1881. Aalst, 22 September. Fr. 4-00 Fr. 4-73 VOOR VRIJHEID WAARHEIDEN RECHT. Hiel's Werkmanslie deren O 's jaars voor de stad. a a d ko d d g i a g e n 450"" den drukregel VOORUIT verscliijnt wekelijks den Donderdag in den namiddag. 's jaars voor heel het land. De abonnementsprijs is voorop betaalbaar. De aankondigingen verzoekt men uiterlijk des Woensdags voor (j uren namiddag te zenden. Compagnie Générale dePublicité E trangère G. L. Daube et C1". Paris, Londres, Frankfort s. M.Berlin, Vienne, Zurich etc. OP NU, MANWEN, De kiezingen naderen. Wie man is, wie zijn Aalst lief heeft, wiens harte nog vrij klopt, hij zegge Bij God Op nu Ligt Aalst niet lang genoeg onder den voet van lang- en kortgerokte je- suieten Gelijk de spin doet met de vlieg, zoo doet de Paap, zoo doen zijne sleepdragers met Aalst zij zui gen het hartebloed van Aalst op Aalstenaren, gegroet, gij, vliegen, in het spinnenet der papen gevangen Gij, aalstenaren. gij, vliegen, nog zijt ge niet dood wij zien u spartelen. Hoe lang nog He, de vreemdeling, die onze alou de stad bezocht, vindt hare straten doodsch en stil. Aalst is oud, denkt hij,doch zijn ou derdom is geen ouderdom, die luis ter en macht bijbrengt. Zijn ouder dom verzwakt, versterkt niet, dank aan het papenbestuur. Gaat Aalst ten onder, ja of neen 1 Zoo neen, wijs mij dan het leven on der het volk aan. Het volk leeft niet, in Aalst, het kruipt. Want in het volk zit geen leven, zit geen vuur meer. Neen, Aalst is niet levendig meer, Aalst kwijnt. Zoo was Aalst vroeger niet, onder een vrijzinnig be stuur. Herinnert u dien tijd, aalstena ren, en vraagt u af of er geen hemels breed verschil bestaat tusschen dien tijd, en den tegenwoordigen. 't Is waar, de fabrieken van aalst rekken nog zijn bestaan. Bat is alles. De Paap zegtHoe zwakker het volk, hoe grooter onze macht Hij heeft gelijk uitgezogen zijnde, moet en werkman en burger gedwee den kop buigen, wanneer hun gezegd wordtDanst zooais wij schuifelen. Hij voelt den moed, noch den lust, noch de kracht om wederstand te bieden. Hij kan niethij heeft vrouw en kinderen. Wie zal hem ondersteu nen 1 Is het geene waarheid gaat menig vrijgezind man, niet tot onze tegen strevers over, het zij hier hetzij elders. Waarom Omdat hij zich de keel door den nood voelde toenijpen, en menhemzeide Kom tot ons, en wij geven u brood Hij meent, hij, die tot onze tegenstrevers overgaat, dat hij langs die zijde beter aan zijn brood zal komen. Hij vindt zich be drogen,want,een papenbestuur houdt niet van nering en handelhet werkt alles tegen om nering en handel te dooden, omdat een papenbestuur weet dat bij handel en nering geene kloosters bloeien. Gemeenten waar handel en nering bloeieu zijn vrijzin nige gemeenten. Vrijzinnige gemeen ten dulden geen Papenbestuur. De overlooper overdenke ditHet helpt niet in eenen boomgaard, waar al de vruchtboomen verkwijnen, er gens eenen goeden appel te zoeken. De vruchten van al die boomen deu gen niet. Wil men, in dienzelfden boomgaard eens goede vruchten pluk ken welaan, de boomen omver ge haald, en er levenskrachtige in de plaats geplant Mannen, die nog niet verwijfd zijt, dit middel blijft u Aalst is in han den der Papen. Welaan, ontneemt dezen het bestuur, en vertrouw dit bestuur aan vrijheidsminnende, dat is aan volksminnende mannen toe. Dat is het middel om onze stad zijne vroegere levenskracht terug te geven, het eenige, laatste middel. Handen uit de mouwen, gij man nen en jongelingen Voelt dat er een hart in uw lijf steekt, dat gij geen wandelende kasseisteenen zijt Han den uit de mouwen Omver het pa penbestuur, dat u allengskens aan in boeien klinkt Langer geen geduld Het koste tijd en moeite, maar het weze niet gezegd, indien de strijd u ongunstig ware, dat gij in October voor den vijand gebukt hebt zonder gestreden te hebben zooals mannen moeten strijden. Weihoe, de Maagd van Aalst zet men eene kwezelmuts op het trot- sche hoofd, en gij zoudt niet strijden! De Paap lacht u uit, en ziet u reeds, in later jaren met flambeeuw en pa ternoster door de straten trekken, en gij zoudt thans niet strijden. Mannen, jongelingen, een krachtige stoot, een krachtige samenwerking 1 Geene rust meer. De zegepraal zal zoo schoon zijn want het gansche, liberaal leger zal u toejuichen en u komen geluk wenschen. Vrouwen, die vrijzinnig zijt, wilt in die zegepraal deelen. Brengt ook het uwe bij in den strijd. Moedigt aan, en zegt niet,Te huis gebleven. De zegepraal dat is het geluk uwer va derstad, het geluk en den voorspoed uwer kinderen. Gedenkt het allen, want het zijn geen ij dele woorden, Laat u langer niet in het aangezicht slingeren Aalstenaren, gegroet, gij, vliegen