VOOR VRIJHEID WAARHEID El IECHT. {882. Aalst, r» 1 Augustus. F4-00 Fit. 4-7S f54. a a n k o n d ig i uge n De nbtnneniCBlsprijs 's jaars voor de stad. 15 C"'" den drukregel VOORUIT verschijnt wekelijks den Donderdag in den namiddag. OORUIT s jaars voor heel het land. is voorop betaalbaar De aankondigingen verzoekt men uiterlijk des Woensdags voor 6 uren namiddag t.e zenden. DE VREDE. Hel is thans eene welgekende en tastgestelde daadzaak dat de clerica- len in den laatsten kiesstrijd een op perst geweid aangewend hebben om de overhand te halen, hel oppergezag des lands te hervatten en gevolgelijk liet katholiek onderwijs te redden van liet eindelijk verval met hetwelk het van toen reeds zoo ernstig bedreigd was Die uiterste poging mislukt zijnde, giug er korts na de kiezingen in liet klericaai kamp eenen kreet tot bevre diging op,doch om liet uitwerksel der nederlaag en vooral den mismoed niet te veel aan den dag te brengen werd er toegevendheid van wege liet staats bestuur gevraagd. Natuurlijk is het gouvernement voortgegaan met de wet van 1879 toe- tep.issen zonder zich to bekreunen om de hulpkreten der gesneuvelden. De artikels der klericale dagbladen en den oproep van sonimiger priesters die sedert in hunne sermonen zoo sterk aandringen .op de mildadigheid der geloovigen ten veroordeele der katholieke scholen, itebben den waren toestand van het vrij onderwijs verra- I den. In twee provinciën gaat het l gansch ten onder en in de andere houdt men het nog rnet de grootste moeite staande. Die toestand van den eenen kant en de strekking welke sommige leden van de rechtezijde der Kamers laten gevoelen om zich te ontmaken van de voogdij der bisschoppen, gevoegd bij d>' grove feiten ten laste der geeste lijkheid welke het schoolonderzoek aan het licht gebracht heeft, en die het ontzag dezer laatste in groote mate hebben verminderd, zoo niet wegge nomen, dat alles vormt eenen sa menloop van omstandigheden die de invloedrijke kleriealen aanzet om den vrede te verlangen. Het is nog niet gansch klaar op welken grond men tot eene overstem ming zou geraken. Nogtans is er spraak van twee ontwerpen welke ter studie zouden zijn en op dewelke ge- volgelijk onze aandacht behoort ge vestigd te worden. Zoo zou er van den kant der bis schoppen de intrekking geëisoht wor den des verbods van den catechismus in de officieële scholen te doen opzea- gen. De opheffing van dit verbod, volgens hetwelk het is eene misdaad, jleene ketterij, zou zijnde vragen en Wtwoorden te doen van buiten leeren vanjden catechismus door de bisschop pen zeiven opgemaakt en de gevolge lijk zulke kolossale ongerijmdheid aanbiedt, zou nogthans vaD zeer groot gewicht zijn, door dien het een mea culpa vanwege de geestelijkheid zou daarstellen en eene logenstraffing van haar beweren al was het nog zoo zin neloos. Wat het bugerlijk gezag betreft, van hetzelven zou het sluiten des school- onderzoeks gevraagt worden zonder officieel voorstel van wege de rechter zijde. Die eisch zou op die voorwaar- de beleefdheidshalve door de linker zijde toegestaan worden ten bewijze van haar verlangen tot overeenkomst Zonder aan het goed gevolg dier voorstellen geloof te hechten mag men nogtans eene ontspanning in de lie vigheid van den schoolstrijd ie ge- rnoet zien. Het eenig waarop wij moeten druk ken en wat wij kunnen verlangen is dat dezelve gebeure zonder inbreuk op de waardigheid van het burgerlijk gezag. Daarop mag men overigens zich ten volle vertrouwen dit gezag is in goede handen. SLAK, IN UWE SCHELP. OF Pier schrijft in zijn Land van Aalst van verleden zondag Wat een schrikkelijke zaak te Gent Een onderwijzeres, niet alleon in schande, maar