Het onderwijs. Ziedaar de bijzonderste der aftrog- gelarijen, waarmede in vroegere eeuwen de geestelijkheid hare schat ten heeft vergaard. Niet waar dat zij wel gekomen is heden te beweren dat de Staat, die de geestelijke goederen heeft genationaliseerd, haar deswege eene vergoeding schuldig is, dat an ders de Staat eene dief te, zou be gaan DE BROODSCHRIJVERS. 't Land en De Denderbode zijn aan 't kijven. 't Land bijt en stampt op Van Schecvegeni en Cle dat het eene bene- diklie is. 't Land werpt den Denderbode eene nog al grove beschuldiging naar'l hoofd Het is nn bewezen dal Van Scheeve~ gem en C'e hunne ziel verkocht hebben voor munt tabeletjes. Ziehier wal het Land, zinspelende op de Denderbode, zegt Nooit heeft 't Land van Aalst in de kandidaturen voor kamers, pro* vintie en gemeenteraad, nooit persoon lijk voordeel hebt gij 't vast, Den derbode of verheffing van vrienden beoogd nooit naar de zegepralen, eer of profijten geeischt hebt het beel Van Scheevegem anderen deelden den BUIT, deelen hem nog, ivij vragen niets dan de eerbiediging onzer rech ten (altrape champagne.) De buit deelen Denderbode, weel gij wal dii zeggen wil, zoekt eens in uw woordenboek. Het Land gaat voort met ge- durig te wierooken, had 't Land van Aalst eer en geld kunnen afoogsten; nu blijven wij nevens den nederigsien kiezermet onze gewone middels van <i bestaan, terwijl anderen jaarlijks duizende en duizende franken op- Hewel, Denderbodewat zegt gij van de pille zij moet niet weinig dik ver zilverd en verguld zijn 1 Spreekt eens Broodschrijver, roept 't Land u toe bewierooker, vleijer tegen klinkende specien, verwijt u Pier en gij vindt niets te antwoorden als dal hij een laf- faard is. Alle deftige lieden zullen wel weten te onderscheiden waar den laffaard te vinden is, hij die vrij en vrank durft zeggen wat hij denkt of hij die zich ver genoegt met van verre te liassen en te roepen laffaard terwijl hij het op een loopcn stelt. V.B. ALS PASTOOR EN KOSTER KIJVEN, komen de geheimen der sakristij uit, zegt hel spreekwoord, en doorgaans hebben zij gelijk. Op 19 Juni, sprekende van de aan staande kiezing voor de kamers, schreef het Land «Men moet in 1882 niet afkomen, voor 't arrondissement Aalstmet 'ne kandidaat beau parleur verlangt gij gtenen beau parleur, Land, gij hoeft hem maarte muselieren (muil- banden) intrigant die nu misschien <l zal kruipen, maar om later den kop boven 't Volk ie houden en als Hove- ling te pralen....)) Daarop antwoordt de Denderbode Neen, Confrater, gij zijt er niet Neen, een predikant, ware hij ook ga zetier, ja ware hij pastoor en hief hij het hoofd boven wereldlijk en geestelijk gezag een predikant die eene laste rende beschuldiging ter straat opraapt, waarvan hij de valschheid niet hetft, noch heeft willen, noch heeft kunnen doorgronden,en die niettemin, op zulke listige wijze weet te prediken dat zijne aantijgincen als waarheid voorko men dat hij dezelve openbaar maakt op zulke eene manier dat men kan ver moeden wien hij bedoeltzulke pre dikant alhoewel hij als lasteraar niet kan vervolgd worden, is en blijft toch in de oogen van alle deftige lieden eenen ShOODENLAFFEN LASTERAAR/ Nu alleman hier T Aalst kent den priester die het Land. opstelt. De Denderbode bekenl dus dal er priesters zijn, die op hun dorp zeer ge acht zijn en voor deftig doorgaan, be kwaam zijn lasterende beschuldigingen tegen iemand te uiten, dat er predikan ten zijn die zoo valsch en hypokrietelijk Prediken dat zij lasterende aantijgingen als waarheid doen voorkomen dat er pastoors zijn die snoodelaffe lasteraars zijn l Denderbodedie bekentenis is goud waard als gij nog de priesters als en gelen van deugd en eerlijkheid zult doen doorgaan, zullen wij uw gezegde van zaterdag herinneren. V.B. - GIJ WEET Weet gij wat verschil er is tiisschen eenen schoolmeester zonder leerlingen en eenen pastoor? geen Geen, vriend lief. want beiden hebben huis en hof gratis voor niets en worden door den Slaat betaald om niets te verrichtten. Het eenige verschil dat er tusschen bestaat is hierin gelegen 1° de school van den onderw ijzer staat altijd open, voor allen die er geleerdheid willen zoeken, terwijl de pastoor, van den an deren kant, zijne kerk sluit voor het grootste deel der Belgische bevolking. 