J.M. KieskroDijk. Heilige geschiedenis. erlele graven deGrune en d'Oultremout, bewijzen zonneklaar dat het platte- jandseh element indrukkend wordt in 't grootste distriet van het land. Wij hebben vijf kantons, die niet beter zijn dan die van Brechl en van Waarschoot, en waar de buitenkiezers de slaven der geestelijkheid gebleven zijn, ten bewijze bet kanton Vilvoorden, dat bij de laatste kiezingen TIEN pas toors telde mtu bunnen deken aan 't hoofd 1 Hel ware wenscïieliik de kantons Halle en St-Quintens-Leunik van het arron dissement Brussel te scheiden. Het kanton Halle lelt 11) gemeenten, met eene bevolking van 30.437 inwo ners. Het kanton St-Quintens-Lennik telt r.iel min dan 20 gemeenten, niet eene globale bevolking van 33.573 inwoners. De twee kantons te z-nnen geven een total van 04.010 inwoners. Het nieuw arrondissement Halle zou dus twee afgevaardigden hebben en Brussel zou er nog 14 behouden. Die laatste verbtokkclitig zou den Courrier GOD IS MET DE LIBERALEN. Wie zou dat ooit kunnen gelonvcn Weihoe de Almachtige, de Onfeilbare is met ons I Ja. inet ons, die gedoemd en in den kerkclijkpit ban geworpen zijn. door zijne waardige dienaars rn verte genwoordigers hierop aarde. En noch tans wij moeten het geloove», want gister is hel in eene naburige dorpskerk van op den stotl der wijsheid door den eerwaarden pastoor verkondigd I Ja. zegde hij, wij zijn overwonnen; God heeft niet gewild dal wij zegepra len maar de zege is niet ver meer ver wijderd. God heeft onze tegenstrevers het bestier des lands in handen gegeven; en waarom, beminde parochianen Omdat de katholieke bevolking zijnen wil niet eerbiedigt omdat er te weinig gegeven wordt aan de katholieke scho len Ja dat is de ware oorzaak van onze nederlaag. Laat ous dus veel. zeer veel aeven, voor het goed werk dat wij begonnen heboen. Denkt niet dat onze scholen nu te niete zijn neen, maar daarom moeten wij vele opofferingen doen en het dubbel gevan van vroeger. Blijft dus altijd ware christenen, doet goede werken en na moede gestre den te hebben, zullen wij de kroon der glorie ontvangen. Zoude men niet wel doen. aan dien geestelijke eenige miljoeurn op te zen den. van degenen die hier te Gent zoo kwistigaan de muren geplakt zijn Boerkens, maakt uwe centen gereed, men heeft u beloofd dat gij mindere be- s astinven zult moeten betalen als gij voor de klerikalen zoudt kiezen, maar nu zullen de geestelijken in uwe zakken gaan zitten tot over de ellebogen, want hnnne kas is ledig tot op den bodetn. de Bruxelles en vooral den heer Malou vergenoegen, behalve degeuen die de afscheiding van Vilvoorde, Assclie en Wolverthem vragen. Verondersteld dat desideratum ze keren dag verwezenlijkt worde, dan zouden we voor de nieuwe omschrijvin gen hebben Antwerpen 7 liberale afgevaardigden. Turnhout 4 kalh. afg. Brussel 14 liberale afgevaardigden. Halle 2 kath. afg. Gent 7 liberalen afgevaardigden. Eekloo 2 kath. afg. Samen. 2S liberale afg. 8 kath. afg. 28 liberale en 8 katholijke afgevaar digden voor altijd. Nogmaals, het ministerie dient dezen toestand te onderzoeken en al de libera len van het land moeten bij de meerder heid aandringen opdat die hervorming voor de kiezingen van 1884 gebeure. 'll« het ccnig middel om eens en vooral bevrijd te geraken van dien gestadigen angst, die koortsachtige opgewonden heid welke ous wordt opgelegd door de altijd weerkecrende ongerustheid voor den uitslag der wetgevende kiezingen. Wij kunnen, even als het Antwerp- sche blad niet genoeg de aandacht on zer lezers, en vooral van de leiders on zer partij, vestigen op bovenstaanden brief. Konden de wijzigingen der kiesom schrijvingen, dia de schrijver aanbe veelt, tot stand komen, dan zou de libe rale meerderheid voor altijd aan't be wind blijven. De klerikalen, die beweren dat zij alleen de ware uitdrukking van den volks.vil zijn, zouden geen ernstig be zwaar kunnen inbrengen legen de ver wezenlijking van liet plan. aangezien zij zeggen dat liet de grootc steden zijn die den buiten overvleugelen, even zooals wij staande houden dat het de buiten is die belet dat de wil der groole steden worde