J 881. Aalst, 2,1 November. N° 74. Fr. 4-00 Fr. 4-77» VOOR VRIJHEID WAARHEIDEN RECHT. 's jaars voor de stad. 15 Cme" den drukregel VOORUIT verschijnt wekelijks den Donderdag in den namiddag. 's jaarsvoor heel liet land. De abonnemeiilsprijs is voorop betaalbaar Deaankondigiu v verzoekt men uit k des Woensdags v. - <j uren n middag to zenden. Compagnie Générale dePublicité Etrangère G. L. Daube et C". Paris, Londres, Frankfort s. M., Berlin, Vienne, Zurich etc KIEZINGEN IN 1882. Wat de clericalen het meest moet grieven is,dat in de arrondissementen waar in 1882 kiezingen voor de Ka mers moeten plaats hebben, zij overal de nederlaag hebben gekregen want, zooals zij zegden, moesten de kiezin gen van 25 October voorspellen wat de kamerkiezingen van aanstaande jaar zouden uitwijzen zij moesten er van de voorboden en kenteekens zijn. Welnu, wij nemen die'voorboden en kenteekens aan en wij zeggen In Gent moeten in 1882 kiezingen voor de kamers gebeuren, en Gent moet, in 1882, benevens 4 leden voor den Senaat, 8 vertegenwoordigers voor de Kamer kiezen. 8 Luik moet er acht kiezen 8 Verviers moet er vier kiezen 4 lloei moet er twee kiezen 2 Waremme moet er twee kiezen 2 Ath kiest er ook twee 2 Charleroi kiest er zeven 7 Bergen kiest er vijf 5 Soigriiès kiest er drie 3 Doornik kiest er vier 4 Thuin kiest er drie 3 Te zamen 48. Al die steden, met de voornaamste gemeenten hunner arrondisementen, hebben in de laatste gemeentekiezin- gen liberale raadsleden gekozen zij zullen dus het aanstaande jaar libera le volksvertegenwoordigers kiezen. En dus zal de liberale meerderheid der kamer, door de kiezingen van 1882, bevestigd, ja, versterkt wor den. Maar de liberale partij zal zich in 1882 niet bepalen met de aftredende leden die haar de meerderheid in de kamer verzekeren te doen herkiezen, zij zal ook nog haar best doen in ar rondissementen die clericale leden naar de kamer zenden deze door libe ralen te do<m vervangen. Niettegenstaande de nederlagen die de clericalen hebben ondergaan, dur ven zij vooruitzetten dat zij schier overal gezegepraald hebben en om hunne aanhangers die pil te doen slikken, hebben zij overal de onbe duidendste dorpen en gemeenten op groote lijsten in hunne vergadering plaatsen doen aanplakken. Wij begrijpen het doel van die streken de katholieke scholen heb ben geld noodig en men moet aan de snullen wijsmaken, dat het aanstaan de jaar geldklopperijen zullen eindi gen, aangezien de kiezingen ten voor- deele der katholieken zullen uitval- leu. De opnoeming die wij hierboven hebben gegeven der arrondissemen ten, waar in 1882 kiezingen moeten plaats hebben, bewijst integendeel dat aldaar de zegepraal der liberalen verzekerd is en dat het Gouverne ment liberaal zal blijven. LAATSTE WOORDEN. Onder dezen titel vinden we in de Deutsche Zeitung een feuilleton, dat d# laatste uitroepen, de laast uitge sproken gedachten, de laatste wen- schen en kreten van talrijke beroem de mannen in herinnering brengt. Wij willen eenige dar meest belang wekkende daarvan hier doen volgen. Gregorius VII, de onverschrokken Paus, wien Hendrik IV als boetvaar dige zondaar te voet viel, richtte zich stervend op en sprak met trots Ik heb de gerechtigheid liefgehad en het onrecht gehaat, daarom stierf ik in ballingschap. Cromwell, de verstokte puritien, vroeg in zijn ster vensuur zijn priester Kan men de genade des Hemels derven, als men haar ooit reeds verworven heeft En toen de geestelijke daarop ontken nend antwoordde, hernam Cromwell met verlicht gemoed Ik ben er zeker van eens in de genade des He mels te zijn opgenomen. Zijn laatste woord was lk ben verlost. Loyola, de stichter der jezuïetenor de, stierf met de bef'r hng van geluk kige voldoening Over alle landen der aarde, is het gelukt Rabelais, de grootste satiricus van zijnen tijd, liet stervend aan zijnen beschermer, kar dinaal Bellay, de volgende boodschap Zeg aan Monseigneur, dat ik voorne mens ben een groot vraagteeken op te zoeken. Laat de gordijn zakken, riep hij daarop, het kluchtspel is uit Frederik V, die den steen der wij zen zocht, terwijl zijn rijk verbrok keld werd, had in zijne laatste oogen- blikken behoefte zijne zwakte te ver goelijken. Mijne handen zijn niet met bloed bezoedeld riep hij uit. Gustaaf Adolf, die zich steeds om het. lot van eenen man van zijn leger in het bijzonder bekommerde, zonk doodelijk getroffen van zijn paard neer en sprak nog tot den man, die hem ter hulp snelde lk heb ge noeg, vriend, zoekt gij uw eigen leven te redden. Wallestein, die zijnen moordenaar uit het bed opschrikte, gaf zwijgend zijne borst