V Aalst, 17 Fr. 4h IV0123. Fk. 4-73 aankoïidigia gen Dc abonnementsprijs Tot gemak onzer lezers geven wij cp de 3Je bladzijde de vertrek uren des treins,sedert de laatste verandering van IS den October steld. vastge- 's jaars voor de stad. 15 O™ den drukregel VOORUIT verschijnt wekelijks den Donderdag in den namiddu; 's jaars voor heel het land. is voorop betaalbaar vDe aankondigingen derzo: kt men uiterlijk es 'woensdags voor 0 ure namiddag te zenden. LAND, WERKMAN <m D.EXDEllilODE wcest zoo goed het volgende Ie over wegen en aan uwe lezars medetedee- leu Niet lang geleden gal' den bisschop van Amiens, Mgr. Guibert. een mande ment uit, waarin hij zijne seesleüjlieid verzocht, zich met geene politiek ie be moeien en heel voorzichtig te zijn in de •sc ioolii westie. Diezelfde bisschop verklaarde zelfs zekeren dag,in eenen herderlijken brief, dat de katholieke godsdienst zeer goed han 1 aan hand kan gaan met de Re publiek. Men zal bier Jicht begrijpen, dat zul ke verderllijke denkbeelden maar geenszins in den smaak konden vallen der klerikale franscbe en belgisehe pers Die verklaringen hebben zoodanig de razernij der heilige bladen opgewekt,dat zij vergeten dat Mgr Guibert een bis schop is, en zij behandelen hem als warehïs de eerste de beste schoft. Doch de bisschop van Amiens laat zich niet onaetrafi op de teenen trappen en lieel't nu ziiuc weervraak genomen. Hij geeft die gazelten. welke zoo den hem verschuldigden eerbied en onder danigheid vergeten, duchtigvan de roê en zet hunne redacteurs de ezelmuts op Hij heeft een nieuw mandement openhaar gemaakt, waarin hij de klerikale schrijvers, dc liefsteen zoetste naamkens naar het hoofd slingert Zoo noemt hij hen onder andere ezels die in het gareel loopen en verwijt hij hun dat zij, voor wat den godsdienst betreft, buitensporig zijn in hunne gedachten, katholieker dan de Paus en de kerk en dat zij de bisschop pen les willen geven in godsgeleerheid. De klerikale gazetschrijvers zullen zeker niet lachen tegen dien bisschop, die hen zoo maar ruw weg, zonder handschoenen bij de ooreo sleurt. Ezels, die in 't gareel loopen Merci voor 't complimentje I Maar nog dat is niet alles Mgr Gui bert ontkleedt de klerikale pers tot op het hemd en toont haar naakt, in ganscli bare leelijkheid. aan zijne dioceesaaen, aan liet publiek. Luistert boe hij haar aftak kelt. Is het noodig te zeggen daticij onze kristene bevolkingen op hare hoede moeien stellen tegen zekere bladenzoo gezegd godsdienstige, bijna godvruch tige bladen, die meesten tijd voortbreng selen zijn van schandalige geldspecula- tien waarin de godsdient al zijne waar digheid verliest kleine boeken, bro- huren, gazelten, die eene soort van schandaal worden voor de eenvoudige zielen welke m-n op eene afgrijselijke wijze bedriegt, en voor de gelonvigen, die men doel blasphemeeren en des te meer van het geloof afscheurt. Een fraai diploma dat die bisschop aan de klerikale gazetten geefl, met te zeggen dat zij niets zijn dan SHANDA- L1GESPECULATIEN, die een schan daal worden voor de eenvoudige zielen en de schuld zijn dat de geloovigen zich van den godsdienst afscheuren. Nooit hebben wij eenen onderpas toor, hoe hevig en overdreven hij ook was, zoo hard en duchtig welen uitval len tegen de liberale gazetten. .Maar wij hebben hei reeds meer dan hoitderde malen gezegd de kleri kale pers doet nteer kwaad aan den godsdienst dan alle de andere bladen te zarnen. T ls thans een bisschop die alzoo spreekt. Wel bekome liet de professor- kes en onderpasloorkens redacteurs Atji J HET ARTIKEL 4. De petitie door dc liberale Associatie van Luik naar de wetgevende Kamers gezonden om de afschaffing te vragen van het ar:. 