HOPSTAKEN F, DEBLENDE, Burgerlijke stand Bij uitscheiding van be drijf. kiesbureel dneu eerbiedigenjhet was de Bestendige Deputatie die met hare ge kende partijdriften de kiezing verbro ken bad. Wat stond de lichtgeloovige heer Thonisseu te kijken als hem zulk neusje toegevoegd werd. Het zou te lang zijn moest ik de schit terende redevoering van den beer Slinis- tergebye] ontleden. Maar ik mag niet nalaten eene belang rijke statistiek Ie doen kennen, gegeven door M- Kolin. Bij de kiezingen van Oc tober staken de klerikalen hun program ma in den zak, vol schaamte en vrees. Wat was de uitslag Van de gemeenten van boven de lOO.OOOzielcn gaf niet eene de meerder heid aan de klerikalen. Onder de gemeenten van 20.000 in woners gaven er 14 de meerderheid aan de liberalen. Onder de gemeenten van 10.000 zie len. 22 hebben aan de liberalen de meer derheid gegeven. De gemeenten van 5,000 zielen, vas dezen hebben wij 52 liberale admi.iislra- tien, tegen 42 klerikale. Onder de gemeenten van beneden de 5000 inwoners hebben er 830 liberale besturen en 1.044klerikale, maar het totaal der bevolking de/.er gemeenten is nog in hel voordeel der liberalen. Het liberalismus is overal boven. Waar heerscht de geest der oude Ylaainsclte gemeenten Is bel te Bam- brugge of te Gent Nog een woord. De heer minister Bolin-Jaequemyns beeft een grootschen bijval behaald zijn klaar en machtig woord bevestigd door feiten en bewijzen maakte opDcKamer den ontzaggelijksten indruk. Zoo zal hel ook zijn in het gansche land. De heer minister heeft de dubbele genegenheid zijner vrienden gewonnen en verdiend. Bravo HIEL'S WERKMANSLIEDEREN. DE ZATTE RIK. Midden in het vunsig straatje, Tusschen steengruis, in den modder, Ligt de zatterik gevallen. Over zijne vale wangen. Nevens zijnen gekneusden neus, Rollen uit zijn bloedige oogen, Dikke tranen, sombre tranen. Waar is nu mijn Mieken henen Is ze bij haar bleeke moeder, Die ik deed door droefheid sterven Mieken, ach ik ben verlaten, Nergens vind ik werk of brood Ach ik kan ook niet meer werken 'k Leef als hond en durf niet sterven. Knapen kwamen, kwade knapen, Rond hem springen, spotten, spuwen, Zijn gezicht met slijk besmeuren. Vloekend rees hij overende, Viel nog feller vloekend neer... Tot te wachten, hem bemerkend. Barsch hem naar het stadskot sleur- [den. Mieken kwam, een beeld van schoon- [heid Doch ze vroeg niet naar den vader, Dacht niet aan de bleeke moeder, Zij keek zelf niet naar het huisje, Waar ze 't lieve daglicht zag. Lachend, hare rokicen schorsend, Liep ze door 't geheime duister. VAN 1878 tot 7882. De oorlog iler klerikalen l"gen de schoolwet van 1879 is slechts een mid delken om bij de kiezingen weer boven te komen. Zijn er op dorpen en kleine steden nog eenigen dié gelooven dat die wet legen de religie is ingericht, dan vindt men die korizichligen enkel onder degenen die arm tan geest zijn en alles gelooven wat men hun op de mouw speet. Hunne liefde is minder voor het volk dan voor hunne macht. Hun eeuig doel is de meesterschap der kloosters en geestelijkheid over de burgerij. En daarom dachten zij dat het ge noeg was met te roepan de religie is io gevaar om door heel het land bijge sprongen te worden. Helaas zij hebben eeue blauwe scheengeloopen. In hun nen hoogmoed meenden zij dat het libe raal gouvernement op een, twee. drie, ouder hel donderen hunner verdoemnis sen zou ten gronde gesmeten worden. En belaas bij al de kiezingen in ge meente, in provincie, in de Kamers hebben zij nergens eenig beteekeneitd voordeel kunnen bekomen nergens, waar eene verlichte en onafhankelijke burgerij bijeenwoont. zijn zij cr zelfs in gelukt hunne leugens, hoewel schijn heilig in den naam van God uitge kraamd, te kunnen doen gelooven. Van 1878 tol 1882 heeft de klerikale partijzlcbin hare volle hatelijkheid doe.n kennen zij heeft zich gaosch ontmas kerd. die dubbels samenspanning, be staande langs den eenen kant uit de kasteel heeren, die op de burgerij als op vuiligheid neerzien, langs den anderen kant uit de geestelijkheid, die tegen woordig geen ander doel heeft dan mees ter te zijn over ziel en lichaam. In die drij jaren