VOOR VRIJHEID WAAEHEID EN RECHT. 1882. Fr. 4-00 Aalst, IJl Januari. j\° 82, Fr. aankondigingen Liberale Federatie. De abonnementsprijs- 's jaars voor de stad. 15 C"~ den drukregel VOORUIT verschijnt wekelijks den Donderdag in den namiddag. Compagnie Générale dePublicité Etrangère G. L. Daube et Cf. Paris, Lend res, Frankfort s.orM" Blin, Vienne, Zurich etc DE NIEUWE CATECHISMUS. Een nieuwe catechismus is veische nen. Hij is te Namen gedrukt met de goedkeuring van den bisschop dier stad en draagt voor titel Dc groote dwaling on zes tijds of het liberalism aan de geloovigen uitgelegd in vragen en antwoorden. In het vlaamsch vertaald is hij te Gent verkrijgbaar aan den geringen prijs van 10 centiemen. Onze lazers zullen reeds geraden hebben dal er in dit boekje kwestie is van liet liberalism in de oo en dei- eenvoudig kiezers t« doen voorkomen nis een mons'er van goddeloosheid, als eene ketlerrij,als do afzichtelijkste dwaling welke de bonzo geesten der hel ooitop de narde verspreid hebben Ja. nog veel erger wordt die politieke partij afgemaald. De clericale bladen zijn het niet eens in hunne beonrdeeling van dit nieuw boekje. I e Courrier de Bruxelles maakt er eenen ophef ?an die buiten gewoon is. ja. met twee handen juicht hij toe, omdat zoo dit blad zegt dit boekje het liberalism schelst zooals het is, en er op eene volmaakte wijze hel kettersch, anti-christelijk en anti sociaal karakter van doen uitschijnen. Brdtvocrin; ran *9. EI» PEC.I5CO VERVOLG.) Dit verschrikkelijk plan, ingeboe zemd, men mort het wel erkennen, door den haat en het fanatisme, heeft maar een doelhet liberaal gouver nement omverwerpen, welk de ver lichte meerderheid der natie zich in 1878 gegeven heeft, en de zegepraal verzekeren van princiepen, die het klerikalisme boven het belang des lands stelt, boien eerbied voor het recht, boven het behoud der maat schappelijke orde, die sedert 50 jaren het. geluk van Belgie uitmaakt. Moest eenmaal het bisdom mes ter worden van de stembus en ege- lukt het er in, zooals het dit doet in onze Vluamsche provinciën, over heel het land zijne gekozenen aan do nationale vertegenwoordiging op te dringen, het ware gedaan mot ons dierbaar Belgie Dit gevaar is te groot, geloof het. 't Is niet omdat hel klerikalism niet meer aan het bewind is, dat het opgehouden heeft vrees in ie boeze men. Tegenover ons nu en dan ruslend streven stelt het eene gedurige in richting die altijd waakt en onver poosd en zoniler wankelen werkt bel verwekt alle tegensianden die het fanatism, de hoogmoed en de heersch- zucht der Kerk kunnen inboezemen het biedi al de verleidingen, al de lokazen aan, waar het persoon lijk belang voor bezwijkt en zich voor overgeeft. Het is niet de apostel wiens woord vervoert, verheft, verfijnt met de persoonlijke opoffering op te he- De Journal de Bruxeües integen deel staat met verontweenliging op te gen die nieuwe pogingom politieke en godsdienstige wanorde te stichten. Die politieke-godsdienstige cate chismus zegt dit catholiek blad, bevat, overdrevenheden in leerstoffen en uitdrukkingen, welke wij mei krac'it verwerpen. De schrijver opent opnieuw de kwestie der rechtgeloovig- lieid ian de belgische burgers, welke de eonsiitutioneele instellingen des lands eerbiedigen en oprecht verde digen. kwesiie welke door den heili gen sioel opgelost was, Het mangelt hem aan liefdadigheid, zoover dat hi] zelfs dé politieke personen en schrij vers die alleen de ware belangen des catiioiieken geloofs en der kerk ver