om den dood steek te ontvangen, maar ging met het geheim zijns levens in 't graf. Pappenheim, de gevrees de krijger uil den 30 jarigen oorlog, ont ving op zijn sterfbed het doodsbe richt van Gustaaf Adolf en sprak lk ga welgemoed henen, nu ik weet, dat deze onverzoenlijke vijand van mijn geloof op eenen dag met mij gevallen is, Voltaire riep op de vraag van den priester Gaultier of hij in Jezus ge loofde, op zijn sterfbed verstoord uitln Godsnaam, laat mij met rust sterven. Toen men dit aan Lessing mededeelde, die ook reeds stervend was, antwoordde hij Als gij mij ziet sterven, roep dan den notaris ik wil aan hem verklaren, dat ik in geen der bestaande godsdiensten sterf. Joseph 11 sprak kort voor zijne dood Men schrijve op mijn graf Hier rust een vorst, wiens bedoelingen rein waren, maar die het ongeluk had dat al zijne plannen mislukten. Les- cource, de Girondijn, zeide tot den rechter die hem voor het laatst zijn doodvonnis voorlas lk sterf in een oogenblik, waarop het volk zijn verstand heeft verloren gij zult op den dag sterven, waarop het dit terug krijgt. Koningin Elisabeth van Engeland zeide Mijn koninkrijk voor nog slechts een enkele minuut Marie Antoinette, die haren beul op den voet trapte, voegde hem ver ontschuldigend toe Vergeef mij, mijnheer, ik deed het niet met opzet en le^de toen haar hoofd op den blok. Du Barry riep het medelijden van het volk in en terwijl de bijl reeds viel, zeide zij Nog een oogen blik, lieve heer scherprechter. Maria Theresia viel stervend voor hare legerstede neer, Joseph legde haar half en half er in en vroeg haar of zij niet slecht lag Ja, antwoordde zij, maar goed genoeg om te sterven. Borne, wien zijn geneesheer in zijn stervensuur vroeg, welken smaak hij had, gaf ten antwoord In 't geheel geen smaak net als de duitsche letterkunde Fenterschleben, de man van de zielsverhuizingsleer, riep; Op eene andere ster begint het van voren af aan Beethoven, stervend nog droomende van de Faustmuziek, die hij wilde componeeren, riep Jammer, jammer... te laat! Nel sons laatste woorden waren Ik heb mijn plicht gedaan en dank God er voor. Lord Byron Ziet het tijdstip van den slaap. Walter Scoht lk ge voel, dal ik tot mij zelf terugkeer en eindelijk Gotlie: Meer licht TOESTAND De Echo d'Ostende somt vol gender wijze den politieken toestand des lands op na de gemeente kiezin- geu. Men heeft schoon te redeka velen, te prediken, te schrijven het is onbetwistbaar dat het gemeenlckie- zerskorps hetwelk de oudste, acht- tingswaardigste en sterkste macht is, met eene overgrootte meerderheid verklaard heeft, dat het liberaal mi nisterie zijn vertrouwen bezit en dat de schoolwet zijne goedkeuring weg draagt het heeft te meer bewezen dat zelfs in West Vlaanderen de meest verachterde provincie en waar de bevolking het meest dweepziek ge maakt is door de geestelijkheid, de kiezingen eenen stap vooruit hebben doen maken. Men mag er bij voegen dat er voor de liberale partij geene vrees meer kan bestaan omtrent de kiezingen van 4882 en dat de weg der verbeteringen welke men ingeslagen heeft net moed en volherding zal bewandeld worden, niettegenstaande de hinderpalen wel ke de clericalen niet zullen ophouden te doen ontstaan. DE ALLOCUTIE. De a Journal de Gand» sprekende over de Allocutie in de Synode van Mechelen uitgesproken, zegt In plaats van de geloovigen te ver zoeken zich met hem te vereenigen om aan deengelen, de heiligen en de gelukzalige Maagd al de zege ningen hunner rijke schatkisten te vragen voor de scholen waar de kin deren als verkens in huune hokken, in en uit loopen, zou de primaat van België beter gedaan hebben van ter gelegenheid zijner synode de bt Igische geestelijkheid aantemanen tot - ithon- ding, eerbied voor de wet en ge- meenen zin. Verre van Jaar, de kar dinaalaartsbisschop bedankt pr s- ters en wereldlijken voor hunne ver kleefdheid en iever, voor al wat zij gedaan hebben om den doodgeboren opstand tegen de wet te ondersteunen welke enkel voor doel heeft de regel matige invoege stelling der schoolwet te dwarsboomen. De onderwijzer die zijne leerlin gen verplicht elkander in den mond 'e spawen heeft zijn deel in den aai - bisschoppelijken dank een ai der deel komt toe aan den goeden he ier die op zijnen predikstoel riep. «bloed, bloed moet er stroomen HET PROGRAMMA Het nieuw klerikaal programma is al wat de hemel geven kan. Onder de kreed van vooruit wil zij Belgie drij eeuwen achteruit drijven. Wat willen de zachtzinnige klerika- len Niets minder dan het volgende -«öbs- v aankondigingen -hS*C£?5<Ös— OORUIT

Vooruit | 1881 | | pagina 1