ORVRIJHEIDWAARH.EID EI BE G H 1882. Augustus. Fr. -I-OO Fm. 4-7,1 a a n k o n d tg i uge n Se abonnementsprijs DAARENBOVEN; 5ti jaars voor de stad. 15 C"""1 den drukregel VOO R U I T verschijnt^wekelijks den Donderdag in den namiddag. s jaars voor heel het land. is voorop betaalbaar OORUIT De aankondigingen verzoekt men uiterlijk des Woensdags voor (i uren namiddag te zenden. M. OLIN, MINISTER VAN OPENBARE WERKEN. Wij hebben eenen nieuwen minis ter van openbare werken, Al. Ölin, volksvertegenwoordiger van Nijvelt, die de portefoelie overneemt uit de handen van.M. Sainctelette: Die porteloelie Werd eerst aange boden aan M. Sabalier, representant, en M. De Wandee, senator beiden van «Charleroi, die haar geweigerd hebben. M. Olin minister, is een beteekenis vol politiek feil dat de eendracht bij de liberale partij belooft nog sierker en krachtdadiger te maken. Ook zal <ie klerikale drukpers schuimbekken van woede dat het belangrijk depar tement van openbare werken, ijzeren wegen, posten enz. toevertrouwd wordt aan een man van karakter, als M. 01 tri. De nieuwe minister is goed gekend, Wij hebben niet noodig zijne verdien sten te doen uitschijnen. Op weinige jaren heeft hij in de Kamer eene schit terende plaats weten in te nemen hij was verslaggever over de' nieuwe wet op liet lager onderwijs, en dut •alleen is genoeg om hét politiek ka rakter van zijne benoeming te doen uitschijnen. M. Olin is een rechtsgeleerde en een der buste leeraars van de Hooge- sclrool van Brusselhij gaf verschep Bene werken van rechtsgeleerdheid uit dia getuigen van zijne bekwaam heid. Hij is geen advokaat meer se dert 8 of9 jaren bestuurd hij cene grootte nijverheid in zijn nieuw ■arnbi zal hij dus de oudervinding bij brengen van een man van zaken, die bijzonder de handels-en nijverheids- kwestien bestudeerd lïepft. Zwaar is de taak din M. Olin op zich laadt. M. Sainctelette, die een on vermoeid werker was, wiens ver kleefdheid aan het openbaar belang nooit afrekende met dn afmatting, vernietigde daaronder zijne gezond heid. Met volle vertrouwen wachten wij den nieuwen minister aan den arbeid. Het departement van openbare wer ken is ontlast geworden van de bruggen en wegen en del'mijnen.Deze diensten zijn gevoegd bij het ministerie van binnenlandsche zaken. Benoeming van hooge ambtenaken. Bij koninklijke besluiten van 30 Ju li en 2 Augusli z.jjn benoemd Gouverneur der provintie Namen M. August Vergote, algemeene be stuurder van de admïnistatie der pro- vintiale en gemeentelijke zaken bij hel minislerie van binnenlandsche zaken. Nrronditsements-Commissarissen Te Luik, in vervanging van M. E. Jamme, ontslaggever, M.J. Demarteau thans in dezelfde bediening te Charle roi. Te Charleroi, M. M. deDor- lodot doctor in de rechten. DE KLDO ST ER SC 110 L E N, Do Chronique deelt de volgende ver schrikkelijke geschiedenis mele, die gebeurd moet zijn in het klooster van La bon Pasteur (den Goeden Herder) te Leuveu. Wij roepen er de bezandere aandacht var, alle vaders en moeders op, om hen te doen zien hoe liefderijk men de kinderen behandelt en koes tert in de kloosterscholen De burgerlijke rechtbank van keuven zal zich eerlang bezig te houden liebhen met een proces dat veel opschudding zal maken. Eerie dame van Monceau-sur-Sam- bre (provincie Henegouwen) had haar doebterken van 14 jaar in een klooster- pensionnaat geplaatst. In dat klooster-pensionnaat is twee maal de typhuskoorts uitgebroken en die kloosterschool, die '150 leerlingen teïd, beeft