F. DEBLENBE, HET VOLK. Burgerlijke stand VOYAGEUK. Vrede en JEendracht Schietingen met den Handboog. Bij uitscheiding van be drijf. liopeo dat (If zittingen der Kamer dit joar niet zullen gesloten worden zonder tot de stemming overgegaan te zijn van het wetsontwerp dal die vrijflcllingen doet ophouden. Een ourecbt, vaD welken aard het oo» zij, kan niet te gauw verdwijnen en strekt zeker tol eer >an hen die po gingen aanwenden eni de gdijkheid van iedcren burger voor de wet te verwer ven. Dat de vrijstelling der seminaristen een prevtlegie daarsielt of beter gezegd, een onrecht is waar eeuige jongelingen liet slachtoffer van zijn, hoeft riet meer bewezen te worden. De klerikale bladen trachten door al lerlei leJen dit onrecht min in hei oog vallend te maken Er zijn maar 20 Seminaristen voor geheel het land, die eene vrijdelliug bekomen.» zeggen zij. Aangenomen dat het getal niet grooter zij, het blijft niettemin een onrecht voor twintig jongelingen die voor hunne fa milie zouden kunnen werken en die moeten optrekken in de plaats van twintig zonen van meestal bemiddelde ouders welke zieh op eene onrechtvaar dige wijze onttrekken aan de verplich tingen der militie wet. i Waar blijft de compassie der libe ralen, zeggen de klerikale bladen, voor twee honderd arme jongens die moeien optrekken voer even zooveel normalis ten die insgelijks vrij van dienst zijn», ilet vcrseliil is oneindig groot zich be reiden tot liet priesterambt of tot den kloosierstaal die beide gansch onafhan kelijk zijn van liet Staatsbestuur, tenzij voor wat de betaling der priesters be treft, of zich gereed maken om ten min ste voor vijf jaren in dienst tan het Staatsbestuur te werken aan het onder wijs der Belgische jeugd, in andere woorden om in dadelijke» dienst te treden afhankelijk van hel Ministrrie van ouderwijs in plaats van het .Minis terie van oorlog of wel zieh te bereiden om op ziju gemak en van niemand af hangend, dan van de geestelijke over heid,ulle trimesters het geld optcsl'ijken hetwelk van de eonlribuabelen voort komende, door den Staat uitbetaald wordt aan hen wier dagelijksche en belangrijkste bezigheid bestaat in hel Staatsbestuur tegen te werarn en de ongehoorzaamheid aan 's lands wet ten, door woord en voorbeeld te predi ken. Het verschil is dus groot. Er kan nog bijgevoegd worden dut alle seminaria'eu zich niet bereiden om in de paiochie- kerken hun unibt uitteoefeneu sommi ge begeven zich na hunne studietaren in de kloosters en gevolgelijk stelt ile mililicwet een privelegie daar ten voor- dceie der toekomende kloosterlingen en ons dunken» is het geenszinsde zending \au het staatsbestuur, het aanwerven van klooËt. rlingeu te bevoordceligen. Het voorwendsel van hel ontoereikend getal wereldlijke priesters kan door de clericalen niet ingeroepen worden. Zij h«bben zich zeiven veroordeeld nu t hel getal vrijgeleide seminaristen op sleehls twintig te beramen. Er moeien noodza kelijk een groot getal priesters te veel zijn sedert dal er zoo eene groole menig te geloovigm in den keikbau geslagen zijn ten gevolgen des opstand tegen de schoolwet van 1879 derhalve kan het eou ingent van twintig seminaristen die men voor den krijgsdienst op zou roepen eu waarvan er nog meer dan de helft eenen plaatsvcrvaugeii kunnen beialen, niet veel afnemen aan het priesixrkor p« nat nog veel Ie (alrijk is in aanmerking genomen de overgroote afscheiding wel ke de ouhezounen handelw ijre der gees telijkheid teweeg g-braeht heeft. DE ST PIETERSPENNING. Volgens eene correspondeiuie uit Rome, aan den Journal de Bruxelles. ge/.omlrn, zou 't koniih i! van den Sl- Pieier-penning te Parijs aan den vorigen paus gevraagd hebben, of het een vaste gom :noogt toestaan voor de drukpers. Pius IX heeft stellig geweigerd, maar... bij beeft zelf aan de goedgelcov ige dag bladschrijvers milde subsidien gegeven. Zoodat de fondsen van den St-Pic- terspenning wel te Rome toekwamen, maar dat zij spoedig terugk-erden van waar zij gekomen waren, onder de pe daante van renen goudregen ten voor- deele der weldeokenden drukpers I Het schijnt dal Leo XIII veel toege vender wil zijn als zijn voorganger, en aan de knmitcitcn van den M-Pieters- penning, de toelating zal given, doer Pius IX zoo krachtdadig geweigerd, bij zou besloten hebben, zfgt decorrespon- danl in kwestie, het voorbeeld te geven van opofferingen, die hij aau anderen vraagt. De klerikale bladen zonden in dal ge val wel doen van niet meer Ie zeggen dat zij schoon o voor den armen Paus, maai wel voor hunnen eigen zak. Dat zou mogelijks wel aan vele de unpen doen opengaan, maar hel ware in alle geval teel ijker. KIEZING TE OOSTENDE. Ziehier eeuige bijzouderheden over den zegepraal der liberalen te Ons'ende behaald (.