2" De onderwijzer wordt betaald om 's land wetten en instellingen te leeren beminnen en eerbiedigen en vrede en eendracht onder het volk te doen heer- schen de pastoor van zijnen kant wordt ook van den staat betaald om 's lands wetten te leeren minachten cn twist, tweedracht en nijd ouder het volk te zaaien, om in troebel water te visschen en om eindelijk koniug en volk voor de grillen van eenen Irouwloozen vreemde ling (e doen dansen. ZE HEBBEN NOG NIET GENOEG. Iedereen weet dat 't pastoormesken langs alle kanten snijdt. Er is misschien op geheel de wereld geen ambt. dat meer aanleiding geeft tot het ontvangen van bijwinsten of drinkgeld, zooals men het wil noemen, nis het pastoorsambt. Wordt er een kind geboren, 't is drinkgeld voor den pastoor. De kerkgang der vrouwen, drinkgeld voor den pastoor. Wordt er getrouwd, 't is weeral plechtige mis en drinkgeld voor den pastoor. Sterft er iemand, het zijn begravin gen of groote uitvaarten, al winst voor de pastoors. Geen week gaat voorbij of er is iels te doen voor het een of ander gildeken de beste winst is voar den pastoor. De zegeningen van deze of gene reli kwie, wederom al drinkgeld voor den pastoor. In een woord, niemand zet den voet in dc kerk of men komt met eene schaal of offerbink, waarvan de pastoor weder om het zijne neeft. PRIJSDEELINGEN. De uitreiking der prijzen aan de leer lingen onzer officiecle lagere scholen hebben deze week plaats gehad en zijn, niettegenstaande de onverschilligheid of om beter te zeggen de tegenkautingen onzes gemeentebestuurs en den zedelij ken dwang onzer geestelijkheid opper best afgeloopen. Tijd en plaats ontbreken ons om in verder bijzonderheden te treden, maar wij zullen er in ons volgend nummer op terug komen en hulde brengen aan wie het verdient. KLERIRAAL EN LIBERAAL. Zeker belpefden wij nimuier eenen tijd waarop de woordekens liberaal en kleri kaal meer de lippen van het publiek ont rolden en meer to voorschijn kwamen in de dag- en weekbladen ook speelden de beide partijen nooit grootere rol. Nude klerikale partij diep gezonken ligt in den poel der schande nu zijn met eene weergelooze handeloosheid eenen boerenopstand wil verwekken en haat en verdeelheid met volle handen zaait de menschen tergt en vervolgt met barbaar- sche wreedheid. Nu nog durft die ellendige partij zich maskeren en valsch spel spelen; voor haar zijn alle middelen goed om tot haar doel te komen; schaamteloos durft zij nog zeggen a Onafhankelijkheid en vrij heid voor allen en in alles Onafhankelijkheid Zij die nooit geweten heeft wat het is onafhankelijk te zijn, Vrijheid voor allen en in alles Zij die geene vrijheid en zelfs geen va derland kent. Vrijheid Zij die niets anders wil en betracht dan heerschen over alles en over allen. Vrijheid Zij die den mensch als vol slagen slaaf behandelt; die verbied dat er een letter geschreven of gelezen worde wel ke haren lof en hare glorie niet bezingt die allen vervolgt envernietigt wie haar in het minste punt geene volkomene gehoor zaamheid toekent; die ellende en armoede- bliksenit naar eiken sterveling die niet knielt voor hare grillen zij die eenen he mel heeft voor hare slaven en nakruipers, en een eeuwig vuur voor den eerlijken man. die het onrecht en de valschheid ver stoot, die geene slavernij duld en vrij wil leven zooals hij vrij geboren is. Valschaars gij die met woorden speelt, liegt, fopt, bedriegt, wat zijn uwe daden Gij wenscht en bewerkt eenen volksop stand, maar deze zal tegen u keeren. In tusschen tijd om uwe handelwijze een schoon aangezicht te geren, gaat gij voort de liberale partij op alle toonen uit te schelden en de lezers der klerikale gazet ten verboden zijnde eenig ouderzoek near de waarheid te doen of een liberaal blad in handen te nemen op straf van eeuwig te branden, drinken de leugentaal als water. Wat zijn nu eigentlijk die zoo verschrik kelijke liberalen, die zoo gevlucht en ge vreesd moeten worden Wat willen zij in ons land inbrengen en ons opleggen Ziehier het beknop programma van het liberaar Congres van 1846; daar zal men kunnen zien hoeveel redens er bestaan om het belgisch liberalism en de liberalen met zooveel woede te vervolgen,men zal er ook ooit kunnen opmaken wat een liberaal is en wat hij wil. en dat dan elkeen met ge zond oordeel bij zich zelve overleggen wat er hem te doen staat. 1. De liberalen vragen vooreerst to e- lating tot de stembus van de personen die een ambt uitoefenen waarvoor er een be wijs van bekwaamheid door de wet wordt geëischt. 