Loopend nieuws en Hutsepot llut verhoor was geheven. De bisschop van zijn stuk gebracht, verwijdert zirïi met hangende lippen en ia deu gaug hoort mea hem zeggen a Er is liior benedon geene justitie meer rekenen wij nog enkel op die der andere wereld. a Amen zegde de deurwaarder die hem uitgeleide Hij keerde naar Luik terug en geheel het kapittel wachtte hem af. Slaar als zij hem zagen, schoten de ka- nunikken allen in eenen groeten lach. Mijnbeeren, zegde de prelaat zeer streng, dat lachen is zeer onbetamelijk. (Nieuw gelach.) j Het is sterker dan wij. zegt een der kununtiikkon Uwe Hoogwaardigheid ziet niet in welke kostuum hij is teruggekeerd. Do bisschop beziet zicli zeil', en ziet nu dat hij hij onoplettendheid, hoven zijne bisschoppelijke kleeren, de veste heeft aan- getrokkou, die hij van deu koning gehad heeft. 01 hij stond te gapen. GEARRANGEERD VOLGENS DEN LETTERKUNDIGEN SCHRIJFTRANT VAN DE WERKMAN De catechismus vraagt in de 12,!" les Waarin is de eenheid der heilige kérk gelegen*! Antwoord Dat zij onder een hoofd staai en in alle stukken des geloofs maar eene leering volgt. Hoe komt het dan, dat men in de missie ge houden te Chcrseamp, ter gelegenheid van den feestdag van Sinte Gornclis,de absolutie heeft gegeven aan al de ouders die hunne kinderen ter gemeenteschool zenden, en dat men op de andere ge meenten en hiér in de stad Aalst, die zelfde absolutie weigert aan de ouders, die hunne kinderen naar diezelfde scho len zenden Hoe komt het, dat de bisschoppen in Frankrijk de officieele ouderwijzers aanraden den catechismus aan tc leeren en dat de bissehoppeu van Rclgie de officieclc onderwijzers die den catechismus aanleeren in den ban slagen en vervloeken Hoe komt liet nog, dat de priesters te Aalst rii el ders de Middelbare scholen van 't gou vernement bezoeken en er catechismus gaan doen en dat zij weigeren in de gemeentescholen van datzelfde liberaal gouvernement hunne plichten te gaan kwijten 1 Mlons, allons. 'l is 'nen win kel. gelijk de pastoors op hel school onderzoek in Luxemburg hebben ver klaard. Groot en schoon nieuws uit Nieuwerkerken, waar het concert van verleden Zondag buitengewonen bijval heeft gehad. De zaal was proppensvol, al de stukken ziju meesterlijk uitge voerd en er is ecix; goede ontvangst ge daan. Een drijdobbele bravo voor de familie Bacteu. Worden ze zot 11n het schoolonderzoek dat plaats gehad heeft voor de kantons Paliseul en Bouillon lezen wij, dat de katholieke onderwijzeressen (aonnelcans) vanBcr- trix als straf oplegden aan hunne leer lingen, van den vloer der school atte- iikken Cat de onderpastoor Lon- cliy, ook .van Beririx, de absolutie ver kocht aan al wie hem geld gaven, Dat de pastoor van Dohan, zulke onbeta melijke en vuile woorden gebruikte in de catechismuslessen ter kerk gegeven, dat de ouders hunne kinderen er niet moer dierven naar toe zenden enz. enz. Beminde christenen, waar gaan wij naartoe met onze licdendaagsche pries ters'?