n X O H c'ffl L'écoxomie financiers, onzième an- née. Rédacteur L'hoest avocat. Prime gratuite. (Voir annonces.) B E R I U ii T Uit lev hand ie koop. Wrede en Eendracht Schieiing mei den Handboog. nT a> sa- S3 C- S9 as a M 2! de czetaeholen inde bisschoppelijke kas sen siorien Leven de domheid Maar neen de klerikale drsom zal in ronk verbaan. Met juni zal de geeste lijkheid niet meester worden, hei land vil er niet van, en de klerikale repre sentanten weten het oak zeer goed, ja beter dan een ander. lie heer minister ilolin herfl dezen do iderdag zijne merkwaardige rede voet inover de openbare werken gerin- digd. Ik roep u aandacht op dit stuk dat menig punt aanhaalt wt Ike uwe streek aanbelangt. Het budget van openbare werken is nog uii t gestemd, zelfs is bet te vreezen dat de financ'ërl«* di cussie zai herbe ginnen, vat de hreren Mal»u en Beer- ii iert sebeinen te veel naar waarheid in hunne eigenliefde gek ei.-1. Oil ze oppassen, niet nog pluimen verliezen. gust en 't is zeker dat het land de zijne doen zal. (Toejuichingen, links). te M. MALOU IN NESTEN M. Malou kan van geen geluk spre ken met zijn programma van St Ni- kolaas van 1880, in welke hij vermin dering van krijgslasten en uitgaven beloofde. Maandag kwam dit programma we derom ter sprake in de Kamer. M .Ma lou durfde zeggen dat het liberaal mi nisterie te veel doet voor het volks onderwijs, dat over»! en voor allen nut Btieht. Bovendien dit is het pro gramma der liberale partij, het was de strijdkreet der kiezingen van 1878, die het klerikaal ministerie ten gron de smeet en met schande in 't zan d deed bijten. Onze uitstekende minister van fi- nantien, II. Graux, deed onmiddelijk aan M. Malou begrijpen dat het oud klerikaal ministerie het budget van oorlog van 8 miljoen vermeerderd had. Wat zegt gij daarvan, burgers en landbouwers, deklerikalen beloofden u vermindering van krijgslasten en als zij aan het roer waren, vermeer derden zij het oorlogsbudget van 8 miljoen per jaar. Geloof nog de klerikale bedriegers en foppers Men weet dat M. Malou, in 1870, ontlasting in alles beloofde. Dat een algemeen budget van den Staat van 180 miljoen te veel was. Voor de kie- rikalen zou 100 tot 125mi]joen genoeg geweest zijn. Wij zullen u. zezde M. Malou, eene enrstige ontlasting ver schaffen, als gift van blijde intrede.» Ziehier liet gloeiende en ware ant woord dat M. Graux, minister van financien, maandag gaf aan de valsche beloften van M. Malou. Men leze het volgende met aandachthet is eene meesterlijke ontmaskering van het klerikaal foppersstelsel Eene ernstige ontlasting Men had dan, in 1880, een budget van 180 miljoen. Weinigen tijd nadim. werd de redenaar van St Nikolaas voor de tweede maal minister van financiën. Na acht jaren aan het be wind geweest ta zijn. heiiep zijn hu- get tol 257 miljoen in ontvangsten on tot 261 miljoen in uitgaven. gelach links. Ziedaar. MM., hoe de beloften van ontlasting waar zijn, die onze te genstrevers voor de kiezingen doen. Zijn zij slim? Ik twijfel er aan overi gens het Z"U eene slimheid zijn tot welke ik, van Mijnent wege, den toe vlucht niet zou wilen nemen. Ik heb verkozen u den toestand der schat kist in de grheele waarheid bloot te leggen. Ons land is rijk en voorspoe dig zijne openbare schuld, veroor zaakt door de Staatsijzeren wegen voor meer dan duizend miljoen, i< klein en licht te dragen.Stellig is Bel- gie een der minste belaste landen van Europa, en gelijk tot welk besluit de toestand der schatkist ons dwingt, zul leuwij weten ome plichten te doen AAN DE LANDBOUWERS. Reeds telkenmaal de klerikalen aan het bewind waren," wisten zij de bra ve buitenlieden om den tuin te lei den de gedane beloften werden ver geten en iutusschen verwaarloosde men de belangan van den landbouw, die bron van algemeene welvaart. Nu de kiezingen naderen en meer dan één klerikale volksdertegenwoor- diger of senator, zich tegenover zijne kiezers niet meer op zijn gemak ge voelt beproeven zij reeds de landelij ke kiezers hunne oude beloften op te dissel", en. O zij zullen voor u zorgen de klerikalen aan het bewind en de land bouwcrisis is over Geenen invoer van vreemde rrarien en vleeseh meer! Zij zijn den landbouwer toch immers zoo genegen... tot na de kiezing. Voor u, zullen zij van Belgie een luilekker land maken. Dit