, om de geloovigen van het gedoemd volk, zoo als zij de Joden noemen, af te zonderen. In het Concilie van Elvire wordt aan de Christenen verboden met Jo den aan dezelve tafel te zitten,op straf van in den ban der heilige Kerk ge slagen te worden. «Met Joden eten is een schandvlek. Deze onnelukkigen zijn zelf niet waardig deel te maken van de burger lijke samenleving, of de eenvoudigste rechten te genieten, welke aan de hoedanigheid van menschen gehecht zijn. In een synode van Parijs wordt aan de Christenen verbod opgeletid met de Joden koop- of verkoopkontrakten te sluiten. Is het dus niet licht te begrijpen dat hun alle openbare bediening ie- weigord werd In het algemeen Concilie van La- tranen wordt hunne uitsluiting tot alle ambten of bedieningen als eene wet aangenomen Het is al te belachelijkzenden de bisschoppen, dat zij,die dennaam van Christus blasphemeeren, eenin stezag op de Christenen hebben zou den Sommige pausen scqijnen eenig medelijden met de Joden gehad te hebben allen no dans waren jegens hen onreclitveerdui. Nooit hielden /.ij op de Joden voor te stellen als aan eeuwigen afkeer onderworpen. Men kon niet hopen de gewelddadig heden, waaraan het Jodendom bloot gesteld was,tegen te houden, wanneer men opentlijk verklaarde dat zij de slaven der Christenen moesten zijn, en aan eeuwige slavernij onderworpen waren. «Zij hebben het verdiend, schreef paus Innocentius III door hunne ellendigen toestand moeten zij be wijzen dat het bloed van Christus op hen en hun nageslacht drukt. In den srond waren de gevoelens der pausen dus even barbaarsch en onrechtveerdig als die hunner tijdge- nooten. Indien zij met het minste begrip van recht of billijkheid bezield geweest waren, zouden zij zich, om de onderwerping van een gansch ge slacht te verrechtveerdigen, niet met de^e drogrede bevredigd hebben Zij verdiende de slavernij om dengene siedood te hébben, die vrij heid bracht aan iedereen. Die reden kan voldoende zijn voor eenen onfaatbaren persoon, maar de eenvoudigste de stervelingen zal er noch logiek, noch gezond oordeel in vinden. De Christenen zeiven hebben ver geten wat Jesus zegde, toen hij aan het kruis hing en op het punt was zijnen geest te geven Vader vergeeft het hun, want zij welen niet wat zij doen Dit woord van liefde en vergiffenis werd nooit begrepen door hen, die er zich op roemen de discipelen te zijn van den godelijken Meester. De erf/onde deed de ongehoor zaamheid van Adam op al zijne nako melingen vallen. Voor de Joden vond men eene tweede soort van erfzonden uit, die geheel het Joodsche geslacht bevlekte. Die veroordeeling in massa berust te nogtans niet op eenige uitlegging van het Evangelie, want Jesus zelf schonk vergifenis aan hen die hem ter dcfod brachten en hij vroeg hunne veroordeeling of baliinschap niet. Zij ontstond slechts uit een gevoel van wraakzucht, door hel welk heiligen en pausen zich lieten beheerschen als de domste der schepselen. Hoe is het overigens mogelijk een gansch geslacht te doemen en te ver volgen, omdat eenigen hst bloed van Christus vergoten Al de Hebreeuwen waren niet të'Jeiruzalem gedurende de dagen, waarop Christus leed en ge- vonnisd werd. Allen namen geen deel aan het bloedige drama dat op den Calvarie berg eindigde Heden nog duurt die vervolging voort en zij die zich de volgelin gen noemen van dien zelfden Jesus, die stervende zijne moordenaars ver gaf, zij schijnen de vergiffenis, die hij hun schonk, niet te kennen en... de vervoljdnj; duurt voort. Zoo ging het vroeger in de Kerk, zoo gaat het heden nog en zoo zal het immer gaan want een ingeboren en onoverwinbaar gevoel van haad be zielt en kenmerkt al de dienaaren der Kerk, van den hoogste tot den laagste, vooral in die landen, waar hel volks onderwijs non niet volledig is inge richt en waar het volk dus nog niet genoeg verlicht is om allen dwang af te schudden. EENE VERGELIJKING. Het is de moeite weerd na te gaan hoe partijdig de klerikale dagbladen alles beoordeelen. Al wat hunne be langen betreft is goed en eerlijk, maar eens dat de klerikale partij er niets bij te winnen heeft of,als men aan haren winkel raakt oh dan is* het arelii- slecht. Ziehier nog een voorbeeld onder duizenden. Wij lezen in de tolk der Broederkens onzer stad Eenige razende geuzen hebben in den provincialen raad van Brabant voorgesteld de hulpgelden afteschaf- fen welke aan de gemeenten verleend worden, ten einde de kerkfabrieken te helpen hunne kerken herstellen en onderhouden. Dit voorstel, gedaan met het doel de kerken een voor een in puin te z en vallen, is echter met eene groove meerderheid verworpen, daar een ge- dielte der lii-erale leden met de ka- t ïolieken hebben tegengestemd OORUIT

Vooruit | 1881 | | pagina 1