oevcrscliillitfheid of goddeloosheid als een ijdel gezwets blijven beschouwd worden, BRIEFWISSELING. Ziehier eenen brief door eene moedige liberale vrouw eezonden naar het klerikaal l lad DE VRIJE STEM van Lokeren, Lokeren, 28 September 1881 Aan den heer Opsteller van DE VRIJE STEM. Krachtens mijn recht van antwoord, verzoek ik u de opneming van deze regelen en van het hierbij gevoegd liedje in uw eerstvolgend nummer. Vergeet niet dat de wet van 20 gulden boeten spreekt voor lederen dag uitstel. Het verwonderd mij dat ge mij niet vroeger hebt aangerand. Dat ligt in uw galachtig karakter niet maar ongetwij feld zullen uwe meesters het u verboden hebben... uit vrees van den weêrbots. Mijn laatste liedje zal nochtans u en uwe hazen zoo hard genepen hebben, dat. gij beiden uwe verbittering niet langer hebt kunnen verkroppen. Ik dank er u over, want bet verschaft mij de gelegenheid ook eens tot uwe lezers te spreken. Priesters, paters, nonnen,kwezels, kwe zelaars, congreganislen en andere god vruchtige zielen, bemoeien zich, gansch het jaar door meer met politieke zaken dan met hunne godsdienstige plichten en met hun huishouden. De vrouw wordt opgehitst tegen haren editgenoot die der, sleep van den pastoor niet wil dragen, de jonge dochter tegen ha ren vader en har i bro dirs, en zool o ut er twist eu tweedracht, haat en nijd in de huisgezinnen, waar er te voren vrede en overeenkomst heerschten. Niet alleen be dreigt men de liberalen met alle soort van lijdelijke en eeuwige straffen, maar men schuwt ze als de pest, en men doet al wat men kan om ben te ruinecren. Het zijn vooral de katholieke* vrouwen die in die laatste punt uitmunten. En in kiestijden, wat ziet men alsdan niet ge beuren Hoe ziet men alsdan de kwezels zich in 't zweet werken Wat ongehoord geweld wordt er dan niet gebruikt door de vrouw tegen den man, door de zuster tegen den broeder, door de vriendin tegen den vriend, om hen te beletten hunne stem aan de liberalen te geven En dat alles is goed, niet waar. omdat het voor den fa.penwi.nkel is dat alles is toegelaten, omdat het dient om den politieken hoog moed en de wereldsche heerschzucht der geestelijken te verzadigen. Doch, een be ken maken tegen geldzucht en den hoog moed der geestelijkheid doch, de men schen kla ir doen zien in den clericalen hut sepot, dat is vei boden, ni t waar, mijnheer dat is schandadig, dat is de abominatie der desolalie, is het niet zoo, mijnheer Ik vied er nogtans dit verschil in dat mij ne politieke liedjes niemand kwaad doen, en vooral niemand geld uit den zak klop pen, terwijl het katholiek pJitiek geen an der doel heeft dan de rnenschen dom en onwetend te houden, om hen des te gemak kelijker te kunnen bedriegen en pluimen. Ze welen er tegenwoordig van te spreken, vooral onze arme boerkens, wie men niet alb-m het spaarpotje uit den koffer, maar zelfs de vruchten van den akker gaat halen Het tweede deel van uwen aanval, waar gij spreekt van gesneden spannevd. lange tonge. bubbelen en knabbelen, eksterpraat, kwade madammen, paal lepels die de maat slaan, madammen diepnp of geer en pap kvnnen kwken, enz, enz, die heilige straatjespraat is mij te gemeen, om daar op Ie antwoorden. Op het overige van uw artikel zal ik nochtans antwoorden, als pij mij daartoe gelegenheid zult geven, door deze antwoorden te wederleggen. En gij zult content zijn, ik verzeker het u; maar gaat eerst eens vragen aan uwe bazen of gij antwoorden mocht, en wat gij moet zeggen, want gij bijt een gevaarlijke vent voor uwe eigene partij, un enfant terrible. zoo als de