1881. Fu. 4-00 Aalst, 22 October. A* (!9 Fjr. 4-73 VOOR VRIJHEID WAARHEID El! RECHT. t ',r «««w Gemeentekiezing w t 's jaars voor de stad. aan kondigingen 15 Cmo° den drukregel ®aac?5 VOORUIT verschijnt wekelijks den Donderdag in den namiddag. 's jaars voor heel liet land. De abonnementsprijs is voorop betaalbaar De aankondigingen verzoekt men uiterlijk des Woensdags voor 6 uren namiddag te zenden. Compagnie Générale dePublicité Etrangère G. L. Daube et C". Paris, Londres, Frankfort s. M.Berlin, Vienne, Zurich etc van 25 October 1881. Candidaten der Liberale Associatie. MM. CUMONT Charles. DE WINDT Joseph. LECLERCQ Hippolyte. LEFEBVRE Ferdinand. LEVIONNOIS Camille. MICHIELS Franqois. VAN ASSCilE Raymond. VAN VARENBERGH FRANgois. LI BERALE GELD VERKWISTINGEN Denderbode en Land spreken gesta dig van geldverkwistingen zonder er Wel eene te noemen. Zeggen dat de liberalen geldverknoeijers zijn zonder er de bewijzen bij te voegen, dat is uiterst gemakkelijk, dat kan de min ste der kleiboers. De liberalen hebben eene stads - schuld van 500,090 fr. achter gelaten, dat is waar maar zij hadden 200,000 fr. van de katholieke regentie geerfd, zij hebben dus maar 300,000 fr. op huii geweten. En wat hebben zij nu met die 300,000 fr. gedaan Oh niet vele in 't oogspringende merken, de liberalen hebben voor de gezondheid der stad gezorgd, zij heb ben die stadsgoten gemaakt die alle straten doorkruisende, de gezondheid in heel de stad bracht. Zeker die wer ken springen in de oogen niet gelijk eene overdekte markt, maar zij zijn niet min noodig immers de gezond heid gaat voor alles. De liberalen hebben ook met die 300,000 fr. die nieuwe kwartieren ge maakt, zooals Zonnestraat en Statie. Dit laalste kwartier verwekt de be wondering der vreemdelingen en heeft van Aalst een der schoonste steden van Vlaanderen gemaakt. Dit zijn toch wel twee nuttige wer ken of er zijn er geen dezo werken brengen ruimschoots hunnen intrest op. Dit is voor het verledene. Nu wat beknibbelen onze klerika- len Dat wij een Athenée gevraagd en verkregen hebben Dit Athenée zal ons volgens de Den derbode 20,000 fr. kosten in 't jaar. 20,000 fr Maar wat heeft men voor die 20,000 fr. Ten eersten zeven tot tien profes sors die hier leven, die wonen, die eten, drinken en zich kleeden en die ten minste 20,000 fr. in stad laten daarenboven, heeft men 't gemak zij- I ne kinderen te huis te kunnen hou den in stede ze in kostelijke pension naten te zenden Waar is de geldverkwisting, heilige hypokrieten Wateenegeldverkwisting is,eene onder twintigis dezevan Het posthotel Die post is zeer gemakkelijk, 't is waar, voor de g eb ure ik maar de in woners der keizerlijke plaats zouden al zoo lief het postbureel op hunne keizerlijke plaats hebben, gelijk de Houtmarkt de post aan den heiligen Joannes zouden vragen. Maar wat heeft dit posthotel aan de stad gekost 55,000 FRANKEN zegge vijf en vijftig duizend franken. En wat brengt deze som op NIETS De stad heeft 55,000 betaald voor eene barak die niets weerd was en voor een grond die er misschien 30,000 kon verkocht worden en heeft die groote som gratis voor niet gege ven aan 't goevernement Waar zijn nu de geldverkwisters, lezers y MILITIE. Wij geven het volge nde ter over weging aan de clericale bladen, welke zoo vurige voorstaanders zijn van het Niemand gedwongen soldaat leve het vrijwilligersleger. Men schrijft uit Brussel aan de Journal de Liège Niettegenstaande het herstel der gratificatie aan de wervers van vrij willigers met premiën, is, zooals men weet, het departement van oorlog er slechts in gelukt zich 595 plaatsver vangers aanteschaffen. Het konink lijk besluit dat de gratificatie herin- stelt dagteekent van 1 Meert van dit jaar de lijst der personen aangeno men om de werving der vrijwilligers te vergemakkelijken is door den mi nister van oorlog gesloten den21dier- zelfder maand. Zij bevat meer dan 4600 namen. Er zijn dus meer dan dui zend zes honderd agenten die sedert de maand Meerl het departement van oorlog helpen, mits eene schadever goeding van 200 franks, per vrijwilli ger, om het noodig getal plaatsver vangers bij een te verzamelen. Indien dat het staatsbestuur al de gevraagde plaatsvervangers niet aan de hand heeft, dan is zulks aan het afschaffen der premiën voor de wervers niet toe te schrijven. Deze hebben ten getalle van meer dan dui zend 2es honderd in werking gestold geweest en slechts 594 plaatsvervan gers met premiën kunnen aanwerven. Er waren er 1,137/ gevraagd. Gevol- gelijk