•*- Van dien lijd aaiigeteekend, wat de car- dinaleii zooal zouden krijgen voor hun ne stem er werden kasteelen, villas, kerken, kelders vol wijn en zelfs groote sommen gelds beloofd. En zoo werd bij paus gekozen den 2 Augusti 4492. Doch Alexander VI heeft lijne kiezers duchtig bedrogen. In plaats van de beloofde belooningen te ontvangen werden ze verhanden in de gevangenis geworpen en sommige zelfs ter dood veroordeeld, en Alexander scharrelde hunne goederen binnen. Zij ne gansche famillie kwam nu te Rome: met volle handen deelde de H. Vader der katholieken, de vetste postjes uit aan zijne zonen en neven. Zijn zoon Ceear, onder andere, kreeg bel aarts- bisdom van Valencia, en om hem la'er cardinaal le maken, wist hij getuigen om te knopen, die zijn zoon deden doorgaan voor het wettig kind eener andere moeder. Luereeia, nog een pauselijk kind, on derhield liefdebetrekkingen met bare twee broeders, Gesar en den Hertog van Candië, welke laatste door Gesar ver moord werd. Luereeia huwde later met den zoon van den koning van Mapeis. lil het Vaticaau zag bet allerschan- daligstde onltucht was tot het uiter ste gedreven. Zon ver had nten 't vroe ger aan 't bof van Ronte nooit gebracht in onzedelijkheid Er gebeurden daar wandaden, die wij nieiduiveu beschrij ven uit eerbied voor onze lezers. Om geld te slaan deinsde Paus Alex ander niet terug voor diefstal en moord. Rosa Vanozza was niet meer alleen de gunstelinge van den II. Paus:htj hield er eene heele verzameling dames op na, die soms allen te gelijk in liet Vaticaan moesten komen om zijne tee- nen te kussen, In de gedenkschriften van Burchard, den ceremoniemeester van den paus, dus een ooggetuige, komt de beschrij ving voor van een feest, dal in het pauselijk paleis gegeven werd, ter ge legenheid van het huwelijk der dochter van Alexander, Lncrecia, met Alfoos d'Esto. Wij moeten hiér ter loops cene kleinigheid aanstippen Luereeia was al weduwe, zij had hare eersten gemaal doen verwurgen. 't ls inderdaad onmogelijk, is te walgelijk om de schandalen le vertellen die er op dal huwelijksfeest van Luere eia gebeurden Vijftig publieke vrouwen namen er deel aan, en daarmee punc tum. Paus Alexander moest maar altijd geld bij geld hebben om zijne slempe rijen bot te vieren. De fortuin van ver scheidene cardinaleu stak hem ai lang de oogen uit: Hij wilde kost wal kost geld hebben. Met zijn zoon Gesar beramde bij alsdan een hclsch plan. Hij noodigde de cardinalen uit bij hem op een feest maal, en ze dan allen doen vergeven. Doch paus Alexander dronk bij mis greep. voor de komst van de genoodig- den. van den vergiftigden wijn en stierf Zoo eindigde het walgelijk leven van eeuen onifeilbaren paus, van eenen ver tegenwoordiger van Christus bier op aarde 't ls toch wel nuttig, ja noodig zelfs, zoo nu en dan eens de boeken open te slaan van den goeden ouden lijd. (KL Gazet). HET GELOOF DER PASTOORS. Het is zonderling dal de pastoors en de geestelijken in het algemeen, aan an deren willen doen gelooveu wat zij zei- ven niet gelooveu. Men weet dat de pastoors sermoenen doen om de menschen aan te sporen, naar Lourdes te gaan, van dat waterken te drinken, en eene offerande te doen, bun de verzekering gevende dat daar door alle ziekten kunnen genezen wor den. Zonrft gij hel kunnen gelooveu, lezers dut de pastoor van Lourdes, van hel echte Lourdrs in Frankrijk, naar Plom- bières is gegaau