Loopen tl nieuws en Hutsepot zooveel liet uit het den zagen wij het achtbaar opper hoofd onzer liberale «Muziekmaat schappij oSint-Geoima» ten grave dalen, of de akelige dood komt weer onzen onvermoeibaren Voorzitter, den alombeminden heer Janssens omneedoogend nitons midden rukken. Wie van ons zou die droeve mare kunnen gelooven. indien de dood zelf niet in ons midden stond, als eerie verpletterende getuige dat onze Maatschappij opnieuw in eenen barer dappersteen verkleefdste leidsman nen werd getroffen Maandag, alhoewel reeds op het ziekbed uitgestrekt, lachte zijn edel en mannelijk gelaat ons nog toe. Zijne stem sprak nog met warme geestdrift over de verhevene bestem ming der kunst, en zijne oogen blon ken met liet vuur der hoop op eene roemvolle toekomst. En nu, helaas Nu rust hij daar voor eeuwig in dort eindeloozcn slaap, versteven onder den ijskouden adem des doods, hij, die zoovele raen- schcnlevens gered heeft. Hét is dan waar hier aan onze voeten list nu zijn statig hoofd, woon plaats van vernuft en geestkracht, ontzenuwd en loodzwaar neergezon ken De natuur nochtans had hem be zield met al de gaven des liéhaams en der ziel. Ittj bezat in rijke male het wiel gemoed en de sterkte des ka- rijtlVtV, die hij als jeugdig man reeds, en lateWtë ouderling met zo--1 kalmte wistaari -lt'_ wenden om reeds verbasterd naglSSiüSjjf juk der vreemde overmacht dj» wekken. Eene arglistige vervolging drukte sedert jaren reeds op onze Maatschap pij. De vijand onzer vrijheidslievende instellingen spaarde noch moeite rtoeh geweld om twisten tweespalt in onze rangen t.e werpen. Maar daar verhiel zich telkens onze Voorzitter als een machtig bolwerk en door zijn wijs beleid wist hij deze plannen te verij delen en de verzwakte gemoederen weder nieuw leven, en met hel leven nieuwe strijdkracht in te boezemen. Maar helaas, de onverbiddelijke dood spaart niemand. Met gelijken tred klopt zij aan do Dutten der armen en aan de paleizen der koningen. Onver schillig snijdt zij den levensdraad af van den jeugdigen jongeling en van den afgesloolden grijsaard. In rusten in arbeid, in genot en ontbering waar wij van honderden omringd of in de eenzaamheid begraven liggen, overal weet zij ons te vinden. Gestadig aast zij op nieuwe slachtoffers, en verrast ons te midden onzer ontwerpen en begoochelingen. 7.00 ook heeft zij hem overvallen, en hem aan de liefde zijner maat- schappij-genooten nntrünt. En nu, die jeugdige man van we leer, die ouderling, die geleerde, dat onvermoeidbaar opperhoofd en die warme vprdediger onzer liberale denk wijze het nijdige graf heeft ze voor eeuwig verzwolgen. Van Hem blijft er niets meer dan zijn eeuwige roem en liet goede dat hij heeft gesticht. Zou er dan Iemand rnzer zooverre zijnen plicht kunnen vergeten, dat tiij ongevoelig blij vo aan de droom nage dachtenis van onzen nooit volprezen en nimmer te volprijzen Voorzitter?... 01... neen. zijn beeld, zijn aanden- •ken zal als onderpand onzer liefde en danbaarheid, eeuwig in onzen geest blijven voortleven. En gij. Janssens, arme vriend, diep betreurde Voorzitter, slaap rustig in den geliefden geboortegrond, dien gij uit al de krachten uwer ziel bemind en verdedigd hebt. Hij zij u licht on zoet, die vader- landsche bodem I Rust daar zacht tusschen de overblijfsels uwer vrien den, die li in den strijd en in den dood zijn voorafgegaan. Betreurde Voorzitter, in naam der loden j/an de muziekmaatschappij Sint-cecii.ia vaarwel. R. iiu Vein den