YOOB VRIJHEID WAARHEID EN RECHT. 1882. Aalst, 28 Juli. J\° 109. Fr. 4-00 Fr. 4-73 aan kondigingen De abonnementsprijs VERMINDERING DER ONDERPAS TOORS. 's jaars voor de stad. 15 G°~ den drukregel VOORUIT verschijnt wekelijks den Donderdag in den namiddag. OORUIT s jaars voor heel het land. is voorop betaalbaar De aankondigingen verzoekt, men uiterlijk des Woensdags voor 1 uren namiddag te viden. ZE ZWEETEN ZE ZWEETEN De dagbladen vermelden het sluiten en aanstaande sluiten van katholieke vriie ezelscholen. O ok in Aalst zijn aardige geruchten in omloop, maar wij willen zeker zijn van de zaak eer er van te spreken. Altijd is het stellig dat de geestelij ken in graote nesten zitten en niet weten waaruit nochwaarin, ten gevolge van hun revolutionnair en onmensche- lijk gedrag. De bisschop van Doornijk, heeft circulairen rondgezonden, om geld te bedelen voor zijne scholen. In een dezer circulairen zegt Zijne Hoogwaardigheid, dat hij, om zijn budget in evenwicht te houden, 100,000 frs noodig heeft, waarvoor hij verbintenissen heeft aangegaan. En dat is diezelfde bisschop, die vier miljoen uit de bisschoppelijke kas laat wegdragen, die nu komt bedelen om 100,000 frs. te bekomen vóór zij ne scholen. De klerikalen hadden gerekend op de overwinning van 13 juni en dach ten het onderhoud hunner scholen op den nek van het gouvernement te schuiven in hunne hoop bedro gen, beginnen zij nu op de zak ken te kloppen der onnoozele heden, die dom genoeg zijn om te geven voor scholen, wier bestaan een ongeluk zijn voor de volksklas. RIJKDOMMEN DER KLOOSTERS. Het statistiek jaarboek van ons Jand, bevat de opgave van de goederen der doo ds hand, die de katholijke kerk in Belgie bezit, Godsdienstige eongregatien 803 hecta. Kerkfabrieken 23,273 id Bisdommen 368 id Seminarie n 2,075 >d Te zamen 26,541 hecta. Berekenen wij de hectare maar aan 5000 frs, dat brengt ons tot bet sommekeu van 132,715,000. zegge honderd twee en dertig miljoen zeven honderd vijftien dui zend franken dat de geestelijke congrega tiën bezitten. Maar, boe groot die rijkdom ook moge zijn, i« die som nog enkel oeu klein partie der klerikale fortuin. Aan wie zou men, bij voorbeeld, kun nen doen gelooven dat onze vijftien hon derd kloosters slechts 805 hectaren bezitten Niemand is onbewust dat het bij duizende, bij tienduizende hectaren is, zoo men de hofsteden en landerijen mederekent die zich in de handen van tnsschengeplaatste personen bevinden. Dat men bi] dit alles de miljoenen der bisdommen voege, de koiosale sommen die de kloosters bezitten in actiën en renten, het budget der eerediensteu, de gunsten, de voerdeelen van allen aard die do Staat, de provincie en de gemeenten aan de geestelij ken verleenen, en men zal moeten erken nen dat de weleerwaarde hceren niet wei nig overdrijven als zij zich vergelijken aan de eerste christenen die door de barbaar- sche keizers aan de wilde beesten tea prooi geworpen werden in het oude Rome. DEWAARBORGWET. In ons nummer van 22 januari 1882 hebben wij eeltige artikels medegedeeld uit de wet van 1871, door dewelke liet lialiaansch gouvernement de vrijheid van liet hoofd der II. Kerk, de paus van Rome, waarborgt'en de betrekkin gen tusselien den II. Vader en den Slaat vastgesteld worden. Wij gaven dit uitreksel om eens en vooral een einde te stellen aan de jere miades der clericale bladen en vooral om hel bewearen der geestelijkheid in duigen te slaan, welke zoo graag een bedroevend tafereel ophangt van den ellend'gen toestand des Pauzen, die