Bericht. Bericht. Burgerlijke stand ZAAK PELTZEH-VAUUHAN. LKO PE3TZSR IN HET HUIS DER WET STRAAT. Leo Peltzer is gis leren morgend oin 9 ure, niiae liet huis in de Wetstraat geleid, waarde heer Bernays vermomd is geworden. Dit bezoek was geheel ge heim geworden en Leo Peltzer 19 maar eenige oogenblikk> n voor liet uur dal hij moest vertrekken, mei dal brzoelc bekend gemaakt. Gisteren morgend om 7 1/2 ure, ston den agenten en gendarmen, de eenen in uniform, de andeien in burgerkleedding, in de nabijheid en van binnen in bet huis 11" 139 der Wetstraat. Rond 9 uren kwam M. Ketels onder zoeksrechter en politie bedienden in bet huis en eenige minuten nadien, werd I.en Peltzer, met een rijtuig door twee paarden bespannen in bel huis binnen geli id. Drie gendarmen vergezelde den beschuldigde, die de menotten aan had. Op bet oogncblilt dat bij uit het rij tuig stapte, wieip Leo Peltzer een blik op liet huis, bij ging een stap achteruit en geheel zijn lichaam beefde. Hij bezag de peisoneu, die zich nabij de ingang deur bevonden, en groette eene dame. bij wie bij zich herhaalde malen had aangeboden recht over dc statie, om haar buis te buren. Leo Peltzer w eid vervolgens in de be nedenzaal geleid, die uitzicht geeft op de straat en waar hij onder goede bewaking werd geplaatst, in afwachting der aan komst van M. AViliemaers, prokureur des koning en M. Van Maldeghem, ad- vokaat-geneiaal, vergezeld door de heeri-n Laroehe, Stiénon en Vleminckx. wetsgeneeshserrn AIM. Bergé, lid der Karna, De Paire, gcmeentenrandslid, scheikundige experten, Peereborm^ landmeter en Hossel, hoofd van de cen trale afdeeling. Leo Peltzer werd vervolgens uitgenoo- digd, uit Ie leggen, w at er was voorge vallen. toen Al. Bernays, is binmn ge komen. Hij verklaarde zich te houden aan zijne geschreven memorie. Up het aan dringen van den lieer onderzoeksrechter verhaalde hij dat M. Benays, wion hij de deur geopend had. was binnen geko men en dal hij hem verzocht bad zicht van zijne pnletoen zijnen hoed te ont doen, die aan den manlelstok in den gang werden gehangen, Vervolgens Al. Bernays uitgenoodigd hebbende in hel kabinet te komen, plaatste deze zien in den zetel, die voor den bureau-minister stond. Hij Leo Peltzer, stond recht, aan de rechterzijde van den bezoeker. Eeu onbeduidend gesprek werd aan gevangen Men sprak van liet schoon en slceht weder.» (tit zijn dc woorden vnu den beschuldigde. Bernays Leo Peltzer goed bezien hebbende, riep eens klaps uit Maar ik ken u, gij zijt Leo Peltzer a E'nwel, en dan, zou deze geant woord hebben. Gij zijl een schriflvervnlschi r en aftroggelaar, voegde M. Bernays er bij. Ik verbied 11, zegde Leo Peltzer, die woorden te herhalen. Daarop zou M. Bernays zijn opge staan, om te vertrekken, Leo zou zich voor den ingang der deur hebben ge plaatst, hem verbiedende weg te gaan Bernays drong aan, zijn tegenstrever deed hem ronddraaien en in een oo genblik van groote opgewondenheid, nam hij een pistool, waarvan het schot legenzijnen wil afging. Het schot was op een afstand van 00 centi meters gelost. Dit is de verklaring, door den be schuldigde afgelegd. Leo Peltzer uit genoodigd op welke wijze M. l'ernays was gevallen, leende een agent van politie zich. 0111 dal aan te toonen maar die agent, niet beantwoordende aan de uitleggingen die Leo Peltzer gaf. legde deze zich zelf in de