4 der wet van 1879 op het lager onderwijs, geeft aan de dagbladen der verscbiilige gezindheden de gelegen heid om hun gedacht betrekkelijk bet al of niet behouden van dit artikel te uiten Eenige radikale liberale dagbladen vragen er natuurlijk de afschaffing van, zij vreezen dat dc geestelijkheid, wan neer de catholieke scholen zullen geval len zijn, gebruik zal maken vati.de toe lating welke het art. 4 haar verzekert en stillekcns aan de autoriteit terug zal inpalmen welke zij onder liet regiem der wet van 1842 bezat. De gematigde liberalen wenschen het behoud van liet art, 4 zij verlangen het voortbestaan van de bestendige lo genstraffing der voornaamste gtief wel ke declericalen tegen de wel van 1879 inbrengen De priester is uit de school gebannen De clericale dagbladen leveren te de zer gelegenheid een zonderling schouw spel op. Na gedurende drij jaren op alle lootten geschreeuwd te hebben dalbod, bel godsdienstig onderwijs, de priester uit de school gebannen zijn, juist alsof zij geene kennis hadden van het art 4, hetwelk den toegang tot d«- school aan de geestelijkheid verzekert, sehiincn zij thans sterk gebelgd, omdat de afschaf fing van die wetsbc|>aling gevraagd wordt. Die ommekeer mag voorzeker be schouwd w orden als eene rede welke de vrees der radikalcn wettigt. 4 De cleri- calen willen hel art. 4 behouden omdat zij er later gebruik zouden kunnen van maken er kan geene andere rede be staan. Inderdaad, bij de veronderstel ling dat het artikel zou verdwijnen, en de geestelijkheid zou opnieuw liaie klachten aanheffen Nu is God voor goed uit de school dan zou men kun nen antwoorden Dal hebt gij ons al meer dan drij jaren verzekerd; het was dan nietwaar wat gij ons vorleldet Er zou dus voor haar bij het volk niets te winnen zijn en oiidertusschen ware de achterdeur welke thans voor de geestelijkheid openstaat voor altijd gesloten. Van daar de kwade luim der clerikalê bladen. Nu doet zich de vraag voor of li et wenschelijk ware dat het artikel 4 ver- dwijne. zelfs bij de veronderstelling dal de vrees der radicalen zich zal ver wezenlijken. Ondereen zeker oogpunt beschouwd verstaat men dal bet wenschelijk ware de vernedering te zien ophouden welke men in zekeren zin het staatsbestuur d >et ondergaan door de miskenning der toegevendheid welke het aan den dag gelegd heeft. Hel zou zeker tegen het hoofd springen indien men de geeste lijkheid moest zien gebruik maken van een middel hetwelko door baar gedu rende meer dan drij jaren verfoeiden veroordeeld geweest is en hetwelk een echt wapert in hare handen zou kunnen worden. Hel strijdt inderdaad tegen de rede cu de rechlveerilighcid dat de gees- telijkoeid na gepoogd te hebben de natie in opstand te brengen en na de nutteloosheid dier poging erkend te hebben, dit wapen voor de tweede maal tegen de liberalen zou richten. Niettegenstaande die gegronde rede nen verlangen wij, met. de gematigde liberalen, dat liet artikel 4 in de wet blijve bestaan, liet is verre na geene doode letter znoals sommige beweren, bet spreekt bolder cniogenstraft op eene. bestendige wijzede praleslatie der gees telijkheid. Sedert de laatste algemcene ktezin- gen is de volksojtschudding door de bis schoppen verwekt, merkelijk gematigd; de catholieke scholen zijn aan het val len en binnen weinige jaren zal er van den schoolstrijd geene qtiaeslic meer zijn. Dan zal er voor de geestelijkheid te kiezen vallen of zij al of niet gebruik zal maken van de toelating welke liet art. 4 haar geeft. Doel zij liet niet, dan is er nies verloren want de vrees der radikalen verwezenlijkt ziel) niet. Doet zij het, dan mag het staatsbestuur vic torie zingen, want dien dag. zal hel ze gepralen over de hardnekkige geestelijk heid het zal dan blijken hoe overheer lijk de rol is