franschman zegt. Ziehier nu mijn liedje, daarmeê, en met hetgeen vooraf gaat zult gij omtrent het dubbel hebben vau uw artikel. Ik groet u vriendelijk, tot eene naaste gelegenheid. Ma "ie Benedict Echtgenoote Henri Max Gelissen. Gezien voor echt het handteeken van dame Marie Benedict echtgenoote Henri Max Gelissen, w onende in deze stad. Lokeren, 27 September 1881. De Burgemeester, Chaiiles Beückkl. Hier laten wij nu iiet liedeken volgen. Dat men bedenke dat dit van eene dame komt OM 'T GELD (Ter gelegenheid eener plechtige begrafnis, met kruisen en vanen, van eenen hooggeachten liberaal, dien men, tot het einde van zijn leven, ja, zelfs tot na zijne dood, beloogen, be- leedigd en belasterd had.) Zie daar treedt een afgezant van het Zoenlam tot het bed van den kran ke een priester. Ah, de hoogmoed borrelt nog eens op, ondanks alles, de haat is nog niet gansch gesmoord De ou le mensch spant eene laatste poging in om te herleven en ratelend worstelt door zijne keel Weg Weg [De Vrije Slem van 11 September 1881.) Zangwijze Aimes-tu Marco La Belle 9 1. V\ aarom bleeft gij hem niet doemen, Zooals gij het jaren deedt En hem «haasder geuz.en noemen, VN aarop ge immer laster smeedt 1 Hebt ge op eens berouw gekregen, Ilem vergiffenis gevraagd Neen, daarvan hebt gij gezwegen Alles wat gij bij hem zaagt, Was geld, was geld, Dat de erfgenaam u telt, Meenend eene plaats ie koopen In het Hemelsch Paradijs Plaats, die God niet laat verkoopen, Maar aan braven geeft voor prijs f 2. Waarom heeft hij willen sterven Met zijn zuiver vrij gedacht 1 En uw hulp en bijstand derven Spottend aan zijn bed gebracht •Ta, om u niet te bedriegen Riep hij stervend weg van hier Maar gij bleeft gelijk de vliegen, Want gij vondt er goede sier Het geld, het geld, Dat de erfgenaam u telt Meenend eene plaats te koopen In het Hemelsch Paradijs 1 Plaats, die God niet laat verkoopen, Maar aan braven geeft voor prijs 3. Waarom wildet g'hem nog plagen, Daar hij toch in 't uur der dood, raatlend, u nog weg wou jagen En daarop zijn oogen sloot En, dat noemt gij een bekeering In uw klerikaal gazet Neen, het was een spectileering Op zijn geld waart gij gezet. Het geld, het geld, Dat de erfgenaam u telt, Meenend eene plaats le koopen In het Hemelsei Paradijs 1 Plaats, die God niet laat verkoopen, Maar aan braven geeft voor prijs 4. Waarom hebt gij hem begraven Met de grootste eer'monie, En doen dragen, zonder draven, Langzaam als een relikwie Waarom zongt gij in den regen Die met volle kuipen viel Ach gij waart zijn geld genegen, Maar dicht weiniu aan zijn ziel Ja 'tgeld, ja 't geld, Dat deerfgenaam u telt, Meenend eene plaats te koopen, In het Hemelsch Paradijs Plaats, die God niet laat verkoopen, Maar aan braven geeft voor prijs ZEDELES. Wie aan biecht niet kan gelooven, Maakt gij slecht van kop tot teen Niet gaan biechten, maar God loven, Vindt gij, huichelaars gemeen Maar de Rede laat u tieren, En zij geeft u klop op klop, Zij zal eenmaal zegevieren En dan houdt liet stelen op Van 't geld, van 't geld, Dal 't bijgeloof u telt, Meenend eene plaats te koopen In het Hemelsch Paradijs Plaats, die God niet laat verkoopen, Maar aan braven geeft voor prijs MARIE. G. Lokeren, 13 September 1881. DE KLERIKALE VOLKSLIEFDE. Men weel algemeen dat in de laatslc tijden vele fabrieken cn nijverheidsge- stiehleu hunne maciiienen hebben moe ien stilleggen. Dal is eene ware tamp voor de werkende klassen, die aldus werk en brood winning verliezen. De klerikale gazellen en hunne parlij, die in de volksellende een zeker middel van overheersching