"Waarheid is mijn God. Loopend nieuws en Hutsepot To bo au (N'esle't)ke onderwijzers i klerikale drukpers liare lezers T rer ïunchleii. brie naar u-aarlmid zoeken is miiu godsdienst. Mülïatuu. Te B. had er den 10 dezer eone zonder linge bekeering,zal ik maar zeggen,plaats. De doctar van bet dorp, een verstandig en vroom man, door iedereen bemind en geacht, trad een landbouwerswuning bin nen, om eenen zieken te bezoeken. De pachter, door zijnen buurmeester gedwongen, zend zijnen zoon ter katho liek" schole. De jongen is om'rent 12 jaar Verleden schooljaar droeg hij al de eerste prijzen veg, namelijk van lazen, schrijven rekenen en godsdienst, want noch van natuurwetenschappen, noch van aardrijks kunde, noch van Vaderlaudsche geschie denis, is er in mijne school geen spraak. Zio, menheer. zei de boer menne Jan das non Dol van ne jonge, zie da boek, kan uen van veur tot 'achter van buiten. De doctor nam het boek in handen. Het was getiteld Gewijde geschiedenis. Nieuwe uitgave merkelijk veranderd en verminderd.» Zoo en dat boek kent Jan al wel I wel dacht de doctor. Dan zult gij rmj ook wel kunnen ant woorden Jan Dat denk ik wel, mijnheer doctor. Vanwaar komt het licht van daan.» Dat weet ik niet mijnheer, dat leeren wij in de school niet. Als de zou ondergaat, is het dan nog licht? Neen mijnheer. Vanwaar komt het licht dan Van de zon Welzeker. Op wat dag schiep God bet licht? «God schiep hot licht den eersten dag.» Was er dan al eene zon Neen mijnheer, de zon is op den vierden dag eerst geschapen,» «kon er dan den eersten dag licht zijn.» Neen mijnheer, Wat is er noodig opdat de boomen en bloemen groeien Dat weot ik niet mijnheer, dat leeren wij in de school oolc niet. Ik zal het u zeggen, opdat do planten groeien, moeten zij licht en warmie heb ben. Ik lees hier in uw boek den derdon dag heeft God het droog land versierd, met duizend en duizendeilei kruiden, hoornen en bloemen everals iu de leute. Is dit. wel mogelijk als er geen zon is «Neen mijnheer: Weot gij Jan, hoe de regenboog ont staat. Neen mijnheer, dat heren wij in de school ook al niet, Ik zal het u in 't kort, uitleggen. Als de zon schijnt en het regent, dun vallen de zonnestralen op de regendroppels en tee kenen in de iucbl eeuen zcvenkleurigen boog af D ze oulsiaat altijd tegenover de zou. Dus als de zon schijnt en hei regent terzelvertijd, dan verschijnt er altoos een regenboog, isdat goed verspan?» Ja mijnheer doctor. Ik lees in uw boek Na den zondvloed heeft God d" regenboog in de wolken geplaatst, als teeken van het verbond, dat hij met de aarde gemaakt had, Zou er dan voor of gedurende den zondvloed, nooit een regenboog te zien geweest zijn Gij weel dat de aarde rond de zoii draait <t Neen mijnheer, daar leeren wij in de school nicls van. De aarde draait rond de zon en niet de zon rond de aarde gelijk ik hier in uw boek zie dat Josuë de zon deed stil staan tot dat de stad Gabaon on derworpen was. Wat verder zegt he! boek dat Jonas door eenct; walvisch ingezwolgen werd Denkt gij dal een walviseh eenen ntense.li zou kunnen inzwelgen Ja mijnheer, want als de meester, die les uitgelegd heeft, zeide hij, dat dfe walvisch een viscli is, wel zoo groot als ons huis. Dat is mis jongen, ten eersten de walvisch is geen viseli en daarbij zijne keel is nauwelijks groot genoeg om mij ne vuist door ie laten. Zijt gij nog nooit in den