is het liedje, welke de vertegen woordigers der bisschoppen u op alle toonen zullen voorzingen. Eens de kiezing voorbij, en zij zullen doen ge lijk vroeger, het is te zeggen niets Sedert den val van het ministerie Malou. zaliger gedachtenis, zijn de steenwegen die in den erbarmlijksten toestand verkeerden, merkelijk ver beterd. Niemand beter dan den land man beseft van welk belang, van welk nut, goede gemeenschapwegen zijn. Welnu, over eenige dagen heeft het liberaal gouvernement een krediet van 3 miljoen franken gestemd, voor het aanleggen van nieuwe steenwegen en het verbeteren der bestaande. Dat zijii daden, maar geene beloften 1 Sedert 1878 heeft het, liberaal mi nisterie ten voordeele van den akker- kerbouw de som van 4 miljoen zes honderd duizeDd franken uitgegeven. Het tegenwoordig bestuur, in de hoogste mate bekommerd met de op beuring van den landbouw, heeft bij zondere voordeelire tarieven voor het rervoerop slaatsijzerenwegen, van meststoffen en landbouwvooribreng- selen ingesteld. Afzonderlijke treinen, voor het vervoer van groenten en vruchten, worden op de bijzonderste marktdagen ingericht, al met het doel de landbouwproducten gemakkelijker aan den man te brengen en de land bouwers ter hulp te komen. De gebruikers der overstroomde landen hebben van wege het liberaal ministerie, bij middel v.m verminde ring der belastingen, yoldoende scha deloosstellingen ontvangen. Dat heel men handelen, dat zijn geene beloften meer Be minister van binnenhndsche za ken. de lieer Rnlin, een Vlaming, ver langende den laudbouwers op de hoogte te brengen der tegenwoordige verbeteringen in zake van veeteelt en landbouw, heeft in den loop van ver leden jaar hetgeheele land door, meer dan 400 landbouw coriferencien doen geven. Daarenboven, sedert 1879, maakt hel landbouwondaricht deel van het programma van lager onderwijs. Dat heet men den landbouwer ter hulp komen; dat is vooruitgang Aan zulke mannen dus, aan zulke vrienden van den landbouwer het bestuur van 's lands zaken voortgegeven 1 die zij met verbazende snelheid, het paard roedeslapende, afdaalde. De kar was bijna verbrijzeld, en paard en kalveren vosden deD lood in den stroom. Rij d:t zich' werd de koopman bijnsi uitz'iinig bij trok zich de haren uit het hoofd van wanhoop. Men schat het verlies door dit voorval veroor zaakt op duizend frank. De minister van ooi log heeft be- statigd dat de jongelingen, ongeschikt voor den dienst bevonden er nogtans in gelukt zijn zich als vrijwilligers van alle klassen, of als plaatsvervangers te doen aannemen, door bemiddeling van tus- schenpersonen bij het geneeskundig on derzoek dat zij moeten onderg-an. Ten einde dit te beletten, heeft de minister besloten dat in hel vervolg alle vrijwilliger of plaatsvervanger-kandi daat zijn liaiidteeken zal plaatsen op hel certificaat van het geneeskundig onder zoek en dit iu bijwezen van den officier van den gezondheidsdienst, die het on derzoek zal gedaan hebben. Deze maat regel za' toelaten dit liandteeken te ver gelijken met di t van den vrij w illiger of plaatsvervanger. Ei zulk ii slrcHge bevelen gegeven worden aan de plantons, gelast de man nen naar h.*t onderzoek te begeleiden, aan niemand hoegenaamd destukken te laten zien, die zij terstond aan de mili taire overheid moeten overhandigen, aan welke de vrijwilligers of de plaatsvervanger;, zullen voorgesteld zijn geweest. Een kind in stukken gesneden- De politie-kommissans van Cnurbevoie heeft eergisteren namiddag h(t bericht ontvangen, dat dooi' werklieden van 51. Polton, aannemer van den mestdienst, in oen der lobben welke zij dien morgen hadden gebruikt, menschelijke gebeenten waren aangetroffen. Da eerste besiatigingen zijn gedaan door M. Bonnecage, die de beenderen erkend heeft voor die van een klein meisje dat moet zijn aan stukken gesneden. Er is een onderzoek ingesteld. Een kathol ij k blad V Union de Char leroiis veroordeeld, om den gewezen oisschop van Doornijk Mgr. Dnmoat, als krak'/innjng te hebben voorgestel en het gerucht kwaadwillig te hebben verspreid dat do bisschop zoo trouwen, tot de afkon diging in zijn blad, drij achtereenvolgende danen van hotvoniiis en tot het plaatsen van dat vonnis in 20andere bladen van heiland Dit alles tot de kosten van 4000 franken mogende beloopen. Arm kind. Uit Zonnebeke wordt het volgend» geschreven Maandag 10 April, trok Evarist Aernoudt, een kind van 7 jaar, niet twee jongens van rond de 9 jaar op wandel. Op eer.ige minutrfh afstand vaa het dorp, wordt de kleine Aernoudt ten gronde geworpen door zijne makkers, en met zooveel stampen en slagen overla den, dat een ander kind. hetvw Ik daar om trent was, doch in de zaak geen.) schuld had. naar vader Aernoudt Lep, om hem te zeggen wat er gebeurde. De vader .