n» m. V VOOR VRIJHEID WAARHEID EI RECHT. 1882. Aalst, 14 December. Fu. 4-00 k\ o Fk. 4-73 n bondigiogen t); IcfSiiemaalsprijs Nog eens aan de Aalstenaars 's jaars voor de stad. 5C"""' den drukregel VOORUIT verschijnt wekelijks den Donderdag in den namiddag. OORUIT 's jaars voor heel 'A 'and. is Voorop betaalbaar De aanèfindigingen verzoekt me» uiterlijk des Woensdags voor <1 ure namiddag te zenden. In he» laatste nummer van Uooruit komt een oproep voor aan de Aalste naars, waarin men zich terecht beklaagt over de werkeloosheid der liberalen van Aalst, in zake van feesten ten voordee- le van scholen, enz. Wij zijn geene pessimisten verre van daar doch die werkeloosheid be slaat niet voor eene enkele besproken zaak, doch voor anderen ook. Als er nochtans eene stad is waai dient gewerkt te worden dan is het in Aalst, want Aalst is verkwezeld in been en merg. aarom wordt er niet gewerkt Vooruit wees over acht dagen op Gent en Brusselwelnu, in Gent en Brussel, en vooral in Brussel, werkt en strijdt hei jongere element moedig nevens de ouden voor de viijzinnige. vlaamsche zaak. De jonge liberalen van Aalst schijnen het veel gemakkelijker ie vinden met de handeu in den zak te loo|>en eu zich te amuseeren, dan de handen uit de mouw te sieken en een weinig propaganda te maken. Zeker, zij vinden hel heel schoon dat men sirijdt en zij juichen dapper toe als er ergens eenen goeden uitslag door de li beralen bekomen wordt, doch bet blijft daarbij. Verder gaat hunne vrijheids liefde niet, noch hunne lielde voor hun ne zoo diepgezonken vaderslad. Waarom sluit gij u allen, jonge, vrijzinnige mannen van Aalst, niet aan bij de wakkere Vlamingen uwer afdee- ling van liet Willemsfonds P Waarom in die aldeeling geen letterkiing gesticht zooals De Distel te Brussel en de Zet- iernamskring te Gent In dien kring zoudt gij u oefenen in de taal en in het spreken lot het geven van voordrach ten, Aldus zoudt gij eene wezenlijke machi worden door den invloed, dien gij op uwe medeburgers zoudt uitoefe nen. Ik h.ior u zeggen Wij ons oefenen in de letterkunde en in de voordracht- kunde 1 Dat is voor ons onmogelijk Ik vraag u Waarom P Wat andere jonge mannen doen, kunt gij bet niet doen Het geen ik u voorstel is tocli het onmogelijke niet. Hier is willen kunnen. Daarbij, de ondersteuning en de raad van ouderen zal u niet ontbre ken. Het voorafgaande geef ik u, jonge, vrijzinnige mannen van Aabt, in ern stige bedenking. Aalst, het zoo schonn gelegen middenpunt tusschen Brussel en Gent, de eens zoo vrijzinnige stad, is verloren indien er niet krachtdadig, hardnekkig wordt gewerkt. Aan u, de jongeren, de eervolle taak uwe vader stad te verheffen uit haren vernederen den toestand aan U te bewijzen dat er in uwe aderen geene botermelk maar bloed vloeit PEDBO TER GELEGENHEID VAN HET PRO CES PELTZEB. i In de huisgezinnen waar de voor schriften van den godsdienst nageleefd worden, daar alleen huist defiigheid, Zoo schreef over cenigen tijd een cleri- caal blad. Die zelfde thema wordt ter gelegen heid van het proces PelIzer door ver scheidene clericale bladen en onder ander door de Werkman herhaald en ontwikkeld. Het Handelsblad van Antwerjien somt eene h.