positie, hoeM. Bernays. volgens hem, lag op hel oogenblik dat hij gevallen is. Al. Bernays is voorover gevallen, na met de wang tegen den hoek van den bureau minister te hebben gestooten. De agent wordt in de positie, door den beschuldigde amgeduid, geplaatst die hem vervolgens in den zetel over brengt, om aan de magistraten-onder zoekers te toonen hoe hij. geheel al leen, het lijk van AI. Bernays op den zetel heeft gepbia'si, in de positie waarin men liet heeft gevonden. Leo Pel-'zer vertelde alsdan, toen hij M. Bernayszag vallen, zijn geweten Wakker werd, dat hij dacht hem maar gekvvest te hebben, naar de eerste verdieping ging om ammoniac te halen die iiij hem deed opsnuiven maar de hand op liet hari van Bernays gelegd hebbende, stelde hij, lol zijne groote wanhoop vast dal hij had opgehouden te leven. Leo Peltzer beweert ook dal de bloedstorting langs den nek heeft plaats gehad. Lie waarschijnlijkheid van dit feil. bewijst zijnde, zooals zoo veel andere bepaalde hij zich met te zeggen:» lk alleen zeg de waarheid Bedingen die onwaarschijnlijk voorko men. zijn mogelijk en hunne verwe- zendijkheid kan worden bewezen. LeoPehz'r heeft zijne verklaring herhaald, dal hij denzelfden avond naar Aken is vertrokken en hij nooii naar Brussel is teruggekeerd. Leo Peltzer heeft tijdens die aanwij- zigingen bewijzen van veel zelföeheer- sching en koelbloedigheid gegeven, als ook van eene groote zekerheid. Hij had op alieB een antwoord gereed en scheen aan niets te twijfelen. Dit bezoek in het huis der wetatrat heeft wel drie uren en half geduurd. Uit alles blijki, dat het tegenwoordig si elrel van Leo Peltzer niet aanneem baar is. Dal is hel advies van de magistraten en van de mannen der wetenschap, die deze proefnemingen hebben bijge woond. Men hoopt dat hij volledige bekentenissen zal doen en de zaak vertellen boe zij inderdaad is gebeurd. Bij zijnen terugkeer in het gevang zag Leo Peltzer er zeer ontevreden uit. Nog eene zelfmoord bij gebrek aan werk. Edouard Dobbeleer, zeemlou- wer, bewoonde met zijne vrouw, zijnen zoon en dochter, een kamer op de Hoog straat, te Brussel, heeft zich in zijne kamer verhangen, terwijl zijne familie nog in diepen slaap gedompeld was. liet was vijf ure des'9 morgens als zij hel gewaar zijn gtworden. De ge neesheer die geroepen werd, stelde vzsl dat de verliaiigeue reeds twee uren dood was. De zelfmoordenaar, was 42 jaren oud en bevond zich sinds drie weken zon der werk liet is de armoede die hem lot die wanhopige daad beeft aange spoord. Zondag avond, rond 7 uren kwa men twee welgekleede heeren bij eenen bankelbakkei op de Eiermarkt, te Ant werpen, en kochten er voor eenen frank lekkernijen. Toen ze wilden betalen vroegen ze aan de w inkeljuffer of ze kon teruggeven van een bankbriefje van 500 fr. Met vertrouwen Voldeed de juffer aan hun verzoek, docii loen dc heeren vertrokken waren bemerkte zij dal ze bedrogen was en dat men haar een ftanscb bankbriefje van 50 franks in de handen had gestopt. Het slachtoffer van deze oneerlijke daad heeft het feit aan de politie aangeklaagd, doch ondanks alle opzoekingen is men er ni't ingelukt de twee oplichters terug te vinden. Koffie. Volgens ernstige statistie ken bevindt zich cp dit oogenblik in de haven van Europa een stock van 100,000 balen koffie. De kollieplantin- gen hebben in Mexico cn in de Guate mala