VOOR VRIJHEI» WA AR HEID EN RECHT. 1882. Aalst, 12 October. N®120. Fr. 4-00 Fr. 4-73 aankondigingen De abonnementsprijs Necrologie. 's jaars voor de stad. 15 C""" den drukregel VOORUIT verschijnt wekelijks den Donderdag in den namiddag. 's jaars voor heel het land. OORUIT is voorop betaalbaar De aankondigingen verzoekt menuiterlijk des Woensdags voor C ure namiddag te zenden. HET NIEUWE SCHOOLJAAR. Het eindigen van de vakantie brengt natuurlijk de lagere-sclioolvraag nog maals ten berde. Van alle kanten ko men goede tijdingen. Geene oflieieele gestichten misschien waar het getal leerlingen niet is aangegroeid, en bin nen weinige jaren, na liet uitwoeden van den storm, wij liehhe.ii er de vaste overtuiging van zul liet open baar onderwijs in de verloreuste van onze dorpen zijnen gewonen gang heb ben hernomen: De zedeles, die hieruit hoeft getrok ken te worden, is, dat het Staatsbe stuur goed ingegeven was, wanneer hel zwoer, de schoolwet toe te passen, evenals ware de schoohwist niets an ders gelijk hij inderdaad niets an ders is dan eene ellendige comedie, gespeeld door inuink en door non. De ongeziene razernij, waarmede de apostels van vrede het ambtelijk onder wijs hebben hesprongen, is eene on vergetelijke bladzijde in onze geschie denis- Winneer, na hemel en aarde te hebben bewogen, en hun kruis beeld stnk geslagen op alwie en -w», hun zoo maar in den weg stond, zij er eindelijk in gelukt waren, hier en daar eene buitenschool te ontvolken, dan legden zij de soutaan af en verander den van masker. Zij richtten zich, als eenvoudige burgers die het vaderland liefhebben,tot de regeering, en eisehten, in den naam van de spaarzaamheid dit maal en van alle bestuurlijke beginselen het sluiten van die school zonder scholieren hel opzeggen van dien meester zonder leerlingen. De school is gemaakt voor de scho lieren, zegden zij, en niet de scholieren voor de school is er dan een meester zonder kinderen, houdt op een meester te zijn. en de minister hoeft hem te ontslaan, even als de eenvoudig ste boer het voorbeeld werd gege ven zijn koeiwachter ontslaat van het oogenlilik af dat hij geene koeien meer heeft. Onberispelijk misschien was deze buitenpastoorachtige bewijsvoering on der oogpunt van louter bestuur edoch, de staatkundige kant der zaak be- hcerscht hel vraagstuk nit gunsch zijne hoogte. De regeering heeft het begrepen. Zij is dan ook te werk gegaan met eene kalmte, onverstoorde beradenheid, als als ware er niets gebeurd. Ondanks dien leerlingenafval bij hoopen. alles bleef in denzelfden toestand Daar werd geene school te min geopend, geen meesfer te min benoemd. Eene soort van grootheid lag in 's ministers be trouwen op de toekomst Hij voelde zich ten innigste overtuigd dit overigens met heel bet liberale leger dat de ontvolking van de ambtelijke scholen slechts eene voorbijgaande afdwaling is, die niet eens komt uil het hart van het verleide volk, die uitsluitend werd bewerkt door de dwingelandij van priester en eigenaar, en voor wier kort stondigheid het, in afwachting, de moeite niet waaard was, den gewonen gang van het schoolbeheer een oogen- blik op schorsen. Die houding van de regeering heeft als liet ware iets treffends. Moeit de stengheid van voorhandig onderwerp ons eenig Inn troerend voor beeld toelaten, wij zouden zeggen dat zij doet denken aan dien vader uit de Vei tellingen, wiens eenige zoon in eene vlaag van onbezonnenheid het ouder lijk huis1 had verlaten. Alhoewel de arme grijsaard voortaan ganscii alleen zat in de ruime eetkamer, de tafel bleef niettemin gedekt met liet dubbele boord zoonN eertijds.en alle dagen verwacht te de vader, met dezelfde hoop en de zelfde liefde, het verloren kind op de steeds opengeblevcne plaats van den discli. Hadde