yT 'l OiSGEOlEHT DER DAl'EX ERLOS ONS VABERLAND. j)xr staat hij in den preekstoel, ji bruit met heeschen krop M zwaait zijn hoekige armen Geweldig neer en op... Zoo kraalt verheescht de molen, Lijdt de as gebrek aart smeer Zoo zwaait hij zijne wieken Bij ongestuimig weer. De kwezels schuddebollen Beneden op den grond En luistren naar don schreeuwer Met opgespeiden mond... Hij strooit in naam der waarheid De dwating wijd en zijd, In naam der menschenliefde Aloinme haat en nijd. Ilij richt uit zelfverloochning Het gouden kuif uit 't zand... Hij vloekt in naam der vrijheid De vrijheid van het land Bezorgdheid voor vooruitgang Bij hem heeft paal noch perk Ook zou hij de aard vernielen Ten voordeele der kerk. Daar staat hij in zijn preekstoel. De zwarte inatanoor O Gij die 't rnensehdom lief hebt Wend ons een gunstig oor SchutVlaandren, 't dierbaar Vlaandren Met uwe Vaderhand... Van 't ongediert der papen Verlos ons Vaderland. Schaarbeek. EENE VRIENDELIJKE LES. Het volgende kan dienen tot les aan onze fanatieke geestelijkheid. De algemeene bestuurder van het departement van den heer minister heeft den volgenden brief aan den aartsbisschop van Auch geschreven Mijnbeer de Aartsbisschop, Do priester Bonnet, onderpastoor van Lorabez, die ons herhaalde malen is aan geduid als een vijand onzer instellingen, heeft den 31 mei laatst, het volgende ser moen uitgesproken Bij elke nieuwe vervolging schijnt de Kerk, door de hulp van Maria, meer zege pralende,Het is evenwel daarom geene re de zich uitsluitend op de gratie Gods te betrouwen 0111 le zegepralen. W'j moeten aan de Voorzienigheid ilo edelmoedige me dehulp onzer pogingen brengen. De strijd is op ditoogenblik, in alle plaatsen, tegen de Kerk geopend men valt juist aan watzij liet liefst heett, de kindschbeid. Richten wij ons in, vereeni- gen wij ons volgen wij de raadgevingen door Pius IX en Leo den XIII aan de ha- liaansche katholiiken gegeven; stellen wij stoutmoedigheid tegen stoutmoedigheid lijden wij geweld voor de zegepraal der Kerk en het heil van Frankrijk. Deze driftige woorden, Mijnheer de aartsbisschop, hebben een groote indruk op de bevolking gemaakt. Ik reken op uwe rechtvaardigheid oin aan dien onderpastoor binnen een kort tijdverloop eene plaats verandering aan te wijzen, die overigens door het,meereudeel der inwoners wordt gereklameerd. Als gij in deze vraag niet toestemt, Mijnheer de aartsbisschop, zal ik mij verplicht zien de jaarwedde, welke dien priester van den staat trekt, ai' t« schaffen. Ontvangt, enz. Zooals wij hooger zegden, ligt daar eene groote les iu voor de geestelijken in Belgie. WatteLombez in Frankrijk gebeurt, heeft hier bijna alle zondagen in de ker ken op den buiten plaats, en liet is daarbij het dagelijksch gesprek dat die betaalde zwarte mannen tegen het gou vernement voeren. Men weet dat de jaarwedden der geestelijken maar worden toegestaan, krachlens eene wet, die alle dagen kan ingetrokken worden. Daar er nu maar een enkel argument bestaat, welke in vloed op de geestelijken kan uitoefenen en dit het GELD is, zal liet gouverne ment. in geval de geestelijkheid voort gaat onze wetten cn instellingen gesta dig aan le vallen, verplicht zijn, le doen wat men in Frankrijk doel de haver afnemen. DE KIESOMSCHRIJVINGEN. Da kwestie om Gent eil Antwerpen vrij te maken van de pastoors slaven-kiezers van-dei) buiten, maakt haren weg. Inderdaad het ware maar recht en recht vaardig dat de libe-alen van her. vlaam- sche land oak vertegenwoordigd werden in de wetgeving van Belgie. Antwerpen en Gent zijn de belangrijkste koophandel en nijverheidssteden en die twee gewichtige punten zouden in de ban den moeten blijven van tie boeren van Waarschoot en Brecht. D dat begrijpelijk? De klerikale gazetten zeggen dat nieuwe kiesarrondissementen vormen eene revolu tionaire maatregel zou zijn van wege de liberale partij. Eiwel klerikale vriendjes, is uwe gees telijkheid sedert drij jaren niet onophou delijk in eeneu revolutionnairen toestaud, en uwe provintiale raden otl uwe gemeen teraden zijn dezen ook niet in gestadigen opstand tegen de wetten De liberalen zijn niet van zin geduldig wet en vrijheid en recht te laten afbreken door de klerikale partij. Er moeien mid dels gevonden en toegepast worden om de revolutionnairen leven eu beweging af te snijden. Wij vragen geene dwitiglandij noch vervolging van wie bet ook zij: maar in ons vrij land mag geene heerschz,uchtige sekte door allerhande dwangmiddelen het btotaan der burgervrijheid onmogelijk maken. Op do