eene zeer groote uitbreiding geno men. In Brazilië rekent men dal de aan slaande oogst het driedubbele zal ople veren dan dien van verleden jaar. Den 17 Mei aanstaande, zal er eene zonverduistering plaats hebben, welke zichtbaar zal zijn in ons land.Zij zal viifuren duren, en beginnen ten 3 ure 's inoigends, in haar midden zijn ten 7 ure en eindigen ten 10 uren 29 minuten. Op dien dag za! het dus maar eet si legan den middag helder zijn. Dat is zeer aardig. Sedert de nieuwe schoolwet zijn al de onderw ij zers in de hel verwenscht, riet omdat de onderwijzers veranderd zijn, maar omdat de Kamers de wel hebben ge wijzigd. In het drijjaarlijksch verslag 1876- 77-78) dai komt te verschijnen, lezen wij de volgende beoorderling door de bisschop van Bvngge over de onderwij zers van Wtsl-viannderen «l)e heeren geestelijke inspecteurs prij— z-rn de verkleefdheid en de zedelijk- heid van de zeer groote meerderheid der lagere onderwijzers.» Dus in 1878, ren jaar voor de ver andering der wet, bekende de bisschop dat de z< er groote meerderheid der onderwijzers zedelijk was; in 1879 werden ze schoolmeesters zonder ge loof. Knoopt dat maar aaneen! Klerikale logiek.—[)e klerikale druk pers iu haren haast om schandaal op den rug der liberalen te maken ging zooverre het gerecht te beschuldigen, omdat het, in de zaak Vaugha 11-Bernays, niet volgens hare goesting en niet spoe dig genoeg aan 't werk ging. Waarom dan verheft de heilige pers heden de stem niet rakende liet geheim dat de zaak van kanonnik Bernard om ringt Hel gerecht heeft tien maanden ge wacht en nog nu twijfelt men aan zij nen ijver omdat.... een beschuldigde met geschoren kruin in 't spel is. Wees eens logiek, heiligezangrrs, en valt nu ook uit legen de magistiaten. Kies-kronijk. Men meldt uil Ber gen, dal volgens de laatste berekenin gen in het provinciaal gouvernement gedaan, Beigen recht zou hebben op een nieuwe zetel van volksvertegen woordiger voor hel arrondissement Ber gen en dat de aftredende leden zouden overeengekomen zijn met M. Ilouzeau, om zich allen op eene lijst te laten voor dragen. Krachtens een ministerieel besluit worden versciie appelen, peren en pruimen, met 10 April aanstaande, op de Staatsspoorwegen ten vervoer aan genomen tegen de prijzen der 2" klas van tariefN°3. Voorden zeeuitvoer langs de Belgische havens, worden die waren bevracht volgens de prijzen en voorwaarden van bijzonder tarief N. 0. (Medegedeeld.) Van het Departement van Openbare Werken treedt in werking Bundel IV van het Belgisch- Zuid- West- Duitsch tarief van i November 1880 voor het vervoer van paarden en vee. Bundel IV vermeldt de vrachtprijzen tusschen bepaalde Belgische statiën eenerzijds, en bepaalde statiën van den spoorweg Lodewijk Hessen, an derzijds. (Medegedeeld.) Frankrijk. Een 10 jarige broe- dermoerder. Men schrijf' uit Angsrs. dato 8 april Door een knaap van 10 jaar is eene vreeselijke misdaad gepleegd op zijn klei ner broederken, te Cbateauneuf-sur-Sar- the. Jan-Baptist Edin, die daarop de hoe ve Remaagerie woont, was door zijne ou ders naar Pomoisan gezonden om eieren te halen. Daar men bem dwong zijn broeder ken meê te nemen weigerdehij halsstarig. Hij bedreigde het kind wanneer bet hem durfde volgen. Vader en moeder ga ven niet toe en dwongen den knaap te ge hoorzamen. Jail-Baptist vertrok dan ook met dea kleinen