om er de baden te ne men, ten einde zijne genezing te beko men Hij heeft in zijne gemeente de mira- kuleuze fontein, die alle kwalen ver helpt en hij gaat naar Plombièrcs om zijn rhumatism te genezen. De pastoor gelooti dus aan de kracht van liet mirakuleits water niet, en nog- tans spoort hij de domkoppen aan er aan te gelooven en in bedevaart naar Lourdes le gaan. Terwijl de pastoor naar Plombières reist, voor zijn rhumatism, komen er een menigte lieden van ver afgelegen plaatsen naar Lourdes. om van bun rhumatism. van hun fierecijn, enz., genezen te zijn. Kan men heter anntoonen dat al die grotten van Lourdes, enkel een geld- kloppiug zijn, door de geestelijken in gericht. MOEST DAT HIER GEBEUREN. Be rechtbank van Toulouse heeft de pastoor van Bonrepos (Hooge-Ga- ronne), tot 16 fr. boet veroordeeld, om in zijnen preêkstoel de wet op het lager onderwijs te hebben gelaakt. Indien men hier in Belgie de gees telijken moest vervolgen die de wet op het onderwijs of eene andere re gelmatige gestemde wet aanranden, dan zou te beginnen met den bis schop, tot het kleinste onderpastoor- ke, dagelijks veroordeeling worden uitgesproken. En nog zeggen zij dat zij vervolgd worden. EEN SCIIl'PKEN AARDE OP HAAR KISTE... (Aan eene Doode.) Een schupke aarde op haar kiste. Is al wat ik vermag Flnks de aarde dekt haar weg voor eeuwig. Ten killen graven... ach 1 O konden al de heete tranen, Dis plengen kan mijn oog, Ilaar weer in 't nieuw leven bréngen. Haar rijzen doen omhoog Of kon de Vracht van warme liefde. Der kussen heiligen gloed, Ilaar slechts een enkel stond bezielen, Io geest en hart en bloed Een schupken aarde op haar kiste... Is al wat ik vermag Rust zacht, mijn engel, rust voor eeuwig. Ten killen grave... ach Gent. Oogst 1882. emiel caleant. EEN BRIEF VAN M. J. B. NOTHOMB. Dat Frankrijk altijd met een greefig oog geloerd heeft op het bezit van België en er steeds op uit is geweest ons land binnen te palmen, is iets wat honderden malen werd geschreven. De volgende brief van wijlen M. J. Nothomb, in leven onzen gezant te berlin, brief dien bij den 2(5 maart 1871 stuurde aan M. Theodore Juste zijn levens beschrijver, en heden door de Etoile wordt opeobaar gemaakt, bevestigt dit ten volle In zij n werk over Palmerston wordt Talleyrand door Henry Bulver ontmaskerd Dat bad ik reeds langen tijd gedaan, Tal leyrand vil de onafhankelijkheid van BeL gie niethij wilde, hij hoopte de verdee ling. Dat maakte prins Leopold ons, 'M. Devaux en mij, bekend, in onze ceiste sa menkomst te Londen, den 8 juni 1831. ik heb bet gezegd op het Congres, in het ge heim comiteit. Zij die gelooven dat Belgie uit Goddelijke rechten bestaat, hebban iu de bekendmaking niets gezien dan een di plomatieke» list. Later heeft Talleyrand het huwelijk afgeraden van prinses Zouisa van Orleans met den eersten koning der Belgen, welk huwelijk een zëdenlijken barreel zou opwerpen tegën het bezucht van Frankrijk. In mijn reeds lange loopbaan heb ik maar twee franschmannen ontmoet, die do onafhankelijkheid van Belgie aannamen Lodewijk-Filips en Guizot ook werden zij niet aanzien als Jranschmannen te zijn. Men vond dat zij een vreemd air hadden zij eerbiedigden de rechten van anderen. Alle kiezing, alle kandidatuuren doen mislukken, Belgie in de onmogelijkheid stellen zi<-h in te richten, alleen do verdee ling tot uitkomstlatende, ziedaar welk het geheim plan