-ele rij wanorders op die te buis behooren daar waarmen niet godsdien stig is. De Brusselaar beweert zelfs dat de onveiligheid welke in sommige huis gezinnen aangetroffen wordl, invloed heeft op heel de samenleving. Wat afzichtijke kanker, zoo roept hij in eene heilige verontweerd'ging uil, heeft de hoogere maatschappij in het heiligdom des liuisgezins niet aangetast en wal noodlottige uitwerkselen beeft die toe stand niet op de samenleving Het moge die clericale bladen al of niet. mishagen, wij moeten loeh ver klaren dat wij geenszins hun gedacht deelen. En ziehier waarop wij onze opinie steunen Aangenomen dat de getuigen- nissen in hpt proces Peltzer afgelegd, echt zijn, magmpit dan u:t dat enkel geval opmaken, dat in alle huisgezin nen waar men niet streng godsdienstig is, oiieenigheden. huiskrakeelen. onbe schaamde wijverijen en wat al meer aangetroffen worden Ware het zelf dat men meer gevallen dan die van lie' huis Bernays kon voor den dag brengen altijd zal het mogelijk zijn tegenover deze, honderden huisgezinen Ie stellen waar de beste overeenkomst, orde, vriendschap en vreugde heerschen en waar nogians nooit van godsdienst ge waagd wordt. Te meer, indien de clericale bladen de wanorders welke men in sommige huisgezinnen ontmoet toeschrijven aan lift gemis van godsdienst, is men dan niet in rechte, hij wederkeerigen titel, aandeuinvloed sommiger godsdienstige voorschriften toe te Wijten tie losban digheden waaraan zieii sommige perso nen overleveren, die men uit hooide hunner positie of hunner geestelijke waardigheid ten minste veronderstelt hoogst godvruchtig te zijn Treedt de kloosters binnen en zie eens rond in die geestelijke huisgezin nen waar den dag geheel aan de god vrucht gewijd wordt. Belet die gods vrucht daar de schelmstukken De vonnissen door de rechtbanken uitge sproken geven ons het antwoord De hroederkens van Bonse. en Maltebrugge en meer andere leveren ons het droef vertoog van wanord :rs die duizendmaal schandelijker zijn dar. al wal men ons in de wereldsche betrekking!nau on der het oog brengen. Treedt sommige pastorijen en wonin gen van onderpastors binnen en ziet of de religie en de godsvrucht daar de ge zalfden des Heeren vrijwaart van alle wanorders. De veroordeelingen van Ducbêne, Scheffermeyeren menigvul dige andere zullen u van bet tegenover gestelde overtuigen. Treedt nog hnoger op en gaat de bis dommen binnen bet |>roces Bernard leeri ons dat men in de Imoge geeste lijke huisgezinnen er zoo min als in sommige wereldsche familien, bezwaar maakt, zijnen toevlucht te nemen lol middelen die niet wel te verrechtveer- digen zijn om in hezii te blijven van gelden, waarvnij den eigendom lietwist wordt. En beeft tijdens de gedachtenwisse- ling M. F ré re, met otnvederleggelijke stukken in de band, niet bewezen dal men zelf bij liet Pauselijk hof niet be schaamd is eene schurkerij te begaan Deze weinige bemerkingen werpen' heel liet stelsel der klericale dagbladen omver.Inderdaad.indien de godsdienst oefeningen in de geestelijke huizen niet. bekwaam zijn alle buitensporigheid te beletten, hoe wilt gij dan dat ze in de wereld machtig genoeg zijn om minder geleerde, minder godvruchtige perso nen in loom te houden Willen wij daaruit besluiten dar de relig'e niets bijbrengt ter verzedclij- king van dea mensch In het geheel niel Wij beslrijden slechts de ge volgtrekking somtniger clericale bladen die, zoo maar slout weg een brevet van deugdzaamheid toekennen aan de huis gezinnen waar inon streng godsdienstig is bij uitsluiting van die waar men zoo zeer niet van reliegieoefeningen houdt. In alio denkwiizen, alle geloofsbe lijdenissen, in alle standen der maat schappij, treft men brave, deugdzame, vredelievende huisgezinnen aan, zonal» men er ook aantreft, waar oneenigheid en wanorde heerschen. Waar men zijne eigenwaarde kent, waar de