het Staatsbestuur gebukt, had- de het, in hel nederigste dorptje van Vlaanderen, eene offieieelc klas geslo ten, omdat de vijand hel middel had ge vonden ze te ontvolken, alles ware in gevaar gebracht. Wij spreken niet van die talrijke kin deren, die, met bet hernemen d >r leer gangen,blij en moedig teruggekeerd zijn naar de dusverre ledigstaande gemeente school, en die wel andere zullen mede slepen, Welke er op hunne beurt nieu we medebrengen zuilen. Zij zouden om zou te zeggen gedwongen geweest zijn zij konden toch niet zonder onder wijs blijven tegen wil en dank, en bij gebrek aan beiers, in hel pastoors- gesticht ingelijfd te blijven, en voor al tijd misschien waren zij verloren voor onze zaak. Daar is meer. Indien die regeering de minste stap ware achteruit geweken, de ontmoediging sloop in onze rangen, die nochtans zoo veel bemoediging van noodc hadden. Een triomfkreet zou in tegendeel uit het klerikale kamp opge gaan zijn. En niet zonder reden. Die begint te deizen is niet verre meer van te vluchten. 'tWare de beste bres ge weest inde muren van liet gemeenteon derwijs, en een# eerste blijft doorgaans niet lang alleen. Hadden onze vijanden geweten, dat het genoeg was, de twee derden of twee vierden der leerlingen van den onder wijzer af te trekken om dezes school door het Staatsbestuur te doen sluiten, het openbaar onderricht hadde geleefd in onze verkwezelde buitendorpen. Op liet zien van den te behalen prijs, zouden de gezalfde mannen verdubbeld hebben van woede. Nu was een leerling min toeh altijd maar een leerling min, en de gedoemde school bleef desniette genstaande recht. Dan had het achter blijven van één kind den val kunnen meeslepen van de school zelve. Men oordeele wat de gewetenlooste van de tegenstrevers niet zouden hebben be proefd, om onze leerlingen te doen da len tol liet getal, waar de minister be slist had dat liet te besluiten van de klas zou beginnen, dit is, zooals zij het luid keels vroegen, dat men de geuzenban- kenopenbaar alsbrandhout zou verkoo- pen en het geuzenlokaal verhuren tot paardenstal DE EXAMEN RN DE CATIIOLIEKE NORMAALSCHOLEN. He schoolonderzoek is onder alle be trekkingen zeer leerrijk en liet verwon dert ons geenszins dat de ciericole dag bladschrijvers op hetzelve zoo verbit terd zijn. Niet alleen brengt het ongehoorde feiten van dwang en drukking aan den dag met dewelke de geestelijkheid ge poogd heeft de uitvoering der wet van 1879 onmogelijk te maken, maar het ontsluiert nog zaken die waarschijnlijk zouden verholen gebleven zijn en die ons al meer en meer doen klaar zien in den cleriealen onderwijswiukel. Ward alles schijnt in dit kamp aan winkel te gelijken. Zou leert ons het eukwest te Pali^bi in Luxemburg feiten kennra - dte een zerker licht werpen avér'de wijze oj» dr welke de leerlingen der broederkens uormaabc'nöleu hun diploma ontvingen en uit dien hoofde is de zaak van groot belang, daar de clericale bladen niet ophouden het broederkens onderwijs zoo hoog te roemen. Mijnheer Thomas Boreux. kantonale opzichter van het lager onderwijs 1c Berlrix heeft onder eed verklaard hoe hij, tijdens de examen der leerlingen in de normaalscholen van Carlsbourg en Malonne trucs onderschept heeft die hem ten hoogste verwonderden. Omtrent het jaar 1872, maakte die lieer deel van den jury te Carlsbourg. Het lid van den jnry met het vlaamsche vak gelast had, gelijktijdig] met den professor der vlaamsche taal van het ge sticht. voor noen een dictaat gereed ge maakt hetwelk terzelfder tijd voor op stel ter vertaling moest dienen, Na den noen maakte M. Boreux de opmerking dat liet dictaat te vroeg be reid was en dat de leerlingen wel niede- deeling van het stuk zouden hebben kunnen krijgen. Die opmerking werd gegrond bevonden en