geene ziekenzaalde kleine meisjes moesten naar hei burgerlijk gasthuis van Leuven worden gevoerd. Het jonce meisje, Carolina Simon, werd met den typhus besmet en met 10 barer gezellinnen naar liet gasthuis ge bracht waarzii overleed, zonder dat hare moeder van hare ziekte verwittigd werd. Deze kreeg maar bericht, den avond der dood van liet meisje, hij middel «ener briefkaartwelke een der zusters van het gasthuis haar zond. De. arme moeder ging naar Leuven en, als zij in hel gasthuis kwam, lag het lijk van haar kind op de marmeren tafel, waar het lot ontleding diende vnor de studenten der katholieke hoo- gcschool. De moeder, overste had zich de moei te niet gegeven 'I lijk van het ongeluk kig meisje te eisclien. De geineenleoverheid heeft een be zoek doen afleggen indie kloosterschoo I door de geneeskundige commissie, die een verslag heeft opgemaakt hetwelk besluit, dat dit onderwijsgesticht zich in ecu (ingezonden toestand bevond en ge- vaatlijk was voor de gezondheid der bewone rs. Het bestuur heeft dat geslicht doen sluiten en verboden hel te heropenen voor dat al de voorschriften Van ge zondmaking waren nagekomen. Het proces dat wordt ingespannen door de moeder van 't overleden meisje beeft tot doel liet vragen cener schade loosstelling van 20.000 fr. aan do moeder overste. De commissie der godshuizen is in de zaak betrokken, als verantwoordelijk voor de feiten der zusters van 't gasllniis van Leuven, die toegelaten hebben liet li|k te ontleden. Wij zullen den uitslag van die zaak bekend maken HERZIENING DER KIEZERSLIJSTEN. Bij de heiziening der kiezerslijsten achten wij het noodig aan onze liberale vrienden de bijzondere bepalingen dei- wet over dit punt mede te dcclen Van 1° lot den 14" Augusli eiker jaar worden de. voorloopige kiezerslijsten door het collegie van burgemeester en schepen der gemeenten en steden opge maakt. Van In" tot 30° Augusli worden du voorloopige kiezerslijsten in de ge meenten of stadhuizen ter inzage van het publick uilgeplakl. Dcii'3" der maand september worden de kiezerslijsten definitief gesloten door het college van burgemeester pn sche pen. Indien er aan de voorloopige kie zer-lijsten door het schepen-college veranderingen van 30* Augusti tot 3° September worden toegebracht, .deze veranderingen moeten aan de belang hebbende door het college worden iie- teekeiit 't allerlaatste den 7° September eiker jaar. Den 50 September is de laatste dag Waarop men legen de definitieve kie zerslijsten vastgesteld den 5 mag re- klameeren. Om tegen de opmaking der definitieve kiezerslijsten te reklameren moet men den 30' September 't aller laatste de reklameii ten bureele van den heer Arrondissements-commisaris ncdergelegd hebben, 't zij om afschrij vingen 1 zij om inschrijvingen te vra gen. Om ki ezer te zijn moet men de vol gende voorwaardeu bezitten, 1. Belg zijn van geboorte of natural lisetic 2. Don ouderdom hebben van 21 ja- reu voor 1 Mei iS8'ó. 3. Zijne wezenllijke woonplaats heb ben voor 1 Augusti daar waar men zich op de kiezerslijsten wilt doen in schrijven. 4. Zijne burgerlijke en politieke rechten bezitten. Dit zij de algemeene hoedanigheden vereiselit om kiezer ie mogen worden. Om kiezer te zijn voor de Kamers moet men 42 fr. 32 cent. betalen in rechtsweekscho belastingen AAN DEN STAAT. Deze red.tslreekscbe belastingen moet men betalen en betaald hebben 1. In grondbelastingen alleen 't voorgaande jaar en lonpende jaar dus in 1881 en in 1882. 