is men moeten overgaan tot eene trekking o n de volgorde vasfte- stellen volgens dewelke de vragen zouden aangenomen worden. Die trekking heeft den 16 September plaats gehad. Maar de wet op het contingent schiijft voor dat het getal manschap pen moet volledig zijn. «.Binnen de veertig dagen die op het binnen roepen eener klas volgen moeten de vrijgestelden krachtens art. 28 der militiewet, door andere lotelingep vervangen worden. Onder deze kunnen er gevonden worden die 309 franks gestórt hebben om zich te doen vervangen en in de trekking der volgorde ter fdaatsvervanung een gunstig nummer verkregen hebben. Om in dit geval te voorzbm behoudt het departement van oorlog een zeker getal vrijwilligers, een twintigtal om trent. Indien al delotelingen van het sproken geval niet geroepen zijn om de plaatsen der afgekeurden interuilen, dan beschikt het departe- went van oorlog over een zeker geial plaatsvervangers die toegepast wor den aan de laagste nummers der lijst van volporJe voor dewelke nog gee- ne tweede trekking van prioriteit heeft plaats ge ia 1 zooals men het zou kunnen gelooven Indien 1690 wervers die eene grati ficatie van 290 franks per plaatver- vanger trekken er niet in gelukt zijn het noodig getal jongelingen aantewer- ven om aan de vragen van vervan ging te voldoen, wat willen dan de clericale bladen spreken van een vrijwilligersleger. En nogtans men geeft vette premien aan de plaatsver vangers en men zorgt nog voor hen na hunnen dienstijd. Hieruit blijkt het klaar dat bet vrij willigersleger in ons land een droom beeld is en dat de clericalen tijd en papier verspillen met over dit punt te schrijven. VOOR WIE MOET MEN KIEZEN {Vervolg.) Nu dat ik in 't algemeen over de ze delijke belangen gehandeld heb, zal ik eenige woorden over de stoffelijke spreken. En vooreerst wat wil eene stad die door klerikalen bestuurd wordt verkrijgen van een liberaal goeverne ment. Is liet niet van het grootste be lang op 't stadhuis vrienden van 't goevernemeni te hebben en geene vijanden Van een vijand verkrijgt men nooit iets, ter kontrarie. hij zal u tegenwer ken. De Denderbode bekent dat eene kazern hier veel voordeel zou brengen '•an d>'n handel, die onbarmhartig kwijnt en zegt dat wij, liberalen, b j 't goevernement zouden moeien aan dringen om die hier te krijgen. Wij die de belangen der stad in 't hart dragen, wij hebben naar den raad des Denderbode's niet gewacht om dit te doen, reeds over drie jaren en later hebben wij dit gevraagd. Maar wij per soonlijk, kunnen niets, persoonlijk hebben wij niet den minsten invloed op 't ministerie, 't is als liberalen ge meenteraad dat wij alles wat wij willen van 't liberaal ministerie zullen verkrij gen. Dit enkel punt, eene kazern te ver krijgen, en wij zullrn ze hebben, als de liberalen boven liggen En daar is geen twijfel aan, moet de Aals- pen Weg met de klerikalen en leve de libe ralen v. b. OF ZE BEKWAAM ZIJN De jesuietische Denderbode schrijft een heel artikel om te doen gelooven dat de plaats van sekretaris schatbe waarder der middelbare school alhier, zal geven worden aan een vreemde- deling. Hij bevestigt dat de plaats aan een vreemdeling, die hij aanduidt, zal gegeven worden. Kan men toch snoo- der handelen wat moet eene partij laag gevallen zijn die zich van zulke kinderachtige middelen moet bedie nen om aan 't roer te blijven Sedert wanneer, treffelijke Denderbo deis eene gevraagde plaats eene toe gestane plaats. Is er wel iemand ter wereld die kan beletten dat Pier, Jan of Pauwel zijne diensten aanbied. En indien, in de plaats van den aanmdui- den vreemdeling, het een Klerikaal ware geweest die de bediening vroeg, zoudt gij ook beweerd hebben dat hij zou genoemd geweest zijn door de li beralen Snoodheid, laster Clement vraagt of er geen een libe raal is die deze plaats vervullen kan. Er zijn er misschien niet veel, Van Schevegem, de liberalen zijn zoo dom me kinkels, meer dan vijf honderd zoudt gij er stellig niet vinden. Maar bij u, Clement, moeten de capabele wonder zelden zijn terwijl AL de plaatsjes ALTIJD en zonder uitzonde ring aan een of twee klerikale familien gegeven worden en dat al de andere katholieke familien onbarmhartig van alle plaatsen afgehouden worden. Allo, kiezers, gij die er niet kunt in lukken uwe zonen een plaatsje van 800 fr. te verschaffen omdat er teveel zonen in die familien zijn die moeten lekken, kiest voor de klerikalen 1 V. B. Pi Oma inlichtingen nan goede bronnen geput ver- v

Vooruit | 1881 | | pagina 1