men koos een ander onderwerp. Wat gebeurt er nu Bij het ver beteren der opstellen bemeikte mendat de leerlingen die de vlaamsche taal het minst machtig waren de vertaling van het. eerste gereed gemaakte dictaat inge geven hadden. Het zelfde jaar was M. Boreux lid van den jury te Malonne. Wauneer de schriftelijke proeve ge ëindigd was verdeelde men de leerlin gen in geroepen van vijf of zes aan de welke dezelfde vragen voorgesteld wer den Een eerste leerling verscheen terwijl de andere opgesloten werden in eene afgezonderde plaats waar zij noglans nog de de vrijheid hadden hunne school boeken te overzien. De jury bemerkte dat bij elke serie de tweede en volgende leerlingen met meer zekerheid en juist heid antwoordden dan de eerste en zie hier hoe dit gebeurde. Wanneer de eerste leerling de zaal verlaten had terwijl de jury over zijne antwoorden beraadslaagde blies men op een koperen instrument eene reek» no- teu die het b' dzijde aanwezen waar men liet antwoord op de kwesties kon vinden, eene tweede reeks noten wees het nummer dier antwoorden aan. Een andermaal toen M. Boreux ins gelijks te Malonne in liet mondelings exaam de leerlingen ondervroeg bemerx- te hij dal er waren die soms plotseling stil hielden en hun antwoord verander den. Over dit geval betwelke Dij verschei dene leerlingen opgemerkt wierd, ver wonderd en niet wetende waaraan dit toewijlen, keerde bij zich in eens om en zag een hroederken-professor van lief geslicht die bij de tafel genaderd eenen stamp geven aan den leC'Jiurr die mis antwoordde. Hij deed er jjg bemerking van aan den jury SIS" het broederken trok er stil Y3n door en verscheen niet meer. En ziedaar hoe men er met bedrog er in gelukte eenige diploma'ste bekomen. Als men nagaat hoe er dan in de cleri cale gazelten rondgebazuind werd dat het broederkens onderwijs der normaal scholen van Carlsbourg en Malonne al les overtrof en men weet welke trucs er in liet w erk gelegd wierden om eenige leerlingen te doen noemen, dan mag men dit met rede ook al eenen winkel noemen waarvan de waar niet veel weerde bezit. Verwondert gij u nog lezer dat de cleriealen het schoolonderzoek verwen- selien Onder eenen grooton toeloop van inge togen volk uit alle standen dor samenle ving, en waaronder wij vele vreemdelin gen bemerkten, gekomen als vriend, als kennis,als vereerder of uit erkentenis voer bewezene diensten, werden verleden Zon dag Ie Erembodegem do stoffelijke over- Ldijsels ter aarde besteld vun deu hoogge- ar- li ten lieer Felix JANSSENS, geneesheer aldaar sedert 4.7 jaren, uud burgemeester dier gemeente, onder- Voorzitter der libe rale associatie van llerzelo en Voorzitter van bet vijfde scbodl-comiteit des kantons Aalst. Aan den boord des grafs werden vijf lijkredenen uitgesproken door don heèr dokter De Windt, Voorzitter der liberalo associatie van "t arrondissement Aalst; door den lieer A. Van Hauwermeiren, Inspecteur van 't lager onderwijs te Aalst; door den ondervoorzitter der faufarenmaat- seliappij van Erembodegem door den lieer Joris Singelyn, in naam der Erem- bodegemsche liberalen en door deu heer Van De Vyver, dienstdoende hoofdonder wijzer in die gemeente. Al die redevoerin gen brachten hulde aan de schilferende hoedanigheden v.in hart en geest des hee- ren Janssens en troffen de duizendeu aan wezigen tot diep in de ziel, zoo dat ieder een den somheren doodenakker verliet met het droef' gedachtdo beste, de geleerdste, de werkzaamste, do edelmoedigste burger van Erembodegem rust in het graf. Hij ruste er zacht Plaatsgebrek he'et ons al de redevoe ringen op te nemeu. Wij laten er hier twen volgen Rede van den heerOndervoorzitter der Fanfaren maatschappij, Mijne Ileeren. Nauwelijks twee en half jaar gele-

Vooruit | 1882 | | pagina 1