Bij uitscheiding van be drijf. Bericht. EENE WAAUSUHU WING VOORDE BUITENKIEZERS Het Wetsvoorstel M.-ilou tot uitbreiding van bet kiezerskorps is de hoer Maluu verklaa-de liet luiilop de uitdrukking van de wcnschcn der gansche rechterzijde en zal het klerikaal programma zijn bij de aanstaande «lgemoene kiezingen. Welnu de bijzonderste bepaling van dit voorstel dat de kierikaleu beloven te zul len uitvoeren, indien zij in Juni aanstaan de het bewind in banden krijgen, is dat de grondbelasting van 7 ten honderd van bot belastbaar inkomen, die thans uitsluk toliïk op den eigenaar weegt, voortaan volaenderwijze verdeel 1 zal worden 5 ten honderd zullen betaal-l worden door don grondeigenaar do 2 andere percenten vallen ten laste van den pachter. De heeren klerikalen verhopen dat op die wijze vele pachters, die thans geoue kie zers zijn, het kiesrecht zullen verkrijgen. Wij twijfelen zeer ol' de pachters, die voortaan twee honderd met allo de opcen ten daarbij der grondbelasting zouden te dragen hebben, zich zeer gevleid zullm gevoelen door de belangstelling, welke de klerikalen voor hen gevoelen, en of degenen, die reeds kiezer zijn, veel lust zullen gevoelen voor de kl -rikale te stem men, die hun, in geval van overwinning, zulk prachtig geschenk voorbehouden, HET F A TALIS MUS. Het bevechten der vooroordeelen Is, or.s dtinkens, cene taak w elke nie! ge noeg kan ter herle genomen worde». De dagbladen hebben onder dit betrek oenen duurbaren plicht te vervtilleu.Zijkunnen zeer veel bijbrengen ter uitroeiing san denkbeelden die dikwijls cenen nsdeeli- gen invloed hebben op de handel wijze of de gedragslijn sommiger perso nen die zich den slaaf maken van zeke re hersenschimmige opvattingen. Een vooroordeel hetwelk veel onder liet volk verspreid is cn dat uit zijnen aard zeiven nadeelig moet zijn is het fatalismus. Onder hen die alles aan het noodlot toeschrijven verkeéren voorzeker iii de grootste dwaling zij die beweren dal de mensch bij zijne geboorte reeds de hoe danigheden bezit welke over zijne latere lotbestemming beslissen. Zonzuil de eene voorbeschikt zijh oni een deugdrijk of heldhaftig man te wor den, Irrwijl de, andere zich niet Zou kunnen ontrekken aan het lot dat liern hij zijn geboorte zou- bédeeld zijn en volgens hetwelk bij onvermijdelijk tot een monster van schrnierij of wreedheid zou opgroeien. De noodlotsleer is vooreerst met de persoonlijke vrijheid in strijd en Zou in zekeren zin de schemslukken kunnen veronl-chudigeii.Zij gaat te meer regel recht in, tegen de zielleer welke, voor al door de duidsche pedogogeu dezei laatste tijden, lol eene echte wetenshap verheven is. Volgens deze zou alles van de opvoe ding afbangen. Het kind wordt noeli met bijzonder begaafdheden, noch met slechlie hoedanigheden gehoren. Do ziel des menschen is vatbaar voor allerlei ontwikkeling. De brgaafheden en hoe danigheden welke de opvoeder bij bet kind in leven roept zal bet bezitten, de andere blijven slapen. Di «leisel is geheet en gansch in strijd met de gevoelens van menigvuldige personen. Hoe dikwijls boort men inder- daad zeggen Het is eene ingrboren- lieid 11 Welnu dit denkbeeld is gansch ver keerd de goede ot slechte hordadigho- den waardoor zich sommigen onder scheiden hebben zij verkregen door de sterkere of overweg-nden ontwikkeling w elke aan die qualileitcn is gegeveu ge- w orden Wie dus zeg! dat de mensch uit zijne natuur meer tot het kwaad genegen is dan tot liet goed is eyon z.