De Noordster van Mechelen, waagde zich aan het spelen van Teirlinck's Ver traagde film Vooral de zeer verzorgde, vast merkwaardige insceneering van het ge heel en de geslaagde weergave van het moei lijke tweede bedrijf, vormden de grootste en niet te onderschatten verdiensten dezer ver tooning. De vertolking der verschillende rol len stond niet op hetzelfde hooge peil al waren de hoedanigheden aanzienlijker dan de ge breken. M. Gaston van der Meulen speelde de man. Schakeering ontbrak in de teekening van zijn personage, waarvan hij de innerlijk heid niet voldoende belichtte. Het pittige in de rol van den lantereman scheen te ontsnap pen aan M. Fons Govaert. De driekoningen van de HH. Staf De Heyder, de Wilde, de Graef, waren mooi van typeering. De lijn welke deze personages verbindt met de kern van het gebeuren, werd niet aangeduid. Dezelfde opmerking geldt voor de politieagen ten de HH. P. de Heyder en van Leemput ten. Van zot Lowieken verwezenlijkte M. Jef Laurent een beeld, dat getuigde voor de orD ginaliteit zijner conceptie. Verdienstelijk was deH. Dirickxals de dood. Vooral om de ge slaagde typeering dient de vaartkapoen van den H. Lens hier vermeld, Eeogroote innigheid bereikte Mevr. Greta Haesen in menig tooneel. Haar vertolking van.de vrouw bezat diepte van gevoel. Het einde van II speelde zij met een groote drama tische kracht. Het willokswijf van Mevr. Im- ter groeide niet boven de middelmatigheid eener banale opvatting dezer toch sterk-ka rakteristieke rol uit. De blonde van Mej. B. wan Es en het Geheugen vah Mej. Spr-eutels waren lofbare pogingen om den geest van het werk in eenvoud te dienen. We.drukken er hier nogmaals op, dat al deze persoonlijke tekortkomingen den gunsti- gjéntotaalindruk niet konden verzwakken en evenmin de waarde van de artistieke poging door deze maatschappij gewaagd, kon vermin deren. Het opvoeren van een werk als De Vertraagde Film gaat natuurlijk met veel grooter moeilijkheden gepaard dan de zooveel- ste herneming van een overbekend werk in den<raditioneelen drama-vorm gegoten. Het geen de Noordster bereikte, kon niet anders dan de bewondering afdwingen watdaarom rtiet een benaderen van de volkomenheid be- teekent. Daar na elke vertooning overgegaan werd tot de bespreking en de voorloopige klassee- ciqg der optredende vereenigingen, kon de j-ury, na het sluiten der reeks opvoeringen, onmiddellijk deü definitieven uitslag van het tw^fide Landjuweeltorcooi yaststellen. Daar toe, werd dan ook besloten nadat het doek op het derde bedrijf van Dc Vertraagde film was gevallen. Nadat de jury nogmaals elke presta tie had getoetst aan het vastgestelde en in den aanvang van dit verslag bondig uiteengezet crjterjnm, greep de eindstemming plaats. Aan de bespreking over De Vertraagde Film nam de H. Teirlinck geen deel terwijl de H, G. Martens zich onthield bij de kritiek van de opvoeringen zijner werken. Deze jury leden werden dan vervangen door de HH. Cuypers en De Wit, bijgevoegde leden. Tot een rangschikking van de prestatie van Volharding van Thienen, welke maat schappij Mama's Kind in moderne irscenee- ring opvoerde, kon niet worden overgegaan. Uit waardeering voor de aanzienlijke artistie ke beteekenis welke de baanbrekende poging dezer vereeniging, niet kan worden ontzegd, achtte de jury het gepast den wensch uitte drukken, dat de Kon. Commissie van Toezicht de inrichting van het volgende Landjuweel zou toevertrouwen aan Vol.harding van Thienen. Met algemeenheid van stemmen werden daarna de volgende prijzen toegekend Eerste prijs van uitmuntendheid Landjuweel van Z. M. Koning Albert VOOR TAAL EN VRIJHEID, van Aalst. 