Programma. Loopend nieuws en Hutsepot Burgerlijkcnstand Land- en Ilovingbouiv- is geheel en al nul uilslag welke aan toont <lat liet onderwijs in die school volkomen veronachtzaamd wordt. Rat gebeurt in cene aangenomen school der gemeente, hoe moet het dan gaan in de zoogezegde vrije katholijke seliolen f Men v-nseht (Jaar niet alleen den pastoor zijn lijnwaad, maar wij zijn zeker,dat men zijne palaten seheit, liet kwaad kruid uit zijnen hof zoekt en geheel zijn huis onderhoudt, in plails van de kinderen lessen ie geven. BLAUWE PUNTJES De bisschoppelijke Palrie van Brug ge krijscht putten iu den grond. Zij ziel overal in onze provineie. dio zoo klerikaal heel.blauwe puntjes. Blauwe puntjes, dat zijn. ge-buur, de vrije gemeentebesturen die niet (lonvga weg dienaars van pastoor en kapelaan willen zijn. liet is inderdaad ren erg dingen dat do geestelijkheid zooveel weer stand ontmoet, 't is niet dat zij niet stoud en onbeschaamd genoog is, maar alom ontmoet zij beradene man nen die in den strijd nog wakkerder en dapperder worden. De harde strijd heelt dit goed te weeg gebracht dat er overal mannen ge vonden worden. Ja, zoo verre gaat het dat laatst een pastoor uitriep maar regent het dm liberalen Ja mijnheer, en dit zal voortgaan zoo lang gij van gedrag niet veranderd Niels is veranderd in de gemeente scholen, maar hel gedrag der geeste lijkheid is geheel en al veranderd GEARRANGEERD VOLGENS DEN LETTERKUNDIGEN SCHRIJFTRANT VAN DE WERKMAN In een pensionnaat onzer streek, feest geweest Goed geëten en gedron ken en alies tot meerder eer en glorie van God Wie 't meeste dronk kreeg een surprise Onnooilig te: zeggen dat'hijna al de gaslen onderpastoors waren 's Zondags nadien in al de kerken groot sermoen over de onma tigheid. -- Te Gent, verdronken in liet kanaal van Tenieuzen, Jacob Van Der Straelen, fabriekwerker, oud 01 jaren. Dat komt er van als men de shchU V_ scholen ondersteunt. Tnsschen Wo- luwe en Evere beeft er eene bende Bohemers eene karre met voeieragic geplunderd Dat komt er van als de kaïiufukkcn en hooggeplaatste geeste lijken hc! voorbeeld geven! Bernard! Bernard 1 Een nieuwe krach te Ilerve. Groot bankroet van den kleri- kalen bankier Dellicourt. Honderden menschen geruineerd door dien hui chelaar, die tweemaal in de week l« communie ging/ Betrouwt ze maar mensehen I De plechtige opening der leergangen iu de Hooge school van Brussel. Zij zal gebeuren den IGen van de maand October. Bet geial studenten voor 1881-1882 was LUI. Over tien jaren waren er maar 750. En zeggen dat liet al liberalen of vrijdenkers zijn. Wel heilige Patokkel. waar gaan wij naar toe'? De vrouw De Vlieger, van Zeevergem, zij kuiseht de muren af met eenen koppenjager, raakt aaneen geladen geweer d:U valt en afgaat en krijgt de lading in de beenen. Had ze. in de kerk gezeten in de plaats van iiaat' buis op te kuiscltcn, dat malheur ware nooit gebeurd I Een train de merchandise is verleden week gederailleerd te Brussel. Denzelf- dag derailleerde er ook eenen pastoor «p de linie van Brugge naar Gent. Leest dal walgelijk spel in Den Volks verdediger van Geeraardsbergen, 5" blad. Ouders, past op waar git uwe kinderen ter school zendt. Teofiel Jooslens, onderwijzer met God te Kor- trijk veroordeeld lot 2 jaren en 6 maanden gevang en lot berooving zijner burgerrechten, gedurende den lijd van 5 jaren. De Gazette van Luxemburg kondiglaan dat er reeds 47 katholieke schoolmeesters hunnen vroegeren stiel van koewachter hebben hernomen etf vaarwel hebben gezegd aan hunne school met God. Te Lede, groote feest geweest in de Uammelstraat. Veel verteer en plezier; Proficiat M' De- Ilovre. Arabl en Abdcllal zijn ge vangen. Zoo liet schijnt heeft Arabi zijn opper -eominandeineqt afgestaan aan den aartsbisschop Dccltaiups van Meehelen. De andere vijf bisschoppen van Belgie, zouden als generaals der rcvohiiionnaite lioepon iu Egypte con;- mandecrcn. Goede reis, Monseigneurs, en de wind van achter Te Nicu- vverkerken. hij Aalst, zeer lievig ser moen geweest van den nieuwen herder Leert van mij dat ik zachtmoedig van herte ben Men zegt, dat de pastonrcen proces- verhaal aan zijne broek heeft. Wel besteed Buitenlieden en menschen van de stad, past op de sleelite bankbiljetten en op de zwarte