Ministère de l'inslrticlion publique. BERICHT. Remi Lievens - De Pauw ..lis. .ten schrijft uil Deodermonde Het j iar 1882 begint slecht voor de scholen met God. De genaamde L onderwijzer met God van de zondag school Ie Appels is verdacht van aansla gen op de zeden, gepleegd op een meisje van negen jaar. De hr. Kan de Steen, welke zich zoo ieverig met dc belangen van Appels on- onledig houdt, zal waarschijnlijk hij zijne ondervraging over den tijrameken liurgcnieesler van Appels, cenige uitleg gingen aan de Kamer gevt-n, nopens de zedelessen der broederkens van liefde en onderwijzers der katholieke scholen. Bij koninklijk besluit, woensdag in den Moniteur verschenen, heeft de gods- diensthatende minister Bara aan ver scheidene kerken des lands weer de el lendige som van 202 duizend 776 fr. en 41 cenliemen toegestaan. Die goddelocz- Bara doel overdaad die 41 centimeu ziju er te veel, zegt de Chronique De clericalcn zijn niet van haar ge dacht zij vinden dal er 9 ceniimen te kort zijn en roepen Barahas 1 EENE KLOOSTERNON. T« Graz is verladen weak esne novice uit tiet klooster van de Dochters der christelijke liefda bewustloos uit het ka naal naast het klooster opgevischt. en niet dan met zeer v«el inspanning in 't leven terug geroepen. Het jong meisje, Magda- lena Dubowsky gebeeten, verhaalde dat zij legen baar wil door hare moedor naar het klooster gebracht was, waaruit zij reeds tweemalen te vergeefs had getracht te ont vluchten 'aochleuds in den kloostertuin wandelende,had zij zich in 'tkanaal gewor pen om, zoo mogelijk, zwemmeude den overkant te bereiaen of in het water den dood te vinden.De politie heeft haar voor. loopig in bescherming genomen en gewei gerd aan den eisch der abdis te voldoen, om haar da weerspannige novitie terug te gaven. Indien hier in on6 land de nonnekens het dierven zeggen, hoe velen zouden men zien spoedig het klooster verlaten, waar zij door dwang, schrikaanjaging, vrees van bespotting, togen hunnen wil worden ge houden. DE KIESHERVORMING VAN MALOU. De dagbladen houden zich veel be zig met de kieshervorming door M. Malou en consoorten voorgedtagen, en al de libetalcn zijn het eens om te ver klaren, dat dit voorstel, van hel hoofd der klerikale partij, enkel gedaan is om daardoor twist in de liberale partij, te brengen, en alzoo in de kirzingen van juni aanstaande de klerikulcn aan hel bewind te kunnen brengen. lederoen herinnert zicli nog op wat ijze de klerikalen in 1870 liet bew ind lebben veroverd. De liberalen «aren roo zeker van de overwinning, dat zij dachten dal eene onveiligheid tussehen de fraktien der liberale pai tij, de over winning niet konden geven aan de kle rikale partij, liet tegendeel is waar ge weest van den eenen kant legde men weinig ijver aan den dag voor het kies- erk en van den anderen kant bleef men geheel onverschillig, en oji die wij ze behaalde de klerikalen een zegepraal, waarover zij zclven het meest verwon derd waren. Het is te hopen dat de liberalen dit maal zoo in de kaarten der katholijkcu niet zullen spelen. De hinderlaag, wel ke de heer Malou voor de liberalen heeft bereid gemaakt, is met te grof ga ren genaaid, om niet te zien waar hij heen wil. Geheel ziju ontwerp is ge maakt met het vooruitzicht om hel getal auitenkiezers, bijgevolg klerikale kie zers, te vermeerderen en daarbij brengt het cene geheele omverwerping van bel belastingstelsel mede, die enkel aan de