heer Van De Vyver meenteonderwijzer. Mijnheer en. Met ontroerd hart bevind ik mij hier met u op den boord van het nij dige graf, dat wij huiverend aanstaren, om in naam van het onderwijzend personeel, cenen heiligen, doch droc- vigen plicht le vervullen. Weze hel mij vergund nog eenige lauweren te voegen bij de talrijke welke reeds de nagedachtenis des duurbaren afge storvenen versieren, want tiij was niet alleen ónze aanmoediger. onze mode- hol per, maar ook de beschermer, de vader der ons toevertrouwde jeugd. Hij was tiet, die als Voorzitter van het 5" Sehooleoiniteit, zich moedig aan iiet hoofd der strijdersschaar voor het ojl'iciëel onderwijs plaatste, en, ten nadeele zijner persoonlijke Belangen, zelfs zijner gezondheid, onverpoosd stieod om onze gemeentescholen ia den bloeiendeli toestand to houden, welken zij, dank zijnen iever, thans nog genieten. Ilij was de man, wiens hart volledig besefte, hoezeer een degelijk onderwijs vooral den kinde ren der volksklas noodzakelijk is, om van hen weldenkende burgers te vor men, die immer voor liet heil en den vooruitgang van huil duurbaar vader land op de bres zonden springen. Hij spaarde zich de moeite niet zelf de kleinen door zijne liefdevolle ver maningen, zijne welgepaste aanmoe digingen tot de studie aan te zetten, en zelfs den flauwhertigstrn er door op te beuren. Voor alles wat de kin deren kon bevoordeeligen, was hij steeds met stoffelijke en zedelijke hulp -jjereid. En welke was voor hem de zo'éïsdc belooning De verkleefdheid dier kleinen,-AViST geluk hij als een ware vader behartigde- Beminden geëerd was hij van al len, die zijn edel hart keuden, waïlt het eenige doel dal hijimmernastreef- de was het gduk, de welvaart zijner medeburgers. lloe streelend was voor ons het vooruitzicht hem misschien nog vele jaren, tot ons allerhcil. te mogen be houden. Maar helaas hoe bitter worden wij teleur gesteld Uitgeput van krachten door liet zwoegen voor het welzijn zijner medenmnschen, viel hij neder, om, to vroeg voor al wie hem kende, liet loon zijner talriike deugden te erlangen. Nu ligt hij daar, onze moedvolle Voorzitter, be- vrozen onder dun kouden zoen des doods zijne ziel is in hooger sferen de belconing barer edele daden gaan smaken zijn stoffelijk omhulsel zinkt in den schoot der aarde, doch zijne eervolle nagedachtenis zal eeu wig ouder ons blijven, want een man als hij sterft niet. Zijne edele voor beelden zullen ons steeds den weg afbakenen, dien wij tot liet bei eiken van het doel prizes levens moeten be- u andelen. Zijn ddel werk, met zooveel iever aangevangen, zullen wij met verecnlgde krachten en onverpoosde workdadigheid voortzetten, opdat de zalige schim des diepbetreurden afge storvenen, met fierheid en tevreden heid moge nederzicn op de schare dankbaren, die hier zijner laatsterust- plaats cenen traan komen wijden. Ja, mijne kinderen, weerhoudt uwe droefheid niet. ontlast vrijmoedig uw hart, want gij hebt in hem eenen tweeden vadei verloren. Wischt nim mer uit uw geheugen die vermanin gen. die woorden van aanmoediging, welke Hij u zoo menigmaal toestuur de. Spreekt steeds met eerbied zijnen naam uit, als dien van eeneu weldoe ner der menschheid. Wijkt in uwen latercn levensloop nooit van het pad af, dat hij u dorr zijne deugden en voorbeelden heeft aangetoond. En gij. nfbt recht betreurden voor zitter, slaap zacht in den geboorte grond, dien gij immer hebt bemind en waarvoor gij gezwoegd en gestre den hebt uwe pogingen