2. In grondlasten personeele belas tingen en patenten de twee vorige jaren en liet loopende jaar dus voor 1880, 1881 en 1882. Indien men geen geboren Belg is, moet men om kiezer te zijn voor de Kamers de GRGOTE naturalisatie be zitten. Om kiezer te zijn voor de Próvimic moet men eene rechlstreekselie belas ting betalen AAN DEN STAAT van 20 fr. Nopens den aard der conntributien alsook den lijd binnen dewelken zij moeien betaald worden gelijk hierbo ven is gezegd voor de. Kamers. On; gemeentekiezer te zijn moet men lOfr. betalen in rechlstreekselie belas tingen AAN DEN STAAT. Nopens den aard der eontributien alsook den tijd binnen dewelke» zij moeten betaald worden is dczelven als voor Kamers en Provintie. Het derde der grondbelastingen slaan de op goederen in pacht gegeven, mag aan den pachier aangerekent worden. Om kiezer te zijn voor de Koophan- (Irlsreclitbank moet men uil hoofde van koophandel of nijveiheid oen pulen- reeht betalen AAN DEN STAAT van 2(1 fr. en ten minsten ingeschreven ZIJN ALS UE.V1EENTEKIEZER. De cijns door dc moeder-weduwe betaald wordt aan den oudsten hare'r zonen toegeschreven indien deze geen kiezer is door zijne eigene belastingen en de andere kiesvoorwaarden bezit. Indien de oudste zoon door zijne ei gene belastingen kiezer is ot de andere hoedanigheden tot kiezer niet bezit, mogen de belastingen der moeder aan een anderen zoon of schoonzoon toege- kenl worden, Nochtans moet tic voorkeur aan de oudste der zonen of schoonzonen toe- gekent worden. De eontributien door de vrouw be taald mogen aan den man aangerekent worden van den dag zijns huwelijks tenzij er tussehen hun scheiding van goederen bestond. De vader die liet wettig vruchtgebruik bezit r.p de goederen zijner minderjarige kinderen (tot 18 jaren) mag zich er tic belastingen van aanrekenen. De vruchtgebruiker en e-ijnspacbler mogen zicii de grondbelastingen aanre kenen slagende op de goederen waarop zij het vruchtgebruik of den cijnspacht bezitten. De erfgenaam bij testament of an- dcrzinis mag zich dc belastingen van zijn voorzaat aanrekenen zonder gehouden te. zijn hei bedrijf van dezen lautstgn voorttezetten, Mogen geen kiezer zijn Degene die in staat van hartbreuk Verklaard zijn, of die afstand van gou deren hebben gedaan zoolang zij hunne sclmidetselicrs niet volkomen hebben voldaan Degene die openbaarlijk bekent zijn als houdende een huis van ontucht. Degene die Veroordeeld zijn voor diefte, aftroggclarij, misbruik van ver trouwen of aanslag tegen «Ie zeden. De verbieding zal van 20 jaar zijn, indien.er eene criminetric straf is uitge sproken geweest, van 10 jaar j;) 't ge val van Córrectionneelc straf. De tijd begint tc loopen van den dag dat de veroordeelde zijne straf heeft ondeigaan of in geval van verjaring van den dag der verjaring. Op uwe hoede dus liberalen, de da gen van werking in kicsza&eu zijn na kend overgaat met aandachtigheid de kiezerslijsten, zoekt wel of er onder dc klerikalcn die op de lijsten siaan geen te vinden zijn die den kie»cijris niet be reiken of wel onwaardig zijn op de kie zerslijsten ingeschreven tc worden. Zoekt ook of er geene liberale vrienden zijn die van de kiezerslijsten door par tijdigheid zijn afgelaten, en waarvoor het uwen plicht is te zorgen dat zij hun kiesrecht genieten. Voor alle verdere moeilijkheden h.-geve men zich tof de leden van het kiescomiteit, in den COMTË D'EGAIONT, op de Groou! Markt te Aalst, dewelke sltipl met veel liefde aan uwe vragen zuilen heao t- woorden.

Vooruit | 1882 | | pagina 1