VOOR VRIJHEID WAARHEID EI BEGET. Aalst, 20 Juli N» 108. F ii. 1-00 Fm. 4-7H "(b De abunueiuentsprijs 's jaars voor de stad. aan kondigiuge u i 5 O™ den drukregel VOORUIT verschijnt, wekelijks den Donderdag in den namiddag. OORUI i 's jaars voor heel het land. is voorop betaalbaar De aankondigingen verzoekt men uiterlijk des Woensdags voor li aren namiddag te zenden. DE LIBERALEN EN DE ROEREN. De klerikale gazetten en andere je- suietebladen zoduen yillen doen ge loven dat de liberalen niets voor den landbouw doen en nooit iets voor de boeren gedaan hebben. Schaamtcloozer werd nooit gelogen en bedrogen. Inderdaad 1° Wie schafte de octrooien af die de vruchten en het vee der landbou wers zoo zwaar belastten De libera len is een 2. Wie stichtte een gemeentefonds dat jaarlijks meer dan tien miljoen aan de dorpen verleent en van zooveel de abonnementsbelasting in de ge meenten tieeft rloen verminderen Item de liberalen. Is twee. 3. Wie schafte de belasting op de barrieren af, die jaarlijks drij miljoen uit den zak van landbouwer en burger klopte'? Nogmaals de liberalen. Is drij! 4. Wie schafte de belasting op bet zout af, eene belasting die alle jare zes miljoen opbracht W ederom de liberalen. Is vier 5. Wie lier ft de ijzeren wegen ge legd en wie hééft liet steenwegnet zoo verbazend doendiiitbreiding urmen Altijd de liberalen* is vijf 0. Me heeftdoor de kadastrale her- schatting,in onze provincie,de grond belastingen van ANDERHALF MUJOEN doen verminderen 1 Ook de liberalen. Is zes 1 7. Wie heeft de verbetering aan de waterwegen, kanalen en rivieren on dernomen Als daar zijn in onze om streek den User en de LooVaart, wel ke laatste werk reeds zijnen heilza- men invloed Doet gevoelen, nu wij te veel water krijgen die driegde onze me.erschen en landen ie overstroo- men. Wie heet'l dat werk begonnen en uitgevoerd, gelijk al de andere groote ondernemingen Moet ge het vragen, 't zijn de liberalen 1 is zeven 1 8. Wie zal het landbouwkrediet in richten Het liberaal ministerie. Is acht 9. Wie zal het land doorzaaien met ijzeren buurtwegen, bij zooverre dat niet een dorp meer zonder ijzeren baan zal zijn? Het liberaal ministerie. Is ne gen 10. Wie geeft jaarlijks voor ontel bare miljoenen hulpsommen voor allerhande werken ten gunste van den landbouw De liberalen. Is tien 1 Genoeg voor vandaag. Dat de klerikale gazetten nu spre ken en over deze lijst nadenkeu. Zij kunnen er in optellen dat, door de daden en werken der liberalen, alleen de belastingen, die vooral op den builen drukten, van meer dan twin tig miljoen per jaar verminderd zijn. Dat is andere peper, niet waar 1 Voegt er nog bij dat gedurende de acht jaren, 1870-78, dat de klerikalen aan 't roer waren, zij niet eene enkele belasting afgeschaft hebben. Ja zij hebben de belastingen op de herber gen en de tabakverkoopers aan de provinciën gegeven, om 25 000 her bergiers en labaknegacianten van liet kiesrecht te berooven. PASTOOR UN ONOERWU/.ER. Op een dorp wordt de pastoor door den bisschop benoemd en door liet gouvernement betaald, om de leering van Christus door bet woord en bet voorbeeld (e prediken. De schoolmeester wordt er door hel gouvernement aangesteld en wordt be taald om het versland der kinderen te openen, om bun onderwijs te geven. Maar wat gebeurt er De pastoor verbied aan al zijne, paro chianen van hunne kinderen bij dien onderwijzer Ier school te zenden, op pijne van in den ban der heilige kerk geslagen te worden, hij