1881. Aalst, 3 November. A'° 70. Fr. 4-00 Fr. 4-75 VOOR VRIJHEID WAARHEIDEN RECHT. 's jaars voor de stad. -^s>s3sok£*- aan kondigiogeu 15 Lmo" den drukregel <s>sxy<& VOORUIT verschijnt wekelijks den Donderdag in den namiddag. 's jaars voor heel net Jand. 10 abonnementsprijs is voorop betaalbaar De aankondigingen verzoekt men uiterlijk des Woensdags voor 0 uren namiddag te zenden. Compagnie Générale dePublicité Etrangère G. L. Daube et C'°. Paris, Londres, Frankfort s. M., Berlin, Vienne, Zurich etc. ARM AALST. Bijna geheel het land heeft bij de kiezing van den 25 October laatst het klerikaal juk afgeschud. Alleen eenige kleine stelen van Oost-Ylaanderen zijn onder den pantoefel van de gees telijkheid blijven liggen. Èn Aalst dan 1 O ja Aalst ook mag met fierheid genoemd worden nevens Vleekem, Bambrugge en andere be langrijke en verlichte plaatsen Overal waar men komt, hoort men niet medelijden over Aalst spreken Men kan het over het hart niet krijgen, dat de oude hoofdplaats van den lan de van Aalst, verkwijnt en uitsterft, dat de klagende en valscbe klokken van het. belfort geene andere uren meer zullen slaan dan droevige uren van verval en stuiptrekking. De uit slag der kiezing van den 25 October heeft ten overvloede bewezen, dat de klerikale dwingelanden van Aalst, aan onze moederstad niet genoeg bloed in de aderen hebben gelaten, niet genoeg hart, niet genoeg verstand, niet ge noeg onafhankelijkheid, om het juk af te schudden dat op haar drukt Zij hebben onze stad verbeesd ver- kwezeld, UITGESCHUD en VER ARMD om ze des te beter te kunnen bedwingen en onder den pantoffel der jesuietente horden liggen. Daags voor de kiezing waren de vrijgezinde Aalstenaren bijna zeker van, in geval van nederlaag, toch maar te bezwijken met twee honderd stemmen minderheid. Dat wisten de vijanden van het volk en van de stad, en den nacht vóór de kiezing zijn on ze tegenstrevers bij de meest behoef tige kiezers geloopen om hunne stem te koopen met BONS of met beloften, die zij nooit zullen houden Ziedaar de handelwijze dier eerlijke en God vruchtige katholieken La fin couronne l'oeuvre Het schoonste van dat schandelijk treur spel is Zondag laatst voorgevallen Ze noemden dat een triomphantelijken optocht 1 O ja, die optocht was een waardig slot van al de drogredens voor de kiezing tegen de liberalen uitge spuwd, van al de smaadredens, van al de lasteringen, van al de logens, welke de katholieken heb ben aaneengesmeed, om er de def tige liberale kandidaten onder te verpletteren. Dat noemen die godsdienstige vrij heidshaters, overwinnen SCHOONE OVERWINNING, voorwaar l Is er wel een enkel treffelijk man, die zondag avond niet heeft gebloosd van schaamte, als hij zag wat er deel- maakte van den stoet en wat volkje er achter dien snet volgde Welke satur- nalen O ja, de Aalstenaren, die hunne schoone stad bemi aen, hebben dien dag geweend Zie, zegde een grijs- aard, als hij den stoei zag voorbij- gaan, zie, die dwazen, ze dansen bij de begraving van den bloei en de wel- vaart onzer arme stad. O diepgevallen Aalst, wat moet er van u geworden I Ja, brave man, zij dansten, de dwa zerikken en de jesuieten betaalden den speleman en de violen En terwijl de eeuwige vijanden van 's volks welvaart dansen en feestvie ren, staan de liberalen met gevouwen armen en hangenden kop dit moede loos aftezien Schande over zulk gedrag! Inden tegenspoed alleen kent men de sterke karakters. Wie duift spreken van den strijd op te geven is Sen lafaard,... dat is geen liberaal, die man is niet waar dig onder ons vaandel geschaard te staan zijne plaats is in den tamboer, zijn vaandel is dat der Xaverianen Vrije Aalstersche mannen, verwer pen wij zulke bastaards en zweren wij allen te strijden zonder ophouden, te strijden zonder rust noch ver toeven, tot dat eindelijk de zege praal onze pogingen beloone Fidèles jusques a la besace (Marnix.) De namen der slachtoffers zullen wij verzwijgen wij achten het ook onnoodig uitleggingen te geven over de streelingen van dien heilisien man. De rechtbank was samengesteld zooals in de eerste zitting Na eene korte beraadslaging, heeft de heer voorzitter een vonnis uitge sproken, dat den onderpastor straft als volgt A) Voor aanslageu op de eerbaar heid, met de verzwarende omstandig heid dat hij op de meisjes gezag had, en dat een der slachtoffers min dan 11 jaar was 3maal 6 maanden en 6 maal 3 maanden B) Voor openbaarlijk de zeden te hebben geschonden door daden welke de eerbaarheid kwetsen 2 maal 1 maand gevang en 2 maal 26 frank boet of 8 dagen gevang en in de kosten van het proces Bovendien is Teirlinck ontzegd, ge durende 5 jaren, van zijne burgerlijke en politieke rechten. Dit maaakt te samen, eene gevan- genzitting van 35 maand, 't is te zeg gen DRIE jaar min eene maand. Arm slachtoffer van den liberalen haat DE ONDERPASTOOR VAN OV ER- MEIRE. Verleden Woensdag, 26 October, zooals wij gezegd hebben, werd voor de correctionneele rechtbank van