2. De volstrekte onafhankelijkheid der burgerlijke macht. 3. De inrichting van een openbaar on derwijs voor alle graden, onder het uit sluitend bestuur der burgerlijke macht, verwerpende de tusschenkomst als macht van gelijk welke godsdienstminister. 4. De intrekking der terugwerkende wetten. 5. De vermeerdering van het getal volksvertegenwoordigers en senaleurs vol gens de getallen 40,000 en 80,000 zielen. 6. En eindelijk de verbeteringen welke den toestand der werkende en behoeftige klassen noodzakelijk maakt. Ziedaar wat de liberalen willen en wat men moet willen om liberaal te zijn, en maak nu bij u zeiven de vergelijking tus schen de klerikalen en de liberalen. DE PAUS BESTOLEN. Ja, de paus is bestolen, door een zij ner getrouwste dienaars, die voor hem rond ging en het geld bespaarde om het dan naar Rome te dragen. De klerikale bankier nit de KempeD, M. De iTaerne, een neel van den kano- uink De iTaerne. schrijft men uit Turn hout aan de Indépendanceis vertrok ken met de spaarpenningen van een groot getal burgers en heeft zelfs de sommen medpgenomen, die hij den vori- gen dag had ingezameld ten voordeele van den St- Pieterspenning. Zoo dat hij den paus zelf bestolen heeft. Deze gebeurtenis heeft een groo- ten indruk op de bevolking gemaakt en bel is zeer waarschijnlijk dat de boereu en burgers voortaan de geestelijken niet meer zullen raadplegen als zij geld te plaatsen hebben. S. G. DE ZANG DER VRIJHEID. Koor met solo's, getoondicht door Frans De Fos. Emanuel Hiel, den vrijzinnigen Dich ter, opgedragen. Over eeuwen sprak men 'l sehoone Vrijheid, vrijheid zij op aard' 't Werd herhaald door al de denkers Als een woord, het menschdom waard f I. En de Geest der vrijheid was Trilde... blies met forschen adem Langzaam over ieder volk... En het slaafsche menschenras Schudde toornig zijne ketens 1 En er overtoog een wolk 't Trotsche woord der dwingelanden 1 Luider, luider klonk het sehoone .- Vrijheid, vrijheid zij op aard Legioenen gingen strijden D'eeuwgenstrijd, hetmenschdons waard! Leven bleef de tirannij Treurend zonk, bij bloedge lij'ken, Vaak de Geest der Vrijheid neêr Om zijn zwakheid treurde hij. Maar hij dronk het blöed der helden, Hief zich steeds omhooge weêr, Kloeker dan vóór 't nederbuigen Schrikkelijk klonk in eens het sehoone Vrijheid, vrijheid zij op aard' En men hoorde tronen kraken 't Was een kreet, hetmenschdom waard! En Europa's vorstenheer Rest alleen van d'heerschappije Eenen schijnglans van 't verleên En al omme. meer en meer Wankelt alle tirannije, Krimpt zij langzaam gansch ineen Onder 't wicht van duizende eeuwen Bij heur graf zal men eens juichen Vrijheid hecrscht alom op aard' Op heur graf zal de Eerzuil rijzen, Haar, de Vrijheid, overwaard Gent. Nestor De Ti ère; Welk is de zon, die aan den trans Der volksbeschaving daagt Die, door haar gouden stralenglans Het duister der domheid verjaagt 't Vergt geen bewijs Die zon is 't onderwijs Welk is de Baak, wier blakend licht, Op's levens Oceaan, De klippen wijst, waartegen licht Ons bootje te bersten zou slaan 't Vergt geen bewijs Die Baak is 't ouderwijs Welk is liet Oog, dat in den nacht Vau vroeger eeuwen ziet, Ten zcdeles voor 'l jong geslacht En leest in 't verwijderst verschiet 't Vergt geen bewijs Dat Oog is 't onderwijs Welk is van zelf bestaan en taal Het dierbaarsie onderpand Het nooit verstompte, snijdend staal, Verheven voor Taal en voor land 't Vergt geen bewijs Dat Staal is't ouderwijs 1 Wie is de held, die schrikt noch bukt Voor beul of dwingeland Maar 't jok vans menschen schouder rukt, Met wakkere en krachtige hand 'tVergt geen bewijs Die Held is 't onderwijs Wie is der Godheid trouwe tolk, Die, met zijn reuzenhiel, De kluisters breekt van 't vrije volk De kluisters aan geest of aan ziel 't Vergt geen bewijs Die tolk is 't onderwijs. Eene schrikkelijke brandramp door petrol veroorzaakt, heeft zaterdag rond 9 ure s' avonds, de gemeente Loncin bij Luik. in verslagenheid gebracht. Een gezin, samengesteld uit den va der, de moeder en drij kinderen waren te bed gegaan, toen een nachtlicht, hetwelK naast de wieg stond omviel en weldra alles in vuur en vlam zette. De drij kinderen, drij meisjes, en de moeder werden met erge brandwonden overladen, door eenige moedige burgers STRIJKEN 4

Vooruit | 1881 | | pagina 2