1881. Aalst, 15 October. A0 08. Fr. 4-00 Fr. 4 VOOR VRIJHEID WAARHEIDEN RECHT. éi> -< 's jaars voor de stad. aankondigiagen 15 Cmon den drukregel VOORUIT verschijnt wekelijks den Donderdag in den namiddag. 's jaars voor heel liet land. De alsoGnemcnJspnjs is voorop betaalbaar De aankondigingen verzoekt men uiterlijk des Woensdags voor 6 uren namiddag te zenden. Compagnie Générale dePublicité Etrangère G. L. Daube et C!c. Paris, Londres, Frankfort s. M., Berlin, Vienne, Zurich etc OP AARDE VREDE AAN DE MEN- SCIIEN VAN GOEDEN WIL. Een man van goeden wil is gevon den. Het sclioolenkwest heeft hem ons lecren kenen De tachtigjarige pastor van Bar- vaux in Luxemburg schikt zich naar de voorschriften van art. 4 der wet op liet lager onderwijs en geeft dage lijks,na de schooluren,de godsdienst les in eene plaats,welke het gemeen tebestuur daartoe ter zijner beschik king heeft gesteld. Het is de burgemeester der plaats. M. Charles Goffin die voor de commis sie van onderzoek in liet kanton Dur- buy de volgende verklaring afgelegd heef' De pastor van Barvaux geeft de catechismusles in eene zaal der ge meente, welke wij ingevolge de voor schriften der wet ter zijner beschik* kim gesteld hebben dit lokaal maakt deel van de gemeentemeisjesschool. De pastor gaat er dagelijks catechis mus doen voor de kinderen, der ge meenteschool en voor die der vrije school zonder ojnderscheid. De gemeente-onderwijzer Hubert Jadot verklaarde als volgt Ik onderwijs den catechismus. De pastor geeft de catechismusles aan al de kinderen der gemeente, zonder ónderscheid, in eene zaal der gemeente meisjesschool, buiten de schooluren. Het gemeentebestuur betaalt de verwarming en het kuischen der zaal welke M. de pastor ter zijner be schikking heeft. De vrede heerscht in Barvaux. De ouders der kinderen welke de ge meenfeschool bijwonen, zijn niet van het gebruik der Sacramenten he- roofd. Ziedaar dan eene gelukkige gemeente waar door toedoen ven eenen welden ken grijsaard, een man van goeden wil, de vrede en de eendracht blijven heerschen. Ziedaar een bewijs dat de eischen der kerk zeer wel kunnen overeengebracht worden met. de voor schriften der wet. De onderwijzer leert in de school aan zijne kinderen de vragen van den catechismus en M. de pastor geeft buiten de schooluren den noodigen uitleg. Op die wijze helpen zij elkan der en het is zeker dat zulke overeen komst het grootste nut moet stichten. Ziedaar een bewijs dat de toepas sing der wet niet kan voortbrengen dan goed en dat al het geschreeuw der clericalen geenen den minsten grond heeft. Hetgeen te Barvaux plaats grijpt is mede de veroordeeling van het zinne loos gedrag der geestelijkheid op de andere plaatsen des lands. Het be wijst op eene onbetwistbare wijze dat de oorlog tegen de schoolwet en al de moeielijkheden welke er uit voort gevloeid zijn enkel aan de geestelijk heid moet ten laste gelegd werden. Indien zij zoo als de pastor van Bar vaux er het voorbeeld van geeft, zich geschikt had naar de eischen der wet, dan had even als in die gemeente, de vrede overal blijven heerschen. Gees telijkheiden onderwij/ers hadden el kander de hand gegeven om de klei nen opteleiden, in de kennis van. den godsdienst in plaats van door den den banvloek een groot deel der be volking van de kerk aftescheiden had zij nieuwe banden gesmeed om do geloovigen te vereenigen en het rechte middel aan de hand gehad om bij het opkomend geslacht den eerbied voor de religie intehoezemen, terwijl het voorbeeld van verdiaagzaamheid door haar zelve gegeven de beste vruchten zou opgeleverd hebben. Nu, integendeel is het bewezen dat de handelwijze der geestelijkheid ge heel andere drijfveeren gehad heeft dan het hoogst welzijn der religie. Het geval van Barvaux bewijst het ten volle de ouders en onderwijzers zijn de slachtoffers geweest der arglistig- ste, trouwlooste en willekeurigste dwingelanden welke men zich kan voorstellen. Geen wonder dan dat bij zulke overtuiging de bevolking ongevoelig blijft aan de onzinnige maatregels dooi de geestelijkheid genomen De ban vloek welke in vroegere tijden zulken diepen indruk op de geloovigen te weeg bracht, blijft thans zonder uit werksel men redeneert en men ge draagt zich alsof de kerkban niet be stond, ja, men acht zich in zekeren zin gelukkig, door het toedoen der geestelijkheid zelve, ontslagen te zijn van de verplichtingen welke de kerk voorschrijft. Het is dezen toestand welken M, Pecher bedoeld heefr toen hij zegde De handeling der geeste lijkheid heeft eene scheuring te weeg gebracht die later de scheuring der rede zal genoemd worden. Eere zij den pastor van Barvaux i Zulk man van goeden wil mag waar lijk eerbiedwaardig genoemd worden hij heeft zijne zending begrepen en den vrede op aarde niet alleen gesticht maar behouden