dedigen, versmaadt en belei-digt. Hij begaat grove zedelijke dwalingen, hij maakt van hei liberalism en inzonder heid van de belgische liberalen eene schildering waarvan de Waarblijken de overdrevenheid van aard is, de lieden van goeden wil ie verbitteren, Eindelijk hij is in stellige tegenspraak mei de laatste verwittigingen van den Apostolieken stoi-1. Het is een schadelijk boek, gaat hij voort, waarvan men zich tegen ons melen 't Mercadet die op de Beurs werkt rijk maakt en on teer! Ziedaar rle middelen die in het werk worden gelegd om stoutmoedi ge aanmatigingen te doen geluk ken. Tegenover zulke ontwerpen is ons onze plicht gansch voorgeschre ven. »Reed2 van 1878 duidde de verheve ne Staatsman, die thans aan het hoofd van het gouvernement is, hen aan in onze vaderlandsliefde, ons aanradend eene nationale verdediging in le richten, een welk van behoud en vooruitgang levens, welks doel zal zijn de handhaving en de uitbrei- ding van de Grondbeginselen van de Constitutie. De medewerking van al de goede burgers, de mede- werking van eiken goeden wil, zeg- de hij, is noodig-voor hel verwezen- lijken van dit werk. Dat is de raadgeving van den va derlander en dien wij niet genoeg kunnen iri overweging nemen bij het naderen der kiezingen van 1882. Het is noodig, dal de vijand ons op den dag van den strijd'liét slapend vinde in valsche veiligheid of ook niet ver deeld. Houden wij ons dus bezig, mijn- heeren, en zonder ophouden, met de maatregelen die wij zuilen moeten nemen om de zegepraal der liberale denkwijze le verzekeren. Versterken wij overal onze inrichting, opdat zij op de hoogte zij dergene van onze listige tegenstrevers. Dat de eendracht, de geest van regeltucht, als dit mogelijk is, de vergetelheid van alle persoonlijk be zon kunnen bedienen en dat aan de liberalen eene rede van bestaan zou gevm.-De grootste bondgenoten van de groot dwaling onzes tijds zijn de schrijvers van zulke boekwerkjes.» De b- keutenis van de Journal de Brucelles, ilat tn t liberalism niet is, en da' voord de liberden niet zijn.wat er den kiese'techismus van den Naamschen bisschop van maak', mo gen wij niet ongemerkt laten voorbij gaan. llei is zoo buitengewoon dat ee.n clerjeaal blad eens ter loops in zijne verontweeriligingj de waarheid be kent nopens eene politieke partij, die noch in deftigheid, noch in goede trouw, nog in rechtzinnige verkleefd heid a»n de weden en instellingen des lands moet achteruitstaan het is zno buitengewoon, zeggen wij, dai wij niet kunnen nalaten, dit blad onzen oprechten dank te betuigen voor het beleefd compliment, zoo openbaar onze gez'ndheid toegebracht. Jammer dat de uiival van den Jour nal de BruxiUes tegen den nieuwen catec'dsinus door de groote liberals dagbladen voor komediespel gehou den wordt. Ja een come-liespel wan neer er in de Kamers eene interpella tie zou gedaan worden betrekkelijk lang, en de volstrekte verkleefdheid aan de verhevene belangen van het liberalism, onze beraadslagingen en onze daden beheerschen. Eene btoederlijke solidariteit ver een igt ai de liberalen des lands in den dienst der nationale zaak. Het hart van allen zal dus zijtt met degenen die den 13 Juni aanstaande den strijd zullen aangaan. Ik heb tamelijk lang uitgeweid over de gevaren, welke de klerikalen Belgie doen loopen. Men zou niet genoeg kunnen nadenken over het kwaad dat zij gesticht hebben, en nog zouden stichten, indien zij er de macht toe hadden. Ikkaneclner niet sluiten,zonder nu een woord over het sehoolenkwest en de