1881. Fr. 4-00 Aalst, 17 November. v 7: VOOR VRIJHEID WAARHEIDEN RECHT. 's jaars voor de stad. aankondigingen 15 Cmen den drukregel VOORUIT verschijnt wekelijks den Donderdag in den namiddag. 's jaarsvoor heel het land. De abonnementsprijs is voorop betaalbaar De aankondigingen verzoekt men uiterlijk des Woensdags voor 6 uren n middag te zeaden. Compagnie Générale dePublicité Etrangère G. L. Daube et O'. Paris, Londres, Frankfort s. M., Berlin, Vienne, Zurich etc. HET PROGRAMMA VAN DE COURR1ER. Thans is de Courrier ook met een programma der klerikale partij voor den dag gekomen, waarop de aan staande yerkiezingen zullen plaats hebben. vergezeld van een langge rekte toelichting waarin de klachten over het opportunisme der klerika- len, als zij aan 't bewind zijn, eene eerste plaats innnemen, Met onze concessies is 't uit, zoo schrijft de Courrier onder ander, en als wij niet van de verkiezingen van 1882 weten gebruik te maken om te overwinnen en in Belgie onze gehouden rechten te herstellen, dan zal het gedaan zijn met de constitutie, en zeer spoedig ook, waarschijnlijk, zal het gedaan zijn met de monarchie en Belgie zelf.» De redding van land en constitutie nu moet de toepassing van het volgen de programma bewerken s 1'Herstel der diplomatieke be trekkingen met den Heiligen Stoel. 2" Eene wet tot herstel der voor rechten van de geestelijkheid in zake der militie, en de vrije benoeming door de bisschoppen, van de bedina- ren van den godsdienst, 3Eene wet op de vrijheid der be graafplaatsen, aan elke gezindte het recht waarborgende van afzonderlijke begraafplaatsen te hebben. 4° De staat onzijdig tegenover de scholen voledige vrijheid der ge meente in zake van lager onderwijs. 5° Vermindering der algemeene uitgaven tengevolge van het ontslag van den Staat-onderwijzer. 5" Beperking der militaire lasten en uitgaven. 7* Eene nieuwe kieswet, welke de oprechtheid der verkiezingen en de gelijkheid der Belgische kiezers aan de stembus herstelt. 8" Eerbiediging van de rechten der Vlaamsche taal. 9U Maatregelen van decentralisa tie eerbiediging der provinciale en gemeente-vrijheden. Wie dit progamma leest, zou allicht moeten denken dat er in Belgie twee partijen zijn de klerikalen of de eer lijke en vrijheidlievende lieden, en de liberalen of de oneerlijken en dwin gelanden. Maar wie debeteekenis der woorden kent uit de pen van klerika len gevloeid, zooals b. v. dat herstel van de oprechtheid in de verkiezin gen, eigenlijk beteekent herstel der mogelijkheid om te frandeeren, dat de vrije benoeming der priesters door de bisschoppen beteekent dezen laatsten toe te staan het budget van eeredienst naar welgevalen uit te dee- len, enz. wie in een woord, dit programma weet te lezen, zal de hee- ren bisschoppen, want van hen alleen is dit afkomstig, dankbaar zijn, zegt de Indépendance beige, dat zij met zulk reactionair programma den strijd aan de stembus willen aanvaarden. Belgie is gewaarschuwd, en het ge zond verstand der natie zal aan de pretenties der heeren bisschoppen recht laten wedervaren. ZOETE BROODJES BAKKEN. Dit is een hollandsctUspreekwoord: wanneer iemand over een anderen baas wilt spelen en hem gebiedend en dreigend aanspreekt, maar ge waar wordt, dat deze de sterkste zijn de, in staat is om hem te weder- staan, dan begint hij zachter te spre ken, dan bakt hij zoete broodjes zoo doen nu de klerikalen. Zij verbeelden zich, dat het volk, vooral op den bui ten non zoo onderworpen voor hunne gewaande macht bevend was als voorheen, ook dat het gonvernement verschrikt zou zijn geworden voor hunne vermetele, opgeblazenene drei gementen maar nu moeten ze (och erkennen, dat het standvastig ook hen voor burgerlijke wetten doet buigen, en dat men overal hunne vervloekin gen en verdoemenissen bespottelijk vindt, als zijnde, in hunnen mond, loutere klappertjes, waarmede de kinderen spelen de kopstukken der klerikalen, in onze wetgevende Ka mers, hadden den paus gewaarschuwd dat de geweldige verrichtingen der bisschoppen, nadeelig voor de religie zouden worden en haar invloed op de geloovigenjj hierdoor te niet zoo kunnen gaan. Gehoor gevende aan die waarschu wing, had de paus de bisschoppen aandachtig gemaakt op het gevaar maar ie vergeefs verblind en eigen wijs, .zooals het past aan menschen, die willen doen gelooven, dat zij Gods vertegenwoordigers zijn, zijn zij blij ven doorgaan, en hebben zij hunne pastoors gedwongen, om nog meer te vervloeken en te verdoemen en wat heeft£het geholpen Het schoolen- kwest bewijst klaarblijkelijk, dal over al de eerbied en de vrees voor den pastoor verdwijnt, de menschen aan wie hij de absolutie weigert, omdat zij de schoolwet eerbiedigen, gaan niet meer te biechten, en voelen zich daardoor