-neldo naar de aangewezene plaats hij zag de twee jongens vluchten, en vond verder zijn zoontje, dat hem kermend zegde Vader X. heeft mij stijf gestampt en gezegd eer wij u doodslagen, zullen wij u de heilige olie geven, Alsdan een stuk glas in de hand houdende, voegde hij er bij Indien gij er een woord van spreekt, door steek ik u met dat glas.» Den 16 Apr 1 is de kleine Aernoudt overleden, na sedert dinsdag te bed gele gen en groote pijnen doorstaan te hebben. Woensdag namiddag kwam Désiré De Clercq, koopman te Pctegam, met paard ea kar,waarop twee kalveren gebon den lagen, aan eene herberg, staaDdo aan da vaart, in deze stad. Hij liet zijn paard eenigeoogenbliliken alleen, ten einde een huis binnen te iredon alwaar hij meende eonen koop t® sluiten, toen gedurende zijne afwezigheid het paard, mogelijk ver schrikt, achteruit deinsde. Deze beweging Ir.icht du kar tot aan de hellintr der vaart Inderdaad, de ellendeling was in het huis gedrongen, om zijne bedrijgiitgen dit maal ten uitvoer te brengen. Hij was ge wapend met. een groot keukenmes dat hij woedende rondzwaaide. Men vernam later dat hij dit mes eerst op eenen slijpsteen gewed had «n het dan met een zoetsteen nog scherper had getnaak De wildeman, de deur gesloten vindende stampte ze giet geweld in en stond tegen over de slachtoffers weike hij reeds zoo dikwijls veroordeeld bad. Op dit ongenblik keerde zijne vrouw, die bij het venster stond, zich om en was op het zien v,-;n haren man door schrik ge troffen. Hij ging zich op haar werpen, als een der kinderen, een achtjarig meisje, zijn voornemen ziende, zich tusschen zijne boenen wierp, roepende i Ach I ik smeek u, doe Mama geen kwaad Alsdan, dat gaat waarlijk alle wreedheid ♦e hoven, gaf de ellendeling, om zich van het kind te ontmaken, haar een steek in het hoofd, welke eene wonde van een cun- timeter diep veroorzaakte. Daarna had een onbeschrijflijk tooneel plaats. Haar kind in gevaar ziende, wierp de moeder, die overigens eeae kloeke vrouw is, zich als razend op den ellendeling, ont wapende hem, waarbij zi.j hem aan den vinger kwetste, en gaf hem, daarna zulk duchtig pak slagen, dal de snoodaard do vlucht nam. Maar twee policieageuten achtervolgden hem in de richting van iiet kanaal, welke hij genomen had Van den Berghe was niet dronken en men weel dat hij bij de bedreiging dor moord deze der zelfmoord h id gevoegd. Ilij is tof biertoojios» niet ontdekt. Ik heb de eer het geacht publiek te be richten dat mijne Boek- en Steenurukkhrij van heden af, gevestigd is in de VAARTSTRAAT, N° 6, nabij de Graanmarkt, alhier. Moordpoging te Roubaix Een Delg Lodowijk van den Berghe, oud 55 jaren, geboren te Gent, geitenden dronkaard, leefde in deslechste overeenkomst met zijns vrouw zij woonde in de rue du Pille, te Roubaix. Hij maakte haar en hnnne 4 kinderen ongelukkig. Zijne faam is zeer slacht en reeds dikwijls heeft hij schiikke- lijkebedreigingen geuit. Zekeren dag had hij zelfs gezegd Ik zal u allen dooden, en mij daarna Zijne vrouw, ten hoogst® verschrikt be sloot haren man te verlaten en ging zicb over eenige dagen verbergen in d® rue du Magenta, 7. Vrijdag morgend, rond 9 ure, werd heel deze straat in opschudding gebracht; en het gerucht verspreidde zi;h dat Van den Berghe zijne vrouw vermoord had. Een paard en twee karren, bij den heer Petrus De Moor Statiestraat, te Aalst. STAD AALST. HANDBOOG MAATSCHAPPIJ in de Zonnebloem, Gf.eraardsbergschfstraat. V* op Zondag 1 i Mei 1882, fzijnde St. Job Kermis.; Vooruit fr. 150 Inleg fr. 7,50 terug fr. 6. Verdeeld op 5 nppervogels. Zooveel vogels als schutters, hoog vogels medegerekend. Een vrij peloton van 6 mannen. Begin om 2 ure einde 5 1/2 ure. 15centinren pijlrapersgeld. De Sekie'aris, b» Koning, l)e Voorzitier, Em. GEHOT C. Hld.LISCKX. J MOYERSOEN. 02 Cf? 02 O g- CD TT O Tj O

Vooruit | 1882 | | pagina 2