zien en voor stelregel hebben T is gemakkelijk meester le spelen als de burgers kloefen dragen en het volk armoede lijdt. Weet gij hoe de godvruchtige drukpers die nijverheids- rampen onthaald Met spoiiternij en blijdschap Ziellier wal eene klerikale gazet durfl zeggen De fabriek van Pieter Baertzoon, te Gent, is of gaat gesloten worden, ten gevolge van de kwijuing des handels. Honderden werklieden gaan zonder werk zijn. Wal moeten die nu gaan aanvangen Dal dat ze naar den ko- koning naan en zicii.'aanbieden voor soldaat, dat is ook welvaart... Ziedaar, werklieden, de volksliefde der klerikalen voor u. Wordt soldaat! Maar is die koude taal niet ijzelijk, ver plettert zij een gevoelig hart niet. Gij kont gisieren nog uw hrood verdienen, maar heden verliest gij het, en nu ko men de klerikale gazen u spottend zeg gen Wordt soldaat O tijden o zeden wordt soldaat dat durven zeggen legen ongelukkige werklieken, 't is erger dan de taal eens roovers die zijn slachtoffer lachend pluimt en uil- •kleedl. Wordt soldaat hoort gij die kleri kale taal, brave werklieden in nood en armoede Wordt soldaat/ en dat zeg gen de geestelijke organen tol u daags na dat gij werk en bestaanmiddel verlo- loren hebt. EENE WEEK IN DE KLERIKALE WERELD. Dinsdag werd de onderpastoor Stassin, le BEisy-Thy, veioordeeld lot IS fr. boet eu 3 dagen gpvang voor smaadwoorden jegens den burgemeester ende leden van het Bureel van Weldaad. Mgr Campello, kanonick van Si Pie ter te Rome komt zich protestant le ma ken om, zoo hij beweert zijn geloof en zijne clirislene deugden te bewaren. Pater Vcrmondus van Dendermon- de, werd geleden ernige maanden tot 2 maanden gevang veroordeeld. Drij ge tuigen bevonden van valschen eed wer den tot gevang gestraft. Ehwel de val- sche getuigen, 3 dienstmeiden, zijn de verledenc week, triomfantelijk van de stade ingehaald geworden. Eene uur na deze luisterlijke optocht, rolde dooi* de straten hel rijtuig van de celgevangenis. en daarin zat dc eerwaar de heer A. Teirlinck, onderpastoor van Ovemeire. tussclien twee gendarmen Onz< kl'rikale gazetten zullen, te klein zijn om de dihhen en kwezelaar ledoen solireie.i over de vervolgde religie. die manrlclaars Men spreekt te Versailles van niets anders als van renen priester die op heeler daad betrapt werd van overspel. De gendarmen hebben den E. W. in het gevang opgesloten. De klerikale par tij komt een groot verlies le Mechelen te ondergaan in den persoon van M. De Pauw. notaris, kle rikale gemeenteraadslid, voorzitter vau tien Katholieken Kring, over eenige maanden door de burgerlijke rechtbank veroordeeld voor aanslagen op de zeden, doch die in beroep is gegaan, kondigt aan dal hij zijn ontslag geeft van het mandaat van vetrouwen waarmede de klerikale kiezers hem hadden belast. Eene traan Pastoor Oriol van St 7/ypolyte, is in hechtenis genomen onder de beschul diging van erfdeelinpalming en vergifti ging. Hij is reeds voor den onderzoeks rechter verschenen en in 'lgevang op gesloten. De Roomsch Katholieke priester Merino, president der republiek San Domingo, heeft onderscheidene personen laten doodschieten als schuldig aan re- volutionnaire handelingen. Ohé klerikale gazetten. Het beroeps hof van Luik, in de zaak van den pa stoor Ilcnri Leinmeiis, van Maison, St Gerard, beeft het arrcslmandaat vaa den pasoor doen staande blijven. Binst een verder onderzoek gedaan wordt zal hij in T gevang zitten. TENTOONSTELLING De jaarlijksche fruillenloonstelling welke Zondag in de Vier Winden door den kring pomona, geopend wordt hc looft zeer