zou bun de hei lige sacramenten weigeren en de bui tenlieden welen door de ondervinding, dal degeden die den pastoor niet ge hoorzaamd,in hun bedrijf en Stoffelijke belangen ook gekrenkt worden, en boe zij aau zijne ve.'volgingen ten prooi zijn. Hieruit volgt dat niemand zijn kind naar die school zenden durft wa.it al len kennen en vreezen de vraakzuebt van den pastoor. Hierom heeft de schoolmeester niets te doen hij heeft geen enkel kind in zijne school hij is tot de werkeloos heid veroordeeld j de pastoor belet hem zijne plichten van onderwijzer te vol brengen. Dan zegt de pastoor ziedaar dien luiaard, dien opcler van de parochie die hier komt leven zonder werken. De dwaze buitenlieden gelooven dat de on derwijzer wordt met vingeren gewezen Die boeren zien niet dal de pastoor de schuld van alles is, dat hij den school meester zijn werk ontnomen heeft, dat bij hem belet van te onderwijzen en dan nog voor eenen luien opeter uil- scheldt. Wat denkt gij lieven lezer van bet hatelijk gedrag van zulke boozc ourechl- veerdige pastoors ONDERWUSBELANGEN. Het hof van Cassalie heeft in zijne zitting van eergisteren, onder voorzitter schap van M. de Longé, eersten voor zitter een arrest uitgebracht in twee zaken', die de schoolwet aanbelangen. Men zal zicli herinneren dat. toen de nieuwe wet van 1 juli 1879 in voege werd gebracht,een zeker getal gemeen teonderwijzers. die neg maar pas be noemd waren, hunnen post verlieten om over te loopen tot het congreganis- tenonderwi|s'. De clericale bladen juichten die de serteurs, die overloopers geestdriftig toe uitroepende dat zij moedig, deftig han delden en het hun volle 4 recht was al dus te handelen. Wij, daarentegen, waarschuwden die onvoorzichtigen, welke zich door de geestelijkheid of de clericale drukpers lieten verleiden,dat zij zicb aan groole- onaaugenaambeden gingen bloodslel- len. Inderdaad, wanneer zij de Normaal school intreden, moeten de leerlingen- onderwijzers eene rerbindtenis onder teek enen', volgens welke zij vijf jaren ter beschikking va» het gouvernement, blijven, te rekenen van den dag dat zij bun bekwanmheidsdijiloina ontvangen. Doen zij dat niet. verbreken zij hunne verbintenis,dan moéten z:j desubsidies teruggeven dien zij ten titel van stu diebeurzen hebben ontvangen. Het gouvernement eischic derhalve en gansch natuurlijk van die gewezen normalisten, welke hunnen post verla ten hadden, de teruggave van de beur zen die zij genoten hadden, Altijd voortgaande op het beweeren der cleri cale bladen weigerden de deserteurs toe te geven aan den eisch van liet Staatsbestuur, dal ben voor de recht bank daagde. Wat brachten die woord verbrekers hij het gerecht in, om hunne weigering te staven I' Dat z<j hanne verbintenis hadden geteekend onder het beheer der wet van 1842 dal die wet was afgeschaft en hunne verplichtingen dus vervalen w aren 2' D it de studiebeurzen eene echte vrijgevigheid uitmaakten en dat alles wat streed tegen de zeden der liberali- leiten of vrijgevigheden, moest vernie tigd worden, uigevolg art. 900 van hel burgerlijk wetboek. De nieuwe wel. zegden zij, schond hunne vrijheid van geweten en daarom moesten zij er zich niet aan onder werpen en ook niets teruggeven. (let eerste mi ldel werd aangenomen door de rechtbank var. Dciidcrmonde hel tweede door die van Lent. Welnu die beide vonnissen dezer rechtbanken zijn thans verbroken ge worden. Hel hof van Cassatie heeft beslist dal de verbintenis, door de leerlingen-nor