dierentuin van Antwerpen ge weest? Daar kunt gij hel geraamte van eenen walvisch zien. Neen, Mijnheer, pastoor heeft ge zegd, op den dag, dat de kinderen der gemeenteschool, naar Antwerpen zijn gaan zien, dat wij met hem eene bede- vaait naar N'eherpenheuvel mochten doen. Maar mijnheer doctor, waar kan ik al die schoone en nuttige dingen die p:j heb' uitgelegd toch leeren In de gemeenteschool mijn jongen. Daar wil ik ook heengaan (De Lierenaar.) Nieuwe clericale «krach» Eene nieuwekrach heeft de clericale wereld getroffen. De Handelsbank van Tongeren is door een vonnis der handelsrechtbank dier stad, van 19 december laatstleden in failliet verklaard. Onder die bena ming was de maatschappij in comman dite door aandeelen A, Hardy, Buekens en C', in likwidatie gekend. De rechtercommissaris i3 M.Verkis- sen de curaiors MM. Van West en Croenenbeighs, advocaten. DE GEBROEDERS PELTZER. 't ls niet met 8 legen 4 stemmen, zegt de Echo Du Parlementdat de jury haar ver dikt heelt uitgebracht, maar wel met eenparigheid van stemmen. Personen die beweeren goed ingelicht te zijn, verzekeren van den anderen kant dat de gezwoomen, veraleer hunne zaai van beraadslaging te verlaten, de verbinte nis aangegaan hebben, aan niemand te zeggen wat de juiste uitslag hunner stemming geweest is. Zoolang het Verbrekingshof geen uitspraak gedaan heeft over hunne voorziening, zulien Leon en Armand Peltzer aan dezelfde behandeling ondcr- worjien blijven in de gevangenis der Kleine Karmelieten. Tot zoolangs het verbrekingshof geen uitspraak gedaan heeft, moeten zij aanzien worden als eenvoudige beschuldigden, Vrijdag avond, na afloop der zaak. heeft men in verschiilige richtingen van Belgie eu naar den vreemde, 1127 de- peches verzonden, die het verdict aan kondigden die 1 27 telegrammen ver tegenwoordigen 37,008 woorden. Er wordt uit {goede bron verzekert dat de proces-kosten der gebroeders Peltzer beloopen tot ongeyeer 500,000 frank. —Gisteren, rond 9 ure 's morgends, beeft men hel lijk eener" vrouw, onge veer 25 jaren, uit tiet kanaal van Wille broek, nabij de brug van Laeken ge trokken. Die vrouw droeg een zwart kostum, botiinen en droeg aan den hals een mcdailjon met ketting. Op haar vond men een porle-monnaie met een cen tiem iu. Zij had ook een mannenporiret in den zak. Te Parijs werd eene vrouw van 26 jaar uit liet water gehaald. Zij was daarin gesprongen,omdat haar minnaar haar afranselde eu haar wilde dooden. Toen de commissaris van politie haar het adres van deo minnaar vroeg, wei gerde zi| dat te geen, omdat zij niet wilde dat men hem kwaad deed. Kind vermoord Donderdag avond, omtrent 0 lj2 ure, heeft rnen te St-Jans-Molenbeek eene verschrike- lijke misdaad ontdekt. Op den hoek van de Hoveniers- en Mommaerstraa- ten heeft men in een zak het lijk ge vonden van een klein meisje. Het kind was op de schrikkelijkste wijze mishandeld geweest het lijk was geheel verminkt en het hoofd van den romp gesneden. Het lijk is herkend als dat van het elfjaarig docliterke der echtgenooten Walschaerts, blikslagers te Molen beek. De politie doet overige opzoe kingen om den dader der misdaad te ontdekken. Brugge. Het huigezin Sera- fien Gooris-Essez, St-Jozefstraat, te Oostende, had een hondje men had wel bemerkt dal het dier wat aardige mannieren kreeg, doch men dacht aan niets ergs. Ongelukkig werd het doch terken Marie, 15 jaar