V TOOR VRIJHEID WAARHEID EH 8ECHT. 1882. Fr. 4-00 Aalst, 28 April. K® 90. aan kondigingen De abonnementsprijs- landbouw. 's jaars voor de stad. 15 O" den drukregel VOORUIT verrel)ijnt wekejks den Donderdag in den namiddag. OORUIT 's jaars vor heel Det land. is voorop betaalbaar De aakondigingen verzoekt men uiterlijk des Woensdags voor 6 uren namiddag te zenden. BELAIVGHI.IK NIEUWS. Donderdag heeft de heer Rolin- Jaequemyns, minister van binnenland- sche zaken, in de Kamer een wetsont werp neergelegd «aarbij het getal sena tors en Volksvertegenwoordigers, pro vinciale raadsleden en schepenen ver meerderd wordt, volgen» de uitslagen der Jong-te volkstelling. De Kamer die tegenwoordig 152 le den telt zal er 138 hebben en de Senaat die er 66 beeft, zal er 69 bekomen. Ziehier boe het eerste wetoniwerp die vermeerdering verdeelt. Zullen nieuwe volksvertegenwoordi gers bekomen Brussel 2. Luik 1. Ber gen 1, Antwerpen 1 en Aalst 1 Bekomen nieuwe senatems Brugge 1, Maascycken Brussel 1 3. Oostende, die zijnen senateur met V eurne benoemt, zal een voor zich al leen mogen kiezen Veurne, van Ooslendcafscheiden. zal zijnen senateur met Dixmude benoemen. En drij sonateurs van Luxemburg zullen benoemd worden, te weten: 1 door Arlon en Virton, 1 door Neuf- chateau en i door Bastagno en Marsche. Hel tweede wetsontwerp is om de verdeeliog der ptovinciale raadsbeeren overeen Ie brengen met het cijfer der bevolking van het rijk, Het derde ontwerp heeft betrek, om de label van rangschikking der gemeen te in t opzicht van het getal der schcpe- ne en de raadsleden te doen overeen stemmen met het cijfer der bevolking. weinig ingeworteld zijn. om te denken dat de enkele lezing vanf een fliberal blad, de katbolijke kiezers liberaal zou doen stemmen Wal verschil, als men de handelwijze der liberalen daarbij vergelijkt. Wij sporen de liberale aan de katholijke bla den te lezen, overtuigd dat wij zijn, dat die): lezing,als ze bun niet al te zi er ver te. It, lien in hunne liberale princiepen zal versterken. DE DOMPER OP HET LICHT. De klerikale dagbladen, die zoo dik - ktvijls schermen met de vrijheid en schreeuwen er voorstanders van Ie zijn. zoolang de vrijheid hun voordeclig is! geten nogmaals een bewijs boe bevreesd zij zijn dat een katlrofijk iets zou lezen wat de liberale bladen schrijven. D' vrees dat de katbolijken de waar- neid zouden ontdekken en zouden ge waar worden, dat zij op onwaardige wijze door de klerikale bladen worden misleid, is zoo groot, dat elk blad, dat met van bunnen winkel is, terstond moet verbrand worden. /Jet werk der liberale drukpers beeft aangekondigd dat bet te rekenen van 25 aprrl, kosteloos, liberale bladen zenden aan de kiezers, wier de namen door de liberale association zullen worden aan gegeven. in de arrondissementen waar er strijd is. Wilt gij weten lezers, wat raad de k.inkalc bladen aan de kiezers geven die deze dagbladen zouden ontvangen Ia gew eten, zeggen zij. mogen de kiezers die dagbladen niet lezen zij moeten ze zelfs terstond verbranden, opdat zij in de banden hunner kinders of dienstboden niet vallen. Ziedaar de apostels der vrijheid I die zoo verlegen zijn dat er cèn dagblad in het huis van een k&tholijkcn komt, dat zij hem bevelen te verbranden Wat moet bun stelsel, hunne pi inriepen SCHOOL ENKWESr. Hel verslag van den'liecr Le Hardy de Hcaulieu, over bel eerste gedeelte van de