VOOR VRIJ HEIDEN RECHT. 1882. Fr. 4-00 Aalst, 3 Januari. V Kan kondigingen Liberale Federatie. 's jaars voor de stad. 15 Ocn den drukregel VOORUIT verschijnt wekelijks den Donderdag in den namiddag. is voorop betaalbaa: UIT De aankondigingen ,-erzoekt men uiterlijk des Woensdags voor 0 uren namiddag te zenden. Compagnie Générale dePublicité Elrangère G. L. Daube et C'v Paris, Londres, Frankfort s.orM' Blin, Vienne, Zurich etc NIETS IS VERANDERD. Onze lezers kennen dat woord, ^.waarmede de klerikale dagbladen zoo dikwijls voor den dag komen en willen doen gelooven. dal met de wet van 1879 alb s in de nfficieele scholen veranderd is. Nu, volgens het sehool-enkwest is dit woord niets is veranderd, door een pasloor en nonnekens bevestigd. Zie hier het geval Nonnekens-onderwijzcressen, in overeenkomst met den pastoor, om het onderwijs in de gemeentescholen voori ,e zeilen, onder de nieuwe schoolwet, hadden zich bij geschrift verbonden de niet van I juli 1879 na ie komen, en de heer pastoor, begeerende de vrede in zijne parochie te houden, ging voort met den catechismus in de otficieele school der nonnekens te onderwijzen. De heer burgemeester veivsonderd de nonnektns in de school le zien blij ven, antwoordde de nonnekens hem zooals de heer minister in de Kamer ban ue rechterzijde Legde,Er is niets veranderd, n Eindelijk heeft de geestelijke over- eid. ondanks den pastoor, de uonne- _pns weggetrokken en hun ontslag doen geven, buiten wete van den pasloor. Dit feit is voorgevallen te Silenrb ux, in het kanton Walcourt met pastoor F. Bodart, oud 53 jaren. Stvdcvoca'Ssig van ffl. CO. rtCEER. (2J' VERVOLG.) De geleerde procureur-generaal, |M. Charles Faider, vervat zijn ge voelen in deze zeer stellige bewoor ding, na over liet zelfde onderwerp te hebben gehandeld in zijne rede voering, uitgesproken den 16 October 1876, bij de plechtige opening van het Verbrekingshof Ook geloof ik dat die zonderlinge uitlegging van den laatsten para- graaf van artikel 17 geheel moei worden op zij gezet, welke bestaat in het staande houden, dat de slaat geen onderwijs aan de natie moet geveu, dan bij gebrek aan vrije in- stellingen. En verder sluit hij zich aan bij het gevoelen van M. de Bebr, het- welk aldus is uitgedrukt: Het gouvernement, de justicie en het openbaar onderwijs zijn ingericht in het algemeen belang van hel land liet is dus naiuurlijk de kosten er- van te doen dragen door den S'aat »en de heer procureur-generaal voegt daarbij Ziedaar de wenzenlijke oplossing. wet van 30 Juli 1881, welke ffing meebrengt van de reclit- twisie zaken door de per- in verschillende zekere bepalin- gewijzigd, aan hel Het geval is zeer inei kwaardig, om dat het hier de geesielijke onderwijze ressen zelvvn zijudie lu-kennen dat niets in de scholen veranderd is met rde wet van 1879. Daarenboven heeft de heer sehoolop- zichter de volgende verklaring af gelegd, die door den pastoor werd be vestigd; De zusters-onderwijzeressen, hebben mondelings verklaard, in tegenwoordig heid van den pastoor dat zij zich in alle punten aan de voorschriften der nieuwe wet zouden gedragen zij hebhenmij na melijk beloofd, de voordrachten der onderwijzeressen bij te wonen. De ge schrevene verklaring is aldus opgesteld Wij oiidergeteekenden, verklaien de wet van juli 1879, zooals zij tegen woordig w ordt toegepast, te zullen na komen. Men begiijpt dat de geestelijke over sten de nonnekenslieblif n weggetrokken, 't was cene al groote logenstraffing aan al wat zij prediken, en tegen de offiejeele scholen zeggen. 'T JAAR BEGINT GOED Het jaar 1882 wordt goed ingesteld door de onderwijzers met God. door dat slach van' lieden, die het monopoiium willen hebben van dezedeleer. ^ike grieven doen verdwijnen, waartegen de Libe rale Federatie was opges'aan. Wij hadden, wel is waar, meer gevraagd. Tegeuover de oproerige handel wijs van sommige clerïcale bestendige depuiaiies, van het wezenlijk vqrzet tegen de wet, waarvan zij zulke be treurenswaardige vooi beelden hebben gegeven en die bovpndien ten over vloede bevestigd zijn door talrijke koninklijke besluiien, waardoor hun ne beslissingen verbroken zijn, scheen net ons tegenstrijdig mei het open baar belang, dai de Slaat ongewapend bleef tegenover die oproerige feilen De berekening, welke bestond om geene andere personen leden te maken van de Bestendige Deputaties dan de vertegenwoordigers der pro vinciale belangen, was de oplossing die daartegen algemeen werd verlangd. Die terugkeer lot den nutuurlijken zin der provinciale wet is bovendien duidelijk aangewezen in het vertoog van motieven der hoogere gezegde wet van 30 Juli 1881. Ziehier hoe den minister van binnenlandsclie zuken zich in dal document ui drukt Het getal en de verscheidenheid j hunner aitributies, de stoffelijke onmogelijkheid voor de deputaties om met de verlangde rijpheid de oplossing van al de kwesties welke haar onderworpen zijn gereed te maken, de politieke inzichten welke voorzetelen