tot welke nog ellendigere middelen liet liberalism toevlucht neemtom zijnen haat tegen priesters te verzadigen' IVIt* 11 weet <lat de hr, pastoor Lem- mens werd VRIJGESI'KOKO niettegenstaande de valsehe getui genis tegen hem uitgebracht. Zoo schrijft *lat bisschoppelijk blad de hedendaagsehe geschiedenis zijn alter ego de Courrier de Bruxelles. neemt het letterlijk over en nu maak' tin: Kolossale leugen den toer in heel de gewijwater- dc Baciislij-peis, Hoe vindt ge dat, lezer Van een veroordeelden pastoor maken die bladen een martelaar, die vrijge sproken werd, en van de valsehe getui gen, door hem gedagvaard om in zijn voordeel le spreken, maken zij, ellen dige handlangers van het liberalism. Zij liegen dus niet alleen, zij belaste ren nog op den hoop toe hunne tegen strevers en bedriegen hunne eigene le zers. Hebben «ij dan geen gelijk als wij zeggen Dat is wat te sterk Dat gaat over zijn hout HIJ VEKDIKNT EENE DECORATIE. Op 8 Oogst had te Maria-Audenhove de er aards bestelling plaats van M. I.ain- brecltl, gemeente •onderwijzer aidaar. Een lijkdienst van eerste klas had er plaats en werd geeelebreerd door drie pastoors. Een veertigtal zijner ambts broeders met den heer kantoualen schoolopziener aan het hoofd, hadden bet zich lat plicht gerekend, hunnen diep betreurden vriend en ambtgenoot eene laatste hulde te bewijzen, hem te vergezellen tot zijne laatste rustplaats. Tot hiertoe ging alles goed lijkreden gingen uilgesropken worden, de geeste lijkheid had haarwerk geëindigd. De heer Morelle, onderwijzer te Sijngem. stapt lot den boord van het graf en zegtMijne heeren, mijne da memaar halt la daar komt daar in eens al schuddend en al bevend eene personage voor den dag, eenen kiel dragende groot genoeg voor twee en misschien over jaren gewassciien, en... eene klak op liet hoofd van den ouden tijd. Zulke persoon komt er voor den dag en zegt aan- den beer De Morelle Mij... Mij... Mijnbeer, gei komt golder bier om... om... te ma... ma... nifes- teeren. ik verbied 't bolder. De beer De Morelle vraagt met duide lijke stem, want bij meende bet met eenen koewachter te doen te hebben Mijnbeer, uit welke autoriteit verbiedt gij ons zulks Ziehier de juiste aot- woord Uil... uit. burgemeester... Hij troelt en last eenigentijd onder zij nen voornoemden kiel, haalt er eenen sluier van onder en bindt hem rood zijn lichaam de heer De Morelle zegt Wij eerbiedigen de wet, maar wij aanvaar den uw verbod voor zooveel bet waard is. Do broeder des overledenen neemt hel woord eat zegt burgemeester, ik protesteer uit al de krachten mijner ziel tegen den boon mij en mijne familie aangedaan. De beer Van Eepoel zegt burgemeester, wij zijn gehoorzaam aan de wet, maar wij zullen onze redevoe ring op eene openbare plaats doen, dat onze vrienden mij volgen daarmede verlieten al de omstanders het kerkhof, ik zeg allen, uitgezonderd 5, de burge meester met vier leden van den ge meenteraad en begaven zich naar de openbate plaats daar sprak de heer De Morelle zijne lijkrede uit. Al de toehoorders keerden diep be drukt en verontwaardigd huiswaarts. Men zegt dal de heer burgemeester zijnen sluier in de kerk is gaan halen. Dal men nu nog eens zegt, dat het niet waar is, dat er veel burgemeesters van de pastoors laten leiden juist gelijk het vee naar de slagbaok, want bier wa ren het wel de pastoors, zij zullen de 200 a 500 h". wel willen opstrijken voor twee uurkens te zingen over het stof felijk oversclio', van een persoon wie in zijn leven van HEN is verdoemd gewor den. maar eene lijkrede op den boord des grafs yan eenen vriend uitspreken, dat is manifesteeren He wel, Mijnbeer de Opsteller, heb ik met reden niet gezegd dat bij tene déeoratie verdient. X. KUNSTN1EUWS. Aangaande den grooien muziekfesti val van den 20 Augusli toekomende, schrijft bet kunstblad 'l Art moderne het volgende Bijzondere melding dient hier gemaakt te worden van de nieuwe gelegenheid welke Benoil en Hiel te. beurt zal vallen, om in sa- menwerking, een dier schoone wer- ken voort te brengen die, voor een groot deel bun faam gemaakt hebben a en waarin poezie en muziek zich on- derling verstaan om dezelfde sedach- ten en dezelfde gevoelens uit te druk- ken.» Een gelukkig veischijnsel voor de eer onzer volksdommelijkheid, onder oog punt van kunst, is die standvastige eensgezindheid vau twee merkwaardige maimen wier verdiensten, hoe gewaar deerd ook zij zijn mogen, ook naar onze meening echter