van Talleyrand was. Maar bij had Lodewijk-Filips niet tot medeplichtige Beneditti wist te Berlijn dat hij zou beantwoorden aan de geheime gedachte van Napoleon III. Hij had den keizer tut medeplichtige ln de oogen van de franscbo politieke maimer., die ik gekend heb. Lodewijk-Fi lips en Guizot uitgezonderd, heeft Belgie altijd maar een «vergankelijk bestaan ge had. Zijn de Franschen thans ontgoocheld Ik twijfel er aan Het ongeluk heeft hunne volkenkundige en aardrijkskundige begrippen nog niet verbeterd. Meer dan ooit moet Duitschland hou den aan de handhaving van Belgie 's onaf hankelijkheid en onzijdigheid, dat de aan- barehjn door Frankrijk beperkt aan de Vogeezen, Van lijdelijk dat het was, zal Buidschland bedrijvig worden om ons te verdedigen, De tijd der bondgenootschap pen om ons aan IBYankrijk te leveren is voorbij. BeJgie heel't altijd maar een en keltegenstrever, dat is Frankrijk.» Gedurende do afgeloopen feesten van Brussel werd het publiek toegelaten het nieuw justitiepaleis van Brussel le bezoe ken. Den halsten dag der feesten bood een bejaarde en welgrkleede heer zich aan, vergezeld van twee eerbiedwaardige da- trien om het raonstergehouw der regent- straat te bozoeken. Alhoewel het uur al vrij wat gevorderd was, liet men de be zoekers binnen gaan, hen verzoekende het kort te maken. 's Anderdaags, ten 3 namiddag, werd de aandacht der schrijnwerkers opgewekt door een zonderling gerucht dat uit een zoldervenstorke kwam, uitgevende langs de Holleblokstraat. De deur werd geo pend en men trof de oude heer ea de twee dames aan, welke den vprigen avond on vrijwillig door den opziener opgesloten waren. De ongelukkige vreemdelingen waren half dood van honger en van schrik. Een nieuw drama te Brussel. Te Brussel is in de Bogaardstraat, 41, cene nieuwe misdaad gepleegd. Zekere Vingerhocts, meubelmaker, een kerel die bijna nooit werkte, heeft zijne tante inel eenen hamer gedood. Ziehier eenige bijzonderheden over die misdaad Maandag morgend, rond 5 ure, zag de politieagent De Witte een persoon gaan met een groot pak onder den arm die hem verdacht voorkwam hij vroeg hem waar hij heen ging en wat hij in zijn pak had. De persoon in kwestie zegde dat het de klecderen zijner min nares waren en dat hij voornemcHS was den trein naar Antwerpen te nemen. De agent hield hem in 't oog, maar, ziende dat hij zich naar de zuider-, in plaats van naar de Noorderstatie begaf, bevool hij den verdachte hem te volgen hij den pohtic-kommissaris, om verdere uitleggingen te geven. De kerel zegde dat bij mede ging, maar nauwelijks was hij eene straat verder, of hij liep weg, vluchte in een openstaande huis en verborg zich op den zolder de agent vervolgde hem en bracht hem nu voorden politie-com- missaris. Daar verklaarde hij Jacob Vinger- hoets te heeten, meubelmaker van be roep, tegenwoordig zonder verblijfplaats Hij beweerde de kleederen, die hij in zijn pak had, te hebben ontstolen aan eeneu persoon, die op den zuider-Bou- levard lag te slapen. Men wist weldra dat Vingerhoets eene tante had, de weduwe Van Cutscm, in de Bogardstraat, 40, woneode. Men be gaf er zich heen, om den neef in tegen woordigheid zijner tante te brengen. Maar in het huis zegde men dat de weduwe Van Cutsem, bediende bij ee ne vroedvrouw, in Finisterestraat, was. De politie was juist op liet punt naar dat huis te gaan, teen eene vrouw bin nen kwam,die van wege