niet slechter wat ziel en lichaam aangaat. Maar nu is de paus recht ongerust geworden en hij heeft dringender den bisschoppen aange maand, om voorzichtiger en zachter te werk te gaan ook hebben zij aan hunne geestelijken dergelijke onder richtingen gegeven en men begint het gewaar te worden. Wel is waar, dat zij, te gelijk, aan eenige van hunne dagbladen bevolen hebben, om, met vernieuwde kracht, de rechten van de kerk, ook op het burgerlijk ge bied, te bevestigen maar de hoog dravende woorden van die kozakken of hubmen der klerikale drukpers, fopt niemand meer het is alweer eene komedie, om aan de klerikalen van de wetgevende kamers hun rol van gematigden te vergemakkelijken zij zullen zeggen, zooils ze het nog gedaan hebben, dat die dagbladen bachiboezoeks zijn, waar zij zich niet aan storen. Maar dat zal niet baten het einde; de van het enkwest nadert proces sen-verbaal daarvan zullen beknopt, in het fransch en in he t vlaamsch,ge drukt, geopenbaard, en zoo hopenwij, in al de gemeente aangeplakt worden. Danzullen er weinig of geen menschen overblijven, die niet overtuigd zullen worden dat,de klerikalen niet als geld mannen zijn en dat voor hen.de religie maar een winkel is, waar zij God en de sacramenten verkoopen. Dan zal er door geheel het land, een algemeene kreet opgaan, vragende, dat men die heilige mannen in de beurs taste, met hun 's lands financieele hulp te ver korten, terwijl zij die gebruiken, om het gouvernement, en de verplichten de wetten trachten te ondermijnen. In de beurs alleen zijn ze gevoelig. Dr X. TEVEEL GELD Een buiten-burgemeester in het school enkwest gehoord, zijne mee ning doende kennen ove r den tegen stand der geestelijken in alles wat het wereldlijk onderwijs betreft, zeg de De pastoors hebben te veel geld, het is daarom dat zij zoo woedend zijn. Die buitenburgemeester, zou er wel hebben mogen bijvoegen, en zij win nen het te gemakkelijk», anders zou den zij zooveel lijd niet hebben om zich met zaken bezig te houden, die met hunnen dienst niets gemeens hebben. KIESBEDROG TE MECHELEN. Er is eene petitie aan de Bestendige deputatie van Antwerpen gericht, om aan te toonen, tol wat middelen de cle- ricalen den toevlucht hebben genomen om te overwinnen in de gemeentekie- zing. Deze petitie doet hel volgende kies bedrog kennen In een bureel, hebben twee perso nen van denzelfden naam,zich aangebo den, om te kiezen, terwijl er m iar een op de lijst stond. In een ander bureel, is een persoon, bij het oproepen van eenen naam komen stemmen na de réapel heeft een per soon, die recht had om Ie stemmen zich aangeboden, maar men heeft hem tot de stemming niet toegelaten. Een kiezer heeft verklaard, om voor de clerieale lijst te stemmen, een nieuw kostuum, geld en vier zakken aardap pelen te hebben ontvangen. Een ander kiezer duidt eenen persoon aan, die hein 50 frank heeft aangebo den als hij zich wilde onthouden van te stemmen. De zoon van eenen kiezer heeft een aanbod van 50 fr, gehad indien zijn vader voor de ciericale lijst wilde stem men. Een kiezer zegt 30 fr. te hebben kun nen bekomen als bij niet ging stemmen. Andere kiezers, die bij naam zijn aangeduid, bevestigen dal hun goed geld is aangeboden om niet te gaan stem men. Dat zijn werken van de clerikalen van Mechelen. NAZICHT DER GEV1ËENTEKIEZIN- GEN. De bestendige deputatie van de pro- viniialcn raad van Brabant heeft zich bezich gebonden met het nazicht der gemeente kiezingen. 60 kiezingengen van het arrondisse ment Leuven.69 van liet arrondissement Brussel en 70 van het arrondissement Nijvel, zijn goedgekeurd. Van al de kiezingen, die in die pro- vinlifc hebben plaats gehad zijn er 65, die. ernslieg betwist werden en de aan dacht der bestendige deputatie hebben getrokken. Ziehier een paar reklammatien, die zonder twijfel de vernietiging der kie zingen zullen medebrengen. Tc Cortel-Noirmont. zijn er vier raadsheeren te kiezen er zijn twee vol ledige lijsten tegenover elkander. Bij de eerste stemming, bekomen MM. God- frin en Lardenois, kandidaten der lijst tegen die van den burgemeester gesteld, alleen, do volstrekte meerderheid. De voorzitter van het hoofd-bureel, roept de vier kaddidaten van den burge meester als gekozen uit, otndal op de lijst van aanbieding, de tegenstrevers van den burgemeester, langs den linker kant in plaats van langs de rechter kant ge- teekend hebben. De burgemeester van d'Orp-Ie-Grand, is nog veel sterker dan dien van Cortel-Noirmont. De wet voorschrijft stellig dal de aan biedingen plaats hebben vijf volle dagen voor de kiezing, dagteekening die vaor de kiezing van 25 October, den 19 Octo ber was, De burgemeester van Orp-Ie-Grend, heeft doen aankondigen per plakbrief, OORUIT

Vooruit | 1881 | | pagina 1