veel grooter zijn dat zij eigenlijk bij ons ter lande verstaan wor den. Wij zijn niet chaUvirizooals men weet, in dien zin te minste dat wij de vermaardheden slechts na nauwkeii- rige critiek aannemen maar onze incenig is dat de werken van Benoit en van Hiel van dien aard zijn, dat ons nageslacht ze zal bewonderen.» HEILIGE GESCHIEDENIS. De rechtbank van Dinant heeft Alexis Boduri, oud 26 jaren, gewezen katlio- lijke ouderwijzet te Porcheresse, lot 12 maanden en een dag gevang veroordeeld voor aanslagen zonder geweld te hebben gepleegd, op meisjes min dan 14 jaren oud, wiens onderwijzer bij was. De rechtbank van Rijsel, heeft Fre- meaux. in religie broeder Frimi, vau de christelijke school van Tourcoing. lot 50 fr. boet veroordeeld voor slagen aan een zijner leerlingen Ie hebben toege bracht. De Correclionneele rechtbank van Hasselt heelt in bare zitting van den 4 augsuli den pastoor B...,ecne gemeente in den omtrek van Hasselt, veroordeeld lol eene geldhoet van 100 fr. om slagen en verwondingen toegebracht te hebben aan een zijner parochianen, bij mid del van eene herdersseltup. Wij mogen niet nalaten tc melden dat de afgeroste parochiaan insgelijks veroordeeld werd mi 15 frank boet, om op wat al te brecden voet de t wet tige verdediging uitgevoerd tc hebben De pastoor moet vau zijnen parochi aan eene rammeling verkregen hebben, die niet van de poes was, want men is verplicht gewedst eenen pater uit Has selt naar de gemeente te zenden, om gedurende een vijftiental dagen zijne parochiale functies le vullen. Nog een drama te Brussel. Zaterdao- avond, rond 11 ure, zal M. Parent, pa troon van het koffiehuis les Neuf Arcades Boulevard du midi, met eenige vrienden te klappen, loan eene vrouw, die aan eene tafel zat, eensklaps opstaat en hem een glas vitriool in het aangezicht werpt. De ongelukkige was geheel de rechter wang verbrand wat de vrouw betreft zij heeft zeiven van het bijtend vocht op de wangen ec d» kin gohad. De lieer Parent werd terstond door ge- neesheeren verzorgd en de vilrioleüse werd naar het St Pielershospitaal overge voerd. Zij noamd zich Maria-Thertsia Boone, is 33 jaren oud en geboren te Gent, zij heeft vier kinderen en leeft ren rimn. Men kent die oorzaak niet van die laffe daad. In het publiek spreekt men van ja- loerschlieid en vrouwelijke wraak, maar niemand kent tot hiertoe da echte waar heid, M, Parent is gehuwd en vader van fa milie zijnen toestand is zoo voldoende mogelijk, maar men vreest dat hij een oog zal verliezen. Er zijn verscheidene brieven met bedrei gingen, dom die vrouw aan M. Parent ge zonden, in iiaDden der Politie gegeven. liet assisenhof van Henegouwen heeft, vrijdag twee broederkens veroordeeld voor bet volgende Felieieu Morcau, in religie broeder Marie Fir min, oud 20 jaren, laatst ge woond hebbende te Jumet, was be schuldigd van aanslagen op de eerbaar heid op 17 kinderen, waarvan hij den onderwijzer was. Hij is veroordeeld tot 15 jaren dwangarbeid en tot verval zij ner burgerlijke rechten. De tweede martelaar is Telesphore Mohiiiumt,in religie cher f'rère Edmoud, oud 46 jaren, die was beschuldigd van aanslagen op de eerbaarheid van 13 kinderen waarvan hij onderwijzer was. Die cher frere is ook lot 15 jaren dwangarbeid veroordeeld en bijgaande straffen. Die twee lieve katholijkc onderwij zers zijn weggevlucht. Ouders, opgepastwie weet of zij in de eene of andere gemeente niet als kalholijke onderwijzers aangesteld zijn om kinders te bederven. Een pastoor gevangen genomen. Over eenige maanden stond voor de rechtbank van antwerpen le recht Petrus Cauterecls, pastoor te Htmixeu, om uitleggingen te geven over een ijze ren kofferken, zoowat dertien duizend frs aan waarden inhoudende, dat hem door een 70 jarige sukkel was toever trouwd en sedert dien spoorloos ver dwenen. De pastoor verdween later ook Den 9 Augusti heeft hei parket van Ant werpen een aanhoudingsbevel uitge vaardigd tegen dien pastoor wegens diefstal. Pastoor Caulcreels zal moeilijk aan het gerecht kunnen ontsnappen, daar liet huis gekend is waar hij zich schuil houdt, zoowel als de woning waar zijne brieven ontvangen en ver zonden worden, gelegen in eene straat, uitgevende in de Koepoorisliaat, te Antwerpen. .Men ziet liet alles komt uit. al brachten ligt de kraaien uit Voor de rechtbank van Hasselt is de zaak afgeloopen van den pastoor Borloo (Limburg,) voor slagen en won den. Hij is veroordeeld tot 100 fr. boet Dr. krak