en is der reis in de grot gebracht, hcb- ben zijde U. Communie ontvangen en om 9 ure, een arm meisje, Clementine Defence van P.hisnes, sinds li jaar ver lamd. en door eene gestadige zenuwach tige bevangenheid aangedaan,is uit de piscine gekomen, alleen gaande en ge heel genezen van hare kwalen. Zij was in eenen wagon, op eene matras uitge strekt, naar Lourdes gebracht. Wat zegde daarvan lezers, en dat zijn gcene lolkkeus want die Heilige Gazette van Luik, zou dat niet durven schrij ven. Nu nog wat anders. Een andere verlamde, M. Emiel Da- vreux van Halma, nabij Wellin, heeft ook zijne gebrekelijkheid zien verdwij nen hij is zonder hulp zijne krukken naar de grot gaan dragen. Het gebed wordt in de grot voor de pis cine, altijd voortgezet men spreekt van nog andere genezingen, maar ik. heb ze niet kunnen nazien. Ziel hier eenige nadere bijzonderhe den door hetzelfde blad afgekondigd De reis is zeer pijnlijk geweest voor Mej Defense: op eene matras in eenen wagon gelegen, leed zij langs om meer naar mate men Lourdes naderde. Men heeft ze rechtstreeks naar het hospitaal overgebracht, gehouden door dc zusters der Zeven Weeën zij is te communie geweest en is vervolgensnaar de picine en de grot overgebracht, waar het mirakel terstond plaats had. Wal de andere betreftsinds 5 jaren verlamd, hij beet Emiel Davreux, van Halma, nabij Wellin, Hel is een acht baar vader van familie Men heeft hem rond 11 ure in hel water gedompeld, en hij had als volgt O.L.V. van Lour- des, genees mij, opdat ik mijne kinde- ren in de vrees des Hcercu zoo kun- nen opbrengen. Maar staat op, zegde dë priester. die op het oogenblik de bediening van ziekendiener in de piscine uitoefende, gij zijt genezen. Én door eene ingeving, waarvan hij zich geen gedacht kan geven, heft hij de Magnificat aan en Davreux staat op en gaat zijne krukken naar de grot dragen. Hij gaat heen en weêr tusschen twee rangen bedevaarders hij gaat alleen J!1 Als ge nu het bovenstaande leest en nog aan de mirakels twijfelt, dan zeggen wij vlak af, dat ge geen geloof hebt en niet waardig zijt dat O.L. Vrouwe van Lourdes zich met u bezighoudt. N. B. Maar een mirakel dat dc Gazette van Luik niet meldt is, dat eene juf vrouw van Lu<k, die naar Lourdes is gegaan om te genezen, onder weg ge storven is. SLECHTE ZAKEN. Wij lazen onlangs in een llollandscli blad, onder de rubriek Kerkelijke zaken het volgend nieuwsje Het Wageningsch weekblad geeft bet volgend overzicht van de predikantsva- caiuren in de Hervorde Kerk Vacaturen op 1 januaii 1881. 255 Bijgekomen door overlijden. 12 doorverkregencmiritaat.il 278 Vervuld door candidaten. 21 Er bleven dus op 1 Juli 1881257 vacaturen. (1) Meer dan 250 predikaulsplaatsen staan aldus geregeld open in de Hervormde Kerk bij onze Noorderbroeders. Hier te lande ook vernemen wij klach ten over de steeds grooter wordende moeielijkheid in het aanwerven van Roomsch-Katholieke geestelijken. Van bevoegde zijde weten wij, dat nog al leen uit den verachterden boerenstaud. semenaristen gekweekt worden, terwijl de meer verlichte burgerij den geestelij ken stand in minachting houdt en den voorkeur geeft aan alle andere burger lijke betrekkingen. Het aantal jonge dokters, jonge advo- kalen, jonge ingeniëurs. en vooral het aantal leeraars en onderwijzers groeit voordurend aan, en voor de verkondi ging van '3 Heeren woord, vindt men geene liefhebbers meer, noch bij dc roomschen. noch bij de protestanten, hoewel dit laatste baantje gemakkelijk is, goed betaald wordt en weinig in spanning vergt. Zijn dit ook geene tee kenen des tijds