uitgedrukt. BALLOTEB1NG TE SOlGNfES. Dinsdag heeft te Soignies de bailo- lering plaats gehad tusschen twee libe ralen, MM. Pennart en Tacquenier,uit- tredende senaieurs, voor eene plaats in den Senaat, en tusschen M. Wineqz, liberaal, uitrredend volksvertegenwoor diger en M. Engelebienne, klerikaal, voor ccn zetel in de Kamer. Voor de stemmiug werd er proces verbaal nedergelegd, vragende de ver breking der balloicring eu de goedkeu ring der kiezing van 13 juni, waarin al de liberale kandidaten zouden gekozen zijn. Ziehier de offieieele cijfers der ballo tering van dinsdag stemmers 25,39, dat is 27 min, dan bij de eerste stem ming. M. Pennart, liberaal, kandidaat voor den Senaat, is herkozen met 1224 stem- m -n in de kieziagvaii 13 juni bekwam hij 1243 stemmen. M. Tacquenier, die voorde kiezing zich had ingelroken en verzocht had dat de liberalen voor M. Pennart, die den oud ste in den Senaat wis. zoudeu stemmen, bekwam eveuwel 438 stemmen. Dat waren 438 klerikale stemmen. Voor de Kamer bekwam M. Wincq, uittredend lid, maar 11,63 stemmen hij had er den 13 juni 1240 bekomen. M. Englebientie, klerikale kandidaat, werd gekozen met 11,88 stemmen hij had in de eerste stemming 1234 stem men bekomen. M. Engelebienne is dus gekozen, maar hel zal voor niet lang zijn. De par tijgeest heeft schoone dingen gedaan te Soignies men heeft ongeveer 1S8 brief jes vemetigd, die bijna allen voor- deelig waren aan M. Wineqz. Die ver nietiging wordt als een kiesbedrog aan zien. Ziellier in welke omstandigheid die bulletijns zijn vernietigd. De liberale lijst, zooals men weel, telde twee namen voor den Senaat en een voor de Kamer, Nu het is gebleken dat een zeker getal kiezers, in plaats van voor een der twee secateurs te kiezen, een kruisken heb ben gegeven voor de drij namen Het is duidt nlijk dat een slem aldusgegeven de stemming voor den Senaat vernie tigt maar het is niet minder stellig, dat de stent aan den eenigen kandidaat voor de Kamer gegeven, aan hem moest aangerekend worden. Dit is wat men niet gedaan heeften daardoor jjn ^e's':n den klerikalen kandidaat doen ze,. ..'.en De Kamer kan niets anders doen dan die stemming vernietigen. Voegen wij er bij, dat de voorzitter vau het opperbureel, langen tijd gewei gerd heeft het cijfer der vernieiigdc bul letijns te doen kencen. Men rekent dal er op de 180 vernietigde bulletijns 125 vosrdcelig aan M. Wineqz waren, wat aan de hberalekandidaat eene meerder heid van 100 stemmen had moeten ge ven. la alle geval is de kiozing voor de klerikalen in dat arrondissement geen politiek succes, want men heeft hier af te rekenen gehad niet persoonlijke en familie twisten, die wij hopen in het toekomende zullen vermeden worden. SCIIROOMELIJKE 5 PRIESTER VER VOLGING. De Moniteur bevatte, daags na de kiezing, een koninklijk besluit waar bij op voorstel van den schroomelij- ken priestervervolger M. de minister Bara, o Barabas-Bara, dat ziju van uwe streken aan vijf oude of ge- brekkelijke pastoors en onderpastoors pensioenen verleend worden ten be drage van 5,270 frs. Als dat de priesters niet vervolgen is, dan verstaan wij er oris niet meer aan. O M. Bara. En zeggen dat de geestelijken van plan waren al de onderwijzers met vrouwen en kinderen zonder brood te zetten. O tijden ZE WAREN ZOO ZEKER. Als men heden de dagbladen door loopt, ziet men van alle kanten boe ze ker de klerikalen waren op 13 juni te overwinnen. Te Gent, hadden zii zooveel ge werkt en vooral zulk groot valsch spel gespeeld, bi| middel van het geld, dat zij er niet aan twijfelden of zij zoudeu de overwinning hebben. De heer Jacobs, hail eenige dagen voor de de kiezing gezegd, in de verga dering eener finanue-maatschappii, van wier bestuur hij deel maakte Mijn- hecren, de toekomende week a zal ik minister zijn. Wij zijn zeker te over- winnen te Antwerpen, té Waremme, te Vervicrs, te Soignies en zeer waar in schijnlijk te Brussel, te Gent en te Dooruijk. Te Antwerpen, hadden de klerikalen reeds eene karikaiuur op den heer bur gemeester Dewael gereed, die tegen woordig in eene liberale herberg zich- baar is. Het klerikaal blad l'Escaut, had een