liberalen weegt de groote plicht het vrijste land der wereld te bewaren, te beschermen tegen de aanvallen eener par tij die de vrijheid haat cn de geestelijke dominalie wil. Het zou een krachtdadig en vreedzaam middel zijn van de nationale verdediging, Antwerpen en Gent te bevrijdeu van het juk der dórpen, die niets kennen van de belangen en de noodwendigheden d'er groote steden. De openbare denkwijze vraagt vrijheid, voor Antwerpen én Gent zij vraagt de ze kerheid voor de vlaamsehe liberalen ook hun woord te zeggen tehebben in don raad des konings. Maak Gent en Antwerpen vrij dan zal de rust in het land terugkeeren en de kle rikale partij gedwongen zijn de wapens neer te leggen. Bovendien het is het beste en zeaerste nnddel om alle oproerigheid der openbare besturen in eens te doen op houden. De kwestie is te belangrijk om uit het oog verloren te worden. Ook dit zal niet zij a 1 Zondag, retid I ure van den na middag is er le Sl-Jans-Molcnbeek eene poging lot moord gepleegd. Een inwo nervan Kokelberg. M. Debaulerlé. oud 25 jaren, zag omtrent zijne wouingeen man, die recht op hem af kwam en er kende in bent een werkman, die hij eeuige tijd geleden, had Ifweggezon(ei), Die werkman, Jooris Giiiiin, hield een revolver in de hand en legde op zi.ne.ti gewezen meester aan. Hel schot jing af, maar M. DeDanlerle werd er nietbe- reikt met een slag van zijnen waidel- stok had hij hel wapen doen afwijkm. De dader werd ontwapend en aaige- boiiden. Hij heeft bekend dat hij zich wilde wreken op zijn gewezen meestei en hem dooden vervolgens, zou hij net een iwecden kogel, die op hel wpen zat, zich zeiven recht hebben gedaa. Dramma in de nabijheid vanDi- nant. Eene gebeurtenis, die baed heeft doen stroomen, heeft zaledag morgend de schilderachtige en ruiige omstreken van Diuant in opschudtng gebracht. Een troep zwervende Bohemers ren nen vrouwen kinderen, heren en par don vrijdagmorgend te Yvoir an- getroffen, hadden den nacht dor- gebraeht op de groote markt vanDinnt en werden zaterdag morgen, bij iet krieken van den dag, ouder geleid vau Iwee gendarmen naar de grenzen ge leid. De karavaan was op de vreedzaam ste wijze der wereld Anseremme door getrokken de vrouwen riepen, met welgelukken, het medelijden in de tal rijke toeristen, die op dit jaargetijde iu het fraaie dorp verblijven de gendar men lieten de vrouwen gerust begaan en volgden al rookende den troep in een woord alles scheen om ter beste te zullen afloopen. Hogtans kwam er woeling ia dc groep Bohemers, zoodra zij Pont Saint Jean, waar de Lesse zich in de Maas werpt, over wareo de mannen wilden hunne paarden laten weiden op de naburige velden daar een der gendarmen zich daai tegen verzette, trok eender Bohe mer eenen dolk, die hij in de mauw verborgen had gehouden en wierp zich op den gendarm deze laatste sprong achteruit en plaatsle in haast zijne bai- oiuietie op zijn geweer om zich te ver dédigen doch de baionnette vast en wilde iiet wapen afwenden, het zij om haren man te besehermen, hel zij en zulks hel gedacht van den gendarm om den vertegenwoordiger der openbare macht zonder verdediging Ie slcllen te genover zijnenaanvalier;wai in alle ge val zeker is, is dat de gendarm eer. schot loste eu dat de vrouw van nabij, een kardoes van drij kogels ontving, tusschen de twee borsten, die haar let terlijk doorboorde. üe ongelukkige vrouw, welk in zwan- geren toestand verkeerde, viel doode- Iijk gewond in een bloedplas op den straatweg neder. Onnoodige te zeggen dat de karavaan ter plaats stil bleef, daar de toestand dreigend werd, deden de gendarmen versterking vragen bij de brigaden van Dinant en van Heer de toeristen en de bewoners vanDinant,van de gebeurtenis onderricht, kwamen in massa afgezakt. De toegestroomde menigte was getuige van een indrukwekkend schouwspel. Het was 11 ure 's morgens; eene vrouw van 25 a 30 jaar oud, met schoone wezenstrekken, waarop wils kracht le lezen stond, met bruinachti ge huid en lange gitzwarte haren, half gekleed met flarden, lag op sterven on der eene inhaast hedergesüagen tent, op den boord van den weg, eenige stappen verder liepen en speelden kinderen van 5 tol 5 jaar oud, met eene pijp in den mond De andere hohemers, rookten hunne pijp of sliepen langsheen de baan cn schenen teeneinaal onverschillig aan hetgeen gebeurd was in de onuiidde- iijke nabijheid waren de heren en de paarden aan de hoornen vastgemaakt daarond wandelden de gendarmen,voor zien van hunne musketten. Ilond twee ure, is net parket van Di nant met eenen geneesheer ter