gemaentekiezingen van 25 October jl. te reppen. Uil al de s'eden des rijks, uit al de dorpen heeft eeu kreet van veront waardiging geantwoord op de dwinge landij, die door f ma'ieke, hoogmoe dige en onwetende priesters werd uitgeoefend op zwakke vrouwen, of arme kinderen, op vreesachtige man nen, wier geweten zij hebben pogen le verontrusten in naam van den godsdienst, terwijl zij zeiven afge vraagd om uitleggingen te geven, geene enkele grief hebben kunnen uit brengen legen de onderwijzers en de onderwijzeressen van den Staat, Beschuldigd zijnde van eerroof, laster en smaad jegens eerbiedwaardi ge burgers, hebben zij het schandalig voorbeeld van walgelijke meineedigen gegeven de biechtstoel werd voor hen het werkmig van waarlijke mis dadige zedelijke geweldpleging en de sloelTler waarheid een gestoelte van dit boek. httwe'k 's lands instellingen zoo deerlijk door den modder slijpt, dan zal M. Malou, zich steunende op liet boven aangehaald artikel, de rech te zijde o iver.intwoordelijk verklaren wegens eene ui'gave, die door een orgaan hunner partij, lievig gehekeld wordt. Ondertnsschi n zal het boek, door de andere clericale dagbladen opge hemeld, zijnen weg maken. Ieder bis schop zal nu op zijne beurt de rol vervullen welke hem in dit comedie- spel toegekend is. Die van Namen heeft er zijnen Imprimatur aan ver leend. Die van Luik, of beter de Se- main» religieuse van dit bisdnni heeft het reeds goedgekeurd. Te Gent wordt tiet boek in het vlaamsch gedrukt en zal van d iar door geheel liet vlaam- sehe land verspreid worden. Da ande re bisschoppen zullen zichwel wach ten anders te doen dan hunne confra ters, en het werkje, hetwelk zoo <t schadelijk is, zoo zedelijke dwalingen, zoo beleedigend voor de parlementaire catiioiieken zal in de handen der kiezers blijven en de ctmedic zal ge speeld zijn. Eens te meer zullen de belgische kerkvoogden de religie hebben laten eerroof en beleediging, in de laagste verachtelijkste taal gericht tot de ou ders die hunne kinderen naar de scholen van den staat zenden tegen arme onderwijzeressen, moedige on derwijzers, tegen ambtenaars, ledan van schoolcomi.eiten. die allen de openbare achtingbezilteu. In een woord, zij hebben de kroon gezet op hunne zoo bespottelijke als hatelijke vervoering, met te leeren dat men niet moet gehoorzamen aan de burgerlijke weiten. wanneer dezen door de kerk afgekeurd worden. Alles werd koelbloedig voorbe- raamd in hunne gewelddaden, in hunne wreedheden, hunne ver drukkingen, in hunne lasteringen Die. woestaards hebben hei voorbeeld ge geven eener oversielping van harts tochten, waarvan onze wreedzame buitenbevolkingen niel eens hel be staan vermoedden. Verachtelijk in hunne taal en in hunne gramschap, ln-bben zij enkel afkeer en walg ingebo'-z-'md. Hier is 't eene vrouw, aan wie do biechtvader raadt haren man le verla ten, om hem lot overgave ie dwingen daar zijn het kinderen waaraan een priester leert dat zij hunne ouders mogen ongehoorzaam zijn, met te weigeren naar da gemeenteschool te gaan. Verder worden de sacramenten geweigerd aan stervenden, zelfs aan een tachtigjarigen priester, omdat hij de gastvrijheid verleent heeft aan eenen onderwijzer het kris ene graf wordt enkel gegeven ten prijze van vernederende, woordherroepingen, die de vrijheid van geweten schenden. f Verjolg nadien 's jaars vor heel het 'X. land. is voorop betaalbaar UIT De aankondigingen ,-erzoekt men uiterlijk des Woensdags voor uren namiddag ie zenden.

Vooruit | 1882 | | pagina 1