werken der schoolenkw est kommis sie. sinds hare samenstelling tot op 31 december 1881, is aan de leden der kamer uitgedeeld. Ditdokument beslaat 131 bladzijden in-folio en is zes tapitels vcrdeuld. Dit verslag toont duidelijk het gedrag der geestelijkheid aan liet bevat de onderrichtingen door de bisschoppen uitgeschreven en haalt de middelen aan, door de tegenstrevers 'der schoolwet aangewend, om de uitvoering der wet van 1879 te beletten en om bel geeste lijk gezag in de plaats van bet wetge vend gezag te stellen. De feiten welke er zijn inaangehtald zijn zoo duidelijk, dat zij we]^tot hevige maar hel grene langdurige debatten aanleiding kunnen geven. HET GEBED VOOR DE KIEZING. Ilel gebed voor de kiezingen, dat aan 4 ft. 30 c. het duizend is te bekomen, op de bureelen der katholijke dagbla den, is een gebed in 1878 gemaakt en goedgekeurd door M. D. G. Hallez. vicarit-gcneraal van Mgr Dumont, als dan bisschop van Doornik, In dat gebed wordt aan God gevraagd, dal hij de kiezingen voor dg kalholijken goed zou doen uitvalllen. Nu, in 1880, eenige dagen voor de kiezing, beeft Mgr Dumont zelfs een ge bed gemaakt,dat bij aan al zijne dioce- sanen heeft gezonden.Het gebed luidt als volgt Voor het welzijn der katholijke religie, voor hot welzijn der Kerk, begeer en vraag ik aan God, uit hei diepste mijns harte, dat nooit de ka lt tholijkepartij meer de meerderheid in de Kamer bebbe ik begeer dat nooit een priester zich met kiezingen bezig houdt. -j- Edmond J. Dumont. Lisscbopvan Doornijk. Dat zijn nu twee gebeden, die met elkander in strijd zijn maar liet laatste, zal iedereen bekenen, is bet verstandig ste, omdat hel een goede raad aan de geestelijken geeft, Daarbij Ons Ilcerc weet wel wat bij doet, de T|eyen heb ben dat al lang ondervonden Vergiftiging door de Aahdappelex Vele buitenlieden vergeten of zelfs weten niet dat de aardappel, wanneer hij aan bet schieten is. eene giftachtige zelfstandigheid beval welke men Sola' nina noemt en erge zi( kte te weeg brengt, waarvan men dikwijls de ware oorzaak niet vermoed' .- zoo i« het dat soms bij het eind des win'e-s zwijnen en boenders vergiftigd worden, welke op de hoven en velden rondzwerven. Het vergiftigde dier sterft niet nood zakelijk, doch het verflauw t en vcima- gert aiioos, littweik natuurlijk een groot verlies voor den kweeter daar- stelt. Men kan dus niet genoeg er voor zorgen van de kiemen of jonge scheuten af le rukken en te onder delven, van al de aardappelen «elkemen aan de dieren tot voederen geelt of wegewerpt. Hel is immers in die kiemen of jonge scheuten dat zich dc giftaehligc stof bijzonderlijk veimaakt. KIEZING VAN MECHEF.EN. Bij koninklijk besluit van 19 april zijn de kiezingen van Meclielcn, van 8 en 15 februari goedgekeurd en de be slissing der klerikale deputatie van Ant werpen, die dezo kiezing had vernie tigd, verbroken. Het kon ook niet undtrs, als men dn belachelijke reden ziet, welke de kletikitlen inbrachten om die vernieti ging te vragen, en zeggen dat er een oftieieel korps gevonden weid, om die reden als ernstig op le nemen. Hel gemeentebestuur van Mcchelen. die aartsbisschoppelijke, stad, is nu ge heel liberaal en zal nn bare onderwijs gestichten, door de klerikalen tegenge werkt, kunnen op goeden voel inrichten en voor het welzijn der burgers zorgen. KIEZING TE VEURNE. Maandag heeft er te Veurne eene kiezing plaats gehad voor