HET VERBOND VAN IE1ST N' 644 ZONDAG, 13 MAERT 1859. i 3- JA EK. KOOPIUNDEL. NYVERI11ID. LANDBOUW. Aelsl, 12 Jlaerl. Dit blad vcrscbynt alle zaturdagen. De prys van hel Abonnement is 6 fr. 'sjaers. Brieven, enz., franco loe te zenden. YZEREN WEG. Vertrekuren van Aetst. 21 Ocluber 1858. (1) Üendermondc 5 35 8 30 9 SS 12 30 3 05 6 Lokeren 5 35 8 30 12 30 6 Mcchelen 5 351 8 3n/ sxr. f kl. 9 351 3 051 6 8 lild eip. 1' en 2* kl. Antwerp. 5 35/ 8 30/ sxe kl. 9 353 05/. 6 Brussel 5 35/ 7 16d 8 30/ r.xr l'kl. 9 30d II »d 3 nd 5 30d O 8 lOd. Leuven,Thicnen, Luik, Vervier» 5 35/ 8 30/ exp. l'kl.9 35/ - 3 05/ 6 Thienen. 8 lud exp. I* en 2* kl. Landen 5 35/ 8 30/ exp. 1* kl. 9 35/ 3 05/. Aken .Keulen 8 30/ exp. l'kl. 9 35/—8 10d exp. l'kl. Gent, Brugge, Oostende 8 25 12 20 2 50 Gent 3 05/ exp. 1« kl. 6 8 05 Genl. Doornyk, Mouseron, Kortryk, Ryssel langt Genl) 8 25 12 20 2 50 3 05/ exp. 1' kl. 6 Doornyk, lUouscron, (langs Je/A) 7 45 6 20. Kale» 8 25 1' eu 2' kl. 12 20 2 50 l'en 2' kl. 6 l'en 2' kl. Ninove, Gecraerdsbergcn, Lesten, Aeth 7 45 2 15 5 20 Bergen, Quiévrain, Braine, Manage, Charleroi, Namen 7 45 I' en 2' kl. voor Namen. 2 15 5 20. Slaen 8(11 t 8 05 en uit Gent ten 7 u IVacr Aclst. Van Antwerpen 0 15 10 15 2 50 «xp. 1' kl. 4 3». Van Brussel 7 35 II 30 2 5 05 7 15. Van Genl 7 8 45 2 15 4 45 7 35. Van Aeth 6 3.» lo 4 20. Van Lessen 6 45 10 15 4 35. Van Geeracrdsbergen 6 55 10 25 4 45 Van Ninove 7 20 10 50 5 10 Van Lokcrcn 6 50 9 25 3 5 30. Van Dcndermonde 7 15 7 55 11 50 I 40 5 60 4 05 Van Oostende C 15—'7 15 esp. I' kl. II 30. 2-15 4 le Ledede konvoois vertrekkende uil Aelst ten 8 25 12 20 2 50 behalve diegene vertrekkende uit Aelst ten 9-35 's moruens. te Tentalh al de konvooi» ter uilzondering van bet geue vertrekkendo uit Aeltt ten 6 Santbergen, de konvoois vertrekkende uit Aeth ten 6 30 10 4 20 en uil Aelsl, ten 7 45 2 15 5 20. (I) Nor*. De letter beteekcnt langs Termonde en de letter d langs üenderleeuir 1 35. le Gysegem al do konvooii vond». le Idegem on le HET BRANDMERK. Indien de liberalen boven liggendan is 't gedaen niet de religie, dan worden de kerken geslotende priesters weggejaegd en al de ryken opgeplunderd en wel namentlyk de oude ryke vrouw kens. Zoo spraken de politieke pastoors en de klcrikalen tot de kiezers, en vele kiezers hebben bet geloofd Hewel, de liberalen liggen nu boven, liggen verre bovent liberael ministerie staet voor lange jaren vast aen 't roerde overgrootc meerderheid der kamer is liberael.... Hewel! is bet 1111 gedaen met de religie worden nu de kerken gesloten, de priesters weggejaegd en al ryken opgeplunderd.. Antwoord hierop, kiezers, gy die men zoo schandelyk by den neus heeft geleid? Bekent openlyk dat men u bedrogen beeft, of dat gy de domste mcnschen der wereld zvt. Nog het art. 293. Het schynt dat de aenneming van het nrt. 295 van het nieuw strafwetboek, nog langen tyd het ge liefde onderwerp zal wezen van de buitensporige en uitzinnige uitvallen der klefcikale drukpers tegen dc liberale meerderheid der Ivlroer, in 'l byzender, en tegen de liberale parly in 't algemeen. Die drukpers legt er zich vooral op toe hare ligtgeloovige lezers wys temaken, dat hel bedoelde artikel ongronilwet- tehk en eene schending van