••tal ingeschrevene kiezers 1163 Stemmers 1049 eruirtigdc briefjes 30 Geldige briefjes 1019 Volstrekte meerderheid 5tÖ M. Karei Janssens. liberaal 578 M. Karei Van Isegheni. klerikaal 441 Dsl is een sehoone zegepraal voor de liberalen, als men rekening houdt van de ongeloofelijke pogingen en drukkin gen door de geestelijken in het bijzon der eu de klerikalen in hel algemeen uit gooiend. Volgens de Palrie, van Brug ge, wareu de klerikalen zeker van te overwinnen, en uoglans komen zij er mei eene oveigroote buis af, Bravo voor de liberale kiezers van l:er arron dissement Oostende. Ondanks de ongelukswet, die Vólgens de klerikale dagbladen, de liberale partij moest doen vallen, ziet men in West- Vlaanderen.met eene betrekkelijk groole meerderheid, een liberaal winnen, en daardoor lrverl de bevolking het bewijs, dai hel de schoolwet goedkeuit en liet gedrag der geestelijkheid blameer). M. Ivarel van Iseghem was uil Nizza gekomen om eene zoo groole buis ie ontvalleen, die hij met... cere mag dra gen. Die kiezing is een goed voorieeken voor de kiezingeii van juni aanstaande. Beminde paiiochianen, begint klaar TE ZIEN 1. Toen de meisjesschool N° 2, te Aalst-.Mijlbeke moest geopend worden schreeuwden de klerikalen onzer stad allen eenpariglijk Er zullen geene 25 kinderen naar die school gaan Heden 15J#" Maart 1882. worden de lessen bijgewoond door220 leerlingen. Zijn de klerikalen geene goede profe-j ten 1 2. Sedert 14 dagen zijn er zondag scholen ingericht voor volwassene vrouwen, {gehuwd of ongehuwd.) De eerste dezer scholen, bestuurd door Mevrouw Verhaeghe - Waterschoot, lelt reeds 80 leeilingen en de iweede, op Aulst-Mijlbeke, bestuurd door Me vrouw De Wolf-Ue Craecker, heeft 50 leerlingen Eer er veertien dagen varloopen zijn zijn, tellen de twee scholen ruim 200 leerlingen, niette genstaande de zwarte rokken rondloo- pen als brieschende leeuwén, zoeken de wie zij kunnenin de domheid houden Verloren moeite, beste Heeren lichtverdoovers, bet volk begint klaar te zien in uwen donkeren kelder van leugens en bedrog en weet de deugde lijkheid van het officieel onderwijs naar waarde te schatten. De Aalste- naars zijn geene Ottergemsche boeren!! Erdabi niet waar PIER DIEFSTAL VAN 1,800,000 FRANK. De klerikale dagbladen van Gent, de Bien public en zijn nabasser, spreken aog geen enkel woord van den zeer eer waarden kanunnik van Doornijk, die met eene som van 1,800,000 fr., uit de bisschoppelijke kas ontvreemd, naar den Kanada zou zijn overgestoken. Die, dagbladen welke geheele ko lommen gevea over de treffelijke lieden, zouden wel eens van de ireflelijkc ka nunnikken mogen spreken, Te St-Panwels, hij St-Nikolaas, le ven er 3 gezusteis, welke te zamen bijna drie eeuw en tellen. De oudste is 97 jaren de tw eede 94 jaren en de jongste 92 ïaren oud. Zij genieten alle drie eene goede ge zondheid en herinneren zich niet ooit den geneesheer in hun huis gezien te hebben. Zij houden kruidenierswinkel en bezor gen zelf hunne zaken De oudste gaat we kelijks naar de markt van S( -Nik. l ias. Zij klagen maar over eene zaai, 't is dat zij stillekeus aan doof worden. Dezer dagen had er te Pnurs een groot concert plaats. Een kunstenaar zong een lied; waarvan het refrein eindigde niet het woord vaarwel. Toen hij het laatste koepleet had gezongen, viel hij neer en was een lijk. De Absoli.tiewinkel. Sommige klerikale dagbladen drukten bunnen spijt uit, omdat de priesters bij het sterfbed van Graaf de Kerkbove de Denterghem gewei gerd geweest waren. Die heilige gazetten schijnen niet te begrijpen, boe men de priesters bij het sterfbed van eenen zieken kan weigeren Wat wij van onzen kant even