huisgenoten bezield zijn met h»l gevoel der plicht, daar heerscht vrede, liefde en verdraagzaamheid.Een der is het uit welke overtuiging die twee lioofdeugden voorspruiten; wie ze bezit leeft gelukkig en in vrede melziclt zeiven en met anderen. DE KIEZING VAN SOIGNIES. liet verslag van M. Delcour over de kiezieg van Soignies, door hem eu MM. Jacobs en Stuye onderteekeiid, |ioogt te bewijzen dat M, Englebienne moet aanzien worden als gekozen, zoo niet met eene meerderheid van 25 a 30 stemmen, dan toch inet eene meerder heid van 8 stemmen en dal, in geval van eenparigheid van stemmen M. Englebienne den voorang heeft om te- den van ouderdom. Daartegen verklaart de nota der drij leden van de linkerzijde (MM. Bergé, De Hemptinne en Neujean), die bij bet verslag is gevoegd, dat M. Wineqz, de mededinger van M. Englebienne, moet worden uitgeroepen tot lid der Kamer, daar hij gekozen is met eene meerder heid van 10 stemmen in de eerste kie zing. De drij leden der linker zijde stellen voordat de kamer al de bulletins zou onderzoeken. Dit voorstel is aangenomen, en liet lot heeft SI. De Vrindts aangewezen o n in de plaats van SI. Engjehierjne deel te maken der commissie van on derzoek der kicsbulletijns. HET CLERICaAL SCHANDAAL VAN DOORNUK. Men verzekert oris, zegt de Eloile, dat M.Bourgeois, politiecommissaris te Brussel, ten Jaste gekregen heeft, zich naar Amerika le bege'-en, met de noo- dige machten om bezit t.e nemen van bet koffer van kanunnik Bernard eu het terug naar Belgie te brengen. De genaamde Hubert Scheppers, ge boren te St. Traideu, in religie broeder frudo. tegen wie een aanhoudingsman daat. afgeleverd was door liet bof van Gent, als beschuldigd van schandige aanslagen gepleegd op krankzinnigen, die aan zijne zorgen toevertrouwd wa ren, is verleden zondag door de veilig heidspolitie aangehouden in bet kloos ter der Caniiliinneo. in de rue de La Bassée, Ie Rijssel, waar hij versteken was. ELK HET ZIJNE De klerikale gazetten halen hun har tje op in het exploileeren van het pro ces Peltzer tegen het liberalismus en de officieele 6cholen. Zoo kraait de Courrier de Bruxelles Het proces, zegt het blad, dat op dit oogenblik voor het assisenhof van Brabant afloopt, brengt ons leerrijke zaken aan den dag over rteii zedelijken toestand der groote liberale wereld. Hetzelve verscheurt ruw den sluier rakende de voorschriften van gedrag door welke het onderwijs, gezegd, onzijdig, de geboden van God zal ver vangen en over de overeenkomsten beslemd, in den geest van de geleer de doc.ors in liberaal recht, om de aartsvaderlijke strengheid van het kat holiek sacrament te vervangen. Wat vooral uitblinkt met een wild licht, is de volstrekte verachting voor de waar digheid der vrouw. Aldus wonjt twee kolommen lang gepraat. Hel is eene manier van doen gelijk eene andere, om van liet bijzon dere op het algemeen ie vallen. Wij zien niets liberaal in dit proces tenzij eene ongelukkige vader die men wil verpletteren. Indien M. Pecher een kler ikaal ware. zou het liedje van toon wel veranderen. Te dezer gelegenheid bassen de klerikale gazetten veel tegen de we reldlijke vrouwen en de onafhankelij ke zedeleer die in de officieele scho len aangeleerd wordt. Heelwel. En kel doen wij bun opmerken dat de in richting van het vrouwelijk onderwijs nog maar eenige dagen dagteekent en dat het onmogelijk is dat hetzelve de vrouwen gevormd heeft op welke zij den steen werpen, en die bijna allen in de kloosters hunne opvoeding ont vangen hebben.

Vooruit | 1882 | | pagina 1