— Men schrijft uit Chimay, dat de zeer klerikale bank Sury-Ernult en zoon, in bankroet is verklaard, bij von nis der handelsrechtbank van Charle roi den 11 September. Bet tekort zegt men, beloopt tot verscheidene miljoe nen. Deze nieuwe finantieele ramp brengt dc verslagenheid onder de in woners van liet kanton Chimay, Eu wat is er gebeurd te Berlare.bij Dender- mmulc De gemeenteonderwijzer M. J. B, Ringoot is niet alleen een be kwaam en geleerd man maar levens een kerel van karaktcrsteikte. Ziehier wat er is voorgevallen Een eerwaarde... pater predikte over hel onderwijs zon der God, en men weet dat de zeer eer waarde dwingelanden dal onderwerpmet gerne handschoenen aanpakken. Nu, in het midden van zijne, predikatie, werd hij onderbroken door den officieclen onderwijzer, die hem een knap ant woord gaf. En de klerikalen noemen dal een schandaal ja, maar het is van den officieelen ouderwijzer met dal liet schandaal uitgaat, maar wel van de aanvallers der schoolwet. De broeder- kensbladen vragen of dal nog langen tijd gaat duren Wij antwoorden daar op, dat liet nog maar een begin is en wij verhopen, dat men in alle dorpen mannen zal zenden, om aan de aanval lers, aan de beledigers van de ouder wijzers en van de wet op het onderwijs te antwoorden, telkens zij er in hunnen preekstoel van spreken. Overal moe ien de overgeloopen onderwijzers met God, buiten. Op allo dorpen schieten de kloosters uit deri grond gelijk padde stoelen. De menschcu moeien steke blind z'jn om niet te zien dat het land binnen Gert jaren geheel en al zal gerui- neerd en opgeeten zijn door de kloos ters. Toe maar, slimmerikken, geeft veel geld aan de kakscholen, gij zult later wel gewaar worden, wat beestig heid gij gedaan hebt. En hier in Aalst, beminde parochianen, o hier gaat het dubbel goed Nonnekens in de Achter straat, nonnekens in de Molenstraat, nonnekens op den Zoutstraatsieenweg, nonnekens op de Monrselsche baan, nonnekens op Paperode-Dries, nonne kens op 't Borreputje, enz. enz. A propos, gaat eens naar de Moorselschc baan en ziet daar eens wat er geschiedt met dc kapel van DOE en met het klooster. Vele katholieken die daar passeeren zeggen het gaat te ver re Zaterdag is te Melle een per soon door eenen trein overreden en ge dood. Men beweert dat hij zich vrijwil lig op de rails had gelegd en zijne zin nen nad verloren door de geweldige sermonen der paiers. Blondin, de beroemde Blondin, die vroeger zooveel ophef maakte door zijne tochten op eene koord over de watervallen van den Nia gara, die wij reeds te Antwerpen op hel foit Herenthals te zien kngen en op dit oogenblik ganseh Parijs doel loopen, komt aanstaanden zondag naar Antwer pen ,eene vertooning «even van zijne zoo gewaagde loeren. Die voorstelling zal plaats heoben, ten 2 ure, in het Park. Blondin zal al de loeren uitvoe ren, die hem tc Parijs zooveel bij val doen verwerven.Karei Slaelens, oid 65 jaren, zonder bedrijf, tc St.-Mar tens Leerne, heeft den 16 dezer, iet huis van zijnen broeder, bij wienliij inwoonde, verlaten en men heelt hem sinds dien niet meer terug gezien. Zi.ne klak is in liet kanaal te Ingelmunster ge vonden, men denkt dat hij zal ver dronken zijn. Hip hip hoerah voor den toer Jan Van Damme, die Zondag nvonc in de herberg van Jee Tivoli eenen iolo Slim heeft gespeeld. Al de viienlen die daar waren hebben den fijien kaartspeler geluk gewenscht. Dat was, suikerensieenweg een plezier De treinwachter van den laatsten trein Maandag avond om 8 ure uit O'ile- uaardc vertrokken, is er dicht bij Ga vere afgevallen en een deel van het been afgereden. Hij is te Gavere ver zorgd en met eenen anderen trein,om 11 ure 's nachts, te Gen; aangebracht. De vader wachtte den armen jongelng af, die bij zijne aankomst naar het hos pitaal werd overgebracht. Dejongeing is woonachtig in den binnenweg te Ledeberg. Dijnsdag nacht, roni 4 