VOOS VRIJHEID WAARHEID EN RECHT. j\° 107. Fit. 4-00 Fit. 4-73 a a n li o n il ig i uge n Be abonnementsprijs kannunnik Bernard. De kan- nunnik Bernard is gisteren avond in de Zuidstotie, te Brussel aangekomen, vergezeld van M. Bourgeois, pofitie- kommissaris. 's jaars voor de stad. 15 C""° den drukregel VOORUIT verschijnt wekelijks den Donderdag in den namiddag. OORUIT 's jaars voor heel het land. is voorop betaalbaar De aankondigingen verzoekt men uiterlijk des Woensdags voor 1 "i-fn namiddag te zanden. ZE WILLEN TOEGEVEN. Iedereen weet hoe de fclerikalen voor en zelfs na de kiezingen uitriepen dat zij. ondanks alles, hunne vrije scholen zouden behouden en blijven onder sten nen. Heden schijnt de loon van sommige klerikale bladen «at Ie dalen. De Jour nal de Bruxelles, onder ander, zou niet beter wensehen, dan dal er eene over eenkomst gesloten werd tussehen de li- beralen en de katholijken. om de school wet te veranderen, dat zij voor iedereen aannemelijk is Wij zeggen niet, schrijlt de tolk van M. Malou, dat de tegenwoordige school strijd een heilzaam ding is. Wij hebben al- lijd gedacht, en wij denken het nog, dat liet vaderlandslievend zou zijn, rechtzin nig' een terrein te zoeken, waarop al de vaders van l'amilicn het eens minnen wor den teniendude kindsenheid te verwijde ren van de ongezonde lucht dor partijen en haar tc ontrekken aan den doodelijken invloed der ongodsdienstige scholen. Wij wensehen uit al onze krachten son regiem dat ons van de geduchte krisis ontlast, zoo onvoorzichtig; in het land gebracht eene krisis, die liet land iu groot gevaar hrengt voor het tegenwoordig eu vooral voor de toekomst. De Journal de Bruxelles voegt er nog bij Als het gouvernement van ons land wijs «il worden zul het ons bereid vinden tot alle oppoffering van persoonlijke denk wijze, overuenbrengbaar met de booge be- laugen, die wij tot aan den dood zullen verdedigen. Maar in den tegenwoordigen strijd zien wij geen hoop op eene overeen komst. Zooals men ziet,is de Jonrnal de Bruxelles verzoenend gezind, maar dit is bel geval niet met de bisschoppen en geestelijken, alsook met de fanatieke dagbladen, zooals de Courrier de Bruxelles en de Bien public, die den oorlog willen voortzetten en denkin. omdat zij eenige boerrengemeenten met zich hebben, waar zij de ouders nog schrik kumnen aanjagen, dal alles ge wonnen is. Zij bedriegen zich groole- lilks, ais zij denken dat hunne hardnek kigheid ons zal doen toegeven, want de liberalen weten bij ondervinding als men de klerikalen toegeeft, dat zij iu plaats van gematigd te worden dietoege ving voor vrees van onzen kant aanzien. De Journal de Bruxelles wil zich toegevend tooneu, maar wij zijn ver zekerd dat de liberalen niets, wat de onderwijswet betreft, zullen verande ren de wet bevat in haar artikel 4 voldoende toegevingen voor de geeste lijken zij laat ze toe in de scholen te komen en zouden er zelfs voor betaald worden zij hebben geweigerd verder kan de liberale partij niet gaan. Wil de rechterzijde toegevingen doen. zooals de Journal de Bruxelles, schijnt te beduiden, dat zij zich tot de bis schoppen en zijne partijgenoten wendt, hel zijn zij die het moeten beslissen. EENE B RE VIE VAN DEN PAUS. Da Courrier de Bruxelles, deelt eene brevie van den Paus mede, die niet onvermeld mag gelaten worden. Deze brevie is gericht aan de leden der Pauselijke Ciomiteiten van de Scholen en van den St-Pieterspenning uit het bisdom Luik. Eerst laat de Paus weten, dat hij de diocesane giften heeft ontvangen, en daarna maakt hij de volgende zinspe ling op den schoolstrijd Wij twijfelen er zeker niet aan dat gij, bekleed met de wapens der recht vaardigheid en versterkt in den Heer, moedig deze liefdadige werken, die gij ondernomen hebt. zult voortzetten, en dat gij, vereenigd met uwen bis schop, dapper den strjdzult volhouden die thans in gang is, om het geloof, welk gij ongeschonden van uwe vade ren ontvangen hebt, in al zijne zui verheid aan uwe kinderen te kunnen nalaten. Intusschen houden wij niet op God te bidden, zooals gij 't ons vraagt uwe krachten te ondersteunen in de volheid zijner macht, uwen moed op tc beuren, uwen raad en uwe schre den te verlichten, uwe pogingen vruch ten te doen dragen, er de gelukkige uitslagen van te vermenigvuldigen, en eindelijk, aan uw land de gerustheid weer te geven, met de oorzaken van het misnoegen te doen verdwijnen. Het opmerkelijkste van die pauss- iiike brevie, is de dagteekening 1G Mei 1882, De strijd, die thans in gang is,dat wil zeggen in gang op 't oogenbiik dat Leo XIII schreef was wel de kies strijd tegen onze openbare scholen. Zooals men ziet rekende, de Paus dus op God, om aart ons land de ge rustheid weer te geven, metdo scoool- wet te doen verdwijnen, of liever, in andere woorden, met de cleriealen weer aan het bewind te brengen. De Paus ook ziet zijne wensehen en gebeden onverhoord blijven, zoowel als zijne bisschoppen niet verhoord werden. Maar Mgr. Dumont, de bisschop die door den Paus werd