oud, door het dier gebeten, hetgeen weldra de"be- treurlijkste gevolgen moest hebben. Hel meisje werd ziek eenige dagen later men genootzaakt haar naar het gasthuis overtebrengen, alwaar zij den 25 dezer in de verschrikkelijkste pijnen is gestorven. Poging tot diefstal en moord, Zaterdag avond rond 10 ure deed zich eene hevige ontploffing hooren, in het bureel der glasblazerij van MM. Des- guin te Lodelinsart. De waker vaa het fabriek en eenige werklieden kwamen op het gerucht toegeloopen, enbesta- tigden dat men bij middel van dyna miet gepoogd had het coffre-fort te doen springen.Een kerel van verdacht voorkomen,die men op liet oogenblik der ontploffing in den omtrek der glasblazerij gezien had, werd door de werklieden achtervolgd. Toen de kerel zag dat de twerkman hem naderde, keerde hij zich om en loste een pistoolschot. Gelukkig werd de werkman niet getroffen, en daar bij niet gewapend was, oordeelde hij het geraadzaam de achtervolging te staken. Gisteren heeft het parket van Lode linsart een onderzoek begonen. Het coffre-fort, waarvan de deur opengesprongen was, bevatte 7000 Ir. Niets was gestolen. De politie op het spoor der dieven. Heilige Geschiedenis, Men schrijft nil lonzac, 24 dezer,dat een pastoor uit de omstreken is aange houden, onder de beschuldiging van aanslagen op een meisje van elf jaren, aan wie bij de catechismusles gaf. Laat nooit jonge kinderen of vrou wen met pastoors of broederkens al leen. Te Rochefort, in de Ardenen, op liet uiteinde der provincie Namen, woon de een zeer godvruchtig man, eeu he vig voorstander der klerikale scholen en eender gewone ornementen der processen uil den omtrek. Hij luisterde naar den zoetluidenden naam van Jau- motte. Welnu, dia heilige man werd eenige dagen geleden door de correctionneele rechtbank van Dinant veroordeeld tot dertig maanden gevangenisstraf voor aanslagen op de zeden. Dank aan de nieuwe wet is die cIp- rieale deugniet er in gelukt de grenzen over te steken. Sommige zijner vrien- dtu weten waar hij zien bevindt, doch het gerecht weet zulks niet. Da regeering van Brussel beeft be- statigd dat er een groot gedeelte Brussel - sche loten die uitgelot zijn, door hunne eigenaars niet geeischt zijn geworden onder deze bevinden zich 19 van fr. 1000 1 van fr, 2,000, - 1 van fr. 2500, 2 van fr, 3000, 3 van fr. 5000, 2 van fr. 10,000 1 van fr. 15,000 en 3 van fr. 100,000. Velen onzer medeburgers zijn houders van Brusselsche loten, wij iaden hun nerstig na te zien of zij zich tusschen de gelukkigen niet bevinden wiens loten zijn uitgekomen. Het getal der stortingen vanêénenfranh in de spaarkas, beliep op 't einde van No vember tot 256.700 fr. en het getal der nieuw afgeleverde livretten beliep op het einde van Neveoiber tot 45,272 franks. Zaak Peltzers. Al wat men» zegt van de verbreking van het vonnis uit hoofde van eenen gezwoorne die bankroet zou gemaakt hebben of ecu ander die vreemdeling zou zijn is on waar. Het gerucht loopt dat de twee ver oordeelden zich va:t hanger willeu laten sterven. Dat is wederom een gerucht dat moeielijk is te weten en alsdan zouden zij alle mogelijkheid vaa eeue verbreking van het vonnis moeten in zien. Men moet ook geen geloof hechten, zegt de MsusE,aan wat men verteltvan nieutve getuigen die zich zouden heb ben aangeboden, na hef proces. Dat is een oud liedje, dat men reeds dikwijls herhaald heelt. Er