Verheugende teekencn noemen wij ze Immers al de geestelijke en de militaire stand in aanzien dalen,dan is dit een tee- ken van verhoogde beschaving bij het volk, dat zich liever toelegt op nuttige, voortbrengende werkzaamheid dan op de rustverstorende en onvruchtbare be drijvigheid van Evangeliedienaren en krijgslieden. De vrije gedachte wint grond. Wij hebben vertrouwen in de toekomst. (De Kleine Gaz.J HULDE AAN COiNSClENCE. Den 25,Un September,dag van bet hul debetoon van gnnseh een volk aan den roemrijkslon zijner levende schrijvers, nadert met rasse schreden. Brussel zal op dien dag een feest bijwonen, zooals het er nog weinig zal beleven.Het geldt hier geene aangehlazene betooging, of ficieel op het touw gezet,en officieel ge daan, geene zoogenaamde patriolischc betooging, waar de menseben naar toe komen omdat er veel volk zal zijn, en om zich te vermaken. Neen, de be tooging- Conscience zal eene dier tref fende uitdrukkingen van het hart zijn de volksdankbaarheid Meer dan al de schoonste phrasen zegt het dikwijls herhaalde Cons cience heeft zijn volk lecen lezen, en heeft duizenden beter gemaakt dan zij waren. De vlaamschc Beweging heeft onder andere, grootendeels haar bestaan aan hem te danken. En indien er thans zoovele jonge letteroefenaren zijn, is het nogmaals grootendeels dank aan hem. De „roolste hulde zal dus wel ver diend zijn. En dat die buide wezenlijk grootsch zal wezen, getuigt de geestdrift die over al >'n dcVIaamsche gouwen hëcrscht. In- schrijvingslijsten komen te Brussel toe. ledereen geeft zijnen penning, liberaal en katholiek. En zoo moet bet zijn, niet een Vlaming mag achterwege blijven wanneer bet geldt onzen Conscience waardig te vieren. Conscience is ons een vader, is onze fierheid, Conscience is hij, van wiet», Dichter Hiel, terecht zingt dat hij de man is Die steeds als ronde Vlaming. Met gulle gave, zeden, Den lafaards ter beschaming, Zijn volk nooit liet vertreden. Ja, die doet tranen vallen In meegevoel der sinerte Die wekt ons vrcugdig schallen. Hel oog, den mond vol licrtc Onze lezers zullen misschien wel er gens gelezen hebben dat volgens zekere geruchten, de betooging Conscience eene klerikale fopperij is, en dat het de klerikalerKijndie het feest inrichten. Die geruchten zijn valscti: De Zweep van Brussel heeft er kort spel mede gemaakt met den rondventer dier geruchten ge noegzaam aan te duiden. Die rondventer houdt thans zijnen bek. Onze lezers zijn dus verwittigd. SC/JOLEN MET GOD. Een getuige heeft in het schoolpn- kwest te Geldenaken (Jodoigne,) de volgende verklaring afgelegd Een kanontk vsn Leuven. M. Pie- raarts. tegenwoordig rek tor magnificus der lioogeschool van Leuven, heeft in pen zijner sermoenen, te; Nodebais, gezegd dal de gepriveeide (katholijke) school, geene school van wetenschap zou zijn, dat kunnen lezen, schrijven en cijferen, niet noodtg is, maar dat er alleen kwestie is de zielen te red- den. Dat is eene aanbeveling van een per soon, die eene hooge positie bekleedt en waaruit duidelijk blijkt dat men in de katholijke scholen uict moet leeren... De parijsehe politie heeft de hand ge legd op eene jonkman van eene geachte familie, die als kassier bij een voornaam handelshuis werkzaam was en eenige da gen geleden met stille trom verdween, een tekort van 100.000 fr. in zijn kas achter latende, die hij met spelen heeft verloren. Men meende, dat hij daar het buitenland de wijk had genomen, doch hij schijnt zich te Parijs te hebben schuil gehouden. Een eenvoudig middel, dat zeker bij duizenden landbouwers toepassing zal vin den. werd dezer