beeft die verderflijke strekking een geweldig nadeel aan den zuiveren godsdienstzin onzer bevolkin gen toegebracht. Duizende menscheu zeggen luidop wij beminnen den gods dienst, maar wij schuweu de priesters die haat en twist zaaien. Niet de liberalen, maar de klerikalen zelven hebben dien droevigen dam tus schen het volk cn den priester opgewor pen. De verantwoordelijkheid daarvan kome over de klerikaleu 1 Een tijd zal komen dal uit het kwaad hel goede zal ontslaan, wanneer de burgerij oog krachtiger aan de kerk en kasteel- bceren zal betuigd hebben dat de pries ter in zijne kerk moet blijven, dat de macht uit het volk en niet uit de sacris- lijen liet kasteel moet komen. Allen tot hunne plichten teruggeroepen, zullen de priesters weder herders en apostels van liefde verdraagzaamheid en broe derlijkheid worden en zal elkeen weder d n weg naar de kerk nemen. Om dien toestand van vrede te be komen, moet voorloopig den tegensland tegen de kerk cn kasteelheereu on verbiddelijk worden voortgezet, en de kiezingen voor de Kamers, die in juni aa nstaande moeten plaats hebben, zul len de liberale meerderheid versterken, gevolgentlijk den vrede op het gods dienstig terrein terugbrengen. ZAAK VAUGHAN. AANHOUDING DER GEBROFDEltS PELTZER. Maandag was het gerucht te Brussel verspreid, dal M. Armand Peltzer was aangehouden en in deKleineKarmelieteii opgesloten, nadat bij verboor had on derslaan van den onderzoeksrechter. Dit gerucht werd wrldra bewaarheid, de beer Armand Peltzer bij het uitko men van het kabinet van den onder zoeksrechter; werd door een gendarm aangesproken, die Item een aanhoudings mandaat toonde. M. Armand Peltzer is gewillig mede gegaan en heeft zich laten opsluiten. De heer James Peltzer is op zijne beurt zondag avond om 5 ure aangehou den. Ztehiarde feiten die de beslissing van het parket zijn vooraf eegaan. Een oud vriend van de familie Peltzer, M. de geneesheer Lavisé, is eergisteren den lieer prokureur des konings geweest vinden en heeft hem nagenoeg het vol gende verhaald Sinds eenige weken, is M. Armand Pelizer mij komen vragen hem het ple zier te doen. eenige brieven in den post te steken, Hij zegde mij, door de politie bewaakt zijnde, hij zelfzekere brieven, van kiesclie.i inhoud, niet durfde ver zenden, Ofschoon mi| dat slerk hinder de, stemde ik nogtans toe, omdat ik overtuigd was dat de geruchten, welke over de familie Peltzer in omloop waren, valsch zijn. Maar Armand Pelizer istnaandag nacht bij mij gekomen gansch verschrikt Gij moet mij redden, riep hij uit, Leon heeft de depeehe slecht uitgelegd en hij komt naar hier, men moet kost wat kost hem verbergen. lk stond verstomd en antwoordde eenige opvlakkige woorden. Maar na het vetrek van Armand Peltzer verschrikt over de verantwoordelijkheid die op mij drukte denkende in de woor den van den oudsten Peltzers eene soort van bekentenis te vinden, ben ik M. Paul Janson, advokaal, gaan vinden, die mij verklaard heeft, dat lk, met te zwijgen, eene wezeiillijke zedelijke me deplichtigheid aan de misdaad had. Ziedaar de feiten. Ten gevolge van die verklaring, is de aanhouding van Armand Peltzer ontnid- delijk beslist. Wat Leo Peltzer betreft, die te Brus sel wordt verwacht, wij welen nog niet of men hem heeft kunnen aanhouden, nieuwe inlichtingen. Ziehier nog eenige bijzonderheden, van wat cr bij doktoor Lavisé zou gebeurd zijn. De geneesheer had slechte gedachten over de zaak sinds eenige dagen. Armand en James Peltzer en verschei dene genodigden bevonden zich bij hem Men stelden elkander voor en M. James Peltzer, zeer vroolijk. zegde aan een der genoodigden die hij sinds langen tijd kende, SI. Loe Dummartin ik stel u mijn broeder voor, SI. Armand Peltzer. ik stel u Vaughan voor, en hij lachte luid op. SI. Armand Peltzer, ontstelde zich zichtbaar en al de genoodigden wa ren op bun gemak niet. Slev. Lavisé had van dan af de over tuiging dat 51, Armand Peltzer het ge weten niet zuiver had. Wat James be- trelt, Het schijnt duidelijk, dat hij geheel en al op naive wijze gesptoken had. Hal was zaterdag, om half elf ure 's avonds, dat Armand Peltzpr bij doktor Lavisé komt bellen hij