haar kind ombreu- gende En ze laten dal in de school, tot dal de Justicie komt. En zoo schrijft Pier de geschiedenis!! Voor wat hel feit zelve betreft, dit is ongelukkiglijk waar doch Pier ver geet vrijwilliglijk te zeggen, dat die on derwijzeres deir bewaarschool aan het parket aangeklaagd is geweest door de schooloverheid en door het gemeente- I bestuur En derhalve Pier, laten ze dat niet in de school tot dat de justicie komt 1 En hoe doen de klerikalen in zuik ge val Y Gaan zij de vuile en walgelijke feilen dagelijks in al de streken des lands door de broederkens gepleegd ook hij het gerecht aanklagen Verre van daar Als een smeerlap, een monster, in bet een of ander klooster zich aan brocderkenszonde heeft plich- tig gemaakt, doen de geestelijken en klerikale kopstukken al wat mogelijk is, om dien walgelijken schurk te verber gen of zijne vlucht naar het eene of an der klooster te beschermen waar hij dan wederom voortgaat in zijne zuivere hel dendaden. Pier, jongen, gij hebt daar eene schoone gelegenheid laten voorbijgaan om te zwijgen ne parlez pas de corde dans la maison d'un pendu En om te eindigen en al de pijpen koppen, Siskens, kwezels en pilaartiij- teis welke wekelijks uwen Werkman en uw Land lezen, eens en vooral te overtuigen welken apostel van waarheid gij zijt en welke pillen gij aan al die domkoppen te slikken geeft, bieden wij U het volgende voorstel aan De Werkman en het Land van Aalst zullen op onpartijdige wijze al de verooriieelingen van offieieele onderwij zers afkondigen. In dezelfde gazetten zal men ook ol de veroordeeliugen van pa ters, nonnen, priesters of kakschool- meesters opnemen. En indien er op het einde van 't jaar niet TIENMAAL meer van deze laatste soort veroordeeld zijn geweest, dan van de offieieele onder wijzers betaalt de Vooruit-s aan Pier en zijne verstandige lezers van Vleckem, Ottergem, Bambrugge en andere ver maarde steden, eene hesp en eene ton ne bier Wa, zegde daarvan, Pier Aanvaard ge EN OM TE BEGINNEN', ZIEHIER DE EERSTE ROOT, VOOR EENE EN KELE WEEK: Woensdag 16 dezer, is een der wereld lijke professors met God uit eene ka- tholijke school,te Kortrijk,aangehouden eriin de gevangenis dezer stad opgeslo ten geworden, onder hesehuldiging van aanslagen op de zeden gepleegd op kin deren min dan 11 jaar oud, dte aan zijne zorgen waren toevertrouwd. Dit gesticht, dat eertijds door broe derkens van Ronsse bestuurd was, slaat thans onder het bestuur van tenen priester en de lessen worden er gegeven door vrije onderwijzers, die hunne op voeding in de vrije bisschoppelijke normaalschool hebben ontvangen. Wij zullen, zegt het blad de Stad Kortrijk, ons thans hij het schrijven de zer regelen bepalen, otn l.el gerecht in zijne werking niet te hinderen. Zeggen wij in liet voorbijgaan, dat de verdach te 20 jaar oud is. De rechtbank van Brussel heeft zich donderdag bezig gehouden met het onderzoek der zaak: tegen Jan Frans Eyzermans, in religie broeder Norher- lits, oud 29 jaar. laatst woonachtig te Brussel opalen Boulevard van Hene gouwen nummer 55, belicht van een aantal onzedige feiten, waarover meer dan eens gesproken werd aanslagen op de eerbaarheid van kinderen bene den de 14 jaar oud, openbare schending der zeden, enz. Zooals men licht begrijpen zal weid die vuile zaak met geslotene deuren afgedaan. Het openbaar ministerie, vertegen woordigd door M. Gendehier, substi tuut van den prokureur des konings, heeft op de krachtdadigste wijze het sehandalig gedrag van den betichte geschandvlekt en aan de ïechtbank eene zeer stiengc straf gevraagd. Eene weduwe, moeder van twee kin deren, die het slachtoffer werden der dierlijke driften van den broeder der