BAZAR. F. DEBLENDE, Aan de GliRONlQUE De VereenSgde Werklie den. BIERSTRAAT. MEST TE KOOP VOYAGEUR. Sedert eenigen lijd herneemt liet fianskiljonsblad, La Chrouiquevan Brussel, hare aanvallen legen de vlaam- schc beweeing. l)at blad kan liet maar niet kroppen, dat de Vlamingen met taaien moed, inet hsrrtkiiekkiglieid hun ne taalrechten, ja hunne rechten als vrije. Belgische burgers durven eischen. Wij zouden ons weinig om de onva- derlandschc strekkingen van dat blad herrennen ware hei niet dat dc Chro- nique de schoonste, de edelste figuur onzer beweging aanvalt Znlkeii hoon zullen wij niet blijven verdragen en wij verwittigen het Brusselseh blad. dat al wie den grootcn dichter lliel aanrandt hel met eiken waren Vlaming zal te dom nebben. Wij dagen u uit, Chrouiqueonder al de Waalsehe Staatsbeambten eenen man te zoeken dien gij nevens onzen Hiel durft zetten, voor wat betreft let- t?rkundigc waarde, openhartigheid en rondborstigheid van karakter, sehoon- li»ids*evoelen, edelheid van aard, zelf opoffering voor de zaak des volks. Zoek eens onder de inblazers uwer onvaderlandsche artikels en wij zijn zeker dat gij welhaast de hand zult kunnen leggen op de groote budgetkna- gers .De ratten zi|n hij u wij Vlamin gen zi'n maar muizen Met een waar genoegen doen wij onzen lezers konde, dat 1° onze groote toon dichter Peter Benoit in den loop der verledene week de laatste maat heeft geschreven van Hiels Hymne aan de schoonheid en 2° dat onze geliefde volks- toondicluer Karei Mirv het hierondei- slaandc Flamingantenlied in muziek brengt. HIELS 'S WERKMANSLIEDEREN. FLAMINGANTEN LIED. We strijden voor het hoogste goed. Dat fier ons volk bezit We strijden voor de moedertaal, Waarin het vloekt en bidt. De moedertaal van moederssehoot, Tot dat men grafwaarts daal', Zingt in ons hoofd als leeuwerik, In 't hert als nachtegaal. Zij is den zoeten geur gelijk, Die uit de roze schiet Als eene maagd, die troostend zalf In onze wonden giet. O wee hem die haar licht verdooft En ons vernieling zoekt, Die wordt door ons getergd gemoed Als huichelaar vervloekt. O moedertaal, o liefdestraal, Ge z.ijt ons levenslicht Die al wat edel is en schoon ln 't volksgeweten sticht. Het duurt al lang, al zoo langen tijd. Dat hier in Belgenland, De Vlaming wordt door aap en slang Meineedig aangerand. Het duurt al lang, al zoo langen tijd. Dat franskiljon en paap Ons 's daags beschimpen stornver- Ons wurgen in den slaap. [vaand, Doch kwijnen wij, we leven nog, Nog klinkt ons manlijk woord; Boch zijn wij arm, we kampen toch, En kampen hopend voort. 2. O heil hem.'die voor 't vlaamsche volk, Veerkrachtig als het staal, Vooruitspringt tegen aap en slang, Ter eer der moedertaal. O moedertaal, o liefdestraal, Ge zijt ons levenslicht Die al wat edel is eri schoon In 't volksgeweten sticht. Ons sparen list, nooii Roomse h be- Wanueer liet Vlaandren geldt, [drug, De reinste bloem wordt slekbevlekt, Vuil onkruid draagt elk veld. Doch Vlaming zijn is Klauwaart zijn Ja Vlaming zijn is geus.. Verlichting is ons levensdoel, Vooruitgang onze leus Nog zijn we vrij. nog zwelt ons hert Vol gloed en heldenmoed Nog, als door 'tland de scheldestroom Bruist door onze aadren bloed. We wijken niet den feilen strijd, We geven het nooit op Eer plettren wij met den laatsteu aap, Den laatsten slangenkop. O moedertaal, o liefdestraal, Go zijt ons levenslicht Die al wat edel is en schoon In 't volksgeweten sticht. O denkt niet dat ge door den spot Ons zelfvertrouwen doodt O denkt niet dat wij slaafs gebukt Laf s mee ken in den nood. We rijzen op, ons zelfsbewus En vordren recht door 't recht... 