in het spinnenet der p»pen gevangen J. NEMO. noodwendigheid die volgens hen, be staat dat de minderheid in de raden der provincie en gemeente vertegen woordigd wordt. Kom 1 koin het schijnt ons toe dat onze tegenstrevers zich hier in den witten meelzak van de fabel verber gen, en valsch spel konkelfoesen. Laat eens zien. De jonste dagen nog riep de Bien Public uitM. Hanssens, een libe raal echter, had duizend maal gelijk waanneer hij, ter Kamer in februari laatst, het nut bewees dat de minder heid overal vertegenwoordigd zou moeten zijn namelijk de oppositie in de provinciale- en gemeenteraden. Wederom vragen wij wat er moet verstaan worden door overaldeze vraag richt zich tot al de klerikale ga zetten, meermalen hebben wij haar gedaan, maar nooit ja nooit geen ant woord bekomen. Daarom vragen we op nieuw Zijn onze tegenstrevers geneigd toe te stemmen, bij de aanstaande kiezin- gen, dat eene liberale minderheid plaats kome nemen in de gemeentera den van Brugge, Kortrijk. Rouselare, Thielt, Iseghem, Poperiuge, Ronse, Geeraadsbergen, Dendermonde St Truiden. Aalst en menige andere steden die niet een enkel liberaal raadslid tellen. Zijn zij gunstig gezind toe te laten dat de oppositie haar woord te zeggen krijge in de duizend of twaalf honderd vlaamsche gemeenten, waar de ra den saamemesteld zijn uit pastoors- slaven van 't zuiverste water en er het gezag gebruiken en misbrniken zon der toezicht Geene fopperij nocli duiperij Eerst vooral is hel noodig le weten wat wij zullen krijgen in wedergift van onze toegevendheid;«ij vraagt plaats bij ons, welke plaats zult gij ons geven nevens u ?Gij wilt toch zeker niet verstaan al les te ontvangen en niets te geven Te handelen alswolven in schapenvel len gedoscht, daar waar het met uwe eigenbelangen overeen komt Nu hebt gij het woord, Bien Public; en andere klerikale bladen, gij die thans van zulk vurige liefde brandt voor de vertegen woordi ging der minderheid, Is uwe liefde niet valsch, «eg DE VERTEGENWOORDIGING DER MINDERHEID, De klerikale gazetten gaan voort hart roerende liedjes te zingen over de VREDELIED Ontwaakt, Ontwaakt, op slaapt niet [meer, Gij, die door de werklust bezield De krijg heeft stad en land vernield Wat hij verdeedt, sticht de arbeid weer De leeuwerk klimt blij naar de zon Hij kwettert 't lied van zoeten vreê De welvaart vloeit als milde bron, Waardoor verdwijnt het oorlogs wee. Ontwaakt Ontwaakt, ontwaakt, op, werk nu [vlug, Gijmild met geesteskracht bedoeld De krijg heeft goed en bloed verspeeld; Wat hij verloor, schept gij terug. De bloeme geurt en siert het veld, Ze lokt u tot den arbeid uit. Welaan wordt door h$t werken, held; Zoo wint ge gulden schoonsten buit. Ontwaakt Ontwaakt, ontwaakt, op, mint ver- [heugd Gij, die de lente draagt in 't hert De krijg gaf, door den dood, de smert; Schenkt gij door 't leven, liefdevriend; De boom belooft ons sappig ooft, H\\ toont het voorbeeld volgeriswaard.. M en u de liefde leert, gelooft En zegent rijk met vruchten de aard. Ontwaakt DE MIRAKELS. Wij hebben in langen tijd van geene mirakels gesproken, ofschoon er sinds eenigen tijd zeer vele van die won deren te Lourdes (Frankrijk) zijn ge beurd. Het jaargetijde der aspergiën, der erwten en krieken voorbij zijnde, is het nu de beurt der carotten, om opgediend te worden en daarmede hebben de bedevaarders van Lourdes zich gelast. Ziehier wat een der meest klerikale fanatieke bladen van het land, de Ga- zette Liége, verhaalt B EEV AART TE LOURDES. Lourdes, 2 September. Aankomst der twee treinen rond half zes ure 's morgends. Iedereen tevreden en in goeden staat, ondanks de vermoeienis der reis van 4 dagen. Gisteren in de basiliek van St. Sernin te Toulouse, werd de plech tigheid met veel luister gevierd. De groote beuk was voor de belgen voor behouden, de Toulousenaars vervul den het overige er waren daar meer dan 4000 personen. Na de zang van het Magnificat en van de Ave Maria stella, had er eene processie plaais, de relikwiën van den H. Sernin. van den H. Gilleen van de H. Germaine, werden door de kom- missarissen van de bedevaart gedra gen die van den II. Thomas van A- quinen door de priesters. De geeste lijkheid van Toulouse was het getal onzer geestelijken komen verdubbe len die groote processie heeft gedu rende een half uur in de kerk rondge gaan. Het was Zijne Eminentie kardi naal Depretz die de plechtigheid veot- zat, deze heeft vervolgens het lof ge zongen en de benediktie met het H. Sakrement gegeven. Heden hebben te Lourdes de mira kels den dag ingehuldigd onze zieken waren nuchter ondanks de vermoei. OORUIT TWEE 00GENBL1KKELIJKB GENEZINGEN.

Vooruit | 1881 | | pagina 1