stedelingen schadelijk kan zijn. Daarom juichen dc klerikale bladen «Urn het ontwerp van M. Malou toe zij verwachten wel niet Jat het door dc meerderheid zal gestemd worden, dat w are een comble, maar zij rekeneu er up dal de liberalen, welke voor eene kieshervorming zijn, zoowel binnen als buiteu de Kamer, van die gelegenheid zullen gebruik maken, om met ontwer pen voor den dag Ie komen, die al de fraktien der liberale partij niet kunnen vereenigen en bijgevolg ruzie en twist, onder de liberale partij zal brengen Zie daar stellig de geheime gedach ten en de hoop der klerikalen, en ook de reden w aaroni M,' Malou met zijn ontwerp voor den dag is gekomen, wel ke alle kiesrecht aan de bekwaamheden w eigert. V ij vragen niet dat er geene kiesher vorming gfbctire, int gcndiel,' wij zijn et een groot voorstander van, rnavr niet zooals M. Malou dal wil, Wij zou den eene breed horvorming willen en de bekwaamheden tot de stembus toelaten. Wij zouden willen dat hel kiezerskorps vermeerderd, maar niet verslecht, zooals dit met het outwerp van M. Malou het geval zou zijn. Maar daar men een ontw erp van die belangrijkheid niet in eenige dagen af doet, ware hel wcnsclielijk, dat er eene commissie werd aangesteld, uit de ver- schillige tinten der liberale partij1 be staande, die zou gelast worden- een ontwerp gereed te maken, dat in den zittijd van 1882-1883 zou worden ge- discuiteerd. Up die wijzq zou men een goed werk kunnen maken, en allen twist of tweedracht, welke uit eene haastige discussie kan ontstaan, voorkomen. Wat het ontwerp Malou betreft, men kan het in aanmerking nemen en verzen den om gediscultcerd te worden, te za nten met het onlaerp, dat de commis sie in kwestie, bij de Kamer en zal in dienen. s Wij zijd zekor dat dit het gevoelen is van dc groote meerderheid der liberalen en twijfelen niet of dit zal algcmeene bijtreding vinden, in brlang der een dracht onzer, pat tij en in belang van den goeden uitslag der kiezing van 1882 Ziehier de lijst der personen onzer provintie die in den gymnasleering, in 1881 ingericht, voor hel onderwijzend persooneel der lagere gemeentescholen, het certifikaat van bekwaamheid heb ben bekomen voor liet onderricht in deze taak in de lagere onderw ij-geslich- trn te geven A. Leergang van Lier. -— L. Cndron. ouderwijzer Ie GentF. De Cuyper, id te Ledeberg A. De Caese- macker. id, te Gent; C. Van Gyseghrm. Iiulphonderwijzer te Ilofstade B. Moer man onderwijzer te St-Baefs Vyvc R. De Marelle. id, te Synghcin F. Tliys, id. te Bouchaute C. De Decker, id. te Zeveren G. Van Hee, bulponderw. Wortcghem; Fr. Vanderdoiick, onderw. te Grimniiiigcn Ed, Janssens. id, te Assrnede L. Schelyei s. Inilpoilderw, te Bupelmonde A. Poj>pé, id te ,:Loke- ren A. Heyeriek, id. te Aitdenaardc 11. Robberccht. onderw ijzer te Mamme (Broekstraat). )1 D. Leergang van Gent #P-Van- drrhaeglien. onderw ijzeres te Gfólt; C. Pevos, id. Ie Bouse M. .Maes'fil. të Ac It re L. Emhrie, id, Ie Genf", J. Le- mcunier. id. ib. L. Nacbtergacfe, id. te Ervtgom I, Ncybergb, id te Noder- brakel L. Isselée, id. te Ronse, L, Vander Eccken. Ie Slckene R. Bra bants, id. Ie Dendermonde .1. lloor- Daert, id. te zomergem I. Vagcnhende. id. te St-Lievens-hautem. De jaarlijkscbe opbrengst der eind jes sigaar, die te Parijs van de straat worden opgeraapt, wordl geschat op 730,000 franken. Ongeveer 300 men- schen verdienden daarmee 4 a 5 franken daags. De oogst