ure. is het schip St-Jozef, aan ien schipper Felix Jacobs, van Niel, bij Boom, behoorende en met kalk gila- den, in de Nederschelde, aan de Hiir- nesse, bij de sluis, gezonken. De Schipper en zijne familie hebben ach kunnen redden en eenige kleedffen en meubelen mede nemen. Hek---,op en de koopwaren zijn door eene fran- sche compagnie verzekerd. ilet is den 31 dezer, in verscheidene ge meenten, kiezingen, waar, zooals men weet, ten gevolge van de. vermeerde ring van bevolking, het getal raadshee- ren is vermeerderd of waar zeiels ten gevolge van overlijden of ontslagen opengevallen zijn. Te Ledeberg is er nog maar altijd kwestie van een kle rikaal lid, dal zich tegen de liberale lijst steil. Te Mechelen. hebben de klerikalen beslist in het strijdperk niet Ie treden, 't Is erg voor eene aartsbis schoppelijke stad, waar honderden geestelijken kiezers zijn. Te Leu ven en ic Verviers zullen de klerikalen in het strijdperk treden. Dc Prê- cnrseur van Antwerpen meldt, dal de sludieprefekt van het gesticht van den H. Ignatius de slad heeft verlaten. De politie heeft zich gisteren naar het ge sticht begeven en de bestuurder van hel gesticht antwoordde: «De prefekt, zegde de bestuurder, zal terugkeeren, als de kwaadwillige geruchten, die over hem in omloop zijn, zullen opge houden hebben.» Het is een slecht middel van weg te gaan om de kwaad willige geruchten te doen ophouden. Al? men zich niets te verwijlen heeft, blijf! men op zijnen post. Waarvan er kwestie is zal men wel kunnen raden. Dat is zoo al het bijzondersie nieuws der week. Van Louise Miehei, die eene voordracht heeft gegeven te Brussel, noch van een kopstuk der klerikale partij van Nioove, die eene reis heeft gedaan met den velocipede, zullen wij niet spreken; die daar meer wil van weten ga maar eens naar Nino- ve. Toekomende week trekken wij onze grooie informatiekazak aan en zullen wij u wat meer welen te ver tellen. Vooraleer ie eindigen moeien wij u nog zeggen, dat de hop 300 frs. geldt en dat er eenen zwaren oorlog op handen is, waarvan ik u later meer zal zeggen. Veel complimenten van Mijn Trien en mijnen zoon Tist en eenen hartelij- ken goeden dag van inven zeer onder- danigen dienaar liobeii Trullemans. HET BUDGET VAN 1883. liet staatsbudget van 1883, in de maand februari nedergelegd, is opge steld als volgt: Begiftiging frs 4.847,175 Openbare schuld 88,805,919 Jusiicie 10,051,441 Buitenlandsche zaken 2,335,830 Binnenlaudsche zaken 10,090,588 Openbaar onderwijs 20,474,743 Financiën 15,694,980 Openbare werken *104,433,556 Oorlog 44,727,300 Gendarmerie 3,496,900 Onwaarden en uitkeeringen»l ,653,500 Tezamen fr» 312,566.885 De inkomsten van den Staat voor 1883 worden op 300,153,390 frs ge schat. Daaruit volgt dat het vooruitzicht der uitgaven op de ontvangsten 12.413, 1,95 frs hooger zijn. Dit is de toestand die het ministe rie voor de kiezing heeft bekend ge maakt en waaraan de besparing op het budget van openbare werken, moge lijks eene vermindering kan brengen. Zooals men ziet, komt het budget van onderwijs, maar voor 20 miljoen in de uilgaven van 312 miljoen,'t is te zeggen ongeveer voor een vijftiende of 6 p. fc. En het is tegen dit budget dat de klerikale volksvertegenwoor digers en klerikale dagbladen al hunne batterijen hebben gericht, omdat het den kat.'iolijken winkel hindert, Nu, het budget van onderwijs, dat zal niemand, die rechtzinnig is kun nen betwisten, is