min ver staan, dat is, dat de priesters bijna de schoenen van hunne vouten geloopen heb ben om graal de Ke-khove, d'e desrbool- wet gestemd heeft, te mogen biechten, ter wijl zij absolutie weigeren aan eenen stervenden vader of eane stervende moe der, alleenl'jk, omdat zij hunne kinders naar de gemeouteschool zenden. Is liet misschien meerder kwaad zijno kinderen in de officieele scholen te doen onderwijzen, dan de wet, die, volgens de klerikalen zeggon, deze school slecht maakten gestemd te hebben Zulks is niet hesl waarschijnli jk doch wat wij als echte waarheid aanzien, is, dat de priester gauw, ja al te gouw de laatste SaKiamenteu weigeren toe te dienen, als de stervende een arme werkman is maar dat zij de absolutie op het sterfbed van de rijken zouden varkoopenom na den dood l.et geld van een groot'-» cd kostelijken uitvaart te mogen epstrijkan. En dut noe men wij den absolutiewinkel dei priesters. Raadsels V, Wat verschil is er tusschen een rechter en een trap A. Voor den rechter heft men zijne vingers op en voor den trap zijne voeten. V. Wat verschil is er tusschen luiaards en tusschen boter A. Een luiaard strekt zich op het bed en de boter op het brood. II. Geschiedenis. Grootvader geeft eene les van de H. Geschiedenis Droevige kastijding dei familie-mis- diijven roept hij uit. Cham scherste met zijnen vader Loth... vergat zich 1 Ehwel sedertdien zijn denamen dier twee plichti- gen bijeengebracht om iets aan te duiden dat slecht is Kamelot. Hij had niet gesproken. Voor hel hof vin assiesen was een advokant aan 'I pleiten, toen de advokaat zieh eens klaps tot den voorzitter w endde Ik protesteer en vraag akte dat een iler gezwooren met een getuige ge sproken heeft. de gezwoohne. Gij bedriegt u. mijnheer, ik heli eenvoudig tot mij zel- ven gezegd Mijn God, wal is die ad vokaat vetvclend L'économie financière, onzième an- née. Rédacteur L'hoest avocat. Prime gratuite. (Voir annonces.) van 3 lot 10 Maart GEBOORTEN. Mannelijk 31. Vrouwelijk 8; HUWELIJKEN A. Meganck, bed. aan den ijzeren weg, met L. Vau Mol, winkelierster. P. Claessens, twijndersgast, met M. Wauters. z. b. A. Galle, vieeschouwer, met J. Van Cauter, z. b. te Assche. OVER LIJ DENS F. De Waen, man Van Malderen, twijndersg. 48 j. Schaarbeke. J, De Meester, vr. Verstraeten, her bergier, 35 j. Mijlbeke. R. Wellekens, vr. Wauters, z. b. 55. Mijlb. P. Lippens,vuurst. 30 j. wonend# Ninove. E. Van Cutsem, weduwenaar De Vulder, kleermaker, 60 j. Pontstr. J. De Prei, man Arents, kuiper, 58 j. Schaarb. 3 kinderen onder de 7 jaren. Un indnstriel de cette ville deman- de un Voyagtur. Inutile de se présen ter sans de bons certificats. Ècrire at journal sous les initiates BEVERSTRAAT. 25, NINOVE. Gebreveteerde en Bekroonde Fabriek. van kleurende Blondine Elexirdn Nino ve uittreksel van Russischen onbederf lijken vischlijm en gelatine, met salicyl que, zuur gemaakt. Glucose scheikundig zuiver, volgens eene verbeterde mamr vevraardigd. Artikelen voor bier- en azijnbrouw en stokers, pastij- en suikerbakkers, enz MC-NAC, engelscb suikergebak, aan il prijs der factuur, Den Elixir is ook te bekomen, in 't klei en per tlesch. te Aalst bij de w eduwe 1) Mol, Korm.-lietestraatje, ter herberg 1 den Vlaamschen Schouwburg: STAD AALST. HANDBOOGMAATSCHAPPIJ in de Zonnebloem, Geeraardsbergschestraat. 1" op Zondag 9 April 1882, 1"" Paaschdag. Vooruit fr. 100. Inleg fr 6; terug fr. 2' op Zondag li Mei 1882, (zijnde St. Job Kermis.) Vooruit fr. 150 Inleg fr. 7,50 terug fr. 6. Verdeeld op 5 oppervogels. Zooveel vogels al» schutters, hooi vogels medegerekend. Een vrij peloton van 6 mannen. Begin om 2 ure einde 5 1/2 ure. 15 centimen pijlrapersgeld. Be Sekrrlnris, I)c. Koning, Oe Voorzit" Em. GEU iT. C. HEI.LINCKX. J MOYEKSOE VERKOOP AAN EN ONDER DEN PRIJS DE FACTUUR, bij den heer VAN COUTSHEM-W NUFFEL, Molenstraat, N° 3. Ie Aal Van eene groole hoeveelheid laken elastieken, moskowa», roöden bla wen en zwarten baai, flanellen fra sche merinos, brillantine, orlear satijn mixte, satijns voor manielsks pen, gilets, gedrukten demit, ham kens, servietten, bomesyn, blauw! toen voor manshemden* kuipers! toen, wilkatoen, zakdoeken, wi'

Vooruit | 1882 | | pagina 2