is geene enkele ge tuigenis die van eenig belang nog kan zijn, tenzij op voorwaarden dat men de onschuld van de veroordeelden kon be wijzen. -- Het zal Mr. Van Calster zijn die aan de kleine Marietie, te N'eukirch, de ge beurtenissen zal bekend rnaken, waarin haar vader vermengd is. Zij zal waar schijnlijk van naam veranderen. De kleine Mariette meent nog altijd dat haar vader zich in Amerika bevindt. De brusselsche dagbladen blijven beweren dat het verdict der jurij iu de zaak Peltzer met eenparigheid van stemmen uitgebracht is. De zedelijke overtuiging van de jurij aangaande de plichligheid der gebroe ders Peltzer zou volgens een dier bla den dagteekenen van tijdens liet be zoek in het huis der Wetstraat, topn Leon zijne pantomime uitgevoerd heeft om de dood van Bernrys uit te leggen. De onwasrsehijulijtiheid van het ver haal van den voornaamste!) beschuldig de zou diee dag iu ieders oog gespron gen zijn. Het ziji MM. Lejeune Picard, die voor het Hof van Cassatie de voorzie ning van Leon en Armand zullen on- dersteunen. Men schrijft uit Brussel De gebroeders Peltzer zijn sinds gis teren ietwat kalmer. Het regiem der ge vangenis, is voot lien nog in niets ver anderd. Armand zit op de eerste stage en Leon op de tweede stage vaii het be talend kwartier, gewoonlijk pistole genoemd. Zij rekenen vooral op de verbreking van het vonnis. Wordt het vonnis verbroken, dan zullen zij waar schijnlijk voor het assisenhof van Ber gen worden verzonden. Armand is bij zonderlijk verbitterd op de openbare opinie die alleen, zegt hij, heeft h m ter dood veroordeeld. Hij betreurt ten zeerste het lot van zijn dochtertje Ma- nette. Leon beklaagt zich niet, maar beweert dat zijn broeder onschuldig is. vVordl het doodvonnis niet verbroken dan zullen de twee veroordeelden, wier straf door den Koning in eeuwig durende» dwangarbeid zal worden ver anderd, naar het centraal boethnis te Leuven overgaan. Daar zullen zij de tien eerste jaren hunner straf in eene goed verluchte cel overbrengen en dan naar Gent worden gestuurt, waar zij de rest van huu leven in het zou genaamde Rasphuis zullen eindigen. Voorwaar, sombere toekomst Heeft Leopold II het geluk, 1890, den 25' verjaardag zijner inhuldiging als Koning der Belgen te vieren, dan zul len de twee ongelukkige broeders, ir'.^ dien zij een allerbest gedrag hebben e'. een diep berouw tonnen, waarschijnlijk op eene straf vermindering mogen rt kenen. Men meldt dat vader Beriiays al zijne eigendommen die hij te Brussel bezit te koop stelt en voornemens is te Ktulen te gaan wonen. Eene opsluiting. Nog eene van die duistere zaken die de bat'baarsche eeuwen herinneren en welke zooals zoovele anderen, ongelukkiglijk al te lang verdoken blijven. Deze duurt reeds eenige jaren en ge beurt inhei zuiden. Eene zekere fami lie Féral, ie Montauban, hield een kind verborgen de moeder had eene klacht ingediend, geprotesteerd, maar te ver geefs de grootvader ondsteund zijne dochter in hare terugeischen maar zon der meer geluk, Het Ilof van Toulouse werd met de zaak bekend gemaakt, en 't is in deze zaak. indien wij ons niet vergissen, dat op vraag van den lieer Voorzitter aan de echtgenooten Féral gedaan, te zweren waar hel kind zich bevond, Item door hen, na eenig aarze len geantwoord werd Wij weten niet of wij dit mogen zweren. De Voorzitter had de zitting opge-

Vooruit | 1882 | | pagina 2