Denderrnonde, de zaak van den defti- gen herder Teirlinck voortgezet. De deuren zijn niet gesloten gewor den. De heer advokaat Van Cleemputte heeft eenige woorden geantwoord op de plaitrede door den heer substituut Durutte, in zitting van 19 1.1, uitge sproken. Hij heeft nogmaals getracht alles te verkleinen maar M. Durutte heeft dit stelsel heel en gansch omverre ge worpen hij heeft onwederlegbaar be wezen dat de onderpastoor zijne vuile daden wetens en willens had gepleegd, en dat de kleine meisjes zeer wel had den begrepen dat het slecht was, zoo danig dat zij er onder malkaar van spraken, en dat een der kinderen, die reeds was aangerand geweest, zich had verwijderd toen zij Teirlinck zag binnen komen. De kinderen durfden niet weder- staan noch klagen, omdat héteen geestelijke was. UIT N1NOVE. W\\ ontvangen den volgenden brief uitNinove, welke ons gezegde bewaar heid, dat men op den buiten veel grond gewonnen heeft, ofschoon men er voor het oogeublik geene definitieve over winning heeft behaald. Ziet den brief in kwestie. We zijn dus geklopt/ Enfin... twee doo- den maar geene malheuren. Over drie jaar was't wat anders. 100 stemmen! Eu nu, item 40. Nog al een merkelijk verschilletje, niet waar En bemoedi gend dan Want ze zijn aan 'l vermage ren, aan bet schraal worden, aan 'l krimpen.en de inkrimping, geloof mij, is nog lang niet ten einde, Als 't ijs aan 'l smelten is wacht li van den krak De uitslag was voor ons geene ver rassing, «een wij hadden hem bere kend en, op een klein getal stemmen na, was de berekening juist.Wij kenden on ze macht en die onzer tegenstrevers en konden bij gevolg 't onmogelijke noch wenschen noch verhopen. De nederlaag dit wisten wij stond in 't ver schiet, een wisse en vaste nederlaag, waaraan niets ons kon onttrekken, zelfs niet een bedevaart naar Oostacker, En te vreden zijn wij. Battus et con tents dal ziet men zelden en nogtans voor ons, was het zoo. De teleurstelling, het misnoegen waren eer van den kaul; onzer tegenstrevers, die vast op eene meerderheid van 80 stemmen gerekenc hadden. Hun klein en groot kiesvee hail schoon te brullen en te balken op eeht klerikale wijze, aan de kopstukken was hel te zien dat ze drupneusden en pruil den. Het voJzalig lachje op de lippen van onzen eersten schepene was voor leed verdwenen. Wij liberalen, integendeel, hadden ous doel bereikt. Ons strijdplan was ge lukt, De uitv oering was zoo stipt naar onze berekening afgeloopen. alsof het door general Mollke zeiven was opge maakt. Onze toestand, in zake van kie zingen, is klaarblijkelijk verbeterd, en wat meer is, wij kennen hem door en door. Voortaan geene werking meer in verkeerde richting; maar krachtige, doeltreffende werking waarbij geene verspilling van middelen of geene teleur stellingen meer te vreezen zijn. Heeft de jongste kieslrijd ons niet ge leerd dat wij nu voorgoed ontslagen zij n van dat vlotte, veile en vuile kiesele- ment, waar onze tegenstrevers bals over kop in baden en hunne beste levenssap pe» putten 1 Al wat naar verraderij en bederf riekt is nu verkocht en geleverd Geluk met den koop Het is nu bewe zen dat de kiezers, die ons bijbleven, vaste en beproefde kampers zijn met wien men, ten allen tijde, gerusr te velde inag trekken. Baas Snullemans moge nu vrij op den buik rijden om een stemmeken te winnen, al zijn kruipen en smeeken om deftige lieden tol eerloo- zen en afvalligen te maken zal tot niets anders strekken, dan om zijne belache lijke personage nog wat beter te doen uitkomen. Moed en hoop dan vrienden! Is de vesting nog niet ingenomen, vallen zal ze toch. Van dag tol dag naderen wij ons doel. Ons stedelijk bestuur blijft dus, als te voren, eenkleurig klerikaal. Zoo zij bel Ilj voel geenen den minsten lust om mij daarover te verblijden of te bedroeven, 't Was de wil der kiezers en, in ons vrij Belgie, moet de wil der kiezers geschie den. Dezen vinden dat er nog geen geld genoeg verkwist eu verbrast is,dat een jaar Jij ksche vermeerdering van las ten van 6000 franken maar eene beu zeling is, dat men bij bet inrichten van het pompierskorps een waar janklaassenspel met ernst en zuinig-» heid is te wetk gegaan, dat die ko lossale geldversmacliling,%waaraan men den belaehelijken naam der* herstelling der Koepoort geeft, geen szins als eene ezelarij, maar als een wonder van bouw kunde moet aanzien worden, dat duizend franken op eene kwijnende nijverheid geen oorïje te veel is. dat het geld der burgers nutteloos verspil len, de oogen sluiten waar ze waakzaam dienden open te staan, met de stichte lijke bedoeling zich ten koste van stads kas aan het bew'ud te houden, eenen zoo treffelijkrn, onberispelijkcn als rechtmatige» en zedelijken besluurregel daarstelt, dat de groote kemel uit de Dreef mei 30,000 franken niet te duur betaald werd, in een woord, dat stadszaken bestuurd worden, en dat het hoogst noodig is dat wij nog wat meer lasten betalen, Welnu, de lteeren OORUIT

Vooruit | 1881 | | pagina 1