dagen door een landbou wer te Niebert G-ron. gevonden. Wanneer do landbouwer twee verkens in een kot sluit, dan kunnen die dieren heel slecht overeenkomen, wanneer zij niet van een toom zijn. Toch is de landman dikwijls gonookzaakt twee of meer verkens samen laten wonen, omdat zij dan beter dooreten. Men besmere de varkens, wanneer men ze samen laat, met jenever daarmede is de reuk van alle samenwonenende vaf- kens dezelfdo, en is het met de vreemde- lingl chap voor die dieren voor goed ge daan. Moord van jaloerschbeid. Verleden vrijdag werd er door de bewoners van Aramont op de groote Markt onder den blauwen gedanst, ter gelegenheid der ge meente feest, Tusschen de danseressen bevondt zich zekere Mej. Crun, oud 17 jaar. Eensklaps drong een jongeling door do groepen, plaatste zich voor het meisje en loste een revolverschot op haar, Het arme meisje, in volle borst getrof fen, viel doodelijk gewond op den grond. Zij is den volgenden morgen overleden. De moordenaar, ter plaats aangehouden is een genaamde Allard, oud 21 jaar. Ja loerschbeid zou do drijfveer zijner mis daad zijn geweest. Uit Ëlm wordt, pcmeldt, dat er voort durend steenklompen naar benoden komen. Van het geboomte op don plattenberg, ge schat op eene waarde van 50,000 francs, is geen spoor meer te vinden. Het terrein der grondverschuiving beeft eene lengte van een uur gaans, de scheur in het bovengedeelte van den berg eene breedte van 800 h 1000 voet. De magazijnen der bergwerken met de daar in aanwezige voorraden, eene waar de van minstens 30,000 fr., zijn onberoe- pelijk verloren.Laatstleden woensdag zijn de weinige lijken die men nog heeft kun nen opdelven, ter aarde besteld. Elf groote en drij kinder-lijkkisten wer den op het kerkhof in twee graven neder- gelaten. Ook bij die aandoenlijke plechtig heid boorde men de steenen en aardklom pen naar omlaag rollen. Men meldt dat er in den nacht van 11 tot 12 september een diefstal gepleegd is te Aalst-Mijlbeke, bij vrouw Barbara Bleys, oud 71 jaren, op de Moorselsehe- baan. De dieven hebben de deur uit hare hengels doen springen. Zij hebben zeven tinnen schotels, die boven de schouw hin gen, gestolen. Barbara Bleys, gerucht hoorende, was opgestaan en naar beneden gegaan, alwaar zij in de deur een onbe kend persoon met zwart aangezicht vond die aanstonds de vlucht nam. Zij hoorde verder dat er buiten verschillende personen met elkander spraken. De daders zijn tot hiertoe onbekend. Den volgenden nacht is weer een diefstal met braak gepleegd, 'insgelijks te Aalst Mijlbeke, op de Moorselschebaan, ten naaeele van M. De Pauw, winkelier en herbergier. De dieven hebben eene ruit uitgeslagen, die zij eerst met bruine zeep hadden bestreken, en zijn dan langs dio opening in den winkel gedrongen, alwaar zij uit de schuif eene som van omtrent twee honderd franks gestolen hehben in de herbergplaatst hebben zij nog uit eeno kas, waarop de sleutels staken, eene som van 5 7 franks genomen uit den winkel is eene groote hoeveelheid mans en vrou- wenklecren verdwenen. De poücie heeft vermoedens op twee onbekende personen, die den weg uaar Brussel hebben gevolgd. St. Bartholomew, wiens feesldag zul ke treurige vermaardheid heeft verkre gen, is de palroou der graandorschers, En waarom Een onderzoeker van oude volksgebruiken schrijft daarover in vol len ernst het volgen aan het Athenaeum. Wanneer iemand voorbij eene schuur komt, waar graan gedorscht wordt, kan hij, door nauwkeurig naar de maat ie luisteren, nagaan hoeveel dorschcrs aan het werk zijn. Zijns er slechts twee] dan schijnen de dorschvlegels