wordt geregeld in den vroegen morgen op de drukke punten der stad ingezameld. In China is het een goed land voor echtgeuooten die lijden aan incompati bility d'humuer. Daar wordt ambtshalve en des noods huiten wet der echtgeuoo ten. echtscheiding uitgesproken, als de buren klagen dat het echtpaar te veel leven uiaakt in hunne huiselijk* twisten. In Engeland is weer eene dwaling der rechterlijke macht aan den dag ge komen. Twee boeren werden over twee jaren ieder lot tien jaren dwangarbeid veroordeeld, wijl zij hun buurman Brooks zwaar hadden verwond. Brooks, die dezer dagen stierf, liet een domiué roopen en vertelde hem dal l.ij zich zei ven toen had verwond en de anderen beschuldigd, in de hoop hen op die manier geld af te zetten. De predikant stelde liet verhaal op schrift en Brooks onderteekende het. Het stuk is aan den hom sekretary opgezonden, en men ver wacht de onschuldig veroordeelden spoedig in vrijheid zullen worden ge steld. Dal tegenwoordig sommige biljartbal len van aardappelen gemaakt worden, is misschien iets, wat niet iedereen weet ^Als geschilde aardappelen 36 uren lang in een oplossing van 8 deelen zwavel zuur op 100 deelen water gelegd, tus sehen vloeipapier gedroogd en daarna geperst wotden. krijgt men een stof, die veel overeenkomst heeft met cellu loid en waarvan allerlie voorwerpen, a. nagemaakt meerschuimen sigarenjdj- pje», vervaardigd kunnen w orden. Bij zeer sterk persen krijgt men een soort van nagemaakt ivoor, waarvan zeer bruikbare biljartballen w orden ver vaardigd. Te Washington overleed onlangs Maria, echtgenoote van dr. Wilhelm Austin, in den ouderdom van 58 jaar, die gedurende eene 33 jarige eclitvert eeniging haren man 44 kinderen heef- geschonken. Zij baarde 13 maal twee lingen en zesmaal drijlingen. Van al deze kindereu zijn er nog slechts li in leven. Eene jongere 43 jarige zuster, de vrouw vnn c. Kennie, had er 26, en eene zuster van haren wan, Jane Wise, 41 kinderen. Deze drij vrouwen te zanten hebben dus lil kinderen gehad. Eene kerk door wolven overwel digd. Het blad Et Dia van Madrid, deelt het verhaal mede van icene kerst mis, die teer dramatisch is geëindigd. In den nacht van 24 lot 23 december waren de inwoners van Auarre veree- nigd om de kerstmis bij te wonen. Na den dienst wilden zij naar liuis gaan en bij hel openen der deuren, vonden zij zicb voor eene geheele bende uilgelion- getde wolven, die met geopende tnuil en verschrikkelijk gehuil op de menigte wierp. Men kan oordeelen wal schrik en verwarring dat moest te weeg brengen gedurende de eerste oogenblikken had den de wilde dieren schoon spel. De eenigste persoon, die het hoofd niet verloor, was de koster, die op den preekstoel liep en met eene groole woe de begon te basses, zeer wel de honden nadoende. De wolven verschrikten en vluchtten weg, na drij personen ver scheurd en vijf andere rrg verwond te hebben. DE OORSPRONG VAN HET WOORD PASTOOR Het it al lang. zeer lang geleden Ja eeuwen it het al geschiedt, Toen 't menschdom niet lijk in dees tijden Zoo een gezond veratand verriedt Hat volk lag tochtend nog geklonken Al in den boei der slavernij, En 't papendom alomme twaaide Den cschepter van de Heerschappij Doch door hnn vele'achelmerijen Bij 't vollek in oognnat gebracht, Zoo was de naam van «Paap» betoedeid En moest iota anders uitgedacht In eene tilting werd betloieo Ter eere van het heerlijk sap Dat allen om hot meeste minden 