van Marehe. De de- balten der zaak ten laste van den ge- naaiiideii Jacquemin, oud 48 jaren, klerikale bestuurder der al te beruchte Bank van Marehe, zijn dinsdag begon nen voor liet assisenhof van luxemburg. zetelen te Arlon, De volgende feiten worden den be schuldigde ten laste gelegd I- van 314 scliriftvervalscbingen gepleegd te heb ben op bandels- of bnnkeffeklen;2' van gebruik gemaakt te hebben van die val sehe stukken, door ze te doen uitbeta len door de Nationale Bank van Phil- lippeville 5" van bedrog gepleegd te hebben door de rekeningen in de boe ken der Bank van Luxembuigle ver- valschen 4' van daarenboven sedert negen jaar, bij middel van valsehe in ventarissen, dividenden of intresten on der de aandeelhouders, verdeeld te hebben, die niet voortkwamen van we zenlijke aanwinsten. Er zijn 43 getuigen ten laste en 15 Ier ontlasting gedagvaard. De minister van oorlog, M. G. Gra- try. heeft aan den voorzitter van liet brusselsche Willems-Fonds deze week den volgenden brief gezonden Brussel, 10 oogst 1882. Mijnheer Ik heb de heer u te laten weten, in antwoord op uwen brief van den 16 dat, de berichten van aanbe steding der uit te voeren werken, voor rekening van m'jn departement, in het vlaamsch zullen afgekondigd worden in de provinciën Antwerpen, Oost- en Wesivlaandcren, Limburg en liet arrondissement Leuven. Aanvaard, Mijnheer de verzeke- ring mijner hoogachting. A. Gratry. Wij gelooven den achtbaren lieer minister van oorlog te mogen bedan- 1 ken, voor zijn rechtvaardig besluit. Het vlaamsche land zal bovenstaan de mededceling, met innige belangstel ling vernemen. Zoo vergaat de voereldsche roem De Courrier de Bruxelles opent eene inschrijving voor het oprichten van een blijvend ged en klerken van Pius IX. Sedert vijf weken zien dat alle dagen en wilt gij nu weten hoeveel men bijeen beeft t Bedrag der vorige lijsten 4G frs 50 ct. Urij naamloozen 3 00 Uitgeput van geven beginnen zij le zweeten Een Pastoor giftmenger.Nade re inlichtingen Voor het assisenhof van de Pyrénées-Orientales i, de zaak afgeloopen vau een pastoor die beschul digd was twee jonge meisjes vergiftigd te hebben. Die pastoor was begonnen met eene jonge onderwijzeres Mej. Vernet., te verleiden en waarmede hij leefde. Onder zijne biechtelingen bevonden zich (wee gezusters, Maria en Bosa Fon da, die den pastoor zeer verkleefd wa ren, en ondanks wat men er in de ge-I meente van zegde, zich voor niets ge neerden Die twee zusters zijn intnsscheii tijd vau eene maand en half gestorven en zij hebben al wat zij bezaten, 12.000 frs. aan den pastoor, bezet. Hij was juist op het punt, met zijne minares naar Spanje over te steken, toen hij werd aangehouden. Hij loo chende eerst, vervolgens deed liii be kentenissen eu heeft sindsdien weder om zijne verklaringen iiigetiokkcn. Door de iury plichlig verklaard, met in aaninerkingtiemiiig van verzachtende omstandigheden, is hij lol levenslangen dwangarbeid veroordeeld. Alphons Loitehard, een geent- ploicerde bij den tram te Rijsel, zag zich genoodzaakt zijne vrouw Leonie, om haar schandelijken levenswandel, to verlaten. Leuchard bracht zijn beide oudste kinderen naar zijne moeder, in wier w(<, ning hij zijn intrek had genomen ei liet de zuigeling bij zijne vrouw aeli ter. Dinsdag kwam deze laatste snik kend bij baar man en vertelde hem da haar kind op sterven lag. De onstelde man voglde baar terstoni en terwijl iiij zich over het slapend kind heenboog, sprong de vrouw op ben toe en sliet hetn een keukenmes zo diep in den hals dal hij onmtddelijl stervend ineenzakte. Een sermoen van schcrrewegZon dag deed Schcrreweg een sermoei over de weerde van den schapelier Volgens die verdediger de krochten ei broederkens is de schapulier in de XII eeuw uitgevonden. Het is O L. Vrouw, die hem zelve uit den hemi gebracht heeft aan twee jongelinge^t, die een zeer losbandig leven leidde en daarmede hunne ziel redden. (Di historie hebben wij ook in het verstan dig en geleerd werk AUemansgen gelezen, een der bijzonderste werke van het Davidsfonds.) Nu, als den schapelier zoove macht heeft, waarom heeft hij dit ni getoond voor de broederkens vti Ronse en Maltebrugge, die allen scfo pulieren dragende en toch veroordeel werden voor Broederkenszonde. Er word bijna geen kindermoordi nraaster of misdadiger op den buiti aangehouden of zij hebben schapulier aan den hals. Het ware noodig date macht van den schan--1-'"-

Vooruit | 1882 | | pagina 2