afgezet, smeekte ook bij God uit al de kracht van zijne ziel, dat Hij, voor 't geluk van liet land. nooit da cleriealen meer aan het be wind zou laten komen. En God verhoorde de bede van dien martelaar, en hij verstootte degene van zijnen verdrukker. Wat duchtige les. IETS DAT KURIËUS IS De liberalen verwijten aan de kloos ters dat zij leven met hetgeen zij aan de geloovigen onttrekken, 't zij door bedelarijen of lestameoten. De Bien public geeft daarop een ku- rieus antwoord, zeggende Laat ons eerst uitdrukkelijk antwoorden, zij ontnemen niets aan de liberalen. Van dan af, waarover beklagen zich dezen dus 1 Een mensch klaagt een dief aan. Over wat beklaagt gij u, ant woordt de magislraat, aangezien bet ten invent niet is dat de dief gestolen heeft Maar nog iets. Zou de Bien public ons niet kunnen zeggen of de liberalen geen reden van klagen hebben, wanneer zij de tfistamenlies van nonkel en tante naar klooster, kerk en pastoor zien vliegen En dat gebeurt alle dage er gaat geenc week voorbij of wij hoorei: Dat is nog een die zijn coffre-fort zal ledigen of een testamentje maken voor de zwartjes. ZE SCHEEUWEN AL. Wij zegden dat men groot gelijk bad de oproermakende geestelijkheid te nii- pen, en tevens maakten wij bekend, da'. M. Bara in de.i aanstaanden' zittijd voorstellen zou doen, om de toelagen voorde geestelijkheid in te krimpen, in overeenkomst van de vermindering der diensten die zij bewijst. Die eenvoudige aankondiging doet reetls tlë cicricale pers scfirèêuwen en tieren. Wat zal liet dau zijn, als men lot de 'daad zal overgaan Wij liooren op voorhand de verwen- schiitgtti, de vermaledijdingen en de «raak Gods over ons roepen. De Courrier de Bruxelles zegt, dat de vermindering van bei budjet der godsdiensten, eene politieke aflruggcla- ri] zou «ezen. Dat «oord past goed in den mond van een verdediger eener geestelijkheid, die in alie tijden enkel geleefd heeft en ongehoord riik is geworden bij middel van roof, diefstal en oftruggelarij. Langs zijnen kant roept de Bien pu blic. zeker in den naam van Mgr. Bracq. die bang is dat er aan zijne inkomsten zal gepitst worden, uit (lel liberalism, dat is de dieftal 1 Aftruggelarij 1 diefstal 'i is bijna of de twee confraters malkaar hadden af gesproken. Die grove woorden beleekenen ech ter nieis,wij zijn erzoo lang aan gewoon gemaakt,dat wij er nog enkel de schou ders voor ophalen. Als de clericale peis geetie andere argumenten weet te vinden dan scheld woorden, dan zouden wij. zooals d e Eloile heel juist zegt, baar gemakkelijk den mond kunnen sloppen met haar te rug (e antwoorden Da kerk, dat is de diefstalZie liever wat er te Doornik gebeurt Koophandel DIEFSTAL IN 'T BISDOM VAN DOORNUK. AANKOMST VAN KANNUNNIK BERNARD. Een telegram uit Santander meldt, dat de steamer Espana, waarop zich kannunnik Bernard eu de detective, M. Dnrey. bevinden, verleden zondag ten 10 -1/2 ure 's avonds, in die haven is aangekomen. Kannunnik Bernard werd terstond in handen der spastische overheden ge leverd. M. Goffinel, konsul van Belgie te Madrid, en M. BoHrgeois, commissaris van policie, die vrijdagavond wa< aan gekomen, waren tegenwoordig bij de ontscheping van den martelaar der kas. Dn Etnile deelt nog de volgende in lichtingen mede c Hot sehjjnt dat M. Bourgeois niet en kel gelast is den kanunnik! Bernard te ontvangen hij zijne aankomst te Santander en alle moeilijkheden uit den weg te rui men voor zijne overbrengst door Spanje en Frankrijk, maar bijzonderlijk te beletten dat die martelaar der kas met vreemde personen, om 't even wie, in betrekking zou komen of spreken. De Belgische justitie moet verwittigd zijn. dat zekere personen maatregelen zonden genomen hebben oin Bernard te... zien, lees spreken, voor dat bij in Belgie zou aankomen en dus voor dat hij door den onderzoeksrechter van Doornik onder vraagd wordt. Te Havana moet hij reeds aan de over heden van dat land gevraagd hebben om te mogen biechten, zeggende'dat hij. voor aleer zulke gevaarlijke reis te ondernemen, zich wilde verzoenen met God. De havanas- scbe overheid lieeftdaar niet in toegestemd omdat zij veronderstelde dat Barnard aan den biechtvader zekere dingen zou kunnen toevertrouwen, waarvan die biechtvader kennis zon hebhen kunnen geven aan de oversten van den ex-kassier van het bisdom ■au Doornik. ZAAK PELTZEB-VAUGHAN. De gevangenschap van Van Bredael, klerk van Armand Peltzer, was eergiste ren uit, maar hij is in het gevang ge houden onder beschuldiging van Luis— diefte. Hij bekent liet, dat de voornaam ste stukken bij hem aangeslagen, onder ander eene stoof,door hem gestolen zijn. Zijne minnares zal als verheelster der gestolene voorwerpen ook terechte moe ten staan. Tijdens de huiszoeking bij dat meis je, merkte de procureur des konings op. dat zij gedurig de band verborgen hield onder een handdoek, waarmede zij lel— looren afveeg. I)e prokuteur des ko nings vroeg haar om hare hand te zien en hij vond er den trouwring aan vatt Armand Peltzer.

Vooruit | 1882 | | pagina 1