bij de samenstelling en de feiten regelen van eenige dezer colleges, hebben de kwestie doen De Progrès des Cöles du Nord, ine ld1 ei n nieuw schandaal dat in het geeste lijk College, gewezen klein seminarie van Dinan, beeft plaais gehad. Nieuwe aanslagen op de eerba irheid zijn gepleegd. De schuldige is gevlucht. Het is prie ster Morin; geboortig van Pleintel. stu die-meester in dat College met God. Er is een aanhouding- mandaat tegen hem uitgevaardigd. Men weet, dat priester Perquis, ins gelijks 'en der professors va nliet klein seminarie van Dinan. na in denzelfdc voorwaarden te zijn weggevlucht, als zijnen beminnelijken collega, Morin, bij versiek tot io jaren dwangarbeid, door bet b»f van Assisen van de Cotes du Nord, is yeioordeeld. BERICHT AAN DE DESERTEURS. Volgens men uit 's Gravenhagn meldi, zou den minister van oorlog van Holland eene beslissing genomen hebben, die van belang is voor de Belgen? In liet reglement, voor de inlijving van vrijwilligers, voor liet leger der koloniën, is h' l verboden vreemdelingen in te lijven, die noch hollandsch, noch duitsch kennen, en namelijk Franschen, Walen, Engelsclien en Amerikaan, be halve degenen die reeds in het ontstaan om te weten of het niet rechtvaardig en noodzakelijk zou zijn, in het algemeen de. Bestendige Deputaties te ontlasten van die hun- i> ner bevoegdheden welke geene be- trekking hebben op het eigenlijk gezegd bestuur der provincieale be- langen. Het is hier de plaats niet die kwestie te onderzoeken, ook niet de verschillende sielsels te over- loopen^welke kunnen worden voor- gesteld om dezelve op te lossen. Laten bij ons bepalen met te zeggen, dat het gouvernement daarvan het onderwerp maakt van eene oplet- tende studiedat in zijne oogen daarin eenen toestand ligt over wel- ke het noodig is zich te bekomeren en waaraan zal moeten eene ver- betering worden gebracht, lu af- wachting zullen wij besiaiigen wat beweging er plaats heeft in het openbaar gevoelen als net voortee- ken eener natuurlijke terugwerking legen de bijna onbepaalde uitge- breidheid van den kring der werk- zaamheden en den invloed der Bo- stendige Deputaties, Wij wachten dus op den uitslag der studie waarin het gouvernement gewikkeld is, met het vertrouwen dat die studie zal uidoopen op eene nutti ge hervorming der provinciale wet, door deze in overeenkomst te stellen met de vereischen van onzen tegen- woordigen politieken toestand. Die toestand verschilt grootelijks, onder opzicht eener menigte betrekkingen, van dien welke bestond in (836, liet jaar waarin de provinciale wet werd hollandsch leger gediend hebben. Het schijnt dat hel te moeilijk is oni aan de colonie-soldaten een volledigen leergang te geven, alvorens ze de prin ciepen in te printen van hoofd reciits» en hoofd links, De vreemdelingen die huh land ver laten hebben, uit hoofde van een politiek misdrijf, zijn ook uit de inlijving ge sleten. DE LIBERALE GAZETTEN. Het prediken tegen de liberale gazet ten herbegingt op nieuw. 'Die booze gazetten. Maar ziet-gc, alles heeft zijn reden, N'cuwjaar was daar en de vrij^ gazetten hebben te veel broeJerkeiis-riieuws te vermelden die zoo leelijk zondigen te gen God en de menscheu, dat het wraak rorpt bij den Heer. Dat ze konden de liberale gazetten dooden, dat ware zeker 'nen.grooiefi ze gepraal. Want sedert de geestelijkheid een woord tegenspraak vindt in de drukpers, is baar gezag op liet volk meer dan de helft gedaald, om reden dal het volte niet wil dat de godsdienst lot politiek wapen gebruikt worde, De bevolking heeft gelijk en moet krachtda dig stand houden de pastoor in zijne kerk en de burgemeester op het slad- gestemd. Uw middencomiteit'heefl besloten u niet te onderhouden in bet verslag van dit jaar, over kwesties die betrek king hebben op onze kieswetgeving. Het is bovendien noodig door de prak tijk le beoordeelen welk uitwerksel de nieuwe wet zal hebben die op dit oogenblik voor de eersle maal wordt toegepast. Ou uiibreiding van liet kiesrecht heeft aanleiding gegeven tot eenen parlementairen redelwist welke op merkbaar zal blijven. Wij wenschen dat de siudies der mannen van goeden wil, voor gelukkigen uitslag hebben, het opstellen van een met wijsheid beraamd wetsc.'IG.ei r waarvan de verwezenlijking ons eindelijk eene kieshervorming geeft tot algemeerie voldoening, met behulp van al de li beralen. Goedkeuringen Van dit oogenblik af moeten de wetgevende verkiezingen voor de maand Juni aanstaande terecht reeds zeer ernstig de liberale partij onledig houden. Zij staat tegenover eenen vijand, die wel verre van iets te hebben luien varen van zijne rovolutionuaire aan matigingen, dezelve staande houdt met eene vasthoudendheid die vrees inboezemt. De bisschoppen willen de overwinniuningen van den wereldlij ken geest, noch de hedend uagsclie vrijheden aannemen en liet zijn wel zij, die als souvereine meesters beve len over het klerikaal leger. (Vemoty nadien.

Vooruit | 1882 | | pagina 1