de vroedvrouw kwam zien, waarom de weduwe Van Cutsem nog op haren post niet was. M. Casier, polilie-commissaris, had twijfel en de bleekheid van Vingerhoets ziende, ging naar de kanier der weduwe, opende de deur bij middel van den sleu tel, in hel bezit van den neef gevonden. Alles lag overhoop, de meubelen waren doorzocht, het bed was niet opgemaakt. Men hief de matrassen op en men vond daar onder het lijk der tante liggen ,dat met hamerslagen verpletterd was. De geneesheer Delmar en Jooris, wer den geroepen en konden enkel hel over lijden vaststellen liet was alsdan 14 uro 's morgends eenige minuten na dien heeft het parket in het huis een bezoek gebracht. De weduwe Van Cutsem, werd alge meen geacht de geburen verweten haar alleenlijk dat zij te goed was voor haren neef, ofschoon zij wist dat hij eeu luiaarden verkwister was. Vingerhoets heeft reeds verscheidene veroordeelingen ondergaan voor dief stal. Ziehier nog eenige nadere bijzonder heden Men verzekerd dat de moordenaar in het gevang volledige bekentenissen heeft gedaan. Hij zou verklaard hebben zijne tante, na een hevigen twist en onder den invloed van den drank zijnde, geslagen te hebben. Men vertelt dat Vingerhoest een twist met zijne tante zou hebben gehad, wel ke laatste op tiet pont was in een gods huis te treden en van wie hij geld wilde hebben, daar zij hem ging verlaten, hem, die zij van zijn 18 maandt-n, toen zijn ouders gestorven waren, heeft ge kweekt. De hamer, waarmede de misdaad is gepleegd, bevond zich in renen hoek der kamer. Het slachtoffer was in haar hemd. het hoofd naar den kant der straal gekeerd en hare handen waren op de borst ge- kruischt. Men heeft op Vingerhoets 2 porie- monnaies gevonden, eenig geld bevat tende aan de weduwe betióorende en twee portretteii-photographren, door Vingerhoets vroeger aan de arme vrouw geschonken. I Zaterdag avond, een weinig na half zeven, heeft er een tamelijk welge kleed persoon zich gezejfmoord, op de hoogte der Lange Leemstraat te Ant werpen door zich met het hoofd op de riggels van den ijzeren weg te leggen, ep het oogenblik dat een expresstrein kwamaangestoomd. Het hoofd werd letterlijk van liet li chaam gesneden. De verminkte over blijfsels zijn naar'l gasthuis gebracht. Tot nog toe is de identiteit van den on gelukkige niet bestaiigd. Te Preslau is bij vonnis uitspraak gedaan in de volgende zaak. Een tinne gieter had een geruimen tijd geleden aan iemand eenige tinnen pijpen ver toond, die hij voor 45 penningen per voet kon leveren, Ei zoo had de andere toen gezegd, denkt gij mij te kunnen beetnemen 11k kan wel 200 waggonladingen van die pijpen leveren legen 20 penningen per voet, Wilt gij ze hebben Ja wel was het antwoord. voor dien prijs neem ik ze Goed, hernam de andere, ik zal ze u leveren, er. daar op ging hij heen, in de stellige meening dat de tinnegieter het als een scherts zou opnemen. Maar dit viel anders uit. Want toen de leverantie achterwege bleef en de leverancier op de aanvraag zich er van afmaakte, diende de tinne gieter een aanklacht tegen hem in, met den eisch om voorloopig tien waggon ladingen te leveren. Toen de zaak nu voor den rechter kwam, verklaarde de verkooper wel dat hij het nooit ernstig gemeend had, maar dit baatte niet. Daarop beweerde hij, de pijpen ook niet le willen leveren omdat hij den kooper niet goed achtte voor de betaling.

Vooruit | 1882 | | pagina 2