belangrijk le zijn door de me nigvuldige nieuwigheden die er zullen pionken. Nogians is liet jaar verre van gunstig geweest te zijn. Een blinde knaap in de gemeente Weststellingwerf heeft den eersten prijs, een cylinder-horloge, gewonnen bij het mastklimmen. De pastoor van Lanliguê (Rhone) is door de rechtbank van Villcfranch tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld, voor open bare schending der zeden. De heide dienstboden van een inge zetene van dordreoht (Holland), meenden woensdag nacht, toen zij op het punt wa ren naar t bed te gaan, ee'nig verdacht ge kraak te liooren, wal de vrees bij hen deed ontstaan, dat er dieven in huis waren. Een hunner, een meisje van 21 jaar jaren, liet zich zoo door haren anast ovrrheer- schen, dat zich uit het opengeschoven venster der derde verdieping op de straat liet vallen. Met gebroken rechterbeen en ernstige inwendige kneuzingen aan den rug, werd zij naar het ziekenhuis overge bracht. Het onderzoek der politie bracht niet het minste spoor van braak of dief stal aan het licht. De aandacht der politie van Brussel is onlangs getrokken geworden op de ver- valscliing van den azijn. Het schijnt dat zekere kooplieden te Brussel azijn te koop stellen. Vervalscht met voor de gezond heid schadelijke stoffer. Het parket heeft bevolen eenige tonnen azijn aan te slaan bij eenen koopman, op de kolenmarkt en bijeenen anderen in de Rollenbeekstraat. De scheikundige, de heer Delpaire, heeft, schijnt het, de tegenwoordigheid van het lood zout in den aangeslagen azijn vastge steld. Het zou misschien niet slecht zijn dat men het onderzoek tot andere spijzen en dranken uitbreidde. Het zou ons wel licht aardige dingen leeren nopens hetgeen men ons al te eten en te drinken geeft on der den nanin van bier. wijn, meel, sui- kerij, ehocolaad, enz. enz. Wij vernemen met het grootste ge noegen dat dc heer O. Schoekaert, tweede onderwijzer aan de gemeenteschool van Lede, zijn exaam als gymnastiekleraar met de grootste onderscheiding heeft af gelegd. Dit strekt den jeudigen onderwij zer tot eer, te meer, daar hij de gelegen heid niet gohad heeft de leergangen door het Staatsbestuur ingericht te volgen, en hij de noodige bekwaamheid door eigen studie heeft moeten verwerven. Wij wen- schoit hem hartelijk geluk over dien schit terenden uitslag. Eene dramalische gebeurtenis heeft donderdag middag, de Magdalenan/arkt, te Brussel, in rep en roer gebracht. In d Duque>noystraat, in een hei berg genaamd la Ville de Laroclie, naast de markt, woonde op de 3* verdieping een sergeant-majoor van het 5" linie. Forgeur genaamd. Deze jongeling, aan eene acht bare fami lie toehoorde, was in dienst bij liet mini sterie van oorlog en bezat eene goede ge leerdheid. Zijn gedrag was over het alge meen onberispelijk. Nogthans had hij eeni ge tijd geleden, zekeren avond dat hij wat meer dan naar gewonte gedronken had, eenige wanordelijkheden op de Zen- neplein veroorzaakt en werd door de poli- cie naar den amigo geleid. Daar hij tegenstand geboden had. kon het feit zijne afstelling middel voor gevolg hebben. Daar hij dit ongeluk wilde voor komen, ging hij de policie-agent vinden, die tegen hem procesverbaal had opge maakt en verzocht hen de zaak te versmooren. Doch het was te laat. Eene straf stond hem te verwachten, waardoor hij niet alleen zijne plaats, maar ook zijne gallons van onder-offieier zou verloren hebben. Dit pijnlijk vooruitzicht had den jonge ling diep geschokt, liet leven werd hem onverdragelijk, Gistereu morgen was hij uit gegaan en

Vooruit | 1881 | | pagina 2