toen zijne onbedachte overheid denzelven breken wilde. DIT EN DAT. De rechtbank van Mechelen heeft dinsdag uitspraak ged tan in zake van den baas uit het hotel De Valk, op de groote markt te Lier, men weet wel den baas uit de krocht waarin de ka tholieke kring, alias de maatschappij Pio Nono gevestigd is, waar d-> Cercle catholique zijne vergaderingen houdt en waar de uHra-clericale harmonie St. Cecilia haren zetel heeft. De brave baas uit die klerikale krocht is veroordeeld voor zijne broe- kenszonde lot twee straffen van zes maanden opsluiting, tot 5 of (3 boeten van 20 fr. elk en tot de nevengaande straffen. En toch zullen de klerikalen bij hoog en laag honden staan dat de baas uit De Valck een onschuldig lam is. Koophandel. Sebastiani, geboren te Como (Italië) priester te Rome, was verplicht, acht maanden geleden,die stad te ontvluch ten', ten gevolge van verkrachting, ge pleegd op een zijner biechtelingen, de jonge nicht van kardiu at Ferrani. Hij ging zich in den beginne te Toulouse schuilhouden en vertrok eenigen tijd later naar Parijs daar nam hij een paviljoen in huur en liet eene kleine kapel bouwen. Zijne jonge dienstmeid. Malthilde Leroy, vervulde het ambt van missendien'er. Maandag morgen, op eene aanklacht van het parket van Toulouse, boden zich twee politieagenten aan in de woning van priester Sebastiani. De dienstmeid wilde de agenten doen gelooven, dat haar meester uit gegaan was. De priester die het ge sprek afluisterde, oordeelende dai hij verloren was, sloot zich Li zijne ka mer en loste zich twee revolverscho ten in de borst. Op het gerucht der losbrandingen drongen de politieagenten het huis binnen en vonden Sebastiani stervend op den grond liggen. De ongelukkige is bezweken zon der een woord te kunnen uitbrengen, De vermaarde, beroemde Pater Vermondus is uit het land. Men heeft hem verzocht (hij is vreemdeling) in een ander land twist en tweedracht te zaaien, en onze wetten te eerbiedi gen. Men verzekert ons dat de drie kwezelkens onlangs veroordeeld en op zulke schitterende wij '.e ingehaald, bij pater Vermondus zullen gaan wo nen de eene om zijne roode calegon (zijne eigene woorden) te onderhou den, de andere om hem gedurig gezelschap te houden. GODSDIENSTHATERS. Wie zijn de godsdiensthaters Neemt eene klerikale gazet in de hand, en gij zult er in lezen de li beralen of godsdiensthaters. Zoo dus, volgens de klerikale ga zetten, zijn de liberalen godsdienst haters. Hoe is het toch mogelijk, voor schrijvers die al zeer verstandig en christelijk willen zijn, zulken onnoo- zelen en tevens zulken flauwen praat, te vertellen W elhoe, de liberalen zijn gods diensthaters onder de liberalen, die hier zoo talrijk zijn, zou men nieteenen enkelen godsdienstha'er kunnen noe men. Neen, drie maal neen Er is hier niemand,, zelfs nief in gansch ons ar rondissement, die zich tegen den godsdienst verklaart die beweert dat de godsdienst voor liet geluk der bevolking zou dienen vernietigd te worden, dat de godsdienst in het hart der menschen zou moeten worden uitgedoefd. Neen, dat verzekeren wij. Of zou men misschien ongodsdien- tig worden met de onafhankelijke wereldlijke macht te verdedigen met de kleinen te waarschuwen en te be schermen tegen Langrandisten van allen aard met voorstander te ziju der vrijheden in onze grondwet ge schreven, voor dewelke, in 4830. de geestelijken zeiven te velde trokken Is men ongodsdienstig, de burgers het schandelijk en wraakroepend ge- drag voor oogea je leggen van die m innen, welke eer en plicht verge tende, hun broederskleed bezoedelen en te Ronse en Maltebrugge een be kwaamheidsbewijs verworven Om haar te bederven, de schootie ziel van t kind SCHOLEN MET GOD. Een getuige heeft in het schoolen- kwest te Geldenaken (Jodoigne de volgende verklaring afgelegd ft De kanonik van Leuven, M. Pie- raerts. tegenwoordig rektor magni- ficus der hooge school van Leuven, heeft in een zijner sermoenen, te Nodebias, gezegd, dat de gepriveerde (katholieke) school, geene schooi van wetenschap zou zijn datkun- nen lezen, schrijven en cijferen, niet 9 noodig is, maar dat er alleen kwestie b is de zielen te redden.9 Dat is eene aanbeveling van een persoon, die eene hooge-positie be kleedt, en waaruit duidelijk blijkt dat men in de katholieke scholen niet moet leeren... Men leest in de LOKERAAR van Zondag 9 Oktober laatst. Mevrouw Gelissen zendt ons haar tweede antwoordt aan de VRIJE STEM, dat niet min gepeperd is dao hetgeen men komt te lezen. De uitgever der VRIJE STEM heeft zijnen man gevon den... in den persoon eener vrouw I Lokeren; 5 October 1881. Mijnheer de Opsteller der Vrije Stem. Gij hebt uwe bazen niet geraadpleegd, ofwel uwe bazen zijn niet slimmer dan gij zelf. In plaats van te zwijgen, doet OORUIT i

Vooruit | 1881 | | pagina 1