Louis, naar de echtelieden Ches" meaux te Pomoisan. Wanneertwee kinde ren op ongeveer 1500 meters van Chateau- neuf waren, gingen zij overeen stuk land. Daar greep het oudste kind het jong ste vast en wierp dit op den grond. Met keien die onder zijn bereik waren, slo«g hij met ulla kracht op het kind zijn hoofd, Het gevolg was dat bet kindje geweldig begon te blöeieD. Maar, zoo heaft de jonge moordenaar gezegd, dit schrikte mij niet af en het Bloed maakte mij niet hang. W eldra liet hij da keien liggen om een sink hout te nemen, waarmede hij bovenarms zijn broerke op het gelaat trof, langs het rechter oog. Da kleino Louis sprrtelde zooveel mogelijk tegen en kreet erbarmelijk om hulp. Ten einde dat hulpgeroep ts donn op houden stak Jan Baptist zijn broerke een stok in den mond, die hij volgens eigen verklaring, zoo ver mogelijk in de keel deed driDgen. Op dat oogenblik hoorde de moorde naar het gerucht van een naderend rijtuig waarop hij de vlucht nam om achter eene haag weg te kruipen. Vandaar zag bij wat zou volgen, De kleine Louis stond op en sukkelde zooals hij kon tot aan den weg. Hij ge loofde dat daar zijn broeder was en riep Baptist Baptist maar de vroegrijpe schurk zweeg en zag alleen na wat gebeur de. Weldra was het. rijtuig genadeid. Daarin zat M. Th.berge een landbouwer uit de streek. Zoodra hij het kind zag dat van bloed drupte, hield hij zijn paard staan hij nam het arm slachtoffer op maar het kind was ten einde krachten en kou niet meer spreken. Een schaapherder die bijna op hetzelf de oogenblik daar aan kwam. herkende het kind, waarop de landbouwer dit on- middpjijk naar Buis bracht. Een geneesheer die onmiddelijk vrenl geroepen heeft bestatigd dat de toestand van hot arme knaapje bijna wanflopend is. Du moordenaar >'s een deugniet waaraan do ouders niets hebben t« zeggen. De boeren vreezen hem olsot hij een brandstichter was. Hij heeft hoegenaamd niet getoond eonig berouw over zijne misdaad te hebben In een oud boek vind ik do volgende spreuken Deze die geeri fortuin heeft, bezit geen kre diet Dm geene kinderen heeft, heeft geene kracht Die geene ouders heeft vindt geen steuu Maar die niemendal bezit, heeft ook geene bezorgdheid. Eene weduwe in neste. Eene we duwe die op liet punt is to hertrouwen is in vergelegenheid gehradi! door de volgen de bedenkingen Zij is eene goede Ya- tholijke en zij hoopt haren overleden echt genoot terug in don hemel te vinden. Als ik nu hertrouw, zal ik twee mans hehbeu gehad op de aarde en zal ik ze ia den he- rr.el alle beiden terug vinden. Met wion zal ik in den hemel alsdan eeuwig moeten leven 7. Die weduwe is evenwel getrouwd en heeft voorgenomen als zij in den bemel komt te vrageu aan den H. Jozef, die daar ken nis moet van hebben, hoe zij het moot doen. L économie financiers, onzième an- née. Rédacteur L'hoest avocat. Prime gratuite. (Voir annonces.) van 31 Alaart lot 7 April GEBOORTEN. Mannelijk 7>,0 Vrouwelijk 12/ HUWELIJKEN F. Peelers, steenkappersg. met M. Ringoir, z.b. OVERLIJDENS C. VanSanen, winkelierster, 60 jsar. Leopoldstr. H. Parrez, iwijuderg. 53 j. Ponlstr. L. Van Ilaudenhove. wed Van Alassenhove- z. b. 28 j. Mijlb. B. De Smet. vr. De Gent, ladb. 66 j. Schaarb. L. hoye. man Rombaut. meesterg. 83 j. Leopoldstr. M. Schoon.wed. Dierick.z.b. 33j. Pontst. Skinderen onder de 7 jaren.

Vooruit | 1882 | | pagina 2