'nen Naam to aaavaarden, juist en knap Een stelde voor «Bordeauxs ais name, Een ander weer zei «VVijnenstok Of «Wijnbes» ofwel Wijnenproevers! Ook zeiden eengen «Wijncnslnk!. Neen, sprak de president, ik wille 'nen Naam die 'l volk geen achterdocht Zal bièn, of gissen doel dat we allen Om noemen volgens 't smaakiijk vocht Gevonden 1 riep nen dikken pater, 'k Stel Roolsap voor, dit is het woord Dit niemand nchterdoehf zal geven, Zegt, broeders, zijn we tot akkoord Ja riepen allen, doch men beide, De president sprak u Hoort 't gebod, Het echte wood is me ingegeven Den echten naain dien zond mij God En hij ging voort met scherpe stemme i< Het woord door Pater Zuip. bedacht, - is vast niet slecht, doch 'k weel noch beter Men keere Rootsap en neemt acht Men krijgt Pastoob, eo wij vereeowgen Den naam van de eedlen, lekkren wijn, En niemand, zelfs de geuzen raden Dat wij zuó'h Bacchus' gasten-zijn i Men juichte, danste lijk bezetene, Men riep: Bravo Hoerah in koor. Bedienden vulden schaal en bekers Men dronk ter eere van Pastoor En's morgends op het aardrijk schenen De zonnestralen warm en klaar, En lonkten door een vensterspleetjo Op deze zatte priesterschaar 1881. DRIJTIP. Administration- de l Enseignement Pri maire. Vacanees d'emptois dans les écoles norma les primaires. AVIS Des places de directrice et de réeonte de pédagogie et de métliodologie sorolit i conl'érer prochainement dans des écoles normales des provinces flamandes. Les aspirantes.suit anx fonotions de direc trice, soit aux forictions de rógente, serout convnquées hun examen qui comprendra les épieuves suivanto» A. Epreuves écrites. l'Une composition relative it l'éducatioa et a la pédagogie 2* Une composition relative i la métho- dologie. B. EpreUves orales. Les épreuves orales porteront sur 1'orga nisation et la botine tenue d'uue écoles primaire édueation, discipline, ensoig- nement. C. Epreuves pratiques. Les épreuves pratiques eoniprondron+t pour chaque aspirants, deux lecons i ('«ire anx élèves-institutrices l'nne, sur un sujet littéraire proprement dit l'autre, sur une des branches suivantes: la morale, 1'arithmétique, les seienees naturelles, l'hisloire et la géographie. L'aspirante aura le choix de la branche pour la secor.de lecon. Les épreuves se feront, partie en fla- niand, partie en frangiis. Seront admises l'examen les personnes munies du diplöme d'institutrice primaire et agées an moins de 30 ans pour les tonctions de directrice, et de 25 ans pour les fonctions de régente. Lesdemandes, accompagnées du diplöme et d'un extrait de l'acte de naissance Je l'aspirante, devront parvenir au ministère de l'instructión publique avant le 20 jan vier prochain. Bruxelles, le 16 décembre 1881. Au nom du ministre d« l'ihstruction pu blique Les directeur générol de l'enseignement primaire, A.J. Germais. MEIRE DORP. Heeft de eer zijne talrijke Kalanten te verwittigen dat zijne magazijnen altijd voorzien zijn van eerste Kwali teit Doornijkschen kalk, landkalk, Boomsche pannen, tichels, klompen, plafondneerlatteti, pannelatten enz, enz. Alseok eerste kwaliteit van ko len aan 1 frs. den liter. Er wordt niets gerekend voor het leveren der koop waren gelijk naar welke gemeenten, bijgevolg onmogelijke concurentie. Hij heeft ook een magazijn aan de sta tie Erpe-Meire tegen het huis van Petrus D'Haens herbergier, alwaar men ook alle waren kan verkrijgen.

Vooruit | 1882 | | pagina 2