-er in doling; want die spreuk is on waar bij de per sonen welke meer goede dan wel slechte neigingen ontwikkeld hebben. Het is onbetwistbaar dal liet fetalis- inus renen zeer nadee ligeu invloed uit oefent, voornamelijk bij personen die zoodanig lichlgcloovig zijn dat zij aller lei hersenschimmen voor werkelijkhe den houden. Zulke zwakke geesten schrijven alles toe aan hel noodlot. Vol gens hen zal een kwaad u toch overko men, wat murite men ook aanwende om het te ontgaan. Dedojd zelve maakt hij die personen, geene uitzondering aan den nlgrmecnen regel. Het is dus van het hoogste belang dut die gedachten besireden worden. Het is nog van een veel grooler be lang dat er voor de opvocdiug der kin deren gezoiRd worde inet eene oplet tendheid zonder verpoozing,, Wie de meeste begaafdheden en het groelste gelal gnrde hoedanigheden bij het kind zal omwikkeld hebben, zal de kunsligste opvoeder gewerst zijn. Het is zeker dal er moet rekening gehouden worden van het midden in hetwelk hel kind of de jongeling zich bevindt, dat de lateie sland in de we reld zelfs eenen groöten invloed kan uitoefenen op hel gedrag des inrnacbcn; hel is niettemin onbetwistbaar dat de drnkbeolden welke de eerste opvoeders, ouders en onderw ijzers.bij hunne k w ge- kelingen in leven 'roepen, eenen groo- t«u invloed op bun later gedrag uitoefe nen. Dat er dan gestadig gezorgd worde om geene vouroordeelen bij' de kleinen npiewrkken dal de opvoeder eb zich vooral op toelegge om alle It er té be strijden welke het fatalisuius voor ge volg zoude kunnen hebben. AH I DE KWEEKERIJEN VAN DOM KOPPEN! Te woede der klerikalen is losgebar sten met eene razernij zonder palen, M. tiermaiu die, door de plaats w elke hij in hel onderwijs in Vlaanderen bekleed heeft, beter dan iemand met zaken ken nis kan oordeelen wat er gebrekkig is aan liet volksomi. rriclit, heeft het W oerd gevoerd in het schoolrnkwest te Bj-ussel. Hetgeen bij gezegd heeft is een spiegeltje waarin men de leeljjke trekken der wét van 1842 weerziet met waarheid, wat de woede de klerikalen tot eenen hoogfii trap doet klimmen die zich lucht geeft hl scheldwoorden. M Grmain, die thans den hoogen post van algemeen Irstutirder van het lager onderwijs hekleed, was gedurende tien jaren piovineialè schoolopziener in estvlaanderen. Door de ondervinding kan bij du» spreken over de zuivere kle rikale inrielring van hel lager onderwijs, welk maar een doel scheen na te jagen, namelijk de domheid, t,e onderwijzen aan ongelukkige kinderen. Ziehier eenige inlichtingen gegeven door M. Gei main Wat het onderwijs aangaat, het meerenderl der onderwijzers kwamen uit de nornialeschool van luriiliout en de ondmvijszeressrn uit liet klooster vande H. Familie le ïhnït en "van Mecsen. Er waren niet veel godsdienstige scholen in Westvlaanderen. Eenige werden bestuurd door broeders der kristelijke leering, die zeiven niet kon- deu. Er waren Ie Wervick duitsche broederonderwijzers, die geen woord fransch kenden en zeer slecht hel vlaamscli spraken: bij heeft Ju den tijd dar aan hel gouvernement aangeduid. Het mcercndeeld der onderwijzers waren tenzelfden tijd zanger, orgelist, koster, enz. Dal was te hetieurcn, want toen do