VOOR VRIJHEID WAAR H EID E H REC H T. 1882. Aalst, 3 October. Fr. 4-00 Fu. 4-73 N« Ui). atnkondigiu gen De abonnementsprijs 's jaars voor de stad. 15 C"'° den drukregel VOORUIT verschijnt wekelijks den Donderdag in den namiddag. 's jaars voor heel het land. OORUIT is voorop betaalbaar De aankondigingen verzoekt me n uiterlijk des Woensdags voor 6 ure namiddag te zenden. DOOF EN BLIND. In de werkkamer van Monseigneur zit M. de vicaris generaal aan de mid dentafel en telt eenige rijen cijfers op. Monseigneur. Hewel, vicaris De vicaris generaal. Zie hier, Mon seigneur. Na alle berekening, verheft onze uitgave, voor hel toekomende jaar, zich tot de som van een millioen zes honderd zeven en zestig duizend twee honderd zes franks 27 centiemen Mons. En wij hebben in kas l)e v. g. Drij honderd drij en veertig duizend twee honderd zes en vijftig fr. 22 centiemen. Mons. Verduiveld De v. g. Te kor; écn millioen drij honderd drij en twintig duizend negen honderd vijftig franks 5 centie men. Mons. Verduiveld En gij zijl zeker van u»e cijfers, vicuris Dev. g. '- Eilaas, ja. Monseigneur. Mons. Verduiveld bijna vijftien honderd duizend frank te kort Men zal gaan moeten denken om onze uitga ven te verminderen, vicaris Wij mo gen op dezen voet niet voort gaan. De v. g. th Waarop zouden wij ze nog kunnen verminderen, Monseig neur r Onze ongelukkige onderwijzers hebben nauwelijks het uoodige voedsel en spreken van hij hunne koeien terug te keert-n indien men langer uitstelt hun dagloon te verhoogen. Ik heb daar eet, opgehoopten bundel van hunne lameuutieii indien Monseigneur er kennis wil van nemen.... Mons. Neen, neen, 't is onnoodig. De v. g. Die goede lieden hebben misschien niet gansch ongelijk zich te beklagen, Monseigneur. Wanneer zij zich de schoone beloften herinneren die hun gedaan zijn... Mons. Bah Bah 1 Die lompaards mogen zich zeer gelukkig achten van schoon mijuheeren te zijn geworden. Denk, vicaris, dat drij jaar geleden de drij vierden nog de verkens moesten wachten. De v, g.— Monseigneur, het is beter van de verkens te wachten met den buik vol aardappels, dan.... Mom. Laat dit van kant... Gij zegt dat het te kort beloopt tot...? De v. g. Tot één miljoen drij hon derd drij en twintig duizend negen hon derd vijftig frank 5 centiemen, Mon seigneur, Mons. Verduiveld 't Is eeue grove som. eene zeer grove som? De v: g. Eene zeer grove, eene allergrofste som. Monseigneur. Mons. Gelukkiglijk dat de katho lieke liefdadigheid ouuitputhaar is. De v. g. Hum Mons. Gij twijfelt, vicaris De v, g. Indien Monseigneur mij toelaat openhartig te spreken... Mons.-- Spreek, mijn vriend, spreek. De v. g. Hewel, Monseigneur, ik denk integendeel, dat de katholieke liefdadigheid ten opzichte der scholen zoodanig uitgeput is, dat eer twee jaar van hier, het onmogelijk zal zijn er nog eenen stuiver uit te trekken. Mons.—Gij schertst, vicaris. Slechts de adel... De v. g. De adel Spreekt mij van den adel Het is nauwelijks veertien dagen dal ik Item eenen bijna wanhoo penden oproep heb gedaan. Hewel bij uitzondering van den baron Roup- zooid van der Stelen en de douarière van liet gestoofd Beest-mrijs, die mij elk ecu briefje van 500 fr. gezonden hebben, heeft niet een enkel van uwe groote heereu zieb gewaardigd mij (e antwoorden. Mons. Verduiveld De v. g. Ziedaar voor den ad--l. Wat de burgerij betreft, men mag er niet nteer op rekenen. De burgerij ont snapt ons, Monseigneur. Indien wij ze niet met de vrouwen nog een weinig vasthielden, er ware voor ons geen zierken vel meer op. Zie, ik heb giste ren de rapporten van onze dekens ont vangen. 