de godsdienstige vry- heid is. ofschoon de schikkingen tan het zelfde, zoo alswy reedsgezegd hebben, slechts eene verzachlle herhaling zv van het art. 201, hetwelk sedert meer dan eene halve eeuw in onze wetgeving bestaet en waervan de toepassing terscheide mael heeft plaets gehad door de reglbankcn en bekrachtigd is gewor den door het hof van appel, zelfs op een tydslip locn M.d'Aie ban aen het hoofd van liet departement van justicic stond. Deze omstandigheid alleen zoude moeten vergenoegen om onze tegenstrevers aeule- spooren wat beter met zich zelven gelyk te blyven en hun* e eigene hoofdmannen geenc kackslagcn toe te brengen. Het is immers buiten allen Iwyfel dut indien deze toepassing eene schending onzer grond wet ware geweest, M. d'Anetlian niet zoude nngela- ten hebben dezelve aen het oordeel van liet hof van cassatie te ouderwei pen, zoo als het zyn regt en zyne pligt zoude geweest zyn. En hier moet men nog by voegen dat in den beginne bel grootste deel der meest invloed hebbende leden van de regler zydc zich openlyk verklaerd hadden ten voordeele van de eerste conclusien der commissie, waervan de schikkingen veel strenger waren dan diegene van het aengenomen artikel, dewyl zy eene straf vaststel den voor de politieke mandementen en herdersbrie- ven, zelfs wauneer zy op den predikstoel niet zouden worden afgelezen. De oppositie welke de katholieke afgeveerdigden legen het art. 295 ten laelste ge- maekt hebben, is geenszins uil eigene beweging, uit overtuiging ontstaen; zy is het gevolg geweest van deuildrukkelyke bevelen gegeven door de stryd- zuchlige bisschopschap, die er geene hoegenaemde gevaren in ziel dat de Tempel des Heere weergalme van sermoenen en van openlyke aenrandingen tegen het gouvernement en de plaelselyke overheden, op gevat in den zin der tCHgclloozc uitvallen die men, dagclyks in den Uien Public, in den Dcnderbode en tutti quanti aentreft. Ten andere, de bisschopschap had er belang in in vooruitzigt der toekomende kiezingen de buitenkiczers in de meening te hou den dat het liberael gouvernement vyand van de religie is, en in de ligtgeloovigheid van die eenvou dige mcnschen hel verstompt wapen te hertemperen, dat zy reeds zoo dikmaels met goed gevolg tegen de party des vooruitgnngs gebruikt hebben. 't Is uit oorzack van deze laetsle overweging dat wy voorzien dat de schynheilige verontweerdi- ging der klerikale drukpers tegen liet art. 295 nog longen tyd zal voortdurendoch wy zyn er in 't geheele niet om bekommerd, dewyl wy ons vertrouwen stellende in het gezond oordeel der menigte welke diesaengaende thans door de onder vinding geleerd is levensverzekerd zyn dat die middelen al niet beter zullen gelukken dan by de kiezingen van 10 december 1857. Dc Yaslcubulle. De bisschop van Genl beeft zyne vaslenbullc doen afkon digen. Dilstuk, dat zou tnoclen dienen om dc kalholykcn eenige nuliige omlerriglingen te geven, is andcrmael eene reklame, waerin men den klerikalen winkel aenbevecll. De bloei «Ier scholen van den Staet maekt de politieke geeslelyklieid woedend en kost wal kost moet mende ouders doen besluiten hunne kinderen in de banden van de broer- keus of andere soldalen van hel leger der duisterheid te leveren, ten einde er