V OOR V8IJHEID WAARHEIDES RECHT. 1882. Aalst, 16 Maart. Fr. 4-00 Fm. 4-73 fl® 90. aan kondigingen Deai)iiui:enienlspri]s- 's jaars voor de stad. 45 O"' den drukregel VOORUIT verschijnt wekelijks den Donderdag in den namiddag. 's jaars vor heel liet land. is voorop betaalbaar OORUIT De aakondigingen verzoekt men uiterlijk des Woensdags voor 6 uren namiddag te zenden. DE KLERIKALE SPAARPOTTEN Kiezingen zijn aanstaande en de klerikalen schreeuwen dat de libera len de openbare penningen verkwisten. Dat is een oud versleten liedje die de menschen met gezond verstand de schouders doet optrekken, en die we ten hoe het klerikaal bestuur de gel delijke belangen van het land bestierd heeft gedurende acht jaren. Echter is hei noodig soms de waarheid ie her halen omdat zoovelen met de geschie denis van den Staal onbekend zijn of de gebeurtenissen vergeten hebben. Dus gelooven wii het nuttig eenige cijfers onder het oog onzer lezers te leggen. Gedurende de drij eerste jaren van hun gouvernement hebben de klerika- 1 len na den liberalen spaarpot van SO MILJOEN verkwist te hebben, om- trent de 300 MILJOEN geleend. 1. De wet van 23 april 1873 heeft eene leening van 15 MILJOEN 723 duizend franks gedecreteerd. 2. De wet van 27 juli 1871 heeft 1 eene andere leening van 51 MILJOEN uitgesehrevén. 3. Bij de wet van 29 april 1873 werd het klerikaal ministerie be machtigd eene som te leenen van 230 MILJOEN. Dus, niets dan door leenen, gedu rende drij jaren, 296 MILJOEN 723 duizend franks. De klerikalen zijn waarachtig fijne financiers om de zakken der belasting schuldigen te ledigen. Een tweede bewijs der financieele slimheid onzer beschuldigers. In 1870, bij den val van het liberaal ministerie, bedroegen de belastingen per jaar op 188,793 000 frs. In 1876, na acht jaren klerikaal gouverment, waren die belastingen bovenmatig aangegroeid, zij bereikten 263,000,000 frs. Diensvolgens eene vermeerdering van 76 miljoen per jaar In 1870 was de belasting der hoofd 42 fr. 46 c. en in 1878 overtrof zij de 50 frs. Ziedaar hoe de klerikalen het be stuur der financiën verstaan. Echter hadden de klerikalen de ^schoonste beloften gedaan om het Staatsbestuur te veroveren. Het was p M. Malou, het hoofd der rechterzijde die later eersie minister werd, welke ■'•l'teSt. Nikolaas uitriep «Als ik de eer had minister des Konings te zijn, had de Staat een budget van middelen en wegen van 5)112 a 114 miljoen. Heden draagt dit budget 180 miljoen Zegt dit cijfer ÏRI» niet dat eene hervorming noodig is 5> ls er niets te doen 7 Moet de ver- y> houding klimmen tot 190 en 200 jkei,, miljoen 7 Ik voor mij geloof dat de ize% lijd gekomen is aan de belastingschul- digen het grootste deel van den iste» openbaren voorspoed te Reven. Gee lt ne vervanging van belasting meer o door eene andere, maar eene ernsti- ge ontlasting. Ik hoop dat dit een der it weldaden van het nieuw bestuur zal zijn en zijne gift van blijde intrede.» De klerikalen hebben goed woord gehouden. M. Malou beloofde in 1870 vermin dering van uitgaven, een budget van enkel 100 miljoen en de Staatsuitga ven bedroegen, in 1878, tot 263 mil joen. O man van beloften en... rotte appelen. Maar M. Malou kwam. in 1878, ook te St. Nikolaas, op de vraag wat hebt gij gedaan, zeggen Wij hebben geleefd wat in de volkstaal beteekent dat het klerikaal bestuur gesmeerd en geteerd bad zonder op den dag van morgen te denken TWEE MILJOEN GESTOLEN. Het ergerlijk feit. waarover wij ge sproken hebben, en dat te Doornijk heett plaats gehad, is van een kapitaal belang. Er zon kwestie zijn van ontvreem dingen, die, verzekert men, lot twee miljoen franks beloopen. De dader zou een kanunnik Beernaert zijn. die se- kre'aris en schatbewaarder was van het bisdom van Doo.inijk. Hij heeft sinds verscheidene maan den het land verlaten en men denkt dat hij zich in Amerika bevindt. Twee miljoen geslolen Eu hel zou een kanunnik zijn die dit gedaan heeft I Hemelsche vader I waar gaan wij naar toe S.G. HEILIGE GESCHIEDENIS. Zierhier drij depeclien op een enke len dag. die weerdig zijn iu de heilige geschiedenis opgenomen te worden Uit Perigueux, 9 maart, meldt men dat Deipuech, pastoor van Saini-Avit Ribière, op heeterdaad is betrapt met eene gehuwde vrouw, moeder van verscheidene kinderen. Het is in de hoofdplaats de gemeente Lacropte, van waar die pastoor eenigen tijd gele den was weggezonden, dat het feit ge beurd is. De bedrogen maar niet te vreden echtgenoot zal de zaak vervolgen en de rechtbank zal de reden zijner onte vredenheid doen kennen. Uit Charters meldt men dat Jan Grein, pastoor der gemeente Boissy-le- Sec. eergisteren is veroordeeld, door liet hof van assisen van Eure-le-Loire. lot twaalf jaar dwangarbeid en 20 jaar waakzaamheid, voor vijf aanslagen op de eerbaarheid van kleine meisjes min dan 13 jaren oud. Die goede herder heeft de voorzorg gehad, de vlucht te nemen alvorens h«t