3. We rijzen op, met liefde en moed En kruipen niet als knecht. Voor aapschen laster.ltconisch bedrog Is niet ons herte veil We zi n nog vrij en juichen nog De vrijheid is ons heil O hoort het, kruipers die ons hoont, Hoon papen, franskiljons; We leven voo»- de moedertaal, Zij sterft alleen met ons O moedertaal, o liefdes raai, 5' Ge zijt ons levenslicht Dio al wat edel is en schoon In 't volksgeweten sticht. Een onderzeesch schip. Volgens Iron is dooreen jonge Bumeerscli ingenieur. Theodoreseo, en onderzeesch schip uit gevonden, waardoor alle uitvindingen, die tot dusver 'op dit gebied ge daan zijn, iude schaduw zouden wor den gesteld. Dit schip moet op erne diepte van 100 voet volgens den uitvinder zelfs 300 voet gedurende 12 achtereen volgende uren onder water kunnen wor den voortbewogen. Aan de waler oppervlakte kan er mede gemanoeuvreerd worden als mei ten gewoon stoomschip alleen is zijn snelheid niet zoo groot, hoewel zij die van een zeilschip overtreft. Het zinken en weder opstijgen heeft plaats dooi- middel van schroeven in verticale richting,de bemanning is voor 12 lot 14 uren in voldoende hoeveel heid aanwezig. Zon noodig kan het liichtreservnir zelfs onder water weer voor 12 uren gevuld worden door telesenpische inge richte buizen, die naar den waierspie- geel worden opgedreven. Zoowel liet zinken van het schip ah de overige be weging geschiedt zouder gedruisch. Op het Stadhuis Een koppel be geeft zich voor den officier van den burgerstand om vereentgd le worden. De schepcne leest De vrouw moet oveial haren man volgen i) Oh Mijnheer, ik bid u, onder brak hevig de bruid, veranderd dat een beetje, want mijn man is facteur Op pen Logement. Een rei ziger welke op een logement was voor eenige dagen ging voor de eerste maal zijn middagmaal nemeti in zijn nieuw huis. De soep wierd hem voortgesteld en de reiziger bemerkte dat er twee lange hairen in de soep lagen, en riep aan stonds den haas. Ziehier eens baas. er liggen er zoo maar 2 hairen in m'jne soep. lk versla u wel, vriend, maar ik kan n toch geenen gelieelen chignon ge- voor uw middagmaal... Siéuwe gemakkelijke wijze om melk te bewaren. Indien men melk eeni- gen lijd goed wil houden, kookt men haar, maar zij krijgt dan een cigenaar- digen smaak, die aan velen onaange naam is. En daarbij levert het middel nog weinig heil, want naar gelang van den tijd des jaars helpt het slechts voor eenige uren, hoogstens voor een dag. Veel beter bereikt men het doel als men melk giet in eene goed gereinigde, oomiddplijk vooraf rnel heet water na gespoelde fleseh. Deze flescli moet echter geheel en al, nolkomen tot boven aan toe gevuld zijn en met een nieuwe, goed gezwollen, vaste kurk gesloten worden. Daarna moet. de fleocli in een pot met warm water, dat niet boven de 55 en niei ouder de 50 graden Celsius wezen mag. geplaatst worden, waarin zij een tol twee uren verblijft. Is alles volgens hel voorschrift met zorg gedaan, dan houdt zich de m-lk o ik in een warmen zomer verscheidene dagen volkomen goed, zonder in het minst haren versclien smaak te verlie zen. Frankrijk. Een moedermoor denaar In de maand april kwam een gezin uit den Klzas. met naam Zucher naar Parijs wonen. Hel gezin bestond uit de vader, oud 50 jaar, de moeder, oud 46 jaar, en een eenigen zoon Eugeen, geboren te Parijs, den 2 december 1801 Donderdag namiddag, rond 3 ure. hoorden de andere bewoners van het huis. uit de kamer der Zuehers hulp kreten opgaan... Hulp hulp werd geroepen. Bijna oniniddelijk daarop verscheen eene vrouw niet bebloed gelaat, voor het venster van waar zij hare hulpkre ten herhaalde. Onniiddelijk liepen de gebaren naar boven. Eugeen Zucher had zijn moeder aan gerand, maar zij was aan zijn handen ontsnapt, had het vensier kunnen ope nen en om hulp roepen. Weldra echter rukte de moordenaar zijn slachtoffer met de haren van voof hel venster weg, 't Welk met geweld werd toegeslagen, Toen degeburen hoven kwam stamp ten ze de deuren ia en vonden de vrouw op den grond liggen, terwijl de zoon met bebloede handen als onverschillig nevens haar stond. Twee policiragenten waren mede den trap epgeloopen. Zij grepen den moordenaar vast, waarbij een hunner vroeg Zijt gij het die uwe moeder heb' getroffen Zucher antwoordt met de grootste kalmte Ja. Vrouw