gewillige dutsen van temaken, die later yvcrig mede werken aen den dyl, waerraedc Rome den stroom des vooruitgangs wil stremmen. Hel onder wys dat gegeven wordt door een man, die geenc soutaen, of de vrouw die gcencn nonnenrok draegt, heeft, volgens den bisschop, noch God, noch godsdienst, noch deugd tot grondregel. Het 2aetl Iwyfel en dwaling, vervalscbl de daedzaken om de kwade driften Ie doen gel den en liet hert en den geest te bederven!... Ja, het onderwys dal niet uit den mond van den Heer komt, en diensvolgens niet uil den ino»d dergenen, die zeggen dat de Heer door hunnen mond op de aerde spreekt, is een onderwys, dal slecliis zelfzuclitigcn, geldgicrigen, a opgeblazenen van hooveerdighenl, onlaerden, ondankba- ren, vyanden van den vrede en slaveu van de wellust oorlbrengt. Men ziel liet. Monseigneur Dclcbecque is ten gevolge der lesse, welke de burgery van Genl hein 111 verscheidene om standigheden gegeven heeft, nog geenszins van meaning veranderd. Hel zyn nog allyd kleine monsters, welke 111 onze Universiteiten, Atheneums en andere scholen voort- gebragl worden. Monseigneur zou nogtans wel doen eene andere lael be ginnen te voeren. Denkt by niet dat het, wanneer hy aldus vooitgaet, zoo verre zal komen dal niemand nog eenig be- lanz aen zyne woorden zal hechten? Inderdaed, als liy zegt, dat men door bet onderwys, dat niet in de handen is van dc geeslelyklieid, slechts schurken en schelmen voortbrengt, is bel grooie deel onzer deftigste ingezetenen dan geene levende prolestatic legen die laste ring? Dal men eene blik in liet ronde werpc, in «Ie balie der advokaten zoowel als 111 liet korps der genceshceren, in de rangen der geleerden zoowel als in die der nyveraers 111 alle standen, mei een woord, zal liy de regtscliapcnste en ze.lelykste menscben bemerken, die in dc scholen, wacrle- gen by mol zooveel woede te velde trekt, bun onderwys ont vangen hebben. Wy vragen aen Monseigneur of degenen die door dc handen der broerkens of der jesuilcn gegaen zyn, in onze stad b«v?n hunne medeburgers door deugd eu Ircflelykheid uiischvnen Hel is ons niet gegeven in liet hert der men scben le lezen, maer «al wy verzekeren kunnen, is «lal wy er op liet politieke terrein velen ontmoet hebben, die door de jesuilcn waren op geleid, die geen bel minste begrip van eigenweerde hadden en alle pligtgevoel in den wind sloe- 6en' (Dc Broedermin.) Kiezerslyslcn. Daer dc herziening der kiczingslvsten binnen kort moet plaets hebben, achten wy hel nuttig breedvoerig de voor- waorden le herinneren om op deze lyslen gebragl le worden A. Om kiezer te zyn voor de Kamers moet men 1° Belg geboren zyn of do grooie naturalisatie bekomen hebben 2° Vyf-en-lwinlig jaren ten vollen oud zyn 3° In 's lands kas storten bet bedrag directe belastingen, de patenten begrepen, bcpaeld op fr. 42-32. De opccnlimen op de dirrcte belastingen, ingevorderd ten profyte der provinciën of gemeenten, worde» niet gere kend, voor het uitmaken van den kiestol. Zullen aen den man worden gerekend de belastingen zyner niet van goederen gescbeidene vrouw, en aen den vader dc belastingen van de goederen zyncr minderjariga kinderen, waervan by het genot heeft. Deze belastingen zullen mogen gevoegd worden by