zullen vruch ten dragen, want uwe dierbare nage dachtenis zal mannen verwekken, die uwe voetstappen zullen trachten te volgen. Mogei gij hierboven, van de aardsehe zorgen ontheven.de rust ge nieten. welke gij u iu het strijdperk des levens niet gegund hebt, en de zoete belooning smaken, eenen zoo edelen man ais Gij. waardig Vaarwel, Duurbare Voorzitter, vaarwel Aan uwe ziel zij de eeuwige rust, aan uwe daden den eeuwigen roem GEARRANGEERD VOLGENS DEN LETTERKUNDIGEN SCHRIJFTRANT VAN DE WERKMAN. Groot verlies te Erembodegem. M. de doktor Janssens, oud-burgemeester dier gemeente en aldaar sedert 47 jaren dokter is na eenige dagen ziekte over leden. diep betreurd van al wie hem gekend hebben.De onderpastoor van Vligaat de mensclten wijs maken, dat de priester, in de middelbare school van Aalst mei het godsdienstig onder wijs gelast, een verkleede liberaal maar geen priester is Hoe ze de domme, mensehen op den buiten bedriegen M. Marcltandise bestuurder der middelba re school van Aalst, wat zuil gij daar mede doen Te Lede. doet den 13d' apostel wederom van hem spreken, 't Moest concert zijn bij Alberie Prési- aux en de bijzonderste acteur was 'nen officieelen meester dat was genoeg om den 13don apostel op loop te zetten. De katholieke schoolmeester kreeg ook verbod van den pastoor. Summa sum marum, 't concert is wel gehikt en wat 't bijzonderste was. men heeft er geene vossenreuken moeten opsnuiven.Tist De Groot doet te Baevegem ook van hem—spreken 't schijnt dat zijn Julie- ken niet meer kost slapen of er moes ten patersmf kosterszonen komen. Tist had nog liever paters dan kosters en nu zijn die vctbroers sedert tien dagen aan 't huideren gelijk een kanon Tegen d'of- fieieele school en tegen (('avondschool. Al wie er naar toe gaat krijgt geen ab solutie. Het sehijnt dat Julieken toch d'absolutie gehad heeftIs het waar Tist De Groot, dat er iemand is, die in Baevegem de mcnschen gaat w!j5 ma ken dat hij limine contributie zal opsla gen, omdat zij hunne kinderen naar d'avondscltool zenden Als burgemees ter moet gij dat feit opzoeken en wij verwachten uw antwoord. Gij kunt er den cajieter mede naar ons bureel zen den. Past op Tist, Want wij houden een oog in 't zeil. Brieven uit Smet- tede doen ons kennen, dat de vetbroers ook in Smetlede hebben gedonderd en er door 't volk vierkant uilgelachen zijn. Zij hebben er gesproken van zwij nenhoeders der Ardenen en Octaaf ant woordde het grootste zwijn slaat in den preekstoel. Of er gelachen wierd. t procos van, Nicuwerkerken gaat goed voort. Er zal daar nog waf. anders uit komen niet waar Prosperken Heilige Leonardus, wat boel is toch die kle rikale partij - Te Cherscamp franeo en per express toegekomen, 'nen nieu wen kakschoolmeester liet schijnt, dat de kerel van Aalst-Mijlbeke komt en op den Dries zijn pasport kreeg om door nonnekens vervangen te wor den. Ze pakken 'nen post de katholie ke schoolmeesters en meestereskens Overal worden zij door paters of non nen vervangen, 't Is wel besleed, waar om waren zij niet slimmer I Schrik kelijk nieuws uit Schaarbeek, bij Brus sel. Eergisteren, rond 7 uren 's avonds, heeft een meisje van 19 jaren, Bertha Bzich in een hotel, waar zij den nacht had doorgebracht, mei een revol ver in den rechten boezem geschoten. Zij was verlaten en verleid door een katholieke jonkheid, die als een der fa natiekste der stad Brussel staat aangc- tcekend. Leve de opvoeding der jestiic- len, nonnen en pators En wat valt er 't Antwerpen voor Zondag rond 10 uren 's avonds, heeft de politie van de vijfde wijk, een kerel aangehouden, die ctn revolverschot op zijne vrouw had gelostOezc werd int' aangezicht ge troffen. Alles goed onderzocht, kwam het uit, dat de laffaard deel maakt van de Xavorianen Hoe moraal lie?M. Van Rysselberghe heeft, zaterdag laatst, groote proefnemingen gedaan met den telephoon, op grooten afstand. M. Olia de minister van openbare werken woon de die proefnemingen bij. 