7 weede prijs van uitmuntendheid DE NOORDSTER, van Mechelen. Derde prijs van uitmuntendheid DE VRIJHEIDSLIEFDE, van Gent. Vierde prijs van uitmuntendheid ex a?quo DOOR STRIJD TOT ZEGE, van Oostende. 'T IJZERBLOEMPJE, van Kortrijk. De prijs voor eenheid en zuiverheid van uit spraak werd verleend aan 'T IJZERBLOEMPJE van Kortrijk. De prijs van beste Tooneelmeester viel Dr de GRUYTER van Voor Taal enVrjjheid ten deel. Als beste tooneelspeelster in dezen wedstrijd werd uitgeroepen Mej. VAN HARNEVELDT voor haar vertolking van de rol van DORA, in Onder één Dak. Ook deze onderscheidingen werden met alge meenheid van stemmen toegewezen. Op de diploma's der maatschappijen zullen de volgende speelsters en spelers als buitengewoon verdienstelijk worden vermeld Willem Ogierskring Mej. Mertens in Eerloos (rol van Emma), M. Verstraete in De Glimlach van den Faun. De Broedermin* Mej. Jos van Harne- veldt als Dora in Onder één Dak. Voor Taaien VrijheidMej. Malcorps en Van Trooyen (dc reien), de JIH. Robert Klaes als Ruben, Beeckman als Jozef, de Stob- beleir als Judas, Van den Branden als Simeon, Van Cauwenberg als Levie in Jozef in Dothan. Roos en Eikel Mevr. Dons als Hanna in Kleine Menschen. 't IJzerbloempje Mevr. Allijns als Nitti, Van Speybroeck als Sonna, M. Ed Laverge als Ario Prawiro in Sonna. De Vrijheidsliefde Mevr. De Moor als Jo en de H. Peeters als Kohus in Op Hoop yan Zegen. Hoop en Liefde Mej. van Harneveldt als Goba Mevr. Bertha van der Heyden als Truus, in De Schande. De Ongeleerden Mej. van Ilarneveldt als Jonkvrouw van St. Jan in Mijnheer Pirroen. Volharding Mev. Betsy van Es ajs Helena in Mama's Kind. Van Strijd tot Zege Mev. Caspeele als Doze Prijkers, Mev. Peelman als Madde Doris, M. De Iveyzer als Bouten. Zeegbare Herten Mevr. de Moor als Yolanthe, in Dolle Hans Mevr. Soenen als Febronie in Leentje uit liet Hemelrijk. De Noordster Mevr. Greta Haesen als de vrouw Jef Laurent als Zot Lowieke M. Lens als de vaartkapoen in De Vertraagde Fijm. De verslaggever heeft er in de voorgaande bladzijden naar gestreefd om op onpartijdige wijze de indrukken der verschillende juryleden saam te vatten. Bij het wijzen op fouten, die vooral in de beste vertooningen het meest tref fen, stelde de jury zich in de allereerste plaats voor doel de belanghebbenden tot een zuiverder inzicht van hun kunnen te brengen. De keurraad acht zich gelukkig al de opgetre den maatschappijen, zonder onderscheid, te kunnen geluk wenschen om den ernst van hun pogen en de verhevenheid van hun streven. De Secretaris-Verslaggever, De Voorzitter, Lkode JVIonteyne. Heirnan Teiplinek. DE LEDEN Gustaaf D'Hondt, Valepy D'Hondt, Rene de CUit, flpthup Hendpiekx. duliaan Ruypeps, Gaston MaPtens, CUillem Sehepmans. RFRTfHT Afzonderlijke exemplaren van dit Verslag zijn ULlvlvril, te bekomen aan 1,50 Fr. Groote MarktWAALST. Feestpaleis> Nieuwstraat, of Graaf van Egmont, Snelpersdrukkerij met elektrieke drijfkracht Vao dc» Broeck-Jacobs Zooi), St. Janstraat, 36, (Park), AALST

Voor Taal en Vrijheid | 1922 | | pagina 4