vol gens haar, zou gevangen zitten nadat men hem alles afgenomen heeft, tot zelfs zijn paleis toe. Om liet geheugen onzer lezers betrek kelijk dit punt op te frisschen, zullen wij bun de artikels 4 en 5 der waar- boigwet van ltialie nogmaals onder het oog leggen. ArI. 4. De dotatie ia vorm van jaarlijksclie rent van 3,225,000 franks wordt den Heiligen Stoel voorbehouden Die schenking zal op het grootboek der openbare schuld ingeschreven wor den in vorm van eeuwigdurende en on vervreemdbare rent in naam van den Heiligen Stoel. In geval van openstaan des Pansdoms, zal die rent niettemin betaald worden om in al de eigene kos ten der Roomsche kerk te voorzien, ge durende die tusschenmimte Art. 5. Buiten die boven gemelde rente blijft de Paus het bezit genieten van de apostolieke paleizen des Vati- kaatis en van Latranen en van al de ge bouwen, boven en gronden die er aan gehecht zijn of van afhangen, alsmede de Villa (lusthuis of zomerverblijf!) van Caslel-Gondolfo met al zijne aan en bij- hoorigbeden. Gezegde paleizen. Villa en aanhoo- righcdeti, alsook de museums (verza melingen van schildderstukkeri). boe kerijen, verzamelingen van kunstwer ken en oudbeidskunde welke er zich in bevinden zijn onvervreemdbaarvrij van alle rechten en kunnen niet ontei gend worden voor rede van openbaar nut Waanneer men op zoo eene duidelij ke wijze door 's lands wetten vastge steld ziet dat de Paus (wie hij ook we zen moge) het onverstoord bezit geniet van het Vatikaan, dat onder de schoon ste en grootste paleizen der wereld mag gesteld worden, want het bevat niet minder dan 600 kamers en eene kapel gansch in witten marnier dat hij daarenboven een ander paleis, dal van Lantranen, ter zijne beschikking heeft, dat hij den zomer op een builengoed, de villa Caslel Gondolfo, kan gaan door brengen en dat hem bij dit alles een jaarlijks inkomen van drij millioen twee honderd vijf-en-twintig duizend franks verzekerd is en men leest dan in de cle ricale gazetten en menhoort dan geeste lijken preken dal den Paus alles ontno men is, zelfs zijn paleis, dan is het toch zeker niet ongeplaatst van te zeggen, dal men het volk wil bedriegen dat men liegt moedwillig liegt ten ware ipen veronderstelde dat de cleri cale schrijvers en de fanatieke geeste lijkheid de waarborgwet van Italië niet kenden en zoo maar goeds moeds ge looven nat men hun over den toestand des Pauzen wijs maakt. In dit geval schiet er ons niets over dan voor die onnoozpianrs de schouders op te trek ken.' Beati paupcres spiritu I HET BEGIN VAN JfET EINDE. Het werd meer dan eens gezegd, dat het voortbestaan der scholen met God zou afhangen van den uitslag der laatste wetgevende kiezingen. Die voorspelling begint zich te vfwezenlijken. De goede clericale zielen, die orn Hen tuin geleid waren met de verzekering dat hel Staatsbewind ging in handen vallen van de creaturen van Mgr. Dec'tamps, be ginnen hnnne beurzen te sluiten, het geen dan ook het natuurlijk gevolg is, dat een groot getal schooiersscholen in bestaan bedreigd zijn. Wij treffen in een liberaal dagblad van Elzene, 'l Evile, het volgende aan Wij vernemen daar-zoo even, dat de catliolieke meisjesschool van Boendael hare deuren gesloten heeft. Is het bij gebrek aan hulpmiddelen? is het bij gebrek aan onderwijzeressen of om welkdanige reden nok Wij zijn hierover niet iugelict't. Mijnheer de pastoor beeft de kleine meisjes aangeraden de lessen te gaan volgen van de nonnekensshool op het Sl. Kruisplein, gelegen in het hoogste gedeelte