't Was in 't observatorium van Brussel. Te Brussel, 'nen machinist in de zuider statie doodgereden.'t Was 9 ure's a- vonds en de man.keerde naar buis,doch hij struikelde en viel tusjchen de rig- gels en eer hij den tijd had om recht te springen werd hij door een locomo tief in stukken gesneden. Maar 27 jaar oud Jozef Genette heeft vijf revol- vorschottenop zijne minnares Augustifta Scholeyns, buffet juffer in un café te Charleroi, gelost. Haar dood wanende schoot hij zich op straat een kogel ia hoofd, 't daags te voren luid Genette nog te communie geweest Niets heler voor de gezondheid dan de Hop Bitters. Het was hard. Een ondermeester met God kwam bij een geestelijke schoolopzichter, die,aan een tafel, waar veel lekkere schotels op stonden, zat te eten. —Hebt gij reeds gedieneerd vroeg de opzichter vriendelijk. Neen I haastte zich de kathol ij ke onderwijzer te antwoorden, hopende te worden uitgenoodigd, om aan tafel te zitten. Welnu, mijn vriend, ga eerst eten en kom dan tciug.Van alle kan ten kom"n brieven toe op ons bureel over 't geweld door de geestelijke rr- voltionnairs gepleegd, om de kinderen uit de gemeentescholen te trekken. De zwarte mannen zijn woedend omdat er zout in 't baksken ontbreekt en er geen hoop is dat de klorikalen nog in lange jaren zullen aan 't bewind komen Officieelc meesters van 't omliggende willen hei geld van't liberaal gouver nement aannemen,maar doen doodbrie- ven en doodheeideken.) bij katholieke drukkers afmaken, 't Is Schande. - Witt ge nu eens weten hoeveel dagen schoon weder we gehad hebben gedu rende den officieelen zomer van 1882 Vijftien, waarvan 5 in Juni 2 in Juli en 8 in Augustus. Als dit niet blijkte uit waarnemingen door de sterrewaclil van Brussel gedaan, zouden wij nog twijfe len of eé wel wezenlijk zooveel geweest zijn. De hoeveelheid gevallen regen was kolosail een kind dal den 21 Juni iu eeaijJelen regenbak zou gestaan heb ben. waarin geen ander water viel dan direct uit de lucht, zou er voor liet eir.de van den zomer ia verdronken zijn. Dit is sedert 1841 niet meer voorgeval len. Dat de zomer buitengewoon koel ge weest is, weten wij ook wel. Iu het tijdverloop ecoer halve eeuw is hij maar eens kouder geweest, namelijk in 4S41 en tweemaal even kond.in 1844en 1800 De gemiddelde warmte bedroeg maar 16", 2 graden. En nu, beminde le zers, moet ik eindigen met u een schoon lied te geven van nnzen dichter Emiel C dla.it. Tot de naaste week en houdt u allen kloek. uw dienaar, Koben Trullemans. NOORD EN ZUID. In 't Noorden klonk steeds vrij het lied liet Zuiden was een kluister. Het dwangjuk dulde 't Noorden niet liet Zuid was 'tland van 't duister Wie vrij wil leven, vrij wil zingen, Door geene schurken zien verdringen, Zingt love 't Noord Het Noorden was het vrijheidsland Van Vlamen on Bataven In 't, Zuiden gingen hand aan band Fransche en Spaanscbo raven... Die wil do vrijheid oeren, minnen, Geen dwang aan hart,geen dwang aan Zing levo 't Noord [zinnen.

Vooruit | 1882 | | pagina 2