het nuttigste en het noodzakelijkste van al dc budgetten. DE GEWICHTIGE ROL DER VROUW IN DE MAATSCHAPPIJ. Meermalen hebben wij gezegd dat de vrouw niet genoeg onderwezen wordt. Dit is eene ramp voor de maat schappij en de huisgezinnen. Hoe eerder hoe beter indien dezen toe stand kan veranderd worden. Ons gouvernement wil daartoe krachtig hel pen het is om die reden dat er vijftig middelbare scholen voor de meisjes in gericht worden. In andere landen doet de vrouw de hoogere siuditm van doc tor, wetsgeleerde enz. Waarom in Bel gië niet? Bij de opening der Iloogesehool van Luik heeft de rector, M. Trasertster, eene, merkwaardige redevoering uitge sproken over de rol der vrouw in de samenleving. Wij kunnen niet nalaten hier een gedeelte van deze rede mede tedeeleu dat de volle aandacht ver dient ziehier: De mannen maken de wetten, de vrouwen vormen de zeden, die een veel uitgebreidere» invloed bezitten als de wetten; de mannen werken in den bui tenkring, de vrouwen zijn in lie: mid denpunt, de ziel der familie en der sa menleving. Dikwijls heeft men liet opge merkt, de uitstekende mannen hebben voor moeders voortreffelijke vrou wen geluid. Het is de moeder vooral die aan het kind en den jongeling de ge voelens indrukt die er later een man van maken. Om te gelukken, moet zij niet enkelijk een Imogen prijs echten aan dc werkzaamheid, maar nog ken nissen bezitten die een lichtpunt ziju voor de toegedachte ml van den jonge ling en het noodige zedelijk gezag om hem te geleiden. In Belgie, en voornamelijk le Luik, vindt men stellig zeer begaafde vrouwen Men mag, vooral in de koophandellan den, hunne werkzaamheid, hunne kloekmoedigheid en hun gezond oordeel bewonderen. Overigens tnen weet bet. de huizen die vooruitgaan zijn meestal dezen v.aarde zrousv ijveiig den man rnedehelpi. Het is hew igen door een groot po litiek en maatschappelijk gevaar dat de zedelijke e» verstandelijke toestand der hoogere klassen aanbiedt hei is de in nigste overtuiging opzichlens de rol die, de vrouw geroepen is uitte oefenen in de opvoeding der jonge lieden, die mij aangedreven heeft om uwe aandacht te roepen op iets dat ik als een der ge wichtigste kweslien van het onderwijs aanzie. HET SCIIOOL-ENKWEST. Wilt ge nu nog een slaaltje hebben van de tegenwoordige onderwijzers met Ood? Luister, wat zekere Rikals, oud 41 jaar, in het scboolenkwest, te Bouillon vertelt lk heb gestudeerd, ik heb nogtbans nooit van opvoedings- of methodeleer hoo- ren spreken. lk ben sinds drij jaar ouderwijzer met God te Pussemango. s Voor ik onderwijzer werd, was ik in een bijzonder huis om eenen jongeling op te passen, die de vallende ziekte had. y> lk beu vroeger pauselijke zouaaf ge weest. lk onderwijs in mijne school hetfransch do rekenkunde en de aardrijkskunde, lk heb gcene landkaarten... omdat ik mijne aardrijkskunde ken lk heb vijf groote banken en twee kleine in mijne school. b ik heb ook eenelectriek maohien, het dient mij nu tot niets, doch binnen een jaar of twee zal ik het kunnen gebruiken. lk beb ook eene... Leiusche llesch, ik toon ze van tijd tot tijd aan de leerlin gen, dat is een vermaak gelijk een ander!! d Mijne schoolz,aal meet 90 kubieke me ters. Op de vraag van den voorzitter antwoordt bij De school is 5 meters lang, 5 meters breed en 2 meters hoog. De voorzitter doet opmerken, dat dit slechts 50 kubieke meters maaktRikels zegt:

Vooruit | 1882 | | pagina 2