onderwijzer en de school kwam was hij vermoeid van zijn werk in de kerk. Op5l6 onderwijzeressen, waren er maar zeven gediplomeerd. Nomt wilde de bestendige deputatie, eene subsidie geven voor conferelien voor onderwijze ressen. In 1869 waren er opdeflO kant werkscholen er maar acht. waar hel onderwijs op behoorlijke wijze werd ge geven. In verschijdene scholen, die M. Germain bezocht, vielen al de kinderen op de knien en vroegen hem zijuenzegeo Dat geeft een gedacht van het onder wijs d it de kloosterlingen er geven. Die kloosterlingen zi|n niet onderwezen, den eenen dag zijn zij ziekendiensters en den anderen dag onderwijzeressen. »De kinderen die in de speldewerkscho- len werktenonlvingen twee centimtnper dag. U. Bouvier. Dat is ongeloofelijk V. Germain, geeft nog eenige uit leggingen over dezelfde kwestie, waar na dr zitting geheven en om 2 ure her nomen wordt. De scholen voor volwassennen. verklaarde M. Germain, worden door de overheden tegengewerkt. ap.' kantonale opzichters lieten onder hel regiem der wet van 1842 vetl te weiisulien. Op 103 titularissen, behoor de dé groote meerderheid aan het onder wijs niet. Wat hel geestelijk toezicht betreft, het was nadeelig voor de ge meentescholen. De geestelijke schoolopzicbters maakte propaganda ten profijie der godsdienstige gestichten, zij wilden aan alles eene godsdienstige kleur geven. Onder de wei van 1842, was de geestelijkheid zeer vijandig aan de ge meentescholen. Evenwel heeft M. Ger main eenige priesters gevonden, die zeer handelbaar waren. Door het onderwijs van den cate chismus werden dc andere takken van onderwijs verwaarloosd. Hij iegt vervolgeas het programma uil dal door de onderwijzers krachlens de nieuw e wét zal moeten gevolgd wor den. In de nieuwe Encykliek van den paus spoort Leo XIII de bissihonpen ten zeerste aan, al hunne zorg te wijlen aan de OPLEIDING DEK PRIESTERS. Zij moisten zijn jgaardige minietcre van God. Kijk. het doét ons plezier te zien dat Zijn Heiligheid ook inziet dat de oplei ding dér priesters hoogst noodzakelijk dient verbeterd te worden. Het is waar achtig meer dan tijd. De Journal de Charleroi verhaalt een kluchtig geval, dat zaterdag gansch hel personeel der statie te Charleroi ia opschudding heeft gebracht. Zaterdag namiddag werd te En- ghien een groot koffer in dén ba- gagiefourgon van een koopwarenlrein geladen. Nauwelijks was de trein in gang, of de wachter, iu dienst in den loiirgnn, hoorde uil hel koffer de stem konten van een man, die klaagde dal hij opgesloten was en vroeg dal men hem zou verlossen. De w achter kon zijne oóren niet ge- lo.iven, doch de stem bleef roepen «Laat mij toch zou hard niet schokken.» Onileryraagd wie hij was, antwoordde de stem dal n.en te doen had met vaughan. De wachter schreef al die woorden op,die uit den geheimzinnigen koffer kwamen. In de eerst volgende statie telegra feerde hij naar Charleroi, en toen de trein daar aankwam, stond een gansch leger van bedienden en werklieden ge reed, om het koffer weg te brengen. Hel werd met de eerste zorg in eene wachtzaal neergezet en 's nachts door twee ge aapende werklieden bewaakt. Er kwant echter geen stem meer nit het koffer. Zondag morgend kwam de eigenaar van 'l koffer, een handelsreiziger, zijn goed halen hij werd aanstonds bij den kraag gegrepen en meest hel koffer ope nen men