mannen die uwe centen komen afper sen voor de ezelscliolen, De pre sident van Mcxik'o heeft bij de opening van 't Congres doen kennen, dat alles in dcRepubliek goed gaat en dekas vol geld is. Ecu lid van liet Congres onder brak zijne rede voering; «president roept zoo luid niet, de Jesuiten zouden het kunnen hooren De pasloor van Lede beeft zijn parochianen gesmeekt van toch allen ten offeren te gaan in de paroehiaansmis van verleden Maandag Om liet smeer lekt dekat de kaudcleer! Mijn rijlc is van deze xuereld niet, preekte pastoor Van Gohhrlsclirooy, en de week daarna wierp hij den bur gemeester van de trappen van 't ge meentehuis De Hop slaat op Ze zal deze week lot 250 fr. verkocht worden. De kakscholen met God prospereeren zoodanig dat de pastoors en pilaarbijters iu elk dorp een concert moeten inrichten om hunne verstandige schoolmeesters- koewachters te beta len I Eidabi wat verschil is er nog tnsschen die komediespelers en de Bo hemers?Men rekent maar op twee derden van eenen gewonen aardappel oogst. Te Lotirdes is den 20 dezer maand een panorama geopend. Binnen weinige dagen zullen er ook wafelkra men en paardekensmolens geplaatst worden. Het sehijnt alzoo dat de miia- kelen alleen het volk niet meer genoeg aantrekken.Te Ellezelles, in de Wa- 1 len, ne pensjager doodgeschoten. De onderpsstoorkens en seminaristjes loo- pen de zolen hunner sehoenen in stuk ken om kinderen aan te werven voor de kakscholen. En dan schrijven de heilige redacteurs van 't Land en den Werkman, dal zij geenen dwang ge bruiken Non de cochon, zegt Pier gebtiur, zonder dwang hadden ze geene 500 kinderen voor geheel het land in hunne scholen. In den beginne van tJetober, ezelskocrs voor de katholieke schoolmeesters te Hofstado, onder voorzitterschap van Luie Charel. 't Ziet er net uit met den godsdienst en zijne bedienaars Alle dagen met dozijnen condamnatics voor smeerlap perij en broederkeuszoude, des zon dags in de sermoenen verwenschingen en vervloekingen, in de kiezingen kiesdraverijen en slcinpartijen, haat en tweedracht op elke pronhie zaaien, de kinderen tegen de ouders, de vrouw tegen den man, den onderdaan tegen de overheid ophitsen Drinken en smeeren gelijk tempeliers Opstaan tegen de wetten des lands Bisschop pen pastoors en priesterswat hebt gij van mijne leering gemaakt zal onze Lieve Heer in het laatste oordeel vragen. En bet volk zal in koor ant woorden 'nen winkel. Lieve lieer, 'ncn hatelijksn en vuilen winkel t Toekomende week zal ik nog wat parlementeeren en hiermede heb ik de eer U allen te groeten met handen en voeten. KOBEN ÏRULLEMANS. Koninklijk Atheneum Aalst, van De leergangen der latijnsclie afdee- ing, volgens liet officieel progromma ngeriebt, bevatten al de vakken welke n de 7°. 5% 4°, et) 3° der konink lijke atheneums onderwezen worden. Do fumiliën der burgers welke tven- sc'nen een of meer leerlingen in kost te nemen om do leergangen van bet. KO NINKLIJK ATHENEUM te volgen worden verzocht hun adres te geven aan den bestuurder M. Marchandisc. Een vischken uitwerpen. Groot nieuws Paus Leo XIII heeft eene som van 5000 fr. gezonden aan de overstroom den van Lombardie en Venetie. De ware liefdadigheid gebiedt, dat de linker hand niet mag weten wat de rechter hand geeft. Welnu, de clerikale bladen trompet ten aan heel de wereld uit dat de Paus zoo mild geweest is eene almoes te zenden aan de ongelukkige over stroomden in het Noorden van Italië, en ze maken van die gelegenheid ge bruik om le herinneren dat de Paus zelfs iu de grootste armoede in de grievendste ellende verkeert. Hoe vindt gij dien Paus, die geen brood iu de schapraai heeft, die op slroo ligt en bijna geene kleeren heeft om zijne naaktheid te bedekken, en toch 5000 fr. op zijde had liggen, die hij zoo maar van den eersten tot den laatsten centiem weggeeft. 't Is subliem! 