gerecht hem in handen had. Het is reeds de derde pastoor in drij jaren die het hof van assisen heeft veroordeeld en al die vuile kerels heb ben gelegenheid gehad weg te loopen. Men schrijft uit Epenal, 9 inaart Heden morgerid, om 2 ure, is liet ver dikt uitgesproken in de zaak van den gewezen Bendiktyner Breehaip. be schuldigd van talrijke aanslagen tegen de'eerbaarheid, op jongens en meisjes, min dan 13 jaren oud. Brechaitt is tol 8 jaren opsluiting ver oordeeid. Men meldt dat men een broederken beeft aangehouden dat onlangs werd veroordeeld in de zaken van Ror.se. Een kloosier had hem als knecht aan genomen, ofschoon liet wist dat het proper broederken veroordeeld was en zijne straf nog niet had ondergaan. ERGERLIJK FEIT TE DOORNIJK. Wij hebben eenige dagen geleden gespoken van een erg feit dat te Door nijk moet hebben plaats gehad. De Courrier de i Eseaut zegt er het volgende over W-ij vernemen dat de bisschop, als getuige gedagvaard door den onder zoeksrechter, voor den heer Rjiinet, bijgevoegd rechter, is versciienèh. Zijne ondervraging heeft meer dan drij uren geduurd zij had be'rek op de verdwijning van eenen priester, die schijnt het op onwaardige wijze mis bruik zou hebben gemaakt van het ver.rouwen van zijnen bisschop, en aanzienlijke weerden zon hebben me degenomen, welke uitsluiteiijk be st.'md waren voor diocesan 3-wer- ken. Eenige geestelijken zijn ook ge- digvaard. om over dezelfde zaak te getuigen DE KIEZING VAN MECHELEN- De Courrier de Bruxelles heeft ons misleid. De Bestendige Deputatie heeft hij het bevolen van een enkwest over de kie zingen van Mechelen besloten dal het met voor en tegen getuigen, doelt niet openbaar zal wezen. Wat zullen nu de 5000 clericalen zeggen, die de reclaam hebben getee- kend en er op aandrongen dat bet opeii- laar zou plaals hebben 7 En wal zal de lieer volksvertegen woordiger de Kerkhove wel zeggen, hij, die over eenige dagen, het Staatsbestuur zoo naar dt ziel tastte en uitschold, om dat het enkwesteu mei gesloten deuren had bevolen 7 DE SLOTREDE VAN M. ROLIN. M. Itoliii-Jacquemyns, minister van binnenlandsche zaken beeft z ju merk waardige redevoering in de Kamers ge sloten met den volgenden kliukendeu kaakslag aan de techte zijde en vooral aan M. Woeste, clcricaie vertegenwoor diger van Aelst Uw programma is in deze Kamer bekend gemaakt geworden. Het is kort, liet is in drij woorden vervat. Als ant woord aan den achtbaren liter Bouvier over de lagnre onderwijzers sprekende, riep de heer Woeste Dat zij heen gaan I Dat zij heengaan de gemeente on derwijzers,zij die wij, noch door den hongersnood, noch door de valsciie be tichtingen. noch door de vervolgingen van allen aard, uit de dorpen waar zij hunne zending kwamen vervullen, heb ben kunnen verjagen Waar zullen zij heengaan die onge- lukkigen Waar zullen zij heengaan die arme huisvaders Sïdert Molière heeft tnen aangehou den zich te verwonderen dat er zooveel gal in de zit] der kwezelaars overblijft, Zal de clericule haal dan onverzoenbaar zi|n 7 Nooit zal zij aan onze overwonnen onderw ijzers die jaren van slrijd verge ven gedurende dewelke zij haar hebben durven wederstaan, Wanneer men ze dan van hunne positie, van hun brood zal beroofd hebben, dan zal men nog zeggen Dal zij heengaan hct.velk be teekent dat bet ministerie van onderwijs verdwijnt, dgt men liet staatsonderwijs omver warpr», of dal het op niets ge bracht worde en dat men dan op de purncn van het staals iager onderwijs, zegepralend liet onderw ijs der brot'der- kens i irichte, Ziedaar uw programma/ (Langdurige toejuichingen). Ehwel tegenover dit programma stol len wij het onz". Hel is even kort. Wij zullen dan in drij woorden zeggen: Dat zij blijven I die brave onderwijzers. Dat zij blijven die edelmoedige strijders, ge roepen om echte burgers Ie vormen, burgers die geleerd en onafhankelijk zijn, die doordrongen zijn van hunne burgerplichten, die bezield zijn met eer bied voor al wat eerbiedwaardig is, die de wettige overheid ontzien en het ge voel der ware vrijheid bezitten. Behou den wij onze onderwijzers opdat zij ons voor de toekomst de gemeenteraadsle den en buigemeesters bereiden welke door hun verstandig bestuur en hunne getrouwheid aan de wet den voorspoed dos vadei lands zullen verzekeren. Dat zij blijven, opdat, dank aan hunnen weldadigen invloed, liet land eens. met het volle gevoel zijner macht <n zijner eensgezindheid, de groote vraagpunten kunne onlossei), welke zich zullen voordoen. Dat zij blijven, als de hoop, als dc redding des vaderlands Ik heb uw progrnimna aangewezen. Ik licb bet ons aangetoond. Het land zal in juni aanslaande lussclien beide kie zen I (Levendige toejuichingen links). DE MILITIE. De loting en de zittingen der militie raden brengen de kwestie van vrijstel ling der seminaristen op nieuw aan de dagorde. Sommige liberale bladen vragen en

Vooruit | 1882 | | pagina 1