Zuehler had 5 wonden die werden toegebracht met een groot beenhonwersmes. De moeder- moordenaar zegde dat zijn slag mislukt was maar dat hij zijne moeder moest vermoorden, Toen de agent hem vroeg waarom, antwoordde Zucher Om die reden wraak, diefstal en het vrij verlangen om op hel schavot ie sterven.» Ik was zonder middelen van be staan, maar dewijl ik niet wilde dat mijne ouders mij op hel schavot zagen, besloot ik lien van kant te maken alvo rens de moord le plegen waarvan ik het gedacht had opgevat. Ik In-b zelve een beenhouwersmes gemaakt hetwelk ik geslepen heb om het scherper te maken. Zoodra vader was uitgegaan heb ik mi j ne schoenen uitgedaan om geen gerucht te maken. Toen ik mijne moeder gena derd was, stak ik toe. Alvorens vrouw Zuchter naar hel gasthuis werd gevoerd heeft zij gezegd haar Kind vergiffenis te schenken. Op 31 december 1880, waren er teThielt nog 86 menschen van de d'an dere eeuw, namelijk 28 mannemen- sehen en 58 vrouwmenschen. Onder de #6 andereeuwsclien, waren er 13 on- gehuwden, 4 mannen en 9 vrouwen 14 weduwnaars en 42 weduwen. Zoo als men ziel,dc weduwenaars en de weduwen zime de sterkste, de onge- hnwden hebben den korsten adem. Sedert het einde van 1880, is dit getal der 86 overlevende uit de vorige eeuw reeds merkelijk ingekrompen, ln 1880 overleden tr 21, waaronder 6 mannen en 15 vrouwen, en in 1882 tol mei overleden er 6, 1 man en 5 vrouwen- Zoo dat er in mei 1882 nog 59 per_ sonnen van de audere eeuw leefden. Linde 1880, waren in zaken van oude menschen, de oude vrouwen te Thielt verre meest in getal. Sedert zijn de oude mannen tamelijk goed gespaard gebleven, en 't is bijna uiisluilelijk onder de vrouwen dat de dood hare slachtoffers beeft gezocht. Men schrijft uit Cliatelct, 10 juli Eene moordpoging is gisteren avond rond 11 ure, in onze stad gepleegd. De eebtgenoote van den lieer iiuges ont vanger van de Pont-Neuf, stond op den drempel harer woning te klappen met eene gebuurvrouw. toen de ge naamde Louise Helson, zangeres in een koffiehuis in de nabijheid der brug eensklaps toegesneld kwam met eenen geladen revolver in de hand. Zonder iels te zeggen legde zij 0p vrouw Huges aan en loste van nabij op haar twee kogels, waarvan een haar aan dc rechterslaap trof, gelukkig gleed de kogel af op de v00rhoofdbeen. want alhoewel erg gewond, is haar leven niet in gevaar. Dank aan de noodigc zorgen, die haar terstond gegeven werden, wordt de toestand van de vrouw nu als zeer voldoende aanzien. liet meisje Helson werd onniiddelijk na het pleggen van haren inisdadigen aanslag door de polieie in hechtenis ge nomen en dezen morgen is zij naar de eelgevangenis van Charleroi over bracht. Tol hiertoe is niet gewtien welk» re den dit meisje aangezet heeft om cp hel leven van vrouw Hugés aan te leggen. Bij koninklijk Besluit van 10 dezer maand wordt de heer,/. Van der Straeten. schepen genoemd der gemeen te Burst. Voor Guido van Artzzo, den uitvin der van de muziek noten teekens, zal eerlang te Arezzo een standbeeld' ont huld worden. Bij die gelegenheid zul len dertig knorvereenigingen eene feest- hymne zingen. L'économie financièbe, onzième an- née. Rédacteur L'hoest avocat. Prime gratuite. (Voir annonces.) Court St. Étienne, arsenicaal water, (Ziel advertentie.) TE VERKRIJGEN. Ilotiillckolen aan Fr. 19,00 de 1000 kilos H iuillekolen (Brokken) aan Fr 23,00 de 1000 kilos. 2 Per honderd vermindering op de Specerijen dan in de grootst magazijn. in de herberg den Oeievaar op de Hoppemarkt Aalst. Un induslriel de cette ville deman- de un Voyageur. Inutile de se présen ter sans de bons certificats. Ècrire au journal sous les initials BEVERSTRAAT, 25. NINOVE. Gebreveteerde en Bekroonde Fabriek. van kleurende Blendine Elexir de Nino- ve, uittreksel van Russischen onbederf- lijkon vsehlijm en gelatine, net salicyli- que, zuur gemaakt. Glucose scheikundig zuiver, volgens eene verbeterde manier vevraardigd.

Vooruit | 1882 | | pagina 2