degeno welke de man en de vader uil eigenhoofJe betalen. De belastingen en patenten worden tien kiezer maer aen- gerekeml voor zooveel by den kiestol in grondlast hel vorige jacr beeft betaeld, of wel in din-cie belastingen van welken aerd bel zyn moge gedurende ieder der twee vorige jaren. De jaerrentcn op de myneii zyn met den grondlast gelylr gesteld. De bezitter ten gevolge van erfenis wordt hiervan alleen uitgezonderd. In geval «an verzetting van onroerend? goederen, worden de verschuldigde belastingen, te rekenen van den dag dat de verzerling zekeren datum verkregen beeft, aen den kooper gerekend voor bet uitmaken van den kiestol. De kiestol wordt bewezen betzy door een uittreksel uit de rol der belastingen, betzy door de kwitlanctcn van het luopende jaer, betzy door de waerscbuwings-biljetleo van den ontvanger der contribution. II. Om kie/er le zyn voor de samenstelling van den pro vincialen raed, moet men De bydc kieswet voor bel vormen der Kamers vereisrhle voor«aerden bezitten. Niettemin zullen de persoonen, die de geir.oone natura- lisatie ontvangen hebben, op het rcgl van kiezer aenspraek makenen zicb op eene supplementaire Ivsl doen brengen. De moeders-weduwen mogen bare belastingen aen eenen barer aen te wyzen zonen overlaten, en de door zyne moeder afgeveerdigdc zoon zal, indien by verder de andere door da wet vcreisclite lioedanigbcdcn bezit, op de supplementaire lyst worden gcbiagl. De verklaring van de moeder zal aen hel plaetselrk bestuer worden gedaen; deze zal altyd kunnen wederroe pen worden. C. Om kiezer te zyn voor hel vormen van den gemeente- raed, moet men I" Belg zyn van geboorte of door de naturalisatie, en meerderjarig ingevolge het burgerlyk wetboek 2° Zyn dadelyk vertilyf in de gemeente hebben, sedert den 1 january van het jacr binnen welk de kiezing plaets heeft 3* In 's lands kas storten liet beJrag directe belastingen, de patenten mede begrepen, bepaeld op fr. 42-32. Dc door de vrouw bclaclde belastingen worden aen den man gerekend; degene die door de minderjarige kinder* betaeld zyn, worden aen den vader gerekend om zyncn kiestol le volmaken. Dc weduwe welke dezen kiestol betaeld, mag dezelve aen eenen barer acn te wyzen zoons of by gebrek van zoons, aen eenen barer schoonzoons overlaten, indien hy verder de andere vereiscble voorwaerden vereeriigl om kiezer (e zyn. Dc verklaring der moeder-weduwe zal aen het plaetse- lyk bestuer worden gedaen; deze zal allyd kuunen weder roepen worden. Het derde der grondbelasting van een landgoed zal a*n den pachter gelden, zonder vermindering der rcglen van den eigenaer. Dc belastingen en patenten worden aen den kiezer slechts gerekend, voor zoo veel hy kiestol betaeld licrfl het jaer voor hetgene gedurende welk de kiezing plaets heeft. De bezitter ten gevolge van erfenis wordt hiervan alleen uitgezonderd. De herziene kiezerslyslen moeten voor het tegeowoordigo jaer aengeplakt worden den IS der maend april Zy mieten aengeplakt blyven gedurende tien dagen, dusdai ig, dat eenieder er kennis kan van nemen. Eiken persoon die ver meent regt tot reclacm te hebben, 't zy voor verzniming, 'l ij tegen dc inschrv vingen, moet zich aenbieden aen bet

Het Verbond van Aelst | 1859 | | pagina 1