't is't is zoo schoon, zoo verheven, dat wij geene woorden vinden om zijnen lof uit te spreken. Maar wij zien in die gedruischma- ketide aankondiging en al dat bombas- tig getrommel ter eere van den Paus, niets anders dan een middeltje om de menschen weekhartig te maken en... weer aan de centen te geraken. St-Pieterspenning en Nieuwjaars gift zijn uitgeput. Er moeten dus an dere riemen te boord worden gelegd, en wij gelooven dan ook, dat Leo XIII maar een vischken heeft uitgeworpen om een kabeljauw te vangen. Kwezelaars en boerkens, zegt de Koophandel, houdt uwe cen ten gereed; de Paus verkeert weer in nood Na de vakanlien. De vakantien zijn geëindigd en het getal leerlingen der gemeentescholen groeit steeds aan. De werklieden die ziclt door alle soorten van beloften van de klerikalen hadden laten verleiden, komen er nu van te huis, na eene proef van dnj jaren. Velen dier ongelukkige kinde ren zijn in het leeren nog zoo verre gevorderd als het zij voor drij jaren waren en weten hoegenaamd niets, De onderwijzers en onderwijzeressen der stadsscholen kunnen dit alle da gen getuigen en bewijzen, door dc leerlingen die zij uit de kloosterscho len omvangen. Ouders, die het geluk uwer kinde ren wil behartigen, ziet toch eens na wat uwe kinderen op de kwezel-en kloosterscholen leeren. Behalve het gevaar dat zij gestadig loopen, van bedorven te worden, is opvoeding en onderwijs er nulde geestelijken trachten ze allen in hunne scholen te trekken, om ze te beletten naar de gemeentescholen te gaan, waar zij geleerdheid bekomen en tot goede burgers worden opgeleid. Zij, de zwarten, willen er Bokken 't is te zeggen slaven van maken, en ze door fanatism tot verblinde werktuigen van hunnen winkel opkweeken. Op den buiten en vooral in hel Walenland staan reeds met hoopen katholijke scholen ledig, de eene bij gebrek aan geld om ze te onderhouden en de an dere bij gebrek aan leerlingen. Dat is vroeg of laat overal tiet geval zal zijn dat kunnen wij stellig voorzeggen. Als de zwarten de vleugelen zullen gekort worden zullen zij wel tam wor den. Een jonge heer, welke eergisteren middag in de statie van Schaarbeek eenen kouponvoor den ringspöorweg genomen bad, wilde over de baan loopen, toen bij door den exprestreiu van Antwerpen om vergeworpen werd. De ongelukkige, werd letterlijk iu stukken gesneden men was verplicht de verspreide lidmaten in eene mand veeg te dragen Dit schouwspel was zoodanig afschuwe lijk dat do stoker van den exprestrein in bezwijming viel. Het lijk is later gekend voor dat van den genaamdeu Gustaul' Andries, oud 27 jaar, weraman in cene chocoladefabriek, te Schaarbeek. L'économie financière onzième an- née. Rédacteur L'hoest avocat. Prime gratuite. (Voir annonces.) Court St. Étienne, arsenicaal water, (Ziet advertemie,) van den 22 tot den 29 September. 1 GEBOORTEN. Mannelijk 7) Vrouwelijk 4) HUWELIJKEN. J. Arüans, twijnclersg., met L. Van den Abeele, dienstmeid.— J. De Moor, smid, met M. De Glippele, z. b. OVERLIJÜENS. J. Meersebaut,vrouw De. Smet, z. b., 37 j., Sehaarbéke. FJ. V«n der Stock', man Mailens. scheepmaker 74 j., Werf. II. De Smodt, braaister, .17 j., Mijlb P. Van Titelbooro, wed Nieaise, boom- snijder, 85 j., ScbuaiLeke. 4 kinderen onder de zeven jaren. BIJ VERANDERING VAN WOONST. Deondergeleekende E.milh MEERT- PLAISANCÈ, heett d' eer het publiek te berichten dat zijne magazijnen van oliegoederen enz., zullen geopend worden op 1° October aanstaande, op den hoek der Groote Markt en der Zoutstraat, laatst bewoond door d' lieer Prosper LENOIR. Emile MEERT-PL USANCE. LAND- EN HOVINGBOUWMAATSCHAPPIJ VAN HET ARRONDISSEMENT A.ALST. MET TIET OOG OP DEN UITVOER. De Land- en Hovingfcouwmaatschappij van het arrondissement Aalst zal den 8"cn October 1882 eene tentoonstelling voor vee- voedergewassen, zaden en granen, moesliovenierderij en fruiten openen Er zullen medaillen en geldpremiën aan de merkwaardigste verzamelingen iu t' algemeen en voor elke soort van land bouw- en inoeshoveni6iderij voorbrengsels en zaden in het bijzonder toegewezen worden evenwel de medaillen ten getallo van drij voor eiken, prijskamp of soort, en de premiën beloopende van VIJF tot DER TIG FRANKEN, zullen alleenlijk toege kend worden wanneer de jury de voort brengsels verdienstig genoeg acht. Voor de fruiten enz. zullen er drij a vijf medail len voor eiken prijskamp ter beschikking van de jury gesteld worden. Het bureel der maatschappij zal des noods van alle maat regelen gebruik maken om zieh te verze keren dat de aangeboden voortbrengsels bij dec tentoonsteller zijn gekweekt of gewonnen. Zi|n uitgezonderd de prijs kampen voor do zaden van den moestuin en

Vooruit | 1882 | | pagina 2