malisten ortderteckend, tussclien den Staat en de onderwijzers juridioke be- I trekkingen doet ontstaan, die door de rechtbanken moeten behoordeeld wor- den. Die betrekkingen sluiten alle ge dacht van vrijgevigheid uit, dewbl de studiebeurzen ingericht worden in het belang der. aanwerving van liet ondcr- wijspersoonetl. Langs den anderen kam, bevat de verbintenis, door de normalisten onderteekend, geenc hoegenaamde restrictie of voorbehou- ding. Derhalve moet die verbintenis nage leefd en uitgevoerd worden. De beide zaken zullen thans voortgc- legd worden aan de rechtbank van Brugge. M Leclerq pleitte voor den Slaat M Woeste voor de deserteurs. van het Italiaanse!! gouvernement. In Belgie trekt iederen bisschop 21,000 l'r. jaarwedde. En is er wel in liet land door, ecnen geestelijken te vinden die 1° Geen Inris en hof heeft als een kas-, teel en weeren in zijn handen heeft van den lastigen arbeid. 2" Ten minsten geen vijf stukken w ijn in zijnen kelder heeft en ooit moet denken op den dag van morgen. 3" Ooit een dag van 't jaar de midde len niet heeft onj te smullen en te bras sen, moet klagen dat zijnen handel niet gaat, zijnen winkel niet draait of moet vreezeu van geen eer aan zijne zaken te kunnen doen. 4" Vreezen moet van zonder werk te vallen en bij gevolg iets te kort te heb ben en des avonds moet klagen van den lastigen arbeid. Deze en menig andere ongemakken en lasten, die de overige burgers in het leven ontmoeten, komen zij nooit le gen. Zij zijn bcvoordeeligde schepsels, wien de gebraden kiekens in den mond vallen, zij moeten maar gapen en nog kunnen zij zich niet tegenhouden van op de liberalen uit te vallen en ze uit te maken voor al wat vuil en leelijk is, en te roepen en schreeuwen de liberalen vervolgen ons én willen den godsdienst vernietigen, Is dat kluchtig genoeg Ha wij zouden de religie ten onder helpen omdat wij legen de politiek der priesters zijn, wier plicht is, zicli daar van leenemaal te onthouden Weihoe, wij zouden den godsdienst vernietigen, omdat wij zeggen eu willen De pastoor in zijne kerk, De burgemeester op het stadhui s, De landman op het veld. Zoo leeft iederzijn werk. l IVestvl. DIE ARME DUTSEN Mocht wen de klerikalen gelnoven dan zouden de liberalen de grootste vijanden van den godsdienst zijn. Wat is daarvan waar geen enkel woord. Ja, zij zijn waarlijk te beklagen die ar me dutsen, 'i is spijtig dal wij er gee- nen tijd voor hebben. De Paus trekt 30 miljoen fr. 's jaars AARDIG! 't Is te schoon om niet gelezen te worden, De liberalen eu clericale moe ten weten wat de Univers, de heilige katholieke gazet in Frankrijk, in hare kolommen overdrukt en als een stich tend bewonderenswaardig vootbeeld aanhaalt In eene gemeente van het arrondisse ment Reims heeft de Ma ire door den gemeenteraad eene verhooging van jaar wedde voor den onderwijzer doen stemmen op uitdrukkelijke voorwaarde dat deze voortdurend zijne leerlingen den catechismus leereu en de gebeden doen opzeggen zou. Maar, wederlegt de onderwijzer, zoo de schoolopziener liet mij verbiedt Dan zult gij antwoorden dat ik en wij alle onze kinderen christelijk willen zien opvoeden gelijk wij zeiven hei zijn geweestverbied men u den catechis mus in de school aan Ie leeren, doe het in uwe keuken, en wordi u ook dat niet toegelaten dan zullen w ij een lokaal buren waarin gij onze verlangens buiten de schooluren zult voldoen In Belgie waaren die onderwijzer on-

Vooruit | 1882 | | pagina 1