plaats gekomen Deze laatste, wiens tegen woordigheid hoogst noodig was, heeft de gewonde naar eene naburige hoeve doen breugen. Haar toestand werd voor hopeloos gehouden. /Nadere inlichtingenJHet rech terlijk onderzoek is zondag namiddag gedaan. Een Bohemer welke tegenstand wilde bieden aan de magistraten en zij ne heren legen hun aanhitsen, is aange houden en naar de gevangenis van Di nant gevoerd de andere Bohemers hebben, zonder geleide, hunnen weg naar dc grenzen voortgezet, uitgezon derd de gekweste vrouw, die niet haren man op de hoeve gebleven is en bijge staan werd door eene vroedvrouw. De ongelukkige is 's nachts overle den. diet lijk werd op eene kar in het ge meentehuis van Anseremme aange bracht de man, met z<jn kind in den arm en zijnen beer voortsleurende, volg de achter de kar, omringd door gendar men. Het zicht van dien stoet was nog hartroerender dan die vau den vorigen dag. Men moest met geweld het kind uii de armen van den vader rukken, die hittere tranen stortte. Terwij! het wich tje aan eene vrouw uit het dorp toever trouwd werd. voerde nieu den vadér naar de gevangenis. De moeder is bezweken in hel bezit van al hare geestvermogens eu zonder de minste klacht te uiten tegen het ge drag der agenten van de openbare macht. liet zou voorzichtig handelen zijn voortaan de zwervende Bohemers die door ons land hekken, voorloopig huh- ne wapens af le nemen cn ze levens le doen vergezellen door een grooler gelal gendarmen. De klerikalen hebben vrijdag te Brussel eene zegepraal behaald, die hun niet tot eer strekt. Er was kiezing voor een onder voorzitter, zes effectieve en zes bij gevoegde leden van de rechtbank van koophandel. Fan de 4,200 ingeschreven kiezers zijn er slechts ongeveer 350 opgeko men. Op 't laatste oogenblik hebben de klerikalen eene volledige lijst voorge dragen en in 't genipt al hunne vrien den bijeengeroepen het gevolg daar van is, dat de lijst der attredende le den, gansch uit liberalen samenge steld die reeds jaren hun ambt ver vulden, bezweken is en de klerikale kdndidaten werden gekozen. Eene overwinning door verrassing, wij zouden bijna mogen zeggen door verraad. De Courrier de Bruxelles zelf schijnt er beschaamd over te zijn, want hij vermeld het feit, zonder zijne vreug de te durven betuigen. De liberalen van Brussel daarente gen, hebben alle reden om beschaamd te zijn over hunne koelheid en onver schilligheid. Zal de gebeurtenis van gisteren hun eindelijk tol les dienen en hnn de oogen doen openen 't Is te iiopen, maar wij vreezen. P. S. Men verzekert dm er kwestie is die kiezing te vernietigen, voor on regelmatigheid. Maandag morgend had er bijna een ongeluk plaats op het strand, te Oostende, op hel oogenblik dal de ba den worden genomen. Het was lage lijd en een hevige wind waaide uit het westen. Twee lieve meisjes,werden meegesleept tot aan de uiterste palen van de badplaats zij wisten eerst niet wat gevaar zij lie pen. maar verloren bijna hunne koel bloedigheid toen zijn gewaar werden dat zij te verre waren gegaan, een dezer was reeds buiten kennis en werd door de baren medegesleept, toen een heer, een magistraal, zegt men, die de baden nam, hei gevaar zag en Ier hulp snelde hij gelukte er in, niet zonder moeite, haar naar zijn kabinei te leiden, waar zij weldra tot bewustzijn gebracht werd. Een reiziger, welke afgestapt was in bet Hotel de Namur, in de »ue Grétry; tegen over de statievan Long- doz heeft zich verhangen in zijne ka mer. Het is een Duitscher van 60 jaren oud. hotelhouder te Eischweiler, hij was den vorigen avond in het hotel afgestapt en had Verzocht hem 's mor gens ten 8 ure te wekken, hetgeen dan ook gedaan werd. Toen men aan zijne deur klopte antwoordde de vreemdeling dat hij opstond. Opening der jacht. Do Moniteur van lieden kondigt de opening de jacht aan in de provintien Antwerpen. Braband. West-en Oost-Vlaanderen. Limburg en voor de deelen der provincie Henegouwen, Lu ik en Namen, welke op den linker oever van de Samber en Maas gelegen zijn. met inbegrip van het grondgebied der steden Luik, Iioei en Namen, De opening is op woensdag 30 Augusti bepaald. Voor de proviritie Luxemburg en de deelen der provitiGU Henegouwen, Luik en Namen, gelegen op den recht oever van de Maas en tusschen de Samber eu Maas op 9 september. Het jagen met den liazenwind is maar toegelaten te rekenen van 20 september. Voorden 1 October is de faizanf jacht niet geopend. De patrijsjacht is na den 30 november gesloten en alle de jacht houdt op den 31

Vooruit | 1882 | | pagina 2