van Elzene, op eene halve uur afstand van Boendael. SVat de kleine jongens betreft, die loopen voor het oogenblik op de straat. De wanhopige hulpkreet van Mgr. Gra- vez, bisschop van Namen, tot geheel het Jand gericht, zegt op eene meer dan afdoende wijze, dal de clericale scholen van de provincies Namen en Luxem burg op liet punt zijn schipbreuk te lijden. Uit zijnen tot de catholieken gc- richten oproep, zullen wij slechts het volgende aanhalen Neen. roept hij uit, de katholieken van het bisdom van Namen zullen niet toegeven; geene enkele hunner scholen zal vallen om ze le ondersteunen, zul len zij zonder te blozen, de ban] uit steken tol de kalholieken der negen provinciën bedelen voor onze scholen is roemrijk; ze ie verlaten ware eene schande en eene misdaad. In geval de clericalen doof blijven voor den oproep van den bisschop van Namen en ongenadig hunne benrzen gesloten houden, schiet er de geestelij ken slechts nog een middel van reddiug voor hunne scholen over, te welen.... openbare gebeden te bevelen in «1 de kerken van de verschillige bisdommen. FLINKE UITDAGING. In eene briefwisseling uit Harlelbe- ke, aan een klerikaal blad van Kort- rijk gezonden, werden de onderwij zers der gemeenteschool uitgemaakt voor luiaards. Die onderwijzers hebben zich niet laf genoeg laten uitschelden en thans den volgenden brief gezonden aan de onderwijzers der klerikale school van Harelbeke De Ileeren onderwijzers der Vrija School van Harelbeke. Mijnheeren Wij hebben dc eer u de volgend© uitdagingen toe le richten 1. Wij beroepen de heeren Ghey- sens en Yserbyt, ondermeesters, op een openbaren prijskamp tegen twee leer lingen der yemeenleschool. Dc examen zullen loopen over al de vakken, die in eene welingerichte lagere school moeten onderwezen worden, er in begrepen, den Godsdienst. 2. Wij beroepen op denzelflen prijskamp 50 leerlingen van uwe vrije school tegen 50 leerlingen der Ge meenteschool. Die leerlingen zullen genomen worden uit al de klassen, VOORWAARDEN. De juri zal samengesteld zijn uit een gelijk getal ofticieele en vrije on derwijzers. Elk lid zal het recht hebben in de bus vijf vragen voor elk vak te steken De te stellen vra,gen zuilendoor het lot getrokken worden. De bestuurder der vrije school mag den dag, het uur en bet lokaal aanduiden waar de prijskamp zal plaats hebben en de som bepalen, die aan de overwinnaars zal worden toegekend. De onderwijzers der Gemeenteschool. P. MESTDAGH, J. DE RAL. Em. MAERTENS. Tot hiertoe, voor zooveel wij welen, hebben de onderwijzers met God nog niet geantwoord op die flinke uitdagin - gen. Wij vinden in liet klerikaal blad la Gazette de Liége, eene correspondentie uit brussel, waarin er gesproken wordt van het ontwerp van vermindering van het getal onderpastoors, ontwerp dat van het departement van justitie zou uitgaan. Het is algemeen gekend boe weinig werk de pastoors en ouderpastoors heb ben en sinds «ie weigering der sakra- menten aan de onderwijzers en onder wijzeressen,aan de ouders der kinderen die de officieel? scholen bezoeken, enz.. is hun werk op de helft verminderd, tot zoo verre, ware hel niet dat die pastoors en onderpastoors ziclt geheele dagen bezig te houden hebben met hunne schooiersscholen en de politiek, zij geen half uur per dag werk zouden hebben. Nu, bet is stellig en vast dat het gouvernement hen niet kon betalen om schoolmeesters of kiesmakelaars lc spe len, en daardoor een gostadigen oorlog tc voeren legen het gouvernement dat

Vooruit | 1882 | | pagina 1