was verge zeld van James. Slaar hij liet hem be neden inden salon en ging alleen in het kabinet van den geneesheer. Daar smeekte hij deze eene depeehe naar den telegraaf te dragen. De dochtor had ge noeg van die commissiëu en weigerde, Slaar de andere wist hel zoowel te zeggen dat hij eindigde met te beloven bet te zullen doen. De twee broeders vertrokken. Om 1 nre des nachts, belde men op nieuw aan het huis van den geneesheer. Deze was nog aan 't werk. Hij ging open doen, Het was Armand Peltzer, Hij zag er zeer opgewonden uit. .Vlag ik op it rekenen, vroeg hij Neen. zegde de geneesheer, als er kwestie is van oneerlijke dingen. Nog eens, mag ik op u rekenen? Neen, zegde M. Lavisé, ik wil eerst weten. Leo komt dezen nacht om 4 ure, uit Weenen. Ew el, antwoordde de geneesheer des te beter, wachttet gij niet op Item out zijne beschuldigers te beschamen Neen. neen, zegde Armand, Leo is zot, hij heeft eene depeehe slecht ver staan, men moet hem vei bergen lk zal hier blijven tot dat de trein aankomt ik zal Item gaan halen en men zal hem bier geheel den dag verbergen. Dat, nooit, roept de geneesheer uit, hij zal hier niet binnen komen en hij leidde Armand Peltzer tot aan de deur. Des anderendaags, ging doktor Lavisé zijne getuigenis afleggen en Armand Peltzer, werd te middag en James om 5 ure aangehouden. Een pijnlijk tooncel had maandag aan de Noordstatie te Brussel plaats Mev Peltzer moeder, kwam van Antwerpen. Bij het uitstappen uit de trein, hoorde zij de gazetverkoopers roepen Aanhouding der gebroeders Peltzer Slen kim denken in wat toestand, die ongelukkige vrouw zich moest bevin den. Het bestuur der Maatschappij der Onder-Officieren kn Kaporaals van het Legioen Burgerwacht Aalst, verzoek de leden der bovengemelde Maatschappij, de vergaderingen bij te wonen, welke zullen plaats hebben te beginnen van Zaturdag aanstaande 11"*" Maart 1882 om 8 1/2 ure 's a- vonds in het lokaal den HOPZAK. DAGORDE: Exercicie met de nieuwe wapeös De garden geen deel makende der Maatschappij zijn tot de lessen toege laten. De Voorzitter, De Sekretaris, J. COPPENS. A. VAN LANGENHOVE. L'éconojiie financière, onzième an- née. Rédacteur L'hoest avocat. Prime gratuite. (Voir annonces.) van 24 Feb. tot 3 Maart GEBOORTEN. Mannelijk 4) Vrouwelijk 7) HUWELIJKEN F. Verhoeven, broodbakker met M. Mertens, twijnster. C. De Saedeleer, dienstknecht, met H. Mertens, dienstmeid. OVERL1JDENS S. De Ries, man De Meyer, land bouwer, 60 j. Slijlb. J. De Schrijver, man den Bergh, brouwersg. 44 j. Mijlbeke. F. Vermoesen, weduwenaar Van Cauter, 71 jaar Schaarb. M. Daans. z. b.| 11 j. Hoogstr. J. De Koninck, vrouw De Wever, z. b. 60 j, Schaarb. S. Waterinckx, vrouw De Witte, 53 j. Lange Zoutstr. M. Da Cock, hovenierster, 30 jMijl beke. 2 kinderen onder de 7 jaren. VENDIT1E VAN 7,000 schoone en zware sparre TE AALST, VAARTAAI. De Notaris BRECKPOT, te Aalst, zal ten verzoeke van die het behoort openbaarlijk verkoopen op Maandag 13 Meert 1882, om 2 uren namiddag, 7,000 schoone Hotlandsche Sparre Hopstaken liggende in koopen ver deeld, te Aalst, Vaartkaai nevenst het fabriek van M. J.-B. Jelie. BEVERSTRAAT, 25. NINOVE. Gebreveteerde en Bekroonde Fabriek. van kleurende BlendiBe Elexir de Nino- ve uittreksel van Russischen onbederf- lijlcun vischlijm en gelatine, met salicyli- que, zuur gemaakt. Glucose scheikundig zuiver, volgens eene verbeterde manie! vervaardigd. Artikelen voor bier- en azij nbrou wers stokers, pastij- en suikerbakkers, enz NIC-NAC, engelseb suikergebak, aan d« prijs der factuur, Den Elixir is ook te bekomen, in 't kleit en per flesch. te Aalst bij de weduwe Dl Mol, Korm< lietestraatje, tor herberg li den Vlaamschen Schouwburg. VERKOOP AAN EN ONDER DEN PRIJS DER FACTUUR, bij den heer VAN COUTSHEM-VAÏ NUFFEL, Molenstraat, N° 3, la Aals Van eene groote hoeveelheid laken», elastieken, moskowa», rooden blan wen en zwarten baai, flanellen fran scha merinos, hrillantine, Orleans satijn mixte, satijns voor mantelskap pen, gilets, gedrukten demit, hamla kens, servietten, bomesyn, blauwks toen voor manshemden, kuipersk» toen, wilkatoen, zakdoeken, witi

Vooruit | 1882 | | pagina 2