geheel nummer voorop doen zetten, mei artikels, waarin de overwinning der kjeriKalen werd aangekondigd. Hij heeft dien dag niet kunnen verschijnen, daar hij den lijd niet had een ander nummer gereed te inaken. Te Doornijk had men in zwarten kring, een groot getal manden Cham pagne besteld, die de leverancier des anderendaags heeft moeten weghalen. Ziedaar wat teleurstelling de klerikale partij heeft geleden, en liet is dan ook niet te verwonderen dat geheel de partij, ofschoon zij zich kloek wilt toonen, ontmoedigd is en de kopstukken zeiven verklaren dat zij nooit in eene kiezing zullen kunnen doen. wat zij voor die van 13 juni hebben gedaan. Men zegt dat zes bisschoppen in den rouw zijn en zij nu een zwart iu plaats van een purper kleed dragen. De kathelijke associatie van Namen heeft Maandag eene vergadering ge houden, tot het aanduiden van eenen kandidaat voor de kiezing der kamer, in vervanging van M. Wasseige. De heer Hamoir, door den bisschop aangeduid, werd door de leden aan genomen. Men weet dat het M. Cuvelier, bur gemeester van Namen, is, die de libe ral# kandidaat voor de Kamer is. Het hof van assisen der Saöne-et- Loire, heeft Zaterdag, Victor Barberet broeder der Petits-Pères de Marie, te Deynon, tot acht jaren opsluiting ver oordeeld, voor aanslagen op de eer baarheid van kinderen, die aan zijne zorgen waren toevertrouwd. Op dc rampspoedige kreet, uitge braakt door M. Woeste, tegen onze brave onderwijzers Dat zij heegaan! heeft het land, dinsdag, het vonnis zonder beroep uitgesproken DAT ZIJ BLIJVEN Merkwaardig feit. Men doet ons opmerken dat, sedert 1830 het huidige liberaal ministerie, het, eerste en het eenige ministerie is, gelijk van welke partij, dat zijne meerderheid in de twee Kamers zag aangroeien ten gevolge van eene algemeene kiezing. Na 1870, zag hel klerikaal ministerie Malou gestadig zijne meerderheid ver zinken en verzwakken, tol dat zij iu 1878 geheel verging. Bisschoppelijke kassen uitgeput. Men zegt dat er te Gent door de kleri kalen EEN MILJOEN voor de kiezing is besteed geweest, om 1000 kiezers aan 1000 FRS 'edcr om te koopen. En dit schijnt zoo waar, dat Dinsdag na middag, toen de klerikalen wisten dat zij met 56 stemmen geklopt waren er een der klerikale kopstukken uit riep Uh hadden wij dat kunnen voorzien, wij zonden er nog 56.000 frs aanbesteed hebben. Be luchtbal te Gent. Toen de overwinning der liberalen te Gent ge kend was, werd een luchtbal opgela ten, waaraan een Basiel hing. Wij vernemen dat die luchtbal go- vallen is nabij Campenhout. op liet gehuchte Helst, tusschen Mechelen en Leuven, niet verre van den eigendom van M. den baron de Finck, het op perhoofd der klerikalan-independen- ten, te Brussel, in den hof van eenen klerikalen kiezer, wiens zoon pastoor is! Op het oogenblik dat de luchtbal neèrkwam. riep een der zonen van den pachter, die in een kriekenboom zat, bezig met plukken Goede God dat is de duivel die uit den hemel komt De Basile had iets van d#n duivel, maar hij deed niemand Kwaad en ge heel het dorp en de omstreken, heb ben er komen naar zien. Of er gelachen werd Op eene gemeente ten dage der stem ming. Twee leerlingen komen uit de nonneschool. Ik hoor ze en sta stil.lk zou willen dat de katholieken winnen, zie Jan, En ik, zeg Pier. ik zou willen dal de liberalen winnen. En avaarom Omdat ik alsdan tal mo gen wederkeeren naar de gemeente school. En zeggen dut een leer ling eener 3flHA school alzoo spreekt. (Historiek.) dit en dat. Dankzegging. Wij bedanken van harte de geeste lijkheid omdat zij aan de geloovigen verzocht heeft van gebeden te. storten voor den goeden uitval der kiezingen. Daar deze allerbest uitgevallen zijn en daar onze geestelijken immer prediken dat God zich fel met onze aardsche partijbelangen bemoeit, moe ten zij rechtml bekennen dat het door Gods wil is, dat de liberalen overal ze gepralen. Het kiesgebed. hetwelk de clericale Nieuwsbladen in hun nummer van 4 Juni niededeelen bevat de volgende zinsnede Bescherm Belgie dat zoo lang het uwe is geweest, Belgie, ivaar gij heden nog zooveel getrouwe dienaars telt, enz,

Vooruit | 1882 | | pagina 2