vond er niets in dan kleereu En dr stem dan 1 Men vernam weldra dal een bediende van den spoorweg te Enghien in den bagagie-fonrgon gestapt was. Die be diende was een buikspreker. Moord te Crnishautem.De moord te Cruishautem levert nog eens het bewijs op hoe het geiteld is met de zeden op de buiten en wat invloed de geestelijken, die daar sinds eeuwen geheel meester zijn, er uitoefenen. Zondag avond ontmoette de ge naamde Voys, landbouwer te Cruis- houtem, dronken zijnde, aan het ge hucht Knodde, vrouw De Groote en leverde zich op die vrouw aan feitte- lijkheden over. De Groote, echtgenoot, dittooneol bijwonende, met een zijner vrienden Adolf Cretans, insgelijks landbouwer te Cruishautem. ging een gevecht aan. Het ia in dit gevecht dat Veys twea messteken in het hoofd ontving. Ee nige oogenblikken nadien was hij oen lijk. De Groote en Cretens zijn te Gent in hst gevang opgesloten. Bericht.Daar de baan Lier-Turn hout bij de Staatsspoorwegen is op genomen, worden de tarieven, die1 op deze baan van kracht zijn, met ee 'sta Maart aanstaande gewijzigd. Hij deed gelijk papa I Oscar ont vangt eenen brief van zijne onderwij zeres, die zich verontschuldigd hare les niet te kunnen geven. Oscar, na den brief te hebben gele zen, werpt hem in t vuur. MAMA. Oscar, waarom verbrandt gij dien brief? oscar (fier.) Papa doet dat altijd zoo als hij brieven van vrouwe* ont vangt. Tusschen man en vrouw. Eene vrouw die nog ol veel van zeggen scheen, verleide aan haren man dat zij deze week in een dagblad gelezen had, dat er zich te Parijs oen man had opgehangen, uil venjriel over zijne vrouw, welke vier dagen,gele ien overleden was; dat is toch een man, die zijne vrouw moet betnind hebben vervolgde zij. i> Dat ik moest komen te sterven, wat zondl gijdan doen vroeg de vrouw. j> lk, zegde de man verwonderd, ik zou u zoo spoedig mogelijk doen be graven. en dan vierdagen daarna eene andere vrouw nemen Ofzij stond te kijken Dubbele kindermoord Zaterdag morgend is te Wildervank zekere,S,, win kelier, in echtenis genomen en geboeid naar Winschoten overgevoerd, verdacht van dubbele kindermoord. Voor eenige jaren had S, zijne vrouw aan eene stoepende, ziekte verlóren, en hij had deze op haar sterfbed beloofd niet te zullen hertrouwen. Die belefle is hij ook nagekomen, maar kort nu de dood zijner vróuw lieeft hij eena buishoudster bij zich aan huik- genomen, met welke hij in nauwe verstandhouding leefde. Deze vrouw moest twee kinderen heb ben ter wereld gebracht. die dadelijk na de geboorte spoorloos zijn verdwenen. Bij een onderzoek heeft men het lijkje van een der kinderen begraven gevonden iudesthuur, die bij liet huis van S. behoort. I.'écoxomie finakcière, onzième an- née. Rédacteur L'hoest avocat. Primo gratuite. - (Voir annonces.) VERKOOP AAN ZN ONDER DEK PRIJS DER FACTUUR, bij den heer VAN COUTSHEM-VAN NUFFEL, Molenstraat, N" 3. 'la Aalst Van eena groote hoeveelheid lakens, elastieken, moskowas, rooden blau wen en zwarten baai, flanellen fran sch# merinos, brillantine, Orleans, satijn mixte, satijns voor mantelskap- pen, gilets, gedrukten demit, hamli- kens, servietten, bomeayn, blauwka- toen voor manshemden, kuiperska- toen, witkatoen, zakdoeken, witte spreien, zwarten moiré voor rokken, enz,, teveel om te melden. Het Bestuur van Staatsspoorwegen

Vooruit | 1882 | | pagina 2