kristelijke leering, Eyzermans, had zich als burgerlijke partij aangesteld in het proces en eisehteeene schadeloosstelling van 30.000 frank. Na eene langdurige beraadslaging heeft de rechtbank J. F. Eyzermans, ccllebïocr, veroordeeld tot zes jaar ge vangenisstraf voor zes aanslagen op de eerbaarheid van twee kleine jongens, beneden de 14 jaar ond tot zes maan den gevangenissiraf voor aanslag op de eerbaarheid gepleegd op eene vrouw van zestig jaar oud, de echtgenote L..., portierster. De rechtbank heeft de veroordeelde gedurende vijf jaar ontzegd van alle burgerlijke en politieke rechten, en aan de burgerlijke parlii eene schadeloosstel ling toegekend van 300 frank. De onmidóelijkc aanhouding van den betichte, welke overigens reeds sedert verscheidene maanden preventievelijk gevangen zit, werd door de rechtbank bevolen. De betichte die, naar het schijnt, se dert geruimen tijd niet meer toehoort aan hetzij gelijk welke geestelijke orde verscheen voor de rechters in burger kleding. Hij verklaarde dat hij enkel de geestelijke kleeding en zulks zonder recht is blijven dragen om zich (e wre ken op een zijner gewezen oversten, die hem slecht gemaakt heeft. De correclionneeie rechtbank van Doornijk heeft zekeren Lodewijk Jozef Dtip'iez, fabriekbestuurderie Peruwelz, en een der ieverigste leden van den Katholieken Kring, veroordeeld tot drie straffen van twintig dagen gevan genis en tot drie boeten van 26 franks voor drij feiten vanopeiibare schending der zeden. Vrijdag, zegt de Journal de Char leroi, heeftop de Markt der Beneden stad, de tentoonstelling in beeltenis plaais gehad van twee onderwijzers met God. De beul heeft in het midden der Markt twee palen geplaatst, met het arrest van justicie, dat de tweo broederkens ver oordeelt. Op een der palen stond te lezen, dat Felicien Moreau, broederken, tot 1 5 ja ren opsluiting was veroordeeld, voor zeven-en-twintig aanslagen op de eer- baniheid op kinderen aan zijne zorgen toevertrouwd. Op de tweede paal las men dat Eduard Telesphore Mohimont, broederken. tot dezelfde straf was veroordeeld, voor negen aanslagen op kinderen waarvan hij insgelijks den onderwijzer was. Geheel de bevolking is die tentoon stelling komen bezichtigen Ier eere van het kalholijk onderw ijs. UIT DEN GOEDEN OUDEN TIJD. Den 18 Augusti 1503 ging er In de katholieke wereld een jubelkreet op Paus Alexander VI stierf. Waarom die vreugde bij het kerk- volkje over het afsterveu van hun op perhoofd 1 De gtschtedboekert der 16° eeuw zullen het ons leeren. De naam van Alexander VI is Roderic Borgia. Voor hij Paus was leefde Rode ric in Spanje met eene maitresse, Rosa Vantiozza geheeten die hem vijf kin deren schonk. Zijn oom Alfons Borgia regeerde toen in het Vaiicaan, onder den naam van Calixtus lil. Diens opvolger wenschte bij eens te worden. Voor de huilenwereld veinsde hij dan ook een overdreven heilig leven Ie lei den. Zoo wel speelde hij zijne coinedie, dat de cardiualen er eer op stelden dien heiligen man in hun midden te bezitten. Hij bekleede dus weldra zeer hooge geestelijke bedieningen. Doch hij ver gat zijne Rosa niet, wel integendeel onophoudelijk zond hij haar brieven en spoorde haar aan toch kuisch te blijven tot dal zij weer samen konden lijn. Toen zijn oom, korten tijd daarna, stierf, vestige Roderic zijne maitresse te Rome. Hij stelde misschien niet veel vertrouwen in hare kuiscliheid Roderic Borgia beklom echter niet onmiddelijk den troon van Sint-Pieter. 't Is maar naar den dood van Innoeen- tius 111 in 1492, dat Roderic er in ge lukte de stemmen te koopen der cardi ualen die den paus moesten kiezen. We vinden in verscheidene werken

Vooruit | 1882 | | pagina 1