welke liet gouvernement thans vervult. De schande zal voor de geestelijkheid zijn, want bare onder werping aan de wet, ware de afkeu ring barer gedragslijn sedert drij jaren Noodzakelijk zou ze daardoor alleen verliezen water haar van de achting des volks nog overblijft. De geesleiijk- h eid is te ver paan indien zij aan eenige waardigheid houdt, kan zij op hare stappen niet meer terug komen. In het voorlaatste nummer van De Vooruit heb ik U allen doen verstaan dat wij met eenen zeerzwaren en gewel digen oorlog bedreigd zijn en Zijne Majes teit Leopold II zieii goed heeft vasttehou- den ea gade. to slaan, wil bij zijnen troon niet zion omverra werpen. Naar wij uit goede bron vernemen zijn do zaken reeds zoo wijd gekomen dat er niet meer le par- lemenleeren valt. Welk groot gevaar dreigt er ons dan eindelijk? Wie is die groote, ilic machtige vijand, die den troon der Saksen -- Co- burgers onde vrijheid en onafhankelijk heid van België bedreigt Vrienden, wilt gij het woten, leest dan wekelijks de arti kels der klerikale gazetten, leest onder andere Bet heilig Land en de Werk man van Pieren gij zult zien, dat de po sitie van Onzen Leopold niet zeer pluis is en liet welhaast met al de liberalen en geuzen gaat gedaan zija. Ziellier een uit treksel van eene katholieke gazet, i De katholieke bevolking is ten hoogste ver bitterd en gereed tot den strijde Nooit sedert! 830 is er zooveel gisting in do ge moederen geweest. De teuigwerking z.al zich met bliksemsnelheid verspreiden. Laat ons den moed hebben h|t vaandel te ver heffen binnen eenige dagen zullen wij een legioen uitmaken. Het is dus gedaan met den vrede enden voorspoed in't land. Binnen korten tijd slaat ganscli Delgie in vlam en vuur, cveral zal de oorlogs trompet blazen, de krijgsklaroni klin ken en 't kanon bulderen. .Moord en vernieling dagen dreigend op. Arm vaderland Wij hebben onze informatiekazak aangetrokken en ziehier war wij over de inrichting van het vijandelijk kle rikaal leger hebben vernomen. HOOFDKWARTIER ALGEMF.ENE STAP Vleckem. Opperbevelhebber Pater Veraiondus Divisie- Generaal Lcrs cu lste 2de en 3de divisie van het leger, be slaande uit 3 legituenten kloefkappers van Ottergein. 1 regiment broederkens van Ronse en Maltebrugge, 1 regiment sapears pompiers van Aalst 2 regimenten Jagers Xaverianen van üolstado 2 regimenten kurassiers van Vleckem en Vlierzele.gewa pond met. kluppels on böterpriemon de vliegende kanoniers van Burst, gewapend met doorns en boterpolten. Het l i regi ment piotten van Lede. gecommandeerd door den kapitein derlienden apostel2 regimenten Laneiers van Zonnegem, lirpo en Moiré, onder commando van de kapi teins Kierik, Vosselaer en Pliénix liet 6de en 9sla regiment jageis-xaverianen van Herdersem 5 excadrons zwarte hu lanen van Moorse), onder commando van Kolonel Favori de PlatlekcesgeziM en een regiment landmeters, pontonniers en telographisien van Sohellebêllc en Gij segem ouder commando van Stevens en pater Knufman. 3de 4de en 5de divisie bestaande uil een regiment kapucienen gewapend met ban bliksems, 1 regiment Dominikanen, 12 regimenten broederkens piotten, uit. de vers' hillige stroken des hinds, 2 regimen ten zeeldraaiers met God, 1 regiment lak—schoolmeesters mot holleblokken, vijf regiment-en Jagers-Verkenners, saraengo steld uit al de oorlogzuchtige onderpastoors der verscbiilige parochiën. Deze zijn ge wapend mot gaffels, ileken,zeisens, pikken en andere dingen, die ik niet durf noemen maar die door do kwezels gonoeg gekend zijn een regiment eerc wacht van O. L. V. van Lede, onder commando van kapi tein Pikeur tan Achter d' Haag. 4 rrgi menten Viccntivssen geleverd door de steden Irnpo, Wanzele, Bambruggo en

Vooruit | 1882 | | pagina 1