te roepen; Barthol, Barlhol Zijn er drie, dan hoort men Bartholo, Barlhelo En vier Bartholomé, Bartholomé Ben. ken echter vijf dorschers het graan uit de aren, dan hoort men den vollen naani Barlholomeus zeer duidelijk, zooals, onze onderzoeker uit den mtnd van een Zwitscherscheu boer man Frédéric Sauvage, de uitvinder van de sciiroef. toegepast op de stoom vaart, voor wien dezer dagen te Bou logne, zijne geboorteplaats, een stand- beeld is onthuld, heeft een zoon, oud van jaren, die in behoeftige omstandig heden verkeert. De minister van finan cien heeft dezen nu, tot aller tevreden- beid met een labaksnijterij begunstigd, Dc zoon heeft een groot deel van zijn leven gewerkt om de schulden te beia len, dien zijn vader had gemaakt ten be hoeve der wetenschappelijke nasporin-i gen voor zijne uitvinding. Een priester vrouwenverleider. f Te Versailles wordt er veel gesproken! van de aanhouding van een italiaanscfn priester, betrapt op heeterdaad van over spel met de vrouw van eenen kuiper, door de politie en den man dier vrouw, het is ongeveer twee jaren, dat Mev. R.., kennis maakt met den priesetr D..., die op dat lijstipl, pastoor was in dc St Elisabeth 's kaptl weldra beslonden er inige betrekkingen tusschen hen. De pastoor en de minnares kwamen bijna alle dagen bijeen, zonder dat de man hel wist. Dezer dagen werd de man door een vriend opmerkzaam gemaakl en zwoer zich lo wreken. Dijnsdag, rond twee ure van den na- middag, ziet hij zijne vrouw in de wo ning van den pastoor treden. Toen zij binnen was, roept hij een politie-agent en neemt een koopman is wijn als ge tuige mede. Zij begeven zich alle drij naar de wo ning van beminnelijker) geestelijke. Men klopte. bet duurde-eenigen tijd alvorens men de deur opende. Eindelijk komt de prie ster. M, B.... opendoen en hij vraagt aan den man wat hem het genoegen doet van zijn bezoek. I)e kuiper, zonder Ie antwoorden gaat in het appartement en begeeft zich met de getuigen naar de slaapkamer van den priester met een stoot stampte bij de deur in. x Hij vond daar zijne vrouw, een een voudig hem aan, H\\ neemt haar vast en geeft haar eene ferme rameling, haar bet laatste kleedingstuk afrukkende dat zij nog aan bad en wilde haar alzoo in het kostuum van Eva op straal werpen. De politie-agent kwam er tusschen en deed de vouw hare kleederen aantrek ken. Vervolgens leidde hij haar bij den politie commissaris, die haar in het ge vang zette. De pastoor werdd in vrijheid gesteld; twee dagen nadien werd hij door den politie- commissaris ondervraagd, aan wien hij zijne betrekkingen met mev. R. bekende. Frankrijk Drijvoudige moord. Eene drijvoudige moord is gepleegd in het j gehucht de Raquenègre-Valveste.Prevot, een ingezotenen landbouwer, heeft met een ploegijzer zijne vrouw, zijne schoonmoe der en eenen ouderling Ribes genaamd, afgemaakt. Deze laatste had gepoogd zich te verzetten tegen de mishandelingen,waar aan de vrouw van Prevot van den kant haren man bloot stond. De moordenaar heeft deze drijvoudige tnoord in eene weide gepleegd. Ilij deed zijne drij slachtotlërs nederknielen en na hen drijmaal gedwonged te hebben hem vergiffenis to vragen, verbrijzelde hij de ongelukkigen den schedel met het ploegij zer. Drij kleine kinderen van den moordenaar woonden dit moortooneel bij en smeekten! hunne moeder te sparen. Toen do avond* gevallen was keerde bij terug naar zijne hoeve en na het avondmaal genomen te* hebben, ging hij met zijne kinderen sla-| pen. In den nacht stond Prevot op en ging I terug naar de plaats der misdaad om zichi

Vooruit | 1881 | | pagina 2