een lid van den gemeenteraad. Ondanks de lievigheid en de wanho pende pogingen der geestelijken ten voordecle van den klerikalen kandidaat, hebben de liberalen gezegepraald met 227 stemmen tegen 198. Het is M. Hen drik Declcrq die gekozen is. Bravo voor Veurne. DE FRANSCHE SCHOOLWET. De Belgische klerikale dagbladen, doen al wat mogelijk is, om de fran- solic bisschopp-n en klerikalen aan tc sporen, zich tegen de nieuwe onder wijswet te verzetten, en te doen zooals de bisschoppen van Belgie hebben ge daan, 't is le zeggen de lieden te doe men, die hur.nc kinderen naar de offi- ciëde scholen zenden en de katbolijken zooveel geld mogelijk af te doen, om klerikale schob n te bouwen. Maar de fransche bisschoppen willen naar die aanhitsingen niet luisteren, of ten minste zij toonen zich niet zeer ge negen, de raadgevingen, om de school wet te verkrachten, te volgen. Ziellier wat de Courtier de BruxeUes een der fanatiekst bladen van ons land aan dc kalholijken van Frankrijk zegt Herhalen wij bet nog eens aan onzo broeders van Frankrijk, vermits onze po gingen legen de scholen zonder God weor- dig zijn geweest van uwe ioftuigingen, zitn zij ook waardig van nagevolgd té worden. Dat onze bijval u doe besluiten uwe krachten te vereenigen tegen denzclf- deii vijand Dat uwen bijval ook onzen moed komt versterken en onze voiherdtDg verzekeren indien gij strijdt, zullen wij met meer moed strijden, maar in geval iets dat oniROffelijI: is gij met de armen gevou wen blijft, met verbaasdheid en ontmoedi ging geslagen tegenover bet monster dat in al uwe officieele scholen het hoofd gaat oprichten, zullen wij ons getroffen bijna verraden gevoelen. Er zullen geen voorzichtige personen ontbreken, die zich in ons midden zullen verheffen en zeggen Hoe kunnen wij den strijd voortzetten tegen het goddeloos onderwijs, als de oudste dochter der kerk, (Frankrijk) die zelfs niet beeft durven wa gen met eenige eenparigheid, noch met eenigen bijval heeft kannen doordrijvon Hoe zouden wij verplicht, zijn, otn in geweten door te drijven, wat orize broe ders van Frankrijk-, niet ais hunne plicht hebben aanzien om te ondernemen Ehwel, ondanks die alarmkreten is bet lieden vastgesteld, de Bien public zelf bekent bet, dat dc bisschoppen zich onthouden de wet aan te vallen en geven aan de broeders den raad vorrl le gaan, waar zij kunnen, met bel godsdienstig ondei w'js aan de kindeien te geven en zich aan de schoolwet te gedragen. Dc fransche prelaten wrlen, dat de wetten in hun land niet toelaten, wie het ook zij, eene regelmatige uitgevaar digde wel tegen te eiken en het zou zoo lang niet duren als in Belgie om de bisschoppen en geestelijken, die opent- lijk de wet zouden bestrijden, hunne jaarwedde te ontnemen en bet is ook gekend dat zij daar ongelooflijk veel aan houden. Belgie is het luilekkerland voor de geestelijken, het voorgaande geval be wijst dit nogmaals en nog klagen zij. ZAAK PELTZER-VAUGHAN. Er is te Brussel eene gew ezen gou vernante van Mev. Bernays, die reeds door de justitie, is ondervraagd gew eest en die nuttige inlichtingen beeft gege ven. De politie bewaakt den omtrek van het huis waar zij woont en men neemt goed allen op die er binnen gaan. De huismeester wordt betaald om do gouvernante alles te bezorgen wat zij noodig heeft. Dezer dagen was zij erg ongesteld en men geloofde een oogen-

Vooruit | 1882 | | pagina 1