'I Is schrikkelijk. Overal het zelfde antwoord Dit kan niet blijven duren, wij zijn vermoeid van geven, 't Is boog noodig dat dc bisschoppen met het gouvernement trachten overeen te komen...» Mons. Nooit, vicaris, nooitIk zou liever mijter en staf verkoopen De v. g. Gij zoudt er geen drij louis van maken, Monseigneur. Mons.— misschien wel... en 't is drij honderd vijftig duizend frank dat wij zouden moeten hebben om on* te kort te dekken, niet waar De v. g. Pardon Monseigneur. Ik heb gezegd één millioen drij honderd drij en twintig duizend negen honderd vijftig frank 5 centiemen. Mens. Verduiveld I De v. g. Ik had gerekend dat dc kas van St-Picters penning ons mis schien zou ter hulp gekomen zijn. Maar bij de eerste woorden, dat ik er van open ging, liet de Noncius mij genoeg verstaan dat er van dien kant niets te verwachten was. Het schijnt dat de kas van St-Pieters penning zoo ziek is als dc onze. Mons. Verduiveld En de mei den, geven zij Dc v. u. De meiden van de pas toors redelijk wel, ik versta niet hoe hel komt, maar men zou zeggen dat zij beter op hun getnak zijn dan hunne meesters. Mons. Ham De v. g. -- Wat dc meiden der bur gerij betreft, 't is de ellende der ellen den. Zij zullen ons dit jaar geen dertig duizend frank opbrengen. Mons.Humeenigen tijd stilte.) Maar dan, vicaris, is het de ontredde ring, zooals zij zeggen De v. g. Monseigneur, ik schrik er van. Mons. Neen, neen 't is onmoge lijk I God zal ons in den strijd die wij tot overwinning zijner eigene zaak on dernomen hebben, niet verlaten. God zal ons redden, al ware het door een mirakel i De v, g. De mirakels zijn op de helling en dalen schrikkelijk, Monseig neur. O. L. V. van Salette brengt hare onkosten niet meer op en die van Lout- des heeft moeite om de twee einden aau een te knoopen. (Nieuwe stilte.) Mons. Weet gij wat ik in mijn eigen somtijds zeg, vicaris Ik zeg dat wij dezen strijd misschien met te veel lauwheid ondernomen hebben. De v. g. Waarlijk, Monseigneur Mons. Ja. mijn vriend, ik begin te gelooven, dat wij veel, te veel flauw- hertig geweest zijn en dat, indien wij met meer beradenheid gehandeld had den, wij verder zouden zijn dan beden. Wij hebben slechts de kleinen geslagen. Het is naar het hoofd dal wij moesten mikken. Toen Hendrik IV van Duitsch- land zijn volk tegen liet gezag van d--n H. Stoel, de glorierijke Gregorius Vil poogde te doen opslaan, verloor deze zijnen tijd niet met de onderdanen van den wederspannigen Keizer in den ban te slaan, het was den Keizer zelfs die bij trof en een jaar later kwam Hendrik IV, (le overwinnaar der Saksers, met eeu rouwkleed overdekt, zich voor den zegepralenden paus op de knieën wer pen. Dit is de geschiedenis, vicaris. De v. g. Zonder twijfel. Monseig neur, maar.... Mons. Maar de tijden zijn veran derd, gaat gij mij zeggen. Hewel neen. Zij gijn niet veranderd Het geloof is nog zoo levendig en zoo diep den volke ren ingeplant als ten tijde van Hendrik IV. 'T is wij die veranderd zijn, T is aan ons dat lieden de kracht ontbreekt om onder de gehoorzaamheid van de heilige kerk de wederspannigen te bren gen, die ze durven Irotseeren. Is dit uw gedacht niet, vicaris De v. g. (Twijfelende.) Zeker lijk, Monseigneur... 'lis g«nsch mijn gedacht, fop zij.) Ik zal hem gaan te genspreken, zeker Om mijne plaats te verliezen Mons. Gaal in vrede, vicaris. Hoe onze scholen zullen bestaan, ik weet het niet, maar wees gerust, God zal niet toelaten dat zij vergaan. De v. g. Monseigneur heeft mij niet nteer noodig Mons. --Neen, mijn vriend. De v. g. Ik werp ntij aan de voe ten van Monseigneur niet de uitdruk king mijner eerbiedige onderwerping. fop zij.J Doof en bliud De bisschop pen zijn ongeneesbaar. Petrus. ZE ZULLEN SCHREEUWEN. In Frankrijk is er eene commissie benoemd, om een wetsontwerp gereed te maken, betreffende de handelwijze der geestelijken, buiten hunne priester lijke bedieningen. In Frankrijk, even zooals dit bier in Belgie gebeurt, stellen de geestelijken zich boven de wet en prediken dat men aan de wetten, die hun niet bevallen, niet moet gehoorzamen. Daar de geestelijken zich in dat land ook bezig houden met kiezers om te loopen of schrik aan te jagen, gaat nten het gerecht een middel in de hand geven, om de overtredingen te straffen. Elke minister van eenen godsdienst zegt het ontwerp, die, door zijne ser moenen of door elk ander middel, uit zijne geeestiijke bediening getrokken. zal gepoogd hebben op de slem der kie zers invloed uit Ie oefenen of deze te. doen besluiten zich te onthouden, zal strafbaar zijn volgens de artikels 39en40 van liet dekreet van 2 februari 1852 (gevangenis van een maand lot een jaar en van 100 tot 5'00 fr. boet. Dat de klcriknlen zullen roepen legen dat ontwerp, zal niemand verwonderen, Maar het is hunne schuld en zij dwin gen de wetgevers, door hun gedrag, uit zonderlijke wetten te maken, die op ben toepasselijk zijn. Maunen die betaald worden door den Staat, maken gebruik van hunne positie om in preek-en biechtstoel de lieden opte maken legen bet Staatsbestuur en legen elk bestuur, dat hen niet meester laat zijn. Als burgers behouden zij hunne rech ten, maar als priesler moeten zij zich enkel met hunne godsdienstplichten be zig houden. IMMER LICHT. De Dtnderbode die licht vraagt over alles wat er in de scholen gebeurt, zal waarschijnlijk den domper zetten op het volgende, omdat hier kwestie is van een zijner lievelingen De correuioneele rechtbank van Kor- Irijk, samengesteld uit MM. Molitor, voozitler, Jacob, Dcsinet en Berten, rechters, heeft gisteren avond haar von nis uitgesproken, in de zaak Van Theo- fiel Joestens, ouderwijzer met Godin het Weezengesticht, te Kortrijk/ be schuldigd van aanslagen op de eerbaar heid, op weezen min dan 14 jaren oud. Theofiel Joestens is veroordeeld tot twee jaren 0 maanden gevang en lot be- roovingzijner burgerrechten, gedurende den tijd van 5 jaren. Dat de klerikale dagbladen daar licht op wierpen, zo zouden een grooten dienst aan vele ouders en voogden be wijzen, die nu niet weten, in wat han den hunne kinderen geleverd worden. DE PASTOOR'S VUIL LIJNWAAD. Wij lezen in een franseh blad het vol gend feil, welk bew ijst dat de onderwij zeressen met God, zich niet andere din gen bezig houden dan hunne leerlingen onderwijs te geven. Men schrijft uit Annecy,18 September Comte, Marie, in religie zuster Blon- dina, onderwijzeres te Bernex, is van hare bediening afgezet. Het prefckloraal besluit zegt, dat zus ter Blondina geheel bare morgenden overbracht met het vuil lijnwaad van de kerk en van den pastoor te wasschen zich alzoo, op de uren der klas, niet werken bezig houdende, geheel vreemd aan liet lager onderwijs. Ten gevolge van die onachtzaamheid inde schooi